ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2018

Extrem de nemulțumit
    Foarte nemulțumit
    Sub orice critică
    Sub orice critică

În picaj maxim de la an la an!

Am ales in acest an sa ne petrecem concediul la mera, desi nu era in plan, dar datorita aglomerarii litoralui din pricina voucher-lor bugetarilor...

Cu aceasta ocazie preturile au crescut nesimtit de mult, ajungandu-se sa se ceara ptr o camera dubla si peste 300 lei/noapte.

A mai fost si aspectul mediatizarii mizeriei din numeroasele localuri de pe litoral, dintre care unele au fost inchise.

Dupa un calcul sumar, si din dorinta copilului care a vazut ca au instalat tobogane acvatice si de teama unei imbolnaviri, am hotarat sa mergem la mera resort, vazand totusi ca in 2017 nu s-a mai intamplat nimic privind toxiinfectiile, de altfel am avut si in 2017 un sejur dar in luna iunie si totul a fost ok, n-am mai scris despre acest sejur din 2017 ptr ca nu era nimic in plus sau minus fata de 2015 cand am fost prima data.

Cazarea a decurs cam greoi dar camera a fost ok, asa cum ne-am dorit, receptionere puse pe cearta cu clientii daca le spui ca de fapt ai platit trei locuri si trebuie sa primesti drepturile ptr trei persoane, respectiv prosoape, apa din camera, etc.

Bieninteles ca in camera minibar gol, pe masuta doar doua ape/zi, (ulterior mi-au mai fost aduse prosoape si apa) doua mici sapunele minuscule din acelea rotunde mici si astea au fost ptr toti ptr tot sejurul, doua casti de baie, o cutiuta cu doua tampoane demachiante si 4 bete de urechi! Curatenia in camera a fost ok pe parcursul sederii, dar asta datorita persoanei care se ocupa de curatenie.

Ca si plus-uri fata de anii trecuti este aparitia unei noi piscine cu 3 tobogane acvatice si aparitia unor noi parcari inchiriate probabil de la alte hoteluri.

Au fost montate boxe in toti pomii si in toate pozitiile posibile, de unde rasuna muzica in mod strident incepand cu ora 7.30,

Nu te poti auzi unul cu celalalt decat daca vb f tare, e un disconfort sonor permanent, se aude si in hotel chiar si cu usa inchisa.

Daca vrei sa dormi mai mult de 7.30 nu mai poti si nu poti pe tot parcursul zilei, apogeul se atinge dupa ora 18.00cand incep sa se dezlantuie lautarii, acel ''celebru'' acordeonist care spre stupoarea mea are acelasi repertoriu ca si in anii trecuti. Se canta, se danseaza hore sarbe intr-un haos incredibil si in armonie cu bauturile bahice pana la orele 23.00

Apoi se asterne linistea si cadem epuiziati intr-un somn adanc ce nu va dura prea mult...

Masa este compusa dimineata din cateva mezeluri toate fara gust, branza de doua feluri sarata potroaca, cascaval fara gust, costita prajita, omleta, oua ochi, fierte, lactate, unt gemuri la borcane, rosii, castraveti, ceva cereale si ceva foietaje si checurisi acestea fara gust.

Pranz 2-3 ciorbe supe, ca si carne un fel de tochitura zilnic, e sigur din mancare refolosita, ceva mix gril ii zice cu ceafa, piept de pui, a fost intr-o zi si rata, ciocanele, cartofi congelati, mamaliga, cartofi la cuptor, ciuperci, paste, toate sunt fara gust, peste pane cu oase, salata de vinete cu masioneza, salata de humus (singura care a fost buna) e de groaza.

Am avut si ardei umpluti, chiftelute marinate, sarmale cu gust dubios si niste carnati facuti de ei cu gust ff intens de cimbru, sigur din carne reciclata, salate de legume congelate peste care s-a turnat o galeata de maioneza alba industriala si intitulata pompos salata a la ruse!

Boluri cu rosii taiate in 4, castraveti bucati ff mari, ardei gras la fel, nu aveai cum sa-ti faci o salata, trebuia sa muncesti cu cutitul de friptura sa-ti tai ingredientele.

Bolurile de salata majoritatea ciobite.

La pranz si cina erau pe niste tavi bucatoaie mari de branza cam la 6-700gr bucata, din cea care era si dim la masa, sarata de nu putea fi mancata!

Desert prajiturele 3 feluri care se deosebesc doar prin culoare nu si gust, fiind roze, maro si crem.

Fructe nectarine, felii de pepene, struguri, aceasi gust ca cele din supermarket-uri.

Seara cam acelasi meniu, niste boluri mari cu smantana, ptr copii legume fierte, si carne de pui fiarta.

TOATE produsele sunt ori sarate potroaca cazul branzei si al mezelurilor ori cele gatite fara gust!

Dupa doua zile de mera, am ajuns cu copilul la ora 00.30 la urgenta la mangalia ptr ca a vomat, i s-a administrat tratament pe loc si pe reteta ptr inca 5 zile.

Vreau sa mentionez ca are 13 ani si e slabut, nu mananca orice si nici cantitati mari de mancare, e destul de echilibrat si nu amesteca alimentele haotic, la fel si noi. La un moment dat ne-a zis ca nu mai poate manca mancarea de aici, asa ca am mers in statiune si a mancat ba o pizza pe vatra ba o friptura de pui gatita bine cu cartof natur si salata, etc.

Bauturile sunt de groaza, diluate cu nesimtire, fara gust sau gust indoielnic.

Am servit la barul a la carte ceva coctailuri dar sunt realizate ciudat, ti se umple paharul cu gheata peste care se toara ingredientele, atat cat mai incap, si bei gheata topita cu gust de ceva, n-au auzit de shaker iar barmanul e costumat in tricou negru si pantaloni scurti, demn de tarabele cu porumb fiert, totusi e un bar contra cost unde coctailurile pleaca de la 11 lei, pepsi 0.25- 7 lei bere stela la 0.33-8lei, deci preturi de restaurant cu staif.

Intre mese se servesc niste gogosele reci si uscate si niste foietaje cu mai nimic in ele, inghetata si pop corn.

La plaja a fost o singura data si nu ne-a placut, aglomeratie mare, mizerie la fel, asa ca am mers la plaja la neptun la plaja siam.

Cel mai de groaza lucru este faptul ca am gasit de nenumarate ori farfurii murdare in rastelul cu farfurii desi erau spalate, am mers cu ele la manager care le-a luat si a zis ca nu se mai intampla, a plecat cu ele in bucatarie, nu si-a cerut scuze nimic, parea foarte deranjat si ofensat ca am avut tupel sa-i arat aceste nereguli grave, lucrurile au mers in continuare la fel, mereu aparand farfurii cu resturi de mancare uscata pe ele cat si pe unele tacamuri.

Am ramas stupefiat cand am vazut in fata mea o ''doamna'' care a luat o astfel de farfurie cu un rest de piure sau mamaliga ca era ceva galben si pur si siplu a ''racait'' cu unghia acel rest dupa care si-a pus mancare in ea.

In marea lor majoritate sunt oameni fara educatie, nu se spala pe maini si nici cu dezinfectant nu dau, asemeni si copiii, vorbesc ff tare atat pe holuri cat si afara, isi umplu farfuriile cu pseudo mancarea mera, isi pun in farfurie tochitura din tava si cu aceeasi lingura o infig in tava cu mamaliga murdarind-o de sos, isi inchid umbrela la piscina cand vor chiar daca si altii stau la umbra sub aceeasi umbrela, asa ca vrei nu vrei ori te arzi ori te muti si toarna in ei bauturi cat e ziua de lunga pana ajung seara sa fie prastie.

Mai sunt o categorie care unesc mesele ca la claca cate 4-5 mese si se aseaza la masa ocupand locuri multe si facand o galacie infernala.

Aceeasi categorie isi fac provizii seara inainte de inghiderea barului si-si umplu mesele cu pahare cu bauturidupa care stau la taclale chiar si dupa inchiderea programului la ora 23.00 inca o ora doua, angajatii nu le zic nimic si tolereaza astfel de iesiri neadecvate.

Am mai intrat in vb cu cativa ''oaspeti'' din complex si majoritatea din ce mi-au spus erau veniti cu vouchere.

Complexul este plin de familii cu copii mici, de la cateva luni pana la 7-8 ani, mai mari nu am vazut anul asta, copilul meu nici n-a prea avut cu cine se juca, decat cu vreo doi copii care din ce a inteles erau copiii angajatilor din complex.

Ce e interesant la acest complex este faptul ca un copil cu varsta peste 12 ani e considerat adult si plateste tarif de adult, acesta e si unul din motivele ptr care nu mai sunt copii mai mari in complex, peste tot se ro se plateste maxim 60-70% ptr aceasta categorie de varsta!

In ultima zi, dupa ce am facut check out, am servit masa de pranz, o ciorbita de legume si o friptura cu cartofi piure (piure din fulgi cu o consistenta diferita de la o zi la alta), dupa aproximativ doua ore am vomat si m-am deranjat si la stomac, aveam o stare deosebit de proasta, n-am mai putut pleca spre casa si am rezervat pe un site de rezervari o noapte la un hotel, hotel academy, unde am ajuns cu greu datorita starii in care eram si toata seara si jumatate de noapte mi-am petrecut-o in toaleta, fiind indragostit de wc-ul lor! Mi-am revenit spre dimineata cu tratament ercefuryl si alte cateva pastile dar de teama a doua zi n-am mancat si n-am baut nimic pana am ajuns acasa la ora 23!

Cam acestea au fost cele traite de mine si familia mea, spuse obiectiv, ce-am vazut si ce-am trait, totul e in picaj la acest complex.

Cu singuranta acesta a fost ultimul concediu in ro, desi am mai zis-o, mi-a fost greu sa merg in alte parti, marea noastra e foarte frumoasa, dar din pacate nu pot sa las sa fiu batjocorit la nesfarsit pe banii mei si sa primesc mizerie, aroganta si sa fiu dispretuit, tratat de parca as sta pe gratis!

Statiunea venus e si ea in picaj si arata ca o jungla.

Recomand acest complex doar celor cu vouchere. care se aratau foarte fericiti ca stau la AI pe bani ff putini, ei practic platind o mica diferenta peste acele vouchere!

Am dat aceste nota datorita calitati si a gatirii preparatelor, dar mai ales datorita veselei murdare care constituie un atentat la sanatatea publica! Discutia cu managerul hotelului a fost despre calitatea spalarii si dezinfectarii veselei si l-am intrebat daca doreste un nou episod de epidemie de toxiinfectie alimentara ca cel 2016! Se uita la mine [***] fara sa zica nimic!

Trimis de Djbobo* in 08.09.18 21:27:44
    Validat / Publicat: 08.09.18 22:30:07
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS. A mai fost în/la: In tara noastra mare si frumoasa!

VIZUALIZĂRI: 6805 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Djbobo*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere piscina si tobogane

[08.09.18 22:29:36]

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Daca doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

[08.09.18 22:38:03]

@webmaster45: Serios??? cum adica ''prea la suparare'', cand am ajunss cu copilul la urgenta la 00.30noaptea si cand vesela e mizera, nu e caz de sanatate publica in pericol? ce vreti sa dau 10??? Asta e chiar culmea, va rog sa stegeti rewievul ca vad ca va deranjeaza ca-i scade cotatia merei!

[08.09.18 22:49:04]

@Djbobo:

Poţi reveni asupra evaluării tuturor categoriilor, oricând, printr-un ecou.

Nu ţi-a cerut nimeni să dai nota 10 nici acestui hotel şi nici altuia.

[08.09.18 23:01:45]

@webmaster45: Nu voi modifica nimic, aceasta e nota care i se cuvine, am atasat poze cu reteta copilului meu de la urgenta pediatrie mangalia, se vede ce medicatie i-a dat, i-a facut si un cocktail de medicamente pe loc ca altfel era praf! Si eu am probleme, asa ca n0am ce sa modific, e mizerie de cum am scris, si vesela, si tacamuri, si pe mese, roiesc viespi si muste pe mancare, mancare neacoperita (prajituri, cornuri, etc) e ca la o cantina de doi lei! Si nu am dat zero peste tot, de ce nu spuneti adevarul??? am dat 12.5%, zero a fost doar ptr masa!!!

nicole33
    [08.09.18 23:43:14]

@Djbobo:

Absolut regretabilă problema de sănătate ivită.

Am avut curiozitatea de a citi şi articolul tău despre acelaşi Mera Resort din 2015, iar diferenţele sunt şocante.

Aceeaşi cameră căreia în 2015 i-ai dat nota 9, acum primeşte doar 2,5. Ce s-a schimbat aşa mult de atunci?

Văd că nu ai notat deloc plaja. Venus avea pe vremuri o plajă frumoasă, din ce îmi amintesc eu, dar lucrurile se mai schimbă cu trecerea anilor.

Doar la acel bar şi doar contra cost puteai bea un cocktail?

De la 1450 lei la 4100 lei mie mi se pare o diferenţă substanţială. Nu sunt deloc foarte puţini bani.

Mi se pare un comentariu răutăcios la adresa acestei categorii. Dacă bugetarii respectivi şi-ar fi valorificat voucherele în altă parte, la munte sau la băi, crezi că serviciile oferite ţie de acest hotel ar fi fost la un nivel superior?

Nasshu
    [08.09.18 23:55:44]

@Djbobo:

Cu alte cuvinte virusul contactat putea fi de ''oriunde'' inclusiv din apa mării!

A, apa măriI se exclude, nu ai notat nici plaja nici marea Ele ce vină au ?!

Cum poți să dai vina doar pe o ''bucătarie'' când tu ai mâncat la toate ''cantinele'' din oraș?

[10.09.18 18:31:18]

@nicole33: Cocktailuri nu se puteau servi decat contra cost, in rest numai...

Camera a fost la fel, dar dotarile respectiv tv nu avea decat vreo 5-6 prg functionale, care in vreo trei zile au disparut si alea, aveau cablu de la o renumita firma T, dupa ce anii anteriori au mers cu cu alt operator care avea prg functionale dar probabil mult mai scump!

Diferenta nu e considerabila daca au ambii vouchere, si doar cu unul, platesc mai putin decat mine.

Da, daca nu s-ar fi dat acele vouchere sau s-ar fi dat mai din timp, alta ar fi fost calitatea serviciilor, in conditiile date, toti s-au napustit pe litoral, astfel s-a ridicat pretul ff mult si au scazut serviciile maxim, si e vb de tot litoralul unde a fost un aflux maxim de turisti ce nu s-a mai atins de zeci de ani!

[10.09.18 18:35:36]

@Nasshu: Am mancat la alte ''cantine'' din oras dupa ce copilul meu s-a imbolnavit la cantina mera! Primele doua zile pana s-a imbolnavit am stat in complex si a facut baie in piscine si la tobogane, apoi am mers la plaja siam din Neptun.

N-am notat plaja venus ptr ca nu ne place si n-am folosit-o!

Alta intrebare?

nicole33
    [10.09.18 22:51:57]

Mulțumesc pentru răspuns.

Între timp m-am cam lămurit singura cum este cu all inclusive-ul de România de care beneficiezi la minunatul resort Mera.

Băuturile sunt o porcărie, doar cafeaua este cât de cât baubila.

Îmi doresc sa supraviețuiesc fără incidente nedorite pana la sfârșitul săptămânii când îmi voi lua zborul spre alte mari mai calde.

Singurele aspecte pozitive constatate deocamdată ar lipsa aglomerației și personalul politicos și amabil.

Djbobo*, Mera
    Alte impresii din această RUBRICĂMera Resort: