ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2018
DIN: craiova
ÎNSCRIS: 17.08.12
AUG-2017

Calarie in Thassos

Afara ploua, am mult de lucru, dar nu ma pot concentra... prin urmare, fac ce trebuia sa fac demult, pentru ca, in continuare, vad ca vacante care includ aceasta pasiune - calaria, nu prea sunt descrise :)

De la @PISICAANA-membra AFA, am aflat primele informatii, apoi de pe un site, apoi direct la fata locului ne-am descurcat.

Anul trecut am mers singuri in concediu, astfel incat unul din motivele pentru care am ales aceasta insula, a fost ca exista speranta sa gasim un centru de calarie, pentru ca fetita mea de 10 ani sa isi implineasca visul de la calari pe malul marii si... sa nu ne taxeze ca se plictiseste fara alti copii, fiind singuri de acesta data plecati pe alte meleaguri.

Bineinteles ca nici nu am ajuns bine, dupa un drum obositor (noi fiind si nedormiti la plecare), ca primele dorinte ale fetei, dupa ce ne-am cazat, au fost ca recunoasterea teritoriului (asa cum procedam in prima zi mereu) sa includa identificarea Clubului de calarie...

Am intrebat gazda, daca stie ceva si ne-a dat doua variante destul de confuze, din care una ne-am dat seama, ca nu era ce cautam (ne directiona spre Theologus). Asa ca am pornit la drum de la Paradise Beach, unde eram cazati, spre zona unde speram sa gasim calutii, cu telefoanele setate conform informatiilor, gasite intr-un final pe site-ul THASSOS HORSE CLUB - thassoshorseclub.snadno.eu.

Clubul de calarie este situat langa portul din Skala Prinos. Cu ajutorul unor indicatoare, din drumul principal, am intrat intr-o livada de maslini, unde am gasit o casa cu o mica terasa si unde ne-a intampinat o doamna mai in varsta. Probabil stia deja ce dorim, astfel incat l-a chemat imediat pe Domnul care detine centrul de calarie. Am stablit ca vrem sa ne vedem de 2 3 ori, in perioada in care vom sta acolo, tariful (50eu/sedinta) si am discutat putin despre nivelul la care se situeaza fetita mea.

Nu am putut calari in aceeasi zi, pentru ca se fac grupuri in functie de cei interesati. Am stabilit ziua si ora cand trebuia sa ne intoarcem si urmatoarele conditii: costum de baie, prosop mare sau halat, ghete/adidasi pentru a putea sta calare, pantalon lung sau sub genunchi, pentru a evita frecarea de sa.

Noi aveam in dotare tot echipamentul, inclusiv casca, aceasta fiind necesara in cazul in care stabiliti sa faceti traseu pe munte. Daca nu aveti va da dl instructor. Nu mai tin minte cum il cheama, insa noi am mentinut legatura pe whatapp

Am avut emotii pana l-am gasit, deoarece site-ul parea ca nu este actualizat cu informatii recente (asa arata si acum), insa se pare ca numarul de telefon a fost valabil.

Fiica mea a calarit de 3 ori - prima data plimbare pe malul marii, a doua oara inot cu caii in mare si a treia oara traseu, finalizat cu galop si plimbare prin apa, la malul marii.

Totul a decurs din povestiri si dupa ce a inteles ce si cum poate calari. Pentru inotul in mare si plimbarea simpla, nu este necesar sa stii sa calaresti, caii fiind foare cuminti si ascultatori. Pentru traseu complex, trebuie sa te testeze putin, te intreaba, te vede cum stai in sa. Spre norocul fiicei mele, in ziua de inot in mare, s-au nimerit doi olandezi (sau suedezi, nici nu mai tin minte), sot si sotie, care aveau experienta in calarie, mai ales sotul. Astfel incat, dupa ce au vb putin cu fiica mea, pentru a afla daca stie sa faca galop, au stabilit traseul.

Inotul cu caii in mare se face intr-o zona cunoscuta lor, iar pe dl instructor l-a asistat o fata, care avea ca pasiune calaria si muncea la dansul peste vara.

Intra amandoi in apa fara cal, directionand caii, iar clientii stau in saua calului, urmeaza instructiunile, fac sarituri de pe cal in mare, apoi dupa ce inoata cu caii, ies frumusel spre mal. Ideal este sa aveti un prosop mare, cu care sa va stergeti, iar hainele sa fie f comod de dat jos si imbracat. Plecati inapoi spre grajduri cu costumele ude, iar daca este seara si se lasa putin racoarea, prinde bine o esarfa mare aruncata pe umeri (era foarte cald oricum, dar poate plimbatul pe drum in costum ud e cam neplacuta).

Dupa expunerea rece a detaliilor de derulare a acestei activitati, trebuie sa va transmit si trairile mele de pe mal... va las sa va inchipuiti siguri ce sentimente traiesti, cand chiar faci acest lucru... Eu nu stiu bine sa inot, astfel incat mi-a cam fost frica sa fac si eu o sedinta... dar mi-a parut rau dupa ceea... pentru ca daca nu vrei sa sari, nu o faci, ramai in sa.

In locul scaldarii in mare, apune soarele... si acum, cand ma uit la poze, nu pot sa cred ca am vazut ceva atat de frumos... eu iubesc caii, mai urc si eu din cand in cand, daca mai am loc de fie-mea si sentimentul de frumusete pura si nesfarsit, e greu de descris...

O sa las pozele sa vorbeasca pt mine...

Pentru cei nefamiliariati cu grajdurile si caii, este putin disconfort pana se ajunge la mare, in sensul ca plecarea se face de la locatie, unde ai senzatia de caldura, emotiile de a urca pe cal, trecerea prin camp pana la mare, insa ajunsi in livada de maslini, care este exact pe malul marii... te umpli de fericire...

Cei care vor s afac poze si doar sa priveasca, ies inapoi in drumul principal, cu masina, merg spre Hotelul Ilio Mare. In stanga hotelului se merge pe malul marii, spre locul unde ies calaretii si caii. Dl instructor explica cum se poate ajunge acolo, pentru ca nu va puteti tine dupa cai, au alt traseu spre mare.

A treia sedinta pe care au facut-o prin nu stiu ce localitati, s-a finalizat cu un galop pe malul marii... a fost super incantata fetita mea si mult laudata de instructor si cei doi olandezi pt performanta de a tine ritmul cu ei, tot traseul. Nici nu stiu cum s-au inteles sa le ceara apa, instructiuni, etc, ea nestiind engleza... abia rupea cateva cuvinte... dar a fost totul la superlativ.

La prima sedinta a fost dezamagita, pentru ca dl nu o cunostea, nu stia cum se tine pe cal si au facut doar plimbare pe malul marii, la pas... ori ea se si visa cu pletele in vant, pe malul marii :)) )

Asa ca, recomanda celor pasionati de calarie sa isi faca programul de la inceput, pentru a beneficia de mai multe sedinte in timpul sederii pe insula. Aceastea depind de vreme, de numarul de clienti si trebuie totul discutat la inceput, ca sa puteti sa va progamati si restul vizitelor pe insula, plaja etc.

Am ales insula Thassos, in special pe ntru ca am citit ca ar fi posibil sa mai existe acest club de calarie... nu stiu daca vom mai ajunge, ins chiar a fost un vis implinit... acum imi doresc sa m-il implinesc si eu, nu doar fiica mea :)) )

Pacat ca la noi nu dezvolta ceva de genul la Herghelia de la Mangalia... inca mai caut informatii, sa vad daca se poate programa inot in mare sau traseu pe malul marii si aici.

Vacante resusite si sper sa mai aud si de la altii amfostacolo... la Thassos Horse Club :)) )

Trimis de anghelada in 03.09.18 19:23:49
Validat / Publicat: 03.09.18 21:01:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini, Meteora, Olimpic Beach, Skiatos

VIZUALIZĂRI: 2028 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anghelada); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.09.18 21:07:41]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Opționale din/prin Thassos, #EXCURSII și CĂLĂTORII - THASSOS" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Thassos - alte locuri 'must see']

[03.09.18 21:25:54]

angheladaAUTOR REVIEW
[03.09.18 21:28:39]

Scuze, pt incoerență in text si unele greseli... scriu repede, fara sa revin asupra textului, trebuia sa finalizez in timp f scurt, pt. ca a intervenit ceva si nu am mai apucat sa corectez. Nu stiu daca am posibilitatea sa revin asupra textului????

anghelada
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale din / prin Thassos: