ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2018
10 AD. + 8 COPII -- v: 2 2 2 5 8 9 12 14

încărcat de pe telefon!

Vacanta Costa Blanca - Circuit & Plaja

Salutare oameni dragi,

Dupa multe excursii in Spania la plaja si pe continent, am ales pentru 2018 Costa Blanca. Cum Wizz zboara de doua ori pe saptamana spre Alicante si in plus am si gasit bilete cu 30% reducere am deci sa mergem cu mic, cu mare 10 zile incepand cu 23 august!

Incep cu o concluzie: NESPERAT DE FRUMOS!!!

Pentru ca suntem obisnuiti sa ne plimbam am decis sa impartim timpul intre plaja si plimbari. Am inchiriat masina de la Centauro 235euro cu full insurance si am facut in 10’zile aproximativ 1200km.

Intinerar: ziua 1-2 plaja in Benidorm... atat in zona rezidentiala - plaja Poninente cat si in zona plina de viata - plaja Levante. Parcare am gasit relativ usor si chiar daca era cu plata Duminica era gratis iar Sambata aveai gratis dupa ora 14:00.

Ziua 3 Valencia: Am ales la plecare drumul cu plata dinspre Benidorm pe AP-7 si am ramas uimiti de pretul extrem de mare al autostrazii pentru 100km. Am mers prin Valencia in centru si la zona cu delfinariu apoi in port si pe plaja. Seara ne-am intors mai mult pe drumuri fara taxa.

Ziua 4: Masina pe NS-332 si directia Calpe... oau oau oau... ce plaja si ce zona frumoasa... parcarea 2euro 2 ore si platesti 10:14 si 16:19 apoi gratis. Recomand tuturor.

Ziua 5: plaja Benidorm si masa la Real Wok - Fenistrar / All you can eat chinezesc cu 12 euro si mananci fructe de mare fripturi si multe alte lucururi interesante

Ziua 6:300+ km si la drum pe A-70 gratis spre Murcia & Cartagena... frumos si putin obositor dar parerea mea este ca merita Ambele orase sunt unice in felul lor merita si sunt frumoase

Ziua 7: Am revenit la Calpe pentru ca ne-a placut foarte mult iar copii au vrut pe platforma sportiva din larg

Ziua 8: O plaja salbatica pentru localnici gen Corbu la noi... frumoasa si pierduta de orice urma de comercial

Ziua 9: Alicante tur de oras, ceva shopping si apoi plaja din Alicante... recomand un view frumos pentru poze de pe dealul cu castelul.

Ziua 10: Benidorm -plaja Levante si dinou plaja salbatica in ziua cu avionul de intoarcere

Cazare am gasit cu aprox 800 euro fara MD la Pierre Vacances in Benidorm. Apartament mare cu 2 camere baie si bucatarie mari si utilate.

Wizz a avut intarzieri atat la dus cat si la intors si din ce am inteles e o cursa care are mereu intarziere ptr ca e tarziu in noapte si avionul tot acumuleaza intarzieri pe parcursul zilei.

Revin la concluzie: Au fost 10 zile frumoase pline de zambete si locuri frumoase. Am vazut plaje doar cu nisip fin si apa limpede cu intrare lina si orae frumoase pline de sentimentul de vara.

Recomand acesta zona pentru apa si plaje iar din punctul meu de vedere este peste Tenerife, Costa Blanca, Palma.

Ne mai auzim...

Trimis de patrick007 in 08.09.18 01:22:32
Validat / Publicat: 08.09.18 09:09:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 1713 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (patrick007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Murcia

[08.09.18 09:09:13]

Mutat în rubrica "Vacanța pe Costa Blanca, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

[08.09.18 10:42:57]

bmiruna
[29.06.19 07:37:26]

Buna! Super articolul! Mi-a plăcut desfășurarea programului pe zile. Mi-ar plăcea și mie sa mergem la sfârșit de August și văd ca tot așa ati fost și voi. Sotul este îngrijorat de temperatura apei, ca ar fi apa rece pt baie. Ce poți sa îmi spui? Mulțumesc mult!

patrick007AUTOR REVIEW
[29.07.19 16:48:13]

@bmiruna: apa a fost calda mereu... nu cred ca aveti motiv de ingrijorare toata vara

petrepetre
[17.07.21 17:30:22]

Buna, folositor articolul mai ales informatiile referitoare la autostrazi. Mergem si noi in august in Costa Blanca si vrem sa inchiriem masina. Poti da cateva detalii despre plaja salbatica din ziua 8 si platforma sportiva din larg din Calpe din ziua 7. Multumesc!

patrick007PHONEAUTOR REVIEW
[04.08.21 02:21:08]

@petrepetre: sincer... a trecut ceva timp de atunci... platforma din Calpe era pe centrul plajei... avand acel munte in dreapta... erau practic activitati la apa adanca pentru toate varstele... mai grele dar si usoare... escalada si trase, cazatura insemna caderea in mare.

legat de plaja salbatica era dupa iesirea din benidorm la max 15km si acolo veneau on general localnici la baie joaca si gratar. aveai umbra de la copaci si plaja cu pietricele mici...

bmiruna, patrick007, petrepetre
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța pe Costa Blanca: