ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2010
ÎNSCRIS: 17.03.08
MAY-2010
2 AD. + 1 COPII

Mini intalnire AFA + weekend foarte reusit si relaxant

No, ieri aseara ne-am intors de la mini intalnirea AFA de la Hajduszoboszlo de Rusalii.

Intalnirea a avut loc, adica am fost cazati la Izabela Panzio a lui Gyongy Neni ( Doamna Lacrimioara - mai pe romaneste aproximativ ).

Pensiunea Izabela este amplasata pe Gabor Aron Utca, dar intrarea cu masina se face prin Damjanich Utca, este o mica tabla indicatoare pe strada (imediat dupa castel Panzio). Damjanich Utca este o strada paralela cu strada unde sunt Hotelurile Aurum si Silver.

Este foarte aproape de noul Aqua Palace (complexul acvatic acoperit) – aprox 200 m si de una din intrarile la strandul mare – Hungarospa, despre care am scris mai demult click aici

Ambele strazi (Gabor Aron si Damjanich) dau chiar in parcarea de la Aqua Palace.

S-a ales aceasta pensiune, in principal datorita recomandarilor lui Zoli – colaborator cu site-ul AFA, dar si datorita conditiilor bune de cazare, a preturilor rezonabile si apropierii fata de Aqua Palace. Nu stiu de cate stele/margarete este, ca nu scrie nici unde.

Pensiunea este relativ noua si are camere cu 2, 3 si 4 paturi. Noi am stat in camera 1, la parter si am avut doua paturi alaturate si inca un pat simplu pt copil. Mobilier tip mai vechi, oarecum “rustic”, dar in stare buna, ai in camera si frigider mic, fierbator apa, Tv. Baia este cu dus. Ca un minus – ar fi faptul ca nu este sapun la baie si nici prosoape, dar cum fiecarea a venit acolo si la bai termale, prosoapele si sapunul nu cred au mai fost o problema si am putut trece usor peste acest “inconvenient”.

Pensiunea are o curte mare, foarte frumoasa, verdeata, leagan pentru copii, bucatarie si o sale de mese mare (unde se ia micul dejun, etc), loc de gratar, de ceaun.

Noi am ajuns sambata dimineata, dar o parte din mini grup a ajuns de vineri seara, astfel ce Georgiana a fost “sefa de trib” pana la venirea lui Cornel – sambata seara.

Sambata dimineata ne-a dus Zoli la un “info trip” la Hotelul Aurum (4 *) din apropiere, unde ne-au fost prezentate camerele, restaurantul, etc, am servit o cafea si un suc din partea gazdelor.

Dupa, ne-am dus la noul Aqua Palace (inaugurat anul acesta) unde ne-am lafait pana seara. Cand am ajuns la pensiune, tocmai se facea un gulas la un ceaun imens, tot in “organizarea” lui Zoli – care practic ne-a fost gazda pe durata sejurului la Hajdu. Gulasul a fost delicios (mai ales dupa o palinca), noi cel putin am fost foarte incantati. Pretul gulas-ului a fost parca 700 HUF (aprox 10, 5 RON) – de adult si 500 HUF (aprox 7, 5 RON) – de copil. Dupa gulas am mai stat de povesti pana pe la 1 noaptea.

Duminica, 4 persoane au plecat in excursie la Budapesta, avandu-l ca ghid pe tatal lui Zoli si au venit seara super extaziati (atat de ghid, cat si de ce au vazut acolo) – o sa scrie ei aici destule.

Ceilalti ne-am dus la Aquaticum in Debrecen, despre care am scris mai demult

click aici

Am luat bilete de intrare la Aquaticum de la Zoli – pret foarte bun = 2800 HUF (adult, pt o zi, inclusiv sauna, fata de 4400 HUF = pretul de la receptie Aquaticum). Distanta Hajduszoboszlo – Debrecen, este aprox 20 km

Seara, noi am mancat in statiune, la restaurantul Al Hamra, chiar pe colt, pe strada principala din apropiere (muzica live, melodii internationale in interpretare “maghiara”, se danseaza, etc). Dupa, ne-am intors la pensiune unde iarasi am stat de povesti cu cei veniti extaziati de la Budapesta.

Luni - ultima zi – dupa micul dejun, ne-am cam strans bagajele si fiecare catre casa. Noi fiind mai aproape, am mai mers inca o data la Aqua Palace.

Despre micul dejun la pensiune - consta in mezeluri, cascaval, rosii, castraveti, pateu, cereale, margarina, nutella, ceai, cafea, lapte, etc. Intr-o dimineata au mai fost crenvusti, iar in alta dimineata omleta.

Cazarea a costat 3500 HUF (aprox 54 RON) de adult si 2000 HUF (aprox 31 RON) pt copil, deci total camera = 9000 HUF.

Micul dejun este separat (doar cine doreste) 600 HUF (aprox 9 RON) pt adulti, respectiv 400 HUF (aprox 6 RON) pt copil.

Per ansamblu a fost un week-end prelungit foarte frumos, relaxant si ne-am bucurat foarte tare sa-i cunoastem pe cei cativa membri AFA care au fost la aceasta mini intalnire. Sper ca o sa mai fie si altele si sa ne revedem curand.

Multumim Cornel + colegii AFA + Zoli.

Trimis de presario in 25.05.10 13:39:57

VIZUALIZĂRI: 2818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hajduszoboszlo - Pensiunea Izabela

piti
[25.05.10 14:08:04]

Primul ecou e de la "concurenta" de la Sucevita. Asa e si frumos. Bravo dragilor, nu pot decat sa ma bucur ca v-ati distrat pe cinste.

[25.05.10 14:08:52]

Rog webmaster-ul daca afla informatii oficiale (de la Zoli eventual) despre cate stele are pensiunea, sa modifice daca este cazul.

[25.05.10 14:10:33]

Piti - asteptam vesti de la "concurenta".

magdalena
[25.05.10 14:30:43]

Bravo presario! In sfarsit a deschis cineva drumul cu aceasta intalnire AFA, asteptam nerabdatoare impresii.

Se pare ca ati avut un minisejur pe cinste!

Cat a costat?

biancuta
[25.05.10 14:34:16]

Excelent presario. Am vrut sa merg si eu, dar mi-ar fi fost greu cu copil mic. Un vot si de la mine.

Sanziana
[25.05.10 14:40:29]

felicitari ca ai spart gheata. ma bucur ca v-ati simtit bine, pensiunea e frumoasa, gulasul arata bine, mai asteptam si alte impresii

[25.05.10 14:42:05]

De la Oradea, de la marele absent, vine SB pentru tine.

Am văzut că ai fost întrun infotrip cu Zoli la Aurum.

Cum ţi s-a părut, nu de alta dar acolo vreau să stau la vară, în concediu ?

georgiana
[25.05.10 15:04:49]

Un vot si-un bobarnac online din partea mea, ca ai scris ca eram ''sefa de trib''!

Dar acum, dupa ce am avut bucuria sa te intalnesc... am citit totul zambind, parca te auzeam cum ai fi povestit! Esti un coleg pe cinste si ai o familie minunata pe care o salut!

[25.05.10 15:05:29]

Multumesc la toti pt voturi.

magdalena - asa cum am scris mai sus, pretul a fost cam asa

cazare 7000 HUF camera / noapte (2 adulti)

sau 9000 HUF camera / noapte (2 adulti + 1 copil)

+ mic dejun 600 HUF adult si 400 HUF copil.

1 HUF = aprox 0, 0155 RON

biancuta - au fost si destui copii cu noi, iar la Aqua Palace am vazut si multi copii foarte mici, de cateva luni, deci nu cred ca ar fi fost nici o problema.

biancuta
[25.05.10 15:07:29]

Te cred, presario, dar fata mea (1 an si trei luni) e "speciala", cu masa, cu somnul, cu drumul, etc...

[25.05.10 15:09:54]

creivean - ne pare rau ca nu ai putut veni.

Hotelul Aurum este super OK, 4* adevarate, luxos, prietenos, amplasat central, foarte aproape de strand si Aqua Palace.

Camerele sunt moderne, au in fiecare camera si o minibucatarie (microunde, etc). Are piscina interioara, centru welness, etc.

Pretul era parca 92 Eur / camera dubla cu demipensiune inclusa.

[25.05.10 15:13:13]

gEorgiana - pai tu chiar ai fost sefa de trib si ne bucura acest "aspect".

Asteptam sa scrii despre ziua in care ai fost la Budapesta si ai lasat tribul fara capetenie.

[25.05.10 15:23:10]

Din păcate, în August când merg eu, preţul Apartamentului Delux, valabil pentru o familie (2 adulti + 2 copii) sau pentru 3 adulti, este de 166 Euro/noapte, în cursul săptămânii şi 174 Euro/noapte în week-end, cazare cu demipensiune, bautura de intampinare, folosirea nelimitata a facilitatilor de wellness si halatul de baie, masaj de 20 minute, la care se mai adaugă parcarea 1. 000 HUF/24 ore şi taxa de staţiune 450 HUF/adult/noapte.

În altă ordine de idei, am explicat pe forum cele 4 motive pentru care am lipsit.

[25.05.10 15:44:23]

creivean: nu strica sa discuti (ori sa-i scrii) si lui Zoli, nu-i exclus sa-ti poata face rost de un aranjament mai bun decat cel de la receptie ori prin agentie...

In general, recomand sincer tuturor celor care-si planifica o vacanta in zona sa ia legatura cu el; are contacte foarte bune acolo si poate oferi discounturi la multe obiective din zona (si nu doar la cazare - hoteluri, pensiuni - ci si la alte tipuri de obiective, precum aquaparkul din Debrecin, unde reducerea chiar este substantiala). Si chiar daca nu are discount la vreunul din hoteluri, argumentele si avantajele sunt evidente - puteti discuta direct in limba romana, va ajuta in orientare si in ajungerea la destinatie etc -- si totul garantat fara a plati NIMIC in plus fata de preturile pe care le-ati putea obtine direct...

pepsi70ro
[25.05.10 15:46:12]

Felicitari pentru ca v-ati distrat si simtit excelent. Am fost alaturi de voi cu gandul si de foarte multe ori ma intrebam pe unde sunteti, pe unde va distrati, ce faceti.

Citind impresiile tale, regret enorm ca n-am putut participa, atat Hajdu cat si Sucevita fiind fiind foarte departe si n-as fi vrut sa pierd doua zile pe masina.

Data viitoare probabil voi ajunge si eu, poate organizam mai catre centrul tarii.

Ma bucur pentru bucuria voastra si un vot mare din partea mea!

[25.05.10 15:48:01]

Asa este - Zoli este super, tot timpul a fost langa noi, a ajutat la bucatarie, el s-a ocupat de gulasul imens, el stie tot ce misca in Hajdu, asa cum zicea si webmaster-ul.

[25.05.10 15:54:08]

pepsi - ti s-a simtit lipsa. Noi aici am fost la o apa mai mica, sub o cupola imensa. Nu e chiar ca la mare.

Costi
[25.05.10 16:19:55]

@presario

Si noi ne-am întors aseară de la mini-întâlnirea AFA de la Suceviţa, excelent organizată de Sânziana şi unde ne-am simţit foarte bine, dar cel puţin eu nu am încă timp să scriu mai pe larg. O las pe mai târziu.

Mă bucur că v-aţi simţit bine, data viitoare poate facem schimb de locuri, nu numai de experienţă, deşi eu tare aş mai repeta experienţa de la Suceviţa, chiar dacă abia am plecat de acolo. Doar că tare e greu cu mâncatul acolo, adică se mănâncă "la greu" şi foarte bine.

Un vot pentru cel care a spart gheaţa.

[25.05.10 16:24:27]

Costi - chiar ca se mananca la greu.

Gulas-ul a fost foarte bun si am mancat o portie foarte mare.

Duminica seara la restaurant am luat ( la 3 persoane ) un platou de 2 persoane si nu l-am "dovedit" pe tot.

any*
[25.05.10 16:26:20]

Felicitari pentru ca v-ati simtit bine, poate pe viitor se poate organiza o intilnira AFA si la Herculane, un vot mare si de la mine.

Costi
[25.05.10 16:32:09]

@any

vezi că cine propune se ocupă şi de organizare, aşa că aşteptăm invitaţia "oficială".

[25.05.10 16:36:36]

any - la Hajdu - Zoli s-a ocupat de organizare, deci se pare ca esti pe cale sa devii un fel de "Zoli de la Herculane".

any*
[25.05.10 16:43:15]

Problema ramine deschisa sa vedem cum vor evolua lucrurile.

[25.05.10 16:47:51]

@webmaster

M-am convins singur, de adevărul, din spatele celor scrise de tine.

În afara Aparthotelului Panorama, care are o echipă de marketing la Oradea, echipă ce răspunde la toate mail-urile scrise în româneşte, am avut plăcuta surpriză să discut cu Zoli şi atunci când am contactat Hotel Aurum, în româneşte, precum şi atunci când am luat contact cu el, prin intermediul saitului său.

Din păcate, preturile-s preturi, nu a reusit să-mi negocieze o reducere, a reusit doar să-mi ofere pret pentru zilele din cursul săptămânii şi pentru noaptea de week-end pe care o să o prind acolo.

Însă, conform propriilor spuse, la Hajduszoboszlo, cei de la ştrand, Aqua Palace şi Aqualand, nu îi dau aceeaşi reducere precum cei din Debrecen.

Dar, una peste alta, se pare că-i singurul vorbitor de română, ce se ocupă cu turismul în Hajdu, îi foarte săritor, bine informat şi binevoitor.

Plus că, încearcă să-şi întâmpine toţi oaspeţii, dacă are timp.

Da, la Hajdu, o să merg doar prin Zoli.

P.S. Ca să nu fie considerată reclama, cine vrea pe privat, poate obţine adresa saitului lui Zoli.

magdalena
[25.05.10 17:28:55]

Presario, aceeasi problema si la mine, ca si la biancuta, bebe de 1 an si 4 luni...cu tabieturi si chichite, iar din Bucuresti si pana acolo...

[25.05.10 17:30:49]

Lasă Magdalena, nu te plânge, că ai avut un week-end prelungit foarte activ, dovadă review-urile deja scrise

[25.05.10 17:33:32]

magdalena + biancuta, poate la anu, ca atunci o sa fie copii de 2 ani si ceva, deci mari si dornici de balaceala.

petrus95
[25.05.10 19:43:06]

Intalnirea de la Hajdu a fost o idee excelenta si ma bucur ca am dat curs invitatiei.

Gazdele si conditiile excelente, gulasul si palinca la fel.

Cel mai mult ma bucura ca am intalnit oameni grozavi si am descoperit persoanele din spatele nickname-urilor de pe site.

A fost o minivacanta relaxanta si cel mai mult cred ca le-a placut copiilor.

Cred daca am mai fi stat vreo doua zile dracusorului meu i-ar fi crescut inotatoare acum ca am vazut si extraordinarele bai termale de la Debrecen am totusi un regret, de ce la cativa zeci de kilometri de granita se poate si la noi nu dar pana la urma bine ca exista si am petrecut cateva zile departe de problemele care ne asteapta.

Multumesc organizatorilor si sper sa ne mai intalnim in astfel ocazii.

presario din cate imi amintesc pensiunea e de doua stele.

magdalena si biancuta va garantez ca peste un an se poate si ar fi chiar indicat

mirelutza
[25.05.10 22:04:10]

@Aha, bravo petrus, mi-ai luat-o inainte - tocmai intentionam sa spun ca anul viitor tot cam prin mai ar fi buna o revedere la Hajdu! Atunci poate vom fi mai multi.

@presario, ma bucur ca v-am cunoscut pe tine si frumoasa ta familie - un vot si de la mine (al 13 -lea... pe AFA cifra 13 e numai cu noroc); cum prind putintel timp postez si eu impresii... mmm, deja mi-e pofta de acel gulas.

ARA
[25.05.10 22:30:09]

Un vot si de la mine, am pus in completare poze, din pacate s-a defectat cardul de memorie si nu le-am recuperat pe toate. Salutari colegilor Afa, ma bucur ca ne-am cunoscut. Felicitari lui Cornel si Zoli (care e nascut la Cluj) pentru organizare.

georgiana
[25.05.10 22:49:42]

Acum vazand pozele tale am realizat ca nu toate camerele sunt la fel si nici mobilierul!

[26.05.10 10:40:39]

Multumesc mult si sper sa ne revedem curand.

any*, ARA, biancuta, chelie_d, Costi, creivean, domidoc, georgiana, magdalena, mirelutza, petrus95, piti, presario
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Izabella: