ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2018
    ÎNSCRIS: 20.12.16
    AUG-2018
    2 AD. + 2 COPII -- v: 13 si 10 ani

Astor Garden - un hotel linistit si aerisit

Sejurul nostru la mare a fost anul acesta in Bulgaria, la Astor Garden in Constantin si Elena. Incep prin a spune ca drumul l-am parcurs cu ajutorul GPS-ului care ne-a dus in parcare la Aqua House, un fel de Aqua park care presupun ca are ceva legatura cu hotelul, asta si pentru ca atat cardurile de la receptie aveau inscriptionata sigla Aqua House pe o parte si sigla hotelului Astor Garden pe alta parte, plus si faptul ca am primit o facilitate daca ne-am fi dus la Aqua House, dar recunosc ca sejurul fiind la mare nu ne-am gandit sa mergem si la piscina. Mai mult, chiar si de piscina hotelului la care am fost cazati am beneficiat o singura zi, maxim 1 ora, in toiul amiezii, cand am zis sa vedem si cum este apa la piscina.

Acum, revenind la destinatia nostra, am intrebat de hotel si am fost indrumati in parcare la Aqua House unde de fapt ne-a si dus GPS-ul. Am intrat in parcare – sistem cu bariera si taxare si am avut surpriza sa constatam ca desi ne convenea parcarea, accesul in hotel se facea pe partea opusa, iar noi nu ne aflam in parcarea cuvenita hotelului. Asa ca dupa efectuarea formalitatilor de cazare – noroc ca ne-am dus doar noi, fara bagaje, care au ramas in masina – am luat masina si am iesit din parcare, iar cu bunavointa doamnei care administra parcarea nu am achitat nici o leva...

Parcarea efectiva a hotelului este in partea opusa, practic camerele hotelului sunt dispuse pe doua laturi: spre piscina / spre mare si spre parcare / spre aleea comeriala. Noi, avand cazare cu vedere spre mare (as zice partial mare, ca practic eram deaspura restaurantului si cu vedere spre curtea interioara a hotelului si cu vedere mai mult spre piscina decat spre mare) nu am avut masina la vedere, desi daca am fi lasat masina in parcare la Aqua House am fi avut masina aproape sub geam...

Camera a fost spatioasa, curatenia se efectua zilnic, consumabilele de baie care se consumau erau inlocuite zilnic (am avut la dispozitie zilnic: 2 spumante de baie, doua geluri de dus, 2 sampoane si 2 balsamuri). Erau si casti de baie si altele, dar noi nu le-am utilizat... Prosoapele desi nu am solicitat, ni se schimbau zilnic.

Ceea ce mi-a atras atentia si consider un plus pentru hotel: linistea din hotel – pe coridoare era o muzica in surdina, care insa nu patrundea in camere, perceptia ca sunt sezlonguri suficiente atat pe plaja cat si la piscina – la orice ora din zi, far aa fi nevoie sa iti rezervi sezlonguri pe toata ziua sau pe tot sejurul cum am patit in alte parti, restaurantul nu crea acea impresie de aglomerare, ca nu sunt locuri si mai intai trebuie ocupata o masa si abia apoi iti alegi mancarea.

Referitor la masa, as zice ca mancarea era indestulatoare, nu foarte diversificata, dar se gaseau ciorbe/ supe atat la amiaza cat si seara, diverse preparate gatite (peste, legume fierte / la gratar, carne de pui si de porc, chiar si carne de rata, carne de miel – ceea ce a fost surprinzator), dulciuri (nu foarte multe feluri), inghetata de vreo 4 feluri.

In ceea ce priveste bauturile, aici ma pronunt doar la cele non-alcoolice, desi am cerut un Mojitos mi s-a spus ca nu este inclus in oferta, fiind contra-cost, asa ca am renuntat, in schimb Sex on the beach era inclus in „ultra all inclusive”. Mi s-a parut ciudat/ hilar, comparativ cu alt hotel din Bulgaria, respectiv Evrika din Sunny Beach. Asadar, cafea era la aparat nici foarte, foarte nici prea, prea grozava. Sucuri am consumat si acidulate (Pepsi, Mirinda, etc.) si neacidulate (de ananas, orange sau coacaze), la aparat normal... Dar, din a doua zi am descoperit ca la barul de la receptie era preparat in fiecare zi un fel de fresh din care te puteai servi singur, era tinut la rece intr-un recipient transparent si am vazut fructe diverse: portocale, grepfruit, zmeura, etc. si frunze de menta. Era cel mai bun suc de acolo asa ca l-am consumat frecvent si de fiecare data cand am avut ocazia. Am ramas dezamagita la acest capitol pentru ca nu am avut frappe sau alte bauturi atractive, nu mai spun de Mojitos... Tot la masa intr-una din zile l-am remarcat pe Dan Negru – prezentatorul – cu familia lui: sotia, un baiat si o fata. Nu zic neaparat ca numele il caracterizeaza, mi s-a parut in schimb un fatarnic, un om inchis si am tras concluzia ca este un om fals, un om care joaca teatru la TV si care are pretentii de mare vedeta. Poate a fost doar impresia mea personala, dar recunosc ca imi va fi greu sa-mi schimb aceasta prima impresie...

Plaja nu este in incinta hotelului si dupa indicatiile primite in prima zi ma si vedeam parcurgand vreo jumatate de km pe jos pana la plaja. Surpriza a fost cand am vazut cat de aproape era totusi plaja! Practic, desenul prezentat nu a corespuns cu realitatea! Din hotel erau 3 iesiri, as mai putea aminti inca doua, dar care nu au relevanta, in afara de cea de la receptie, in partea opusa, la nivel -1 unde era si restaurantul principal dar si piscina, erau doua iesiri, in partea dreapta spre Aqua House si in partea stanga spre plaja. Se iese cu cardul de acces in amera, la fel se si intra in incinta ansamblului hotelier si de la iesire, aproximativ 100 m este deja plaja hotelului, se coboara pe niste scari si in stanga este amenajata plaja cu sezlonguri, primele sunt ale hotelului Astor Garden. Mai urmeaza doua feluri de sezlonguri amenajate dar acelea sunt ale altora, probabil tot hoteluri din apropiere, dar nu m-am interesat. Locuri libere se gaseau la orice ora si dimineata si seara, practic, nu era necesara rezervarea pe toata ziua ca la orice ora veneai sau reveneai, locuri erau pe sezlonguri. Ce nu mi-a placut era faptul ca desi in partea dreapta era freezone, dar si in fata sezlongurilor pe nisip pana la apa marii era tot freezone, era un adevarat slalom printre paturi, rogojini si umbrele sau scaune... Asta era oarecum deranjant, ca sa nu zic ca pe langa inghesuiala de la freezone, m-a frapat atitudinea conationalilor nostri care nu aveau sezlonguri, erau la freezone, dar guralivi nevoie mare, uneori nu era nevoie sa deschida gura sa-ti dai seama ca sunt romani. Cei mai galagiosi erau romanii, ca sa nu zic ca de cateva ori am auzit si fluieraturi, initial ma gandeam ca sunt salvamarii care fluiera ca apoi sa descopar ca unii conationali faceau concurenta salvamarilor.

Salvamarii, daca tot i-am amintit, au fost de treaba, spun asta facand o comparatie cu cei de pe litoralul romanesc, deoarece la steagul rosu arborat ne-au permis sa intram in valuri (valuri mari) si uneii inaintau pana la geamandura. E drept ca nu aveam voie cu saltea, minge, colac, dar inotul era permis chiar si atunci. Nu mai zic ca la steag galben eram dincolo de geamandura... La verde erau unii in larg de tot si nu avea nimeni treaba. Mai fluierau cand se apropiau unii de stancile din dreapta sau daca erau cu saltelele prea departe, inotatorii puteau erau lasati in pace. Aici un plus mare pentru plaja!

Plaja in sine, probabil amenajata, pentru ca era nisip fin pana la intrarea in apa, plaja fiind un mic, mic golfulet, apoi pe o distanta de vreo 10 m erau niste pietre, uneori bolovani as zice, dupa care urma din nou nisipul fin. Undeva in stanga, in apropierea gemandurii era si o stanca pe care se mai odihneau unii inotatori. O singura zi a fost marea mai linistita, in rest tot steag galben sau rosu, asa ca valurile au adus la tarm si multe, multe alge. Referitor la algele aduse pe tarm, intr-o zi am ramas uimita de modul in care era curatata plaja. Daca printre sezlonguri, paharele de plastic si mucurile de tigari erau adunate de un baiat de la barul de pe plaja (hotelul are barul propriu pe plaja, unde numai clientii hotelului au acces), resturi colectate si aruncate la gunoi, in schimb algele aduse de valuri au fost greblate si trase efectiv in mare. Am ramas mirati, chiar am sesizat acest aspect dar nu l-am putut stopa, desi au fost si alti turisti care la primele ore ale diminetii au atras atentia cu privire la acest aspect... Un minus mare pentru plaja!

Pe plaja si in apa, scoici mici si multe pietre asa cum am mai spus. Nu stiu cum si in ce fel, dar am reusit ca in penultima zi sa ma tai la picior, in talpa, probabil intr-o scoica sau piatra, sau poate chiar sticla sparta. Nu mai avea importanta, mai aveam o zi si un pic, dar am suferit totusi si am utilizat plasturi pentru a putea pasi cat de cat normal.

Despre animatie nu pot sa spun nimic, era la piscina hotelului, dar cum noi ne-am dus pentru mare si fiind mereu la mare, nu am avut tangenta cu activitatile desfasurate.

Seara la cina, de pe la ora 20.00 la 22.00 era muzica live afara, in fata restaurantului. In rest, liniste totala, seara nu era nici un alt fel de divertisment, asa ca ne-am plimbat prin statiune, tarabele cu comert specific fiind chiar si la intrare in hotel, in fata parcarii, asa ca am avut ocazia sa facem in fiecare seara cateva plimbari pentru a lua pulsul statiunii, destul de animate dealtfel.

Hotelul amenajat exemplar, se vedea mana unui stilist, o biblioteca enorma pe un perete enorm, cartile erau formale, am avut si curiozitatea de a le verifica, nu erau carti de citit, dar intr-un astfel de loc iti venea usor a citi. In acelasi spatiu, erau si niste vitralii frumos desenate, pe plafon. Tablourile erau spectaculoase si imbinau arta si elemente din natura: funie si pietre adevarate. In curtea interioara a hotelului erau multe locuri frumos amenajate, cu flori multe si frumoase, palmieri si multe statui. Am atasat o poza cu o statuie, de la care copila mea a venit tare dezamagita, spunand: „trebuia sa o faca si de aur? ”...

Cam acestea ar fi impresiile „la cald”, pe moment nu-mi mai vine altceva in minte de punctat, dar nu se stie... Mereu mai este „ceva”...

Trimis de Ohrana* in 03.09.18 16:07:29
    Validat / Publicat: 03.09.18 18:17:06
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Gergana, Evrika Beach

VIZUALIZĂRI: 7484 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ohrana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P19 Plaja...

webmaster26 [03.09.18 18:17:32] »

@Ohrana: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

olteanul2010 [04.12.18 22:07:52] »

Nu am inteles daca parcarea hotelului este cu plata si cat costa. Deasemenea sunt interat daca sauna este inclusa in pretul camerei sau se plateste suplimentar.

Cu multumiri pentru raspuns.

Ohrana* [04.01.19 09:28:42] »

@olteanul2010: Pot spune despre parcarea hotelului: nu este cu plata, este gratuita si locuri au atat afara cat si in parcarea subterana a hotelului. Dupa check-in va vor indruma spre una dintre aceste doua parcari. Noi am avut loc in parcarea din fata hotelului.

Cat despre sauna, chiar nu stiu sa va dau informatii, intrucat nu am fost interesati si nu am utilizat-o.

Ohrana*, olteanul2010
    Alte impresii din această RUBRICĂAstor Garden Hotel: