ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2018
ÎNSCRIS: 28.06.10
AUG-2018

Cel mai mare oras din Trakia

Odata cu trecerea anilor peste noi alegem pentru vacanta de vara o locatie in apropierea unui oras mai mare unde sa gasim ceva turistice si comerciale. Am fost atrasi de acest oras de la marginea estica a Greciei datorita lectiilor de istorie care ne-au invatat ca stramosii nostri faceau parte din marele neam al tracilor si impresiilor favorabile ale fiului nostru care a trecut prin acest oras in anii anteriori.

Am ales sa vizitam orasul intre micul dejun si pranz. Orasul se intinde mult pe lungime si cred ca inglobeaza si cateva localitati limitrofe asemanator celor din Romania. Cea mai importanta este Nea Chilli aflata la marginea vestica a orasului in apropierea hotelului nostru. In aceasta localitate chiar la intrare se afla Universitatea de Medicina din Alexandropolis. Universitatea se intinde pe o suprafata de teren foarte mare si este un adevarat campus universitar care inglobeaza si caminele studentesti si cred ca si un spital caci prea sunt multe cladiri. Universitatea este o constructie relativ noua, bine intretinuta si legata de oras printr-o linie de autobuze. Nea Chilli mi s-a parut o localitate curata, aerisita cu aspect turistic.

Orasul are un bulevard principal ce stabate orasul de la vest la est. Acesta dispune de doua benzi de circulatie pe sens dar in zona centrala benzile de langa bordura sunt ocupate de autoturisme parcate iar circulatia se desfasoara cu dificultate. In zona centrala nu am vazut decat o parcare foarte mare in zona portului dar pentru care noi nu am vazut indicatoare. Noi am gasit un loc de parcare in parcarea unui supermarket aflat la marginea estica a orasului. Pe acest bulevard se afla foarte multe baruri, cafenele si cofetarii. In zona centrala grupate se afla sediile bancilor grecesti care sunt prezente si la noi. Spre deosebire de noi cred ca datorita patriotismului grecilor nu am vazut nici-o banca din vestul Europei. Deasemenea la parterul cladirilor indeosebi pe partea stanga se afla si tot felul de magazine iar unele ocupa si etajul I. Am remarcat ca in acesta zona nu prea sunt taverne. Desi era dimineata barurile erau pline de greci de toate varstele si am observat o impartire a clientelei, adica exista baruri-cafenele pentru tineri si altele pentru pensionari.

In zona centrala predomina blocurile cu 3-4 etaje, in general cladiri de aproximativ 50 ani cu fatade nerefacute de culoare cenusie. Am observat la marginea orasului cateva complexe rezidentiale noi.

Din bulevardul principal pleaca strazi perpendiculare, majoritatea inguste cu sens unic sau pietonale mai ales in zona centrala. Pe aceste stradute o multime de baruri si taverne care totusi pana in ora 12 erau cam goale. Atat pe bulevardul principal cat si pe strazile laterale toate barueile si tavernele au terase pe trotoar sau chiar pe strada daca aceasta este pietonala.

Faleza este inalta iar aici predomina tavernele. Personal nu am fost impresionat de faleza. Portul care se intinde pe o suprafata mare parea cu activitate redusa. Tot in aceasta zona langa mare am vazut un parc de distractii. Singurul obiectiv turistic care se gaseste usor este vechiul far inconjurat de o fantana arteziana.

Am gasit deasemenea doua parcuri unul in zona centrala iar altul in zona hotelului Astir-Egnathia, dar care nu m-au impresionat.

Desi aproape de granita cu Turcia noi nu am sesizat influente turcesti in oras (obiective turistice, arhitectura, gastronomie, etc) si credem ca comunitatea turca este foarte mica. Ca aproape peste tot in Grecia oamenii discuta aprig politica in cafenele si magazine si isi sustin cu convingere premierul si critica Germania. Personal si eu il admir pe premierul grec pentru tinuta si prestanta sa, fiind un monument de demnitate nationala cum nu prea intalnesti in politica romaneasca. Nu cunosc nici reformele politice si nici afilierea politica a acestuia (dreapta, centru sau stanga) dar se bucura de o larga sustinere din partea populatiei. In hotelul nostru in care majoritari erau turisti grecesti am avut doar trei posturi tv internationale deci l-am tot vazut pe premierul grec.

Orasul pare murdar si nu are aspectul unui oras turistic si din aceasta cauza nu am mai revenit in oras. Din acest punct de vedere Kavala este departe in sens pozitiv. Acum 2 ani cred ca am fost in sase zile cel putin de patru ori in centrul orasului Kavala. Atat fiul meu cat si turisti romani din hotelul in care am stat spuneau ca orasul pulseaza seara si noaptea cand devine foarte animat. Datorita aglomeratiei intalnite timpul zilei (inghesuiala) noi nu am revenit dupa cina. Am vazut multi turisti din hotel care plecau dupa cina in oras.

Grecii circula in Alexandropolis foarte mult si cu scutere, motorete si motociclete iar pe bulevardul principal spre est se gasesc multe reprezentante pentru aceste vehicole cu magazin si service. Asa cum am spus in oras exista mai multe linii de transport in comun. Cu toate aceastea strazile si parcarea din port erau pline de autoturisme inmatriculate in Grecia.

Daca sunteti in zona sau daca sunteti tineri merita sa dati o raita prin oras. Noi apreciem ca orasul nu poate fi o destinatie turistica prin obiectivele din oras. El atrage cred prin cele trei hoteluri de 5* la preturi foarte bune. El este important daca doriti sa vedeti cum traiesc greci intr-un oras grecesc si poate sa incercati sa intelegeti filozofia de viata a acestora. Cand am fost in Thasos cu un grup mai mare, o prietena mi-a spus sa o duc intr-un oras sau sat grecesc obijnuit (nu turistic) sa vada cum traiesc grecii obijnuiti. Am sa atasez si o poza cu plaja din zona care initial am crezut ca apartine de Makri dar se pare ca localitatea se numeste Panorama si in care am vazut si trei hoteluri ingrijite.

Am o intrebare pentru Webmaster, noi avem doi copii majori, independenti care nu mai merg in concediu cu noi decat foarte rar. Nu stiu cum sa ma incadrez: familie cu copii sau familie (cuplu) fara copii. Apreciez ca o familie care are copii chiar daca acestea au crescut, au o alta perceptie turistica decat familiile care nu au avut niciodata copii.

Trimis de olteanul2010 in 12.09.18 10:25:23
Validat / Publicat: 12.09.18 22:47:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 9149 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Zona cu taverne pe o straduta pietonala

Biankita [13.09.18 20:26:16] »

Ce bine ca a aparut un review atat de detaliat!

Imi aduc aminte ca la primul drum lung in Grecia, acum 11 ani, spre Thassos, am ales traseul prin Svilengrad si am trecut prin Alexandroupolis. La acel moment mi s-a parut un oras dragut, insa nu aveam nici un termen de comparatie.

Si eu caut destinatii din Grecia mai apropiate de Romania, nu neaparat lamga un oras mare, cat sa aiba plaje bune, eventual mai multe, sa avem ce vedea in weekenduri prelungite sau de sarbatori. Pana acum am pus Kavala si Fanari pe lista scurta, era si A. o varianta, insa nu sunt sigura cum sunt plajele din jur.

Cert e ca de fiecare data am ajuns tot in Thassos. Sau am ramas acasa , nu s-au aliniat astrele mereu.

olteanul2010 [14.09.18 10:51:33] »

@Biankita: Ca oras recomand cu sinceritate in continuare Kavala care nu degeaba mai este numita Monte Carlo estului. Plaja din Kavala de langa hotelul Lucy nu este exceptionala dar mult mai buna decat plaja hotelului Ramada Plaza. Principalul minus este aglomeratia dar nu ca in Romania pentru ca este o plaja publica. Fara sa aiba calitatea nisipului seamana foarte mult cu Golden Beach din Thasos, care nici aceasta nu este o plaja salbatica si pustie. Pentru ca ne-a atras orasul Kavala nu prea am mai avut timp sa mergem pe plajele la sud de Kavala care dupa alti turisti sunt mult mai bune.

La hotelul Ramada Plaza Traki de langa Alexandropolis plaja constituie punctul slab al hotelului. Plaje foarte bune sunt in Makri si in mica localitate Promenada de langa Makri. Noi am fost pe aceste plaje si potem spune ca sunt de nota 9+. Eu nu am gasit oferte la hoteluri bune in aceste localitati. Poate in curand noi propietari ai hotelului vor investi si in plaja hotelului. Am impresia ca plaja este putin mai buna la hotelul Astir, pozitionat si mai bine fata de centrul orasului. Noi am gasit in Grecia cea mai buna plaja in Skiatos care este o plaja de nota 10.

Biankita [16.09.18 19:27:31] »

Multumesc pentru completari si recomandare! Kavala este prima pe lista pentru deplasarile scurte de cativa ani, se apropie momentul ei, chiar am studiat plajele din zona, in special spre Ammolofoi Beach, care pare a fi cea mai buna.

Si pentru mine plajele din Skiathos sunt un reper, deocamdata greu de egalat, atat ca plaje in sine, apa cu intrare lina, peisajul stil golf, plus bonus faptul ca se ajunge foarte usor la ele, cu masina sau autobuzul.

Biankita [16.09.18 21:28:19] »

Biankita, Mihai18, olteanul2010
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Alexandroupolis: