ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2018
DE ford
DIN: Giurgiu
ÎNSCRIS: 14.06.18
SEP-2018

Madeira... un loc unde TREBUIE sa ajungi!

Voi incerca sa fiu cat mai scurt, daca se poate vorbi pe scurt despre Madeira!

Mai toata lumea a auzit de ea! Mai toata lumea stie ca este o insula, si ca este cam departe. Noroc ca romanii au cam inceput sa se sature de Spania, Grecia, Franta, Anglia sau Italia. Adica undeva, afara" dar cat mai aproape.

De unde sa stii ca exista asemenea minune pe pamant???

Eu am auzit de la, lumea lui Banciu "! Am prins odata cand facea referire la Madeira si la cum au construit aia autostrazi in munte si ce au reusit sa faca cu fonduri europene.

Mi-a starnit curiozitatea si am inceput sa caut. Absolut toate reviw-rile ereau numai la superlativ! Daca te apuci sa citesti, mai ca-ti vine sa-ti faci bagajul si sa pleci cat mai repede. Noi am plecat cu grup organizat din mai multe motive si nu mi-a parut rau.

Nu voi repeta, ce au mai scris si altii! Trebuie doar sa va spun ca plecarea trebuie sa fie organizata pentru ca sunt atatea de vazut incat 10 zile se scurg rapid. Dar pe net gasesti cu rabdare absolut totul! De la obiective, pana la mancare, bautura, transport si preturi!

Trebuie sa va spun ca aproape pe toti ce pasesc pe acest taram, ii incearca un gand si o intrebare de genul: cum ar fi Doamne!... sa vinzi tot in Romania si sa-ti petreci restul zilelor aici??

Gradual, fiecare zi a fost mai frumoasa decat cealalta! Numeri pe degete cu tristete zilele ramase.

Oamenii aceia, traiesc permanet intr-o sarbatoare! Si atrag turisti! cca 1 milon pe an!

Au avut 34 de ani un singur guvernator care a avut viziune si a stiut cum sa foloseasca banii multii, de la Uniunea Europeana. Ceea ce veti vedea acolo, intrece orice asteptare dar va face o idee la gat de harnici si civilizati sunt acei oameni.

Nu au praf, absolut deloc! Toate masinile sunt enervant de curate! Aproape toate par noi! Nu sunt insecte! Seara la lumina becului nu se strang insecte... deci nici tantari!

Dupa ce vii din Madeira, constati ca esti incarcat energetic pozitiv si ca ai fost norocos si inspirat sa alegi o asemenea locatie. Fireste ca o vei bifa ca pe o realizare!

Dupa ce va acomodati cu imaginile incredibil de frumoase, aproape ireale, am rugamintea sa va uitati cu atentie si la detalii! Oamneilor astora nu le-a scapat nimic, nimic nu este lasat la voia intamplarii, nimic nu este trecut cu vederea, totul este curat, vopsit. Totul este facut sa incante ochiul 1 Si asta nu numai in zona turistica! Sa va uitati pe traseu in curtile oamenilor, la case, la garduri, la gradini! Realizezi cu tristete... cat de departe suntem noi!

Cand am venit in tara, la saptamana, a trebuit sa plecam intr-un circuit cu vaucherele

sotiei. Am ales cele mai spectaculoase locuri de la noi! Busteni-Babele si Sfinxul, Lacul Rosu, Cheile Bicazului, Sovata, Transfagarasean (chiar la Balea)

Fara, dar si poate ca si noi avem locuri frumoase in aceasta tara! Te doare sufletul sa vezi cata delasare, cata indolenta, cata nepasare exista peste tot! Mi-ar lua prea mult sa enumar tot ce nu se incadreaza cu conceptul de turism civilizat! Mare, mare pacat!

In Madeira mergeam cu rasuflarea taiata si la noi pe 10 aug la miting aia se bateau ca chiorii! Si la stadiul asta vom ramane! Cu asemenea clasa politica nu vom facea in veacul vecilor nimic! Practic, scriu aceste cuvinte doar ca sa multumesc celor ce au scris anterior si care mi-au permis sa ma informez in detaliu, dar si sa-mi exprim indignarea fata de ce se gaseste la noi!

Pentru 10 zile la Madeira, merita sa muncesti si sa astepti un an fara probleme!

Cuvintele, oricat de dibaci ar fi scrise si cu oricat talent ar fi concepute nu pot inlocuii imagina globului ocular! Eu am facut un film si l-am insotit de muzica portugheza! este o adevarata relaxare sa-l vizionez!

Dupa acest sejur, va spun sincer ca ma uit ca prostul si nu stiu incotro am sa o iau la anul!

Am citit deja de insulele Azore... dar nu se ridica la ce-ti ofera Madeira. Probabil o excursie in China mai poate veni cu atat de mult frumos ochiului si sufletului!

PS! Nu stati pe ganduri! Alegerea merita toti baniiii... si inca ceva!

Absolut totul este frumos, dar va recomand ca pentru Pico do Arieiro sa va rezervati musai o zi intreaga! Si la fel sa nu ratati catamaranul! si vinul, si...

Trimis de ford in 14.09.18 19:32:49
Validat / Publicat: 14.09.18 23:43:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 13316 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ford); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster45 [14.09.18 23:42:57] »

@ford: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 89&ridAnt=89833

mprofeanu [15.09.18 19:15:43] »

@ford: Am citit cu plăcere ce ai scris despre Madeira, niște poze făcute acolo de tine ar fi un câștig în plus...

varga.ladislau@yahoo.com [29.10.18 19:10:55] »

Intrebare aca din intimplare iti pierzi actele si bani, cum pleci de pe insula. Are consulat romanesc. Daca se anuleaza zborul doua zile la rand spre destinatia dorita mai putem elogia MADEIRA!!!

PISICAANA [15.02.19 13:22:22] »

Trebuie sa ajung acolo! Cum ati combinat zborul, avnad in vedere ca nu este zbor direct? Este de preferat sa apelezi la agentie de turism sau te poti descurca si singur? In ce parte a insulei este ok sa te cazezi?

ford [15.02.19 13:57:59] »

PISCICAANA... sa ajungi si nu vei regreta nimic!

Noi am optat la agentie pentru ca te face sa te simti lipsit de griji organizatorice! Zborul este cu escala la Lisabona (atentie ca in aeroport este ingozitor de frig de al AC, sa aveti ceva de imbracat chiar daca este vara)... si de acolo Madeira! Cu ceva timp de asteptat. Nemtii si multi altii au legatura directa.

Madeira este un munte in mijlocul oceanului! In 80% din locatii ai vedere direct la ocean!

Noi am stat in Funchal, capitala insulei! Funchal-ul merita rezervat o zi, pentru ca ai ce sa vezi! Exista posibilitatea inchirierii unei masini (circulatia este ceva de vis! se circula cam ca in 92 pe la noi! Nuimeni nu alearga, nimeni nu claxoneaza, nu franeaza, toata lumea este calma si politicoasa! Masinile sunt rare si de mic litraj! Aproape toate strazile sunt in panta!

Exista curse organizate cu autobuzul etajat descoperit, cu microbuze, cu harta pentru toate destinatiile insulei!

Nu am luat in consideratie pierderea actelor sau furtul... deci nu pot sa ajut cu aceasta informatie! Ghidul ne-a spus inca de la inceput ca in Madeira nu trebuie sa fii ingrijorat de ora tarzie, de furturi sau alte probleme cu politia, cu borfasi sau smecheri de tot felul! Este o placere sa vezi cum peste tot vezi oameni, multumiti si zambitori!

Deci te poti descurca si singur, cu banii mult mai putini, dar cu timp pierdut, sau prin agentie cu rezervare hotel, masa, autocar si itinerariu cu mese rezervate la restaurante, la seri cu specific local cu muzica fado, cu mancare traditionala si vin din belsug si de buna calitate!

Ghidul ofera pe tot traseul informatii foarte utile si povesti despre istoricul locului, imbinate cu exemple hazlii si picante care te face sa te simti relatat si cu adevarat in excursie! Tot ghidul te indruma pentru shoping, restaurante cu specific pescaresc, obiective turistice ce pot fi vizitate in programul liber! Timpul este pretios in Madeira si nu trebuie irosit cu incercari sau improvizatii si adaptari, la fata locului "! Unde se tin in aer liber sarbatorile la care participa intreg auditoriul!

Realizezi cat de frumos a fost doar in momentul in care te urci in avion pentru intoarcere!

PISICAANA [15.02.19 14:03:24] »

@ford: Foarte utile informatiile. Cred ca vom apela la agentie. Am crezut te plictisesti 10 zile, dar dupa ce am citit review-ul, nu cred ca poate fi vorba de asa ceva. Multumesc!

ford [15.02.19 18:51:30] »

SA TE PLICTISESTI???

Fiecare zi este o noua si noua descoperire care te face sa nu mai intelegi unde a fost mai frumos!

Nu uitati ca o zi intreaga sa rezervati pentru Pico do Arieiro! Exact ca-n bancul cu olteni, te face sa spui: asa ceva nu poate sa existe cu adevarat! O zi pentru Port Monitz unde cred ca numai in Rai poate fi ceva asemanator, 1/2 zi musai cu catamaranul pe Atlantic, care va va porta pe o parte a insulei cu imagini greu de descris! nu mai zic de delfinii care sar pe langa vas, de oprirea pentru baie in ocean, !

Daca va place pestele, comandati la restaurant, Espada com banana! eu am mancat 4 zile la rand! Un snitel de peste cu garnitura si banane! Am facut si acasa asa ceva din somn si vreau sa spun ca am, rupt gura targului! Gasiti pe internet TOT! Cu rabdare veti culege toate informatiile! Sa nu uit: 1/2 zi Coplexo Balenear de Lido... un bazin despartit de un perete de ocean! Totul in roca vulcanica! Aterizarea pe aeroport este doar o poveste! Pilotii au facut de atatea ori aceasta miscare incat chiar nu este o problema! Avioanele care vin din Lisabona pleaca imediat dupa debarcarea pasagerilor! Sper ca v-am convins sa folositi agentia!

youtube

seara traditionala organizata la restaurantul Seta unde canta si cea mai buna cantareata de muzica fadu Eugenia Maria! Are o voce care te face sa te zgribulesti de emotie, auzind-o cantand fara microfon!

Eeeeeeeeeeei???

PISICAANA [15.02.19 19:25:28] »

@ford: ce mai pot sa spun?! Urmatoarea vacanta este deja planificata. Nota 10 pentru articol si comentarii!

PISICAANA [21.02.19 14:16:46] »

@ford: O rugaminte: se poate sa-mi dati in privat numele agentiei? In cazul in care ati fost multumiti de serviciile oferite, fireste. Sambata este targul de turism in Bucuresti si ma gandesc ca poate fac o prospectare...

webmaster39 [22.02.19 08:00:12] »

@ford: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Ecoul tău a fost șters

iuliaen [17.11.19 11:43:35] »

@PISICAANA: Dacă vă mai e de folos informația, noi am mers în primăvara lui 2019: zbor București-Lisabona cu Wizz Air și Lisabona-Funchal cu Easy Jet. Am stat 10 zile, am închiriat o căsuță și o mașină și am vizitat toată insula. Am scris despre toată experiența noastră aici: https://www.jurnaldecalatorie. ro/madeira-mic-ghid-de- calatorie/

koko48 [19.03.20 14:21:38] »

Foarte frumos scris. Acord maxim de puncte.

Deja caut variante pentru sfarsitul anului.

@ford imi poti scrie in privat numele agentiei?

ford, iuliaen, koko48, mprofeanu, PISICAANA, varga.ladislau@yahoo.com
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Madeira: