ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2018
ÎNSCRIS: 08.10.12
SEP-2018
single

Hotel Dana II***, un hotel bun pentru deplasarile in interes de serviciu

Ca de obicei, am plecat intempestiv la Satu Mare, intr-o deplasare de serviciu, si, automat, tot pe repede inainte a trebuit sa-mi rezerv si biletele de avion si hotelul. De la niste colegi de serviciu am avut recomandare pentru Dana II dar, dupa ce am intrat pe AFA, m-am cam dezumflat. Pe site-ul international de rezervari avea review-uri foarte bune si un pret imbatabil cu reducerea genius, asa ca pana la urma am rezervat o camera sgl pentru o noapte si nu mi-a parut rau nicio clipa.

Hotelul este situat chiar in centrul mun. Satu Mare, langa parc si la 5 minute de mers pe jos de principalele institutii: primaria, consiliul judetean, prefectura, etc.

In fata hotelului este o terasa unde se poate servi masa; receptia micuta este situata in holul de la intrare si, in continuare, restaurantul unde se serveste si MD. Rezervarea a fost gasita imediat si mi s-a repartizat o camera la etajul I. Am urcat pe scarile capitonate cu mocheta si am faut stanga, pe holul de langa piscina (da, hotelul dispune de piscina si jacuzzi acoperite, situate la et. 1. Practic, camera mea a avut vedere la piscina :).

Stiam ca exista piscina dar nu mi-am luat slipul, pentru ca nu am avut timp de baie: am ajuns tarziu iar a doua zi am fost numai pe treaba, de-abia am prins avionul de intoarcere.

Usa de la camera se descuie cu deja obisnuita cartela magnetica, care se va introduce ulterior in slot-ul dedicat, pentru a avea lumina&curent la prize. La intrare este un mic holisor, cu un dulap cu oglinda, in partea dreapta, tocmai bun sa te zgaiesti cum iti sta cravata inainte de a iesi din camera; in fata, baia de dimensiuni generoase, dotata cu lavoar, oglinda, dispersor de sapun si servetele, wc incastrat, bideu, cada cu hirdromasaj, prosoape. Baia este curata, se poate si mai bine un pic, dar cada, chiar daca are hidromasaj, se vede ca are o varsta mai inaintata si mai are si pierderi pe dedesubt. Nu stiu daca au mers bulele, nu ma pasioneaza subiectul, dar ar trebui macar frecata bine cu detrartant pe duze.

Camera este de dimensiuni generoase, in partea stanga fiind doua fotolii ergonomice din piele cu o masuta cu pahare intre, in dreapta patul dublu cu noptiere si lampi de citit deasupra iar in fata patului o comoda cu un taburet, oglinda, tv plat Samsung si un minifrigider ascuns. In minifrigider aceai cam strictul necesar pentru o noapte (apa plata, apa minerala, sucuri, bere) iar preturile sunt de bun simt.

Camera este curata, asternuturile la fel, salteaua tare dar pernele foarte moi. Nu exista geam exterior, acesta dand in holul de la piscina dar exista o draperie groasa care va va apara intimitatea. In camera, ventilatie este asigurata de o fanta centrala, cu comanda electronica pe perete iar in baie cu un ventilator cam zgomotos.

In ordine cronologica, dupa ce m-am cazat, am coborat la terasa, pentru a servi cina. Serviciul este cam lent, e drept ca si terasa a fost plina, mancarea medie spre buna, preturile medii spre maricele. La sfarsit am vrut sa servesc si un desert, dar am fost atentionat ca va dura in jur de 30-40 min., pentru ca bucatarul este aglomerat, asa ca am renuntat.

Am servit o ciorba nu stiu de care (dar a avut gust de ciorba de burta, numai ca a fost cu pui) cu un ardei iute, pfeffersteak cu garnitura de orez, o bere, paine (necomandata dar platita) si am decartat 65 de lei, cu tot cu bacsis.

Oricum, posibilitati de servire a mesei sunt de jur imprejur, centrul orasului fiind intesat de terase si restaurante.

Micul dejun se serveste in restaurantul de la parter, incepand cu ora 7.00. Este un MD mediu dar nu te ridici nemancat: oua ochi, oua frecate, carnaciori prajiti, sunca prajita, vreo 3-4 sortimente de salam, cascaval, branza, rosii, castraveti, sortimente de cereale, lapte, cafea la espressor, croissant, unt, dulceata, miere. E ok.

In rest, nu am avut prea mult timp, dar vreau sa remarc disponibilitatea celor de la receptie (le-am spus ca nu stiu la ce ora o sa ma intorc, am plecat de dimineata, am lasat bagajul strans in camera iar seara cand am revenit am gasit bagajul la receptie si am avut de facut doar factura si plata).

Ce mi-a placut:

- hotelul situat in centru, aproape de centrele de interes;

- camera mare si curata, dotata cu tot ce ai nevoie pentru un sejur scurt;

- baia mare;

- preturile omenesti de la minibar;

- disponibilitatea celor de la receptie;

- piscina si jacuzzi-ul;

- faptul ca, desi am rezervat o camera SGL, mi s-a dat o DBL in regim SGL;

- espressor-ul de la MD.

Ce nu prea mi-a placut:

- mobilierul usor invechit din camera;

- cada trebuie urgent schimbata sau, macar, data bine cu detrartant si rezolvate problemele de scurgere;

- MD un pic peste basic;

- serviciul lent de la terasa.

In alta ordine de idei, la receptie erau afisate tarifele pentru accesul la piscina (20 lei/adult, ceva mai putin copiii) dar nu stiu daca erau doar pentru externi ori si pentru cei cazati.

Una peste alta, pentru o noapte a fost foarte bine la Dana II si, in consecinta, il recomand.

Trimis de black_mamba in 07.09.18 20:21:27
Validat / Publicat: 07.09.18 21:14:16

VIZUALIZĂRI: 416 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.09.18 21:50:08]

• Alte impresii din această RUBRICĂDana II Hotel: