ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2018
ÎNSCRIS: 21.08.11
AUG-2018

Borsalino – “italiano vero”

Daca mergi vreodata catre Teatrul Rosu vezi impresii, sa te destinzi cu o comedie, pleaca cu o ora mai devreme de acasa, si treci sa te rasfeti si cu ceva bun… cu specific italian… cu gust adevarat, la Borsalino.

Este localizat pe diagonala cu magazinul Unirea, peste drum de biserica Sf Antonie (Bld Ion C. Bratianu nr 44).

Este o locatie micuta si intima, dar destul de incapatoare totusi la interior, si cu o terasa in fata ei, cu umbrele uriase si multe mese. Interioarele sunt foarte reusite, cu multe elemente originale, cum ar fi dulapul cu multe sertare, agatat rasturnat pe un perete. Acelasi stil de dulap il gasesti si la etaj, dar de data asta sta cuminte, asa cum ar trebui sa stea, impreuna cu o multime de sticle si borcane cu condimente. Masutele de la interior sunt majoritatea pentru 2 persoane, cateva pentru 4 persoane, dar daca va duceti in gasca nu va faceti probleme, spatiul este mic, deci veti fi aproape.

Meniul este super diversificat: gasesti aici o gramada de feluri de pizza, paste, piadine (“Lipie italiana facuta in casa, originara din regiunea Emilia Romagna”), bruschete, salate, supe, feluri principale pe baza de pui, porc, vita, peste si fructe de mare, burgeri uriasi, risotto si deserturi.

Bucatarul este italian adevarat, dl Piero, si sustine ca toate retetele sunt originale si originare :) , aduse din Italia, ca toate ingredientele sunt de foarte buna calitate, ca focaccia e coapta de ei in locatie, sosul pesto e facut cu ingrediente proaspete, iar legumele pe care le folosesc la salate sunt culese in ziua livrarii.

Cand ajungi la deserturi in meniu… sunt atatea ca nu stii ce sa alegi. Asa ca nu am ales nimic :) !

Data trecuta am servit un burger de vita “The Italian One”, un burger urias cu carne de vita, sos pesto, rucola, mozzarella, prosciutto crudo, maioneza, cartofi copti la cuptor, care a costat 30 de lei. Pare scump, si poate este, dar are 500g si dupa unul din asta … nu mai intra nimic, credeti-ma. Dar pozele de rigoare… nu le am, ca m-am apucat direct de treaba :) !

De data asta, am luat o ciorbita de pui (care a ajuns in poza abia spre sfarsit :) ), o portie de risotto parmigiana, si una de spaghetti amatriciana. Portiile au fost suficiente si foarte gustoase.

Preturile sunt cam aceleasi ca peste tot in zona asta de centru, nu mici, dar nici foarte exagerate. Toata afacerea de mai sus, impreuna cu o apa minerala de 750ml si o cola de 250ml, a costat 85 de lei.

Aici gasesti versiuni de pizza uriase, la metru (50x30 cm), cu preturi cuprinse intre 35 si 66 de lei, care pot fi achizitionate si la felie, fiind 7 lei buc. E prima locatie in care am fost, aici la noi, care ofera atatea sortimente de pizza (29 feluri) !!! Normal ca trebuia verificata si o felie de pizza (cu sunca) !

Cand ti-e pofta de ceva bun… italienesc… si esti prin zona… ia in calcul si Borsalino!

Trimis de vulpe mihaela in 13.09.18 14:28:26
Validat / Publicat: 13.09.18 16:12:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 596 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Baietii - ospatari, imbracati cu camasa alba si bretele incrucisate.

[13.09.18 15:44:25]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București?, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[13.09.18 16:19:06]

@vulpe mihaela: M-am logat doar pt ati putea da primul vot. Ador bucataria italiana si localul pare interesant.

[13.09.18 16:26:43]

@Michaell: MUltumesc frumos !

Zoazore
[13.09.18 19:52:43]

@vulpe mihaela: Adică... tu ai fost singurică și fără voucher la Borsalino ăsta? Și nu ți-a fost frică? Păi dacă te torturau cu o pizză gratis, cadou din partea casei?

Să nu mai faci imprudențe d-astea, că dau dependență!

Mda, cam mărișoare prețurile, dar, deh, e pi șentru și se plătește zona!

Să-ți fie de bine!

[13.09.18 19:55:45]

@Zoazore: Nu m-am dus singura... cu 2 prieteni... alti prieteni... !!!

Si astia la un pas de centru vechi cu vouchere??? Noooo... e sub demnitatea lor (ca sub a mea nu e cu siguranta !!!

[14.09.18 07:25:09]

@vulpe mihaela: Daca-mi permiti o mica interventie. Calitatea isi are pretul. Am fost si sunt dispus sa platesc pretul cuvenit daca mi se ofera calitate. Treaba cu voucher-ele eu o evit. Chiar si plata cu card-ul nu o practic. Daca-i pui comerciant-ului ,,Abziehbild-uri,, deci bonuri, sau ce mai exista pe acolo, pe masa, nu poti astepta in schimb calitate. Neamtul zice:,,Nur Bares ist Wahres,, Doar cash-ul conteaza.

Eu ma enervez atunci cand scot numerar-ul din portofel iar cel care ofera servici-ul imi ofera in schimb doar bataie de joc si ignoranta. Cireasa de pe tort sunt colegi pe site, care ii iau apararea respectiv-ului si te invinuiesc pe tine ca trebuia sa te interesezi. Tu asa-i facut inainte sa mergi la acest restaurant?

[14.09.18 11:36:22]

@Michaell: Voucherele mi s-au parut si mie circumspecte la inceput, totusi pana acum nu am luat nicio "teapa". Si am mers cu ele chiar si in vacante prin tari straine...

Eu nu verific review-urile pentru restaurante inainte sa merg acolo, pentru ca gusturile la mancare nu se discuta (de unde si aprecierile contradictorii), iar servirea o voi aprecia la fata locului.

Iar rigurozitatea nemteasca nu are echivalent!

[14.09.18 12:11:47]

@vulpe mihaela: Recunosc ca nu am experienta si nu stiu cum se procedeaza cu vouchere. Trebuie instiintat chelnerul deja la preluarea comenzii despre faptul ca ai de gand sa platesti cu vouchere sau il poti confrunta doar ulterior cu acest aspect, deci la urma cand faci plata? O mica diferenta dar cu o foarte mare importanta, dupa parerea mea... -

PS

Preturile de pe bonul afisat in P15 m-i se par mai mult decit ok.

[14.09.18 12:20:02]

@Michaell: In general, cand apelezi la vouchere, acesta prevede din start ce anume poti consuma in baza lui.

Daca necesita rezervare in prealabil esti intrebat daca vii cu voucher. Daca nu, eu le spun de fiecare data.

Exista vouchere care prevad tot, si nu mai trebuie sa platesti nimic la sfarsit. Voucherul se inmaneaza la inceput, cand te asezi la masa .

Oricum ideea acestor vouchere este sa te atraga in locatie cu o oferta buna, iar tu sa mai consumi si peste el diverse...

Vezi alte articole scrise de mine, cum ar fi http://amfostacolo.ro/impresii9.php?iid=85493&d=unde-mancam-in-bucuresti--bucuresti.

[14.09.18 13:05:50]

@vulpe mihaela: Multumesc pt raspuns.

Apropo, unde mancam in Bucuresti, Cu ceva timp in urma, am servit masa de mai multe ori la restaurant-ul Trattoria Buongiorno de pe C. A. Rosetti. Meniul zilei, daca nu ma insel, la cca 5 Euro.

Preparate foarte bune si servire ireprosabila. Cred ca apartine aceluias lant precum Restaurant-ul / Bar din sala de plecari a aeroprot-ului, dar nu sunt sigur.

Michaell, vulpe mihaela, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: