ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2018

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

la PMM* = 33 USD

Desert Rose Resort

Intre 5 si 12 septembrie 2018, am fost cazati la Desert Rose Resort.

Am fost 4 cupluri, fiecare platind pentru camera cu vedere la mare. Din start prima problema a fost tocmai cu aceasta specificatie, "camera cu vedere la mare" sau sea side view cum era trecuta in contract.

La acest resort, cladirile sunt pozitionate in diagonala fata de mare, astfel ca nu trebuie sa va asteptati sa vedeti marea asa cum probabil si eu mi-am imaginat ca o voi vedea, din plin, din camera. In schimb, am fost cazati in cladirea 3000, adica a treia cladire din dreapta resortului, numarand de la receptie spre mare. Vederea marii, era mica, asa, putin printre niste palmieri, dezamagitor de altfel.

Am trecut peste asta deoarece totul a durat foarte mult inca de cand am ajuns. Am plecat cu avionul in data de 5 septembrie din Cluj si dupa o intarziere de o ora a avionului am plecat spre Hurghada cu un zbor direct.

Am ajuns in aeroport, unde ne-a asteptat un reprezentant al agentiei de turism locale. De acolo ne-am suit intr-un autobus, cu aer conditionat si am plecat spre resort lasand pe drum ceilalti turisti de la alte resort-uri. Drumul in total a durat probabil 40 de minute si am fost intampinati la receptie de cei de la resort, unde am fost serviti cu un pahar de suc, oricum era ceva foarte dulce, cam ca toate produsele de pe acolo :).

Ne-a fost prezentat resort-ul, am facut check-in-ul in resort si ne-au fost duse bagajele la camere. Am terminat cu toate in jur de ora 18, ora lor. Noi plecasem din Cluj la 12:30, ora Romaniei, astfel ca zborul, cu transferul si check-in-ul a durat cam 7 ore. Ne-am schimbat in costume de baie, deja soarele apusese. Am incercat sa intram in piscina dar am fost opriti de resposabilii de acolo, spunandu-ne ca piscina e inchisa. DA!

Dupa apusul soarelui nu mai puteai face baie nicaieri, nici in mare, nici in piscina. Ne-a uimit acest lucru, dar ne-am conformat regulilor.

Am plecat inapoi in camere, ne-am schimbat si am plecat la masa la restaurantul The Palm, este restaurantul unde poti sa iei mese peste zi, mic dejun, pranz, cina, si intre mese mai sunt late dinner, early breakfast si cateva chioscuri de unde poti manca in momentele in care The Palm, schimba felul mancarii, unde se serveau pizza, care era facuta pe loc, avea cam 10 cm diametru si era de o calitate indoielnica si burgeri care erau de fapt o bucata de carne cu o bucata de cascaval si ketchup.

Cum ziceam, am mers la The Palm sa mancam, este o cladire destul de mare, cu aer conditionat in care erau 8 standuri cu mancare pe centrul unui hol, sa zic asa si inca 4 standuri unde se faceau, dimineata omlete si in rest paste, placinte traditionale de ale lor si erau si salate.

Afara, erau 3 standuri la fiecare capat al The Palm in care se faceau, carne -- vita, pui, rata-- si cartofi prajiti, mici de a-i lor. Am intrat, ne-am servit cu mancare si am iesit pe terasa. Ne-am asezat, a venit un ospatar care ne-a adus bauturi, noi am cerut 8 beri. Ni s-au adus cele 8 beri in pahare de plastic si inainte sa ne terminam berile am mai comandat 8 pentru ca eram insetati dupa drum. Spre surprinderea noastra nu a vrut ospatarul sa ne mai aduca beri, spunand ca doar dupa ce terminam bautura din pahar v-a putea sa ne mai aduca bere deoarece nu au pahare. Noi, din nou uimiti...

Am dat groapa :) si dupa vreo 10 minute ne-au adus iar bere... De la The Palm am plecat la primul bar pe care l-am gasit, unde am putut comanda narghilea, la 5 sau 7 dolari in functie de aroma. Servirea se facea atat la bar dar si la masa. Sigur, cand mergeai la bar daca de exemplu ceream 5 beri, doua cola si un cocktail deobicei primeam, jumatate in cel mai bun caz :)) Da, asta s-a intamplat de mai multe ori, deci nu poti da vina pe un angajat sau pe o seara aglomerata. Pana la urma primeai tot... La masa servirea se facea intr-un timp mai indelungat dar daca le dadeai bacsis, 1-2 dolari totul era mai roz.

Doar a doua zi dimineata ne-am putut da seama cat de frumos e de fapt resort-ul. Toate zonele exterioare, sunt foarte bine ingrijite, puse la punct, iarba, copacii tunsi, flori de tot felul si anumite alee erau acoperite cu flori. Despre partea exterioara a resort-ului as putea zice ca am numai cuvinte de lauda.

Camerele erau toate dotate cu aer conditionat, dar spre exemplu, cum ziceam ca noi am fost 4 cupluri, evident ca am cerut paturi matrimoniale in toate, s-a nimerit ca doar o camera sa aiba pat matrimoniale, celelalte avand doua sau trei paturi de o persoana, care ni le-au unit, a venit cameristul, si le-a unit. Sigur, va recomand si acestuia sa ii dati 1-2 dolari pe zi bacsis si v-a avea grija de camera voastra, ireprosabil.

O chestie ciudata, care ne-a fost apoi explicata, nu erau angajate femei. In tot resort-ul am vazut o singura femeie, angajata acolo. Cu exceptia sa zic hostess-urilor de la petreceri sau evenimente.

Camerele au mobila putin invechita, sunt incapatoare, au televizoare noi, baie mare, uscator de par, sapun, sampon si asa mai departe. Prosoapele sunt mari si inlocuite in fiecare zi daca doresti. Desi pe site-ul lor scrie ca resort-ul are 5 stele, poate exteriorul, care intr-adevar era foarte frumos dar camerele probabil la noi ar primi 3 stele, cu indulgenta 4.

Resort-ul mai este dotat cu 4 restaurante la care poti lua masa daca faci rezervare cu o zi inainte. Restaurante cu specific italian, libanez, mexican si peste. Noi am fost la toate in afara celui cu peste si pot spune ca acolo mancarea si servirea sunt la un alt nivel, mai bun. Totul a fost grozav la aceste restaurante, sa zic cu exceptia unui moment la restaurantul italian cand am cerut cafea pentru toata lumea si au venit toti ospatarii, pe rand, sa ne intrebe daca noi chiar vrem 8 cafele pana si managerul a venit si a intrebat...

Piscinele sunt 3 la numar, pentru toata lumea si toate activitatile. La toate scrie ca persoanele cu diaree au interzis in piscina chiar in sejurul nostru una dintre piscine fiind inchise tocmai pentru o problema de genul.

Am fost si am jucat si tenis pentru care am platit 5 dolari, se plateste 5 dolari de pereche.

Laguna este ca un lac, valuri mici, nisip nu prea gasesti pe plaja, fiind mai mult un pamant batucit acolo. In schimb, dupa ce treci de laguna ajungi la mare, si acolo este altceva. Apa are o culoare foarte frumoasa, sunt corali la o adancime de nici 2m, noi ne-am bucurat de acesti corali facand snorkeling o zi intreaga. Va recomand aceasta experienta, merita! Chiar daca nu aveti echipament puteti parasi resort-ul si peste drum de acesta este un bazar cu vreo 40 de magazine unde veti putea gasi orice. De asemenea sunt necesari papuci de intrat in apa, pentru ca nu prea este nisip fin.

Peste drum de resort, la magazine totul se negociaza, va rog nu faceti greseala de a plati mai mult decat sunteti dispusi. Ca exemple, noi am negociat produse de la 55 euro la 30 dolari sau 64 euro la 30 dolari si asa mai departe, in functie de cat de multe luati si ce doriti. Negociati pana la o treime din pret, cu siguranta vor fi de acord. Sa va pregatiti psihic sa va "tiganiti" si pentru un dolar si mai ales pentru ca ei sunt insistenti, vin dupa voi pe drum, Doamne fereste sa va uitati si cu coada ochilor la ei ca va asalteaza. In schimb am invatat ca daca le zici nu multumesc pe araba, adica "La Shockran" deobicei va lasa in pace.

Sper ca a fost de ajutor acest review, in cazul in care aveti intrebari, va raspund cu drag in privat sau in comentarii.

Trimis de Bolle in 16.09.18 22:39:17
Validat / Publicat: 17.09.18 06:59:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 7865 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bolle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Vederea de la noi din camera, Undeva in dreapta e marea
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.30 USD pe cameră

[17.09.18 06:58:55]

@Bolle: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[17.09.18 10:28:38]

Foarte bun articolul, mai ales că este despre hotelul la care mergem și noi peste 2 săptămâni. Și articol de debut! Deci bun venit.

Acum întrebări:

-Înțeleg că v-au nemulțumit camerele. Știați dinainte cum vor arăta? Eu consideram că sea-view vor fi cele din corpurile cu 8000..., care au vedere spre lagună, frontală.

-Înțeleg că v-a nemulțumit nisipul sau mai bine spus lipsa nisipului, aspectul de bătătorit. La fel, știați dinainte?

-și agenția v-a nemulțumit. Sunt sigură că vom merge cu aceeași agenție (tour-operator) și noi. Unele lucruri le știu și mă aștept, deci sper să mi se diminueze din neplăceri.

-ce altceva v-a mai nemulțumit? Că vreau să fiu pregătită. Și treaba cu femeile lipsă la curățenie, și treaba cu paharele de plastic. Eu aceste lucruri le știam. Unele țin de cultura arabă, nu doar de Egipt sau de resort în sine. Acestea sunt toate motivele pentru care nu recomandați resortul?

-ați mai fost la all-inclusive sau într-o țară cu musulmani? (Ca să-mi dau eu seama ce repere ați avut ????)

-excursii opționale ați făcut? Dacă da, ați ales agenții locale sau cea parteneră cu ghid român?

-cu vremea cum a fost?

Ați dat și câteva ponturi bune, pentru care eu vă mulțumesc în mod special.

[17.09.18 11:22:21]

@fra: Salut.

1. Noi nu am stiut care corpuri sunt cu sea side view, doar asta am primit ca oferta. In momentul rezervarii sejurului ni s-a oferit oportunitatea de a avea sea side view, nu ni s-a transmis corpul in care vom sta, nici cei de acolo nu stiau caci in momentul in care am fost sa ii anuntam ca noi nu avem king size bed, asa cum era stipulat in rezervare ne-am spus ca ei nu stiau ca vrem king sized bed, ci doar ca ne trebuie o camera pentru doua persoane. Singurele informatii despre cum arata camerele sunt din pozele de pe site-ul lor care sunt clar diferite de realitate. Camerele au fost dezamagitoare doar in sensul in care noi poate am avut foarte mari asteptari, de la 5 stele dar sunt stele de a le lor probabil.

2. Nu ne-a nemultumit faptul ca nu era nisipul acela cu care noi eram obisnuiti, fin, galben. Ci doar ca ne asteptam la altceva, sigur, este o zona, langa cel mai mare bar de pe plaja in care este nisip din belsug si chiar si un teren de volei cu nisip, daca era peste tot asa era perfect.

3. Faptul ca nu erau angajati femei sau cu paharele din plastic nu au fost neaparat aspecte care ne-au nemultumit, ci mai mult ne-au surprins. Inteleg ca in jurul piscinelor e nevoie de pahare din plastic, am lucrat si eu la o piscina la un resort aici la Cluj si inteleg motivul, dar sigur, este o masura de siguranta a lor pentru a nu se sparge pahare langa sau in piscine si a opri functionarea lor.

4. Nu am mai fost la all inclusive, aceasta este prima noastra experienta. Am fost anul trecut in Israel, sigur nu sunt asa multi musulmani acolo si cultura lor nu se simte asa tare.

5. Excursii optionale am facut, de aceea ne pare rau ca nu am stiut sa alegem un sejur pentru 10 sau 14 zile. Am fost la Insula Paradisului, Cairo si Safari. Toate au fost cumparate de la ghidul cu care am venit, nu de la hotel sau din alta parte. Aceste 3 excursii au costat 130 de euro de persoana, un pret foarte bun in opinia noastra.

6. Vremea a fost perfecta, in prima zi cand am ajuns au fost 38 de grade dar din cauza umiditatii reduse nu s-a prea simtit. Din a doua zi aproape pana am plecat, a fost vant destul de puternic si undeva la 34 de grade ziua, minim 26 noaptea. Cu vremea te obisnuiesti, in opinia mea nu a fost asa cald precum ma asteptam, dar sigur asta depinde de la persoana la persoana. Probabil in lunile iulie august caldura te doboara, dar acum, pentru mine a fost bine.

Un alt pont, sa zic asa care vi-l pot da, ar fi sa stiti ca la ora 12 toate barurile se inchid cu exceptia unuia, de interior pe care noi l-am cautat 30 de minute in disperarea de a gasi bere Acesta este situat in spatele The Palm, intr-o cladire pe care scrie Winter Garden si care din exterior pare in renovare, cu mese de biliard acoperite, schele si asa mai departe. Dar nu ezitati, intrati pe usa si acolo veti gasi un bar cu tot ce aveti nevoie si care e deschis pana la ora 4 dimineata si care are... pahare de sticlaaa De asemenea, daca sunteti amatoare de cafea, singurul loc — cred din tot Egiptul — unde puteti bea cafea buna este la barul Rose, de la receptie.

Sper ca v-au fost de ajutor raspunsurile mele. Daca mai aveti intrebari, va rog, nu ezitati sa imi scrieti.

[17.09.18 11:37:07]

Super! Mulțumesc.

Și noi mergem tot prima dată la all-inclusive și este pentru prima dată când am citit așa de mult despre un singur hotel. Și cel puțin anul acesta au apărut cât de cât informații despre el (nu mă așteptam), aici pe amfostacolo, și cam știu ce mă interesează.

Cu excursiile încă nu sunt hotărâtă. În principiu aș merge la Luxor și insula paradis. Iau în considerare și scuba-diving. Dar chiar și așa, nu știu dacă să apelez la cele locale sau ghidul român, și nici dacă până la urmă va accepta soțul meu ieșirea din resort ????. Cred că ne vom hotărî la fața locului, în funcție de feeling.

Probleme digestive înțeleg că nu ați avut...

[18.09.18 09:54:18]

@fra: Dupa parerea mea e mai bine sa apelezi la excursiile oferite de operatorul roman chiar daca sunt poate putin mai scumpe.

De exemplu unul dintre cuplurile cu care am fost a mers la Paradise Island cu un operator de la hotel, de pe plaja hotelului si nu au fost dusi pe plaja cu umbrele si sezlonguri ci pe una goala unde nu au avut acces nici la bar nici la umbra.

La Luxor nu au reusit sa ajungem dar sa stii ca e o excursie de o zi, adica pleci dimineata pe la ora 3-4 si te intorci pe la ora 22-23.

Probleme digestive au fost pentru majoritatea celor din grup, dar nimic grav, poate o zi doua. Va recomand sa va duceti medicamente dar puteti apela si la farmacia de peste drum de Desert Rose.

Sper ca v-a fost de ajutor raspunsul meu. Vacanta placuta!

[18.09.18 10:12:28]

Da, bineînțeles. Deja am luat niște medicamente ????. Ușor, ușor îmi fac bagajele. Deja mi-am probat costumele de baie (că am câteva kg suplimentare și să văd ce mi se mai potrivește ☺️)

nicole33
    [19.09.18 00:30:36]

@Bolle:

De fapt, ai primit exact ce ai plătit, conform menţiunii de pe voucher&contract. SIDE sea view exact asta înseamnă: vedere LATERALĂ la mare.

La acest resort, cladirile sunt pozitionate in diagonala fata de mare, astfel ca nu trebuie sa va asteptati sa vedeti marea asa cum probabil si eu mi-am imaginat ca o voi vedea, din plin, din camera..... Vederea marii, era mica, asa, putin printre niste palmieri, dezamagitor de altfel.

Aşteptările tale au fost puţin nerealiste.

Poziţionarea hotelului oferă vedere laterală/parţială la mare. Unghiul poate să difere de la o cameră la alta, aşa cum un etaj superior îţi poate oferi o vedere mai bună.

Sunt convinsă că ai putut admira marea în toată splendoarea ei de pe plajă.

Majoritatea hotelurilor din Egipt impun această regulă, cel mai probabil pentru protecţia turiştilor. Nu-mi imaginez un salvamar care să te vadă şi să poată interveni eficient pe întuneric. Inclusiv programul barurilor de la plajă şi de la piscină fiind tot până la apusul soarelui, iar soarele apune înainte de ora 18.00.

[19.09.18 08:56:01]

@nicole33:

Păi și nu există și camerele cu 8000, din cele două corpuri poziționate pe lateralul lagunei, cu vedere frontală la lagună (care este până la urmă tot parte din mare), camere "club" (de două feluri din câte am văzut eu, cu tapițerie roșie, în loc de albastră ca în restul camerelor)? ...

Nu că ar conta... Eu inițial mă gândeam să încerc să cer la recepție o anumită cameră, dar am înțeles că fiecare poziționare are avantajele ei. Și am hotărât să cer doar cameră cu pat matrimonial, adică dublu, nu două paturi single. Dar văd că și asta rezolvă repede băieții, unind paturile...

patrice
    [19.09.18 19:58:44]

Buna!

Camere cu vedere la mare NU sunt, sunt doar cu vedere partiala la mare si acestea sunt cele din corpurile 8000 pozitionate langa laguna, pe care eu nu o consider mare deoarece cred ca a fost facuta artificial. Aceste corpuri au doar doua etaje, la parter sunt gen apartamente iar la etaj sunt camerele duble.

Unele dintre ele care sunt la etaj au in fata vegetatie.

Au dezavantajul ca sunt destul de departe de restaurantul principal, iar pana la receptie sunt aproximativ 800m, dar avantajul e ca sunt 10m de plaja.

Am fost la acest hotel la sfarsitul lui iulie, vremea calda dar nu deranjanta. Per total multumita pentru pretul platit.

[30.09.18 20:40:53]

@patrice:

Am fost la acest hotel la sfarsitul lui iulie,

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Buzasannamari
    [05.11.18 19:21:35]

@Bolle: Descriere amanuntita, ne este de folos mare. Imi spuneti, va rog, daca sala de sport este gratis? Multumesc

[06.11.18 13:21:02]

@Buzasannamari: salut. Nu stiu nimic de nicio sala de sport noi nu am vrut sa accesam aceasta dotare. Ce stiu este ca poti juca tenis in incinta, 5$ pe ora pt 2 persoane, cu programare

Buzasannamari
    [06.11.18 13:30:59]

@Bolle: Multumesc frumos

Azrael
    [07.02.19 16:50:43]

@Bolle: salut ma numesc tudor iar din data de 14 04-21 04 19 am doua camere la hotelul Desert Rose. Eu cu sotia avem o camera intr un bungalow langa laguna, iar fiul meu [care este adult] are o camera in hotel.

Vreau sa te intreb: cum stau cu conexiunea WI-FI?

Am inteles ca vis a vis de hotel exista un bazar iar in cazul in care netul nu este bun ma gandeam sa cumpar o cartela de net. se gaseste?

Am inteles ca acolo poti face scufundari exista excursii cu iaht sau ceva de genul?

Azrael, Bolle, Buzasannamari, fra, patrice
    Alte impresii din această RUBRICĂDesert Rose Hotel: