ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2018
ÎNSCRIS: 09.06.17
SEP-2018

O locație care ne-a mers la suflet într-o zonă de vis

Am petrecut un weekend de septembrie la munte si ne-a depășit așteptările din mai multe puncte de vedere.

Deși se anunța ploaie, a plouat doar seara după ce ne-am întors la pensiune și noaptea. Asa ca duminica ieșiseră și ciupercile prin pădure...

Apoi, am găsit la Casa Petruța un loc unde cu siguranță vom mai reveni. Pensiunea este pe Valea Cheii, la 500 metri de șoseaua principală intr-o zonă liniștită și pitoreasca. Cei 500 metri sunt de drum pietruit. Făcusem rezervare telefonic înainte.

Voiam să evadam din București in natura, fără sa stam cu orele în trafic sau sa ne cânte manelele la geam. Am ales drumul prin Târgoviște-Voinești-Dragoslavele-Rucăr, mult mai liber, si mai scurt. Are câteva porțiuni cu gropi sau neasfaltate intre Voinești si Dragoslavele, recomand Waze.

Pensiunea are o curte mare cu tot ce trebuie, parcare în curte, zonă amenajata pentru copii cu trambulină, tobogan, etc., hamace, leagăn, foișor/bucătărie de vară.

Gazdele sunt oameni ai locului, foarte gospodari, grijulii și sociabili, iar când au timp (sau pentru grupuri) fac și mâncare. Noi am cerut doar micul dejun care a fost foarte îmbelșugat, cu produse proprii sau locale.

Am fost cazați într-un apartament amenajat foarte cochet, cu apă caldă non stop, bucătărie utilată cu de toate, hol pe care se poate lua si masa si vedere spre pajiștea din spatele casei... Nu am făcut poze în interior pentru ca nu ma gândisem sa fac recenzie.

In afara de noi mai era o familie care avea doi câini, deci se accepta si animale de companie.

Se pot face plimbări pe jos sau cu bicicleta, trasee cu diferite grade de dificultate. Noi am fost pe jos pana la Peștera Uluce, cam 6 km. Deși mai vezi urme de "civilizație", respectiv gunoaie pe marginea drumului, peisajele sunt regeneratoare, după cum se vede în poze.

In concluzie, am făcut deja rezervare pentru data viitoare!

Trimis de Unicorn in 17.09.18 16:17:19
Validat / Publicat: 17.09.18 17:52:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DÂMBOVICIOARA. A mai fost în/la: Dragoslavele, Podu Dambovitei, Fundata, Sirnea

VIZUALIZĂRI: 823 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Unicorn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Cheile de pe Valea Cheii

[17.09.18 17:51:43]

Mutat în rubrica "Casa Petruța [Podu Dâmboviței], DÂMBOVICIOARA" (nou-creată pe sait)

[17.09.18 18:00:23]

UnicornAUTOR REVIEW