ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2018
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.01.08
AUG-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 8 si 9 ani

„Cozy Studio with a view”! Placut si confortabil!

“Proiectul rezidenţial Colina Marei este amplasat în zona de sud a oraşului Sinaia, una dintre cele mai atractive staţiuni montane de pe Valea Prahovei, aflată la 120 km distanţă de Bucureşti şi 37 km de Braşov. Accesul se face uşor din DN1, ocolind zona aglomerată de centru.

Arhitectura ansamblului îmbină elegant stilurile modern şi montan, încadrându-se discret în peisajul natural al zonei, iar orientarea fiecărui apartament oferă o vedere panoramică spre munte.

Proiectul a fost construit pe un teren cu o suprafaţă de 7.892 mp şi este format din 4 clădiri rezidenţiale de 8-10 etaje care includ garsoniere, apartamente de 2 şi 3 camere şi duplexuri la ultimele etaje. În clădirile A şi B sunt 137 de apartamente.

Curtea interioară este amenajată cu spaţii verzi fiind ideală pentru relaxare. Întreţinerea spaţiilor comune este asigurată prin servicii de property management. (in curs de amenajare, in zona fiind inca santier)

La parterul blocurilor sunt amenajate spaţii comerciale. Aici îşi pot desfăsura activitatea mini-market-uri, cafenele, farmacii, spălătorii ecologice etc. (momentan nu sunt amenajate… poate pe viitor)

De asemenea, ansamblul cuprinde în curtea interioară şi un spaţiu proiectat ca centru de agrement, desfăşurat pe 2 etaje, care poate avea destinaţii multiple – sala de evenimente, club / restaurant, centru spa, sală de fitness, bowling, biliard etc. ” ‘ acest spatiu se numeste L'éTAGE

In aceasta zona: Colina Marei cu doua saptamani inainte de vizita noastra in Sinaia am gasit un studio disponibil pe booking:” Cozy Studio with a View” la pretul de 45 eur/noapte. Am achitat cu cardul si am solicitat factura. Am fost contactata de dna M. care mi-a spus ca nu poate emite factura pentru ca declara veniturile ca persoana fizica si nu are aceasta posibilitate si daca vreau sa anulez rezervarea din acest motiv nu este nicio problema. Am acceptat si varianta fara factura si cu o zi inainte de a ajunge in Sinaia am contactat-o sa intreb cu cat timp inainte sa o anunt pt a ne preda cheia. Mi s-a raspuns ca voi prelua cheia de la paznic.

In ziua cazarii am ajuns in jur de 16.00 si dupa ce am bananait 5 minute pt ca nu gaseam intrarea am intrebat niste locatari pe unde intram: accesul se face printr-o “ ulita “ laterala probabil in curs de asfaltare.

Am ajuns, am parcat unde am gasit loc liber, am primit cheia de la paznic si codul de acces in scara si am urcat la etajul 7.

Studioul este in fond o garsoniera mobilata, utilata cu un balcon micut si cu o priveliste de vis care … Da… face toti banii! Este super!

Bucataria:

Micuta, destul de ingusta fara posibilitatea amplasarii unei mese poate doar ceva in sistem rabatabil, utilata cu cateva farfurii, cateva pahare, tacamuri (ne-am chinuit putin sa le gasim si in final am apelat la dna M. care ne-a spus ca unul din sertare are un alt sertar mai mic in el si acolo sunt), fierbator, filtru cafea, prajitor paine, prosoape textile de bucatarie, o oala, o tigaie, un cutit, cutii cu ceaiuri, niste ulei de gatit ramas intr-o sticla, un borcan inceput cu niste gem stingher prin frigider, un alt borcan inceput cu unt de arahide, niste condimente, un tocator, saci de gunoi… si cam atat.

Baia

Spatioasa, cu cada pe colt, prosoape foarte multe si foarte colorate, produse de curatenie, niste geluri de dus, sapun (toate folosite), masina de spalat, galeata cu mop, matura cu faras,

Holul

Holul este ocupat in totatlitate de un dressing generos unde gasiti fier de calcat, uscator de par, niste cutii goale, paturi, pilote, lenjerii.

Camera

Doua canapele extensibile, cateva carti (frantuzesti, romanesti), carti de joc, joc JENGA, Tv, o masa cu patru scaune, cateva plante verzi, din camera se iese in balcon unde se afla un suport pentru uscarea rufelor, doua scaune, scrumiera, si o masuta.

Concluzii:

Garsoniera este mobilata cu gust, amplasarea la etajul 7 si privelistea catre hotelul Mara sunt un mare plus, zona este linistita (inca nu sunt toate proprietatile vandute). Singurele aspecte care nu au fost placul meu:

-ar trebui mai multa atentie in ce priveste curatenia (in spatele chiuvetei, dupa usa din baie... de exemplu), canapelele nu sunt confortabile, ar trebui sa existe un pat cu saltea si doar o canapea extensibila, lipsa unui suport de hartie igienica in baie, resturile ramase de la turistii anteriori trebuiesc indepartate complet (ma refer la borcanele din bucatarie, sticla de ulei… si aaa, am gasit o cutie de crema Nivea), personal nu imi place absolut deloc sa gasesc resturi ramase de la ceilalti turisti.

Proprietara daca doreste sa puna la dispozitie articole de toaleta ar trebui sa apeleze la gama specifica HORECA cu gramaj mic si care sa poata fi inlocuite usor cu altele noi).

Din tavan atarna niste cabluri care momentan sunt prinse cu niste banda adeziva dar in cazul acesta dna M mi-a spus ca pe viitor se va monta interfon si un sistem anti incendiu (parca).

Recomand cazarea la Cozy Studio with a View!

Trimis de indiralisa_26 in 06.09.18 16:51:48
Validat / Publicat: 06.09.18 18:36:46

VIZUALIZĂRI: 776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (indiralisa_26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 etaj 7, apartament 67

[06.09.18 18:35:46]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente diverse, SINAIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[06.09.18 20:08:32]

Michaell
[07.09.18 11:14:38]

@indiralisa_26: Cum vi din Bucuresti si privesti in sus spre stinga vezi acest complex de locuinte. Tot in partea stinga, chiar sus, sub baner-ul de reclama, de ani de zile se vede ca nu s-a finalizat in totalitate cladirea. Deasemenea am auzit ca subsolul cladirii, deci parcariile, sunt inundate permanent de apa. Ai mentionat si alte puncte care dau impresia unui santier.

Nu te-au deranjat aceste aceste aspecte?

indiralisa_26AUTOR REVIEW
[07.09.18 14:44:33]

@Michaell: Nu, nu m-au deranjat pentru ca:

parcarile de la subsolul blocului nu erau inundate (nici nu plouase recent este adevarat) dar nu le puteam folosi pt ca erau exclusiv rezervate locatarilor care mai mult ca sigur au si platit locul respectiv de parcare.

Noi am stiut de la inceput ca nu putem parca acolo si am ales parcarea gratuita din fata imobilului care arata foarte bine.

indiralisa_26, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente regim hotelier: