ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2018
DIN: Buftea [IF]
ÎNSCRIS: 06.09.18
AUG-2018

Foarte nemulțumit

Restaurantul Popasul Pescarilor - gramajul portiilor comandate nu corespunde realitatii!

In timpul concediului petrecut la mare, in august 2018, am luat masa de pranz la restaurantul/cherhanaua Popasul Pescarilor din Olimp (langa plaja 23 August, in apropierea resortului Blaxy).

Locatia este bine amenajata (comparativ cu alte restaurante similare, situate in apropierea plajelor) si are un aspect civilizat. Preturile sunt destul de mari dar acest fapt tine de politica restaurantului si de acceptul clientilor de a comanda sau nu, de a ramane sau nu la restaurantul respectiv.

Am comandat somn pe plita cu garnitura. Intrucat in meniu pretul era pentru 100 de grame, am cerut o portie de aproximativ 200 de grame. mi s-a spus ca la ei portiile sunt de 300 de grame pentru ca asa sunt taiate si congelate. Nu consider in regula nici motivatia si nici aceasta practica dar am acceptat pentru ca era tarziu si cautarea unui alt restaurant presupunea pierderea unei perioade de timp pe care, altfel, o puteam gestiona intr-un mod mai placut pentru mine si familie.

Comanda a venit in cca 25 de minute dar portia era foarte mica, neavand mai mult de 200 de grame si va asigur ca am o buna capacitate de apreciere. Nu am solicitat sa fie cantarita de la bun inceput pentru simplul motiv ca nu voiam sa mananc cu nervi si sa-mi stric ziua cu posibile discutii in contradictoriu cu personalul restaurantului.

La aducerea notei de plata, temerea mea s-a adeverit, in sensul ca portia era trecuta cu 290 de grame. Am platit si am plecat, cu intentia de a nu mai reveni la acel restaurant si de a-mi informa toti cunoscutii despre aceasta experienta neplacuta. Este regretabil sa constati ca la un restaurant cu preturi mari (vorbim de 20 lei / 100 de grame de somn) gramajul a fost umflat intr-un mod grobian - practic am platit cu cca 30% mai mult decat am avut in farfurie.

Intrebari de genul: de ce nu-i controleaza nimeni? - nu-si au rostul inca in Romania. Motivatiile de genul "a fost un eveniment izolat pe care conducerea unitatii il dezaproba" nu stau in picioare pentru ca, nimic din ceea ce un patron nu doreste sa se intample in restaurantul sau, nu se poate intampla!

Din nefericire, cele descrise mai sus constituie o practica destul de des intalnita in RO, dar toata lumea, inclusiv patronul acestui restaurant (presupun) "vrem o tara ca afara! "

Trimis de costin_2018 in 06.09.18 16:08:58
Validat / Publicat: 06.09.18 18:39:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 1640 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costin_2018); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [06.09.18 18:39:26] »

@costin_2018: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

In timpul concediului petrecut la mare, in august 2018

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Azizcda [15.07.19 07:56:52] »

@costin_2018: ok, daca nu ai cantarit cum poti fi sigur?

Azizcda
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Olimp?: