ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2018

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dana Park Hotel - The worst beer in the world

Anul asta in Bulgaria»

Hotel Dana Park din Nisipuri. Am vrut la altul, dar cand am dat online pay m-a dus aici si nu am vazut decat dupa confirmarea platii. Da’ cat de rau poate fi?

Cazarea in jur de 13.30- 14.00, bratara dupa 14. Sa aveti ceva de ros daca mereti acolo. Sau leva. Am nimerit in fata un grup de rusi moldoveni (54 un autocar plin, baieti buni de altfel + aprox. 4 cu masini – astia efectiv cretini, deh ari mostvici) care erau veniti de la 6 dimineata, spuneau ei.

Au tras aistia un praznic in lobby bar/hol intrare pe la 12 cu rosii, branza, oo multe, carne, vodka multa, vin, bere – ultimele de la magazinul de langa hotel, incat am dat si eu o tura prin papornita dupa un senvis, iar cand am sondat de opinie pentru pret pe barman cat e o bere (raspuns tri leva), am fugit si eu la magazin si cu 3,16 leva am luat 2 l bere rece Shumensko, care mi se pare cea mai ok din Bulgaria.

Eu mai fusei prin unele tari, tri leva poate fi pretul corect pentru un paharel de bere, dar in Grecia.

Mancarea: slabuta, cam aceleasi lucruri, dar ok. Dupa 5 zile au plecat moldovenii, a crescut calitatea mancarii. Hmmm… Ciudat… ….

Bautura: bulgareasca (vodka, uischi cu aroma de rom, gin, menta, bere) care se epuiza rapid. Multi rusi insetati, culmea prima data vad rusi band multa bere.

Berea, cea mai proasta bauta vreodata in Bulgaria, desi era la sticla de plastic de 2,5 l. Si era cam 2 leva sticla. Pai cu 2 leva luai din market/mall din afara statiunii (clar ca ei de acolo luau) Shumensko/Kamenitza. Mari sanse sa nimeresti berea aia acra. Am poze cu stilclele.

Sau am avut/au avut bafta. De era buna beam un butoi. Asa, doar jumate cand era ok.

Net» prepaid in receptia hotelului, 5 leva = 5 zile, cam pica periodic. M-a tradus blonda de la receptie ca o cartela (user/pasw) nu mere pe mai multe deviceuri si am luat 2 in prima zi. Mare greseala, securitatea pe MAC nu e asa de usor de pus in practica, chiar daca astia aveau o retea ptr. 3 hoteluri. Noroc ca am vazut 2 tinere bucurestence care s-au cazat cu un grup de romani mai tarziu si le-am dat lor 2 leva ptr. 2 zile de net. Culmea, nevasta are un tel cu ecran crapat, nu putea tasta toate alfanumericele, parola ei a pus-o un bulgar de la bucatarie si a mers 7 zile si inca mai mergea. Noua nu, mai eram 2.

Puncte tari:

1. Curatenie. Era o babuta care facea cam singurica tot, dar hotelul e mic, 3 etaje. Din cand in cand mai erau 2 fufe de 18-20 ani bulgaroaice care incercau doar sa para ca fac ceva. Oricum, bulgaroaicele sunt uraaaaaateeeeee!!! Cu draci. Bine, au mici exceptii, dar ori au o pisica moarta in frigider, ori 130 kile. Normal.

2. Compotament civilizat la masa, nu se arunca multa mancare. Erai rugat de un ciocoflender cu ochelari de soare de pisica (am crezut prima data ca e gay) sa iti duci farfuria la debarasat. El era ceva pe acolo, mai cara un bax, mai tinea de vorba turistii. Tot nu m-a convins ca nu-i gay. Era f. stresat ca tipele care mi-au dat mie parola la net o sa ii dea la hotel, si implicit, interlopului care era administrator, dar care nu stia nici bulgara bine, o recenzie cam neagra pe booking. Papagalul stia doar sa se imbrace la sort, burta, chelie (nici slapi nu prea purta saracul, cred ca ii scadea aiqiuul dupa bobi sau stele/gauri negre), da stia sa fluiereeee…. Asta da manager! Gold in Golden Sand!

3. Cafeaua a fost ok, cu mici exceptii.

Puncte slabe/f. slabe:

1. sucul insuficient din cantina si baia de langa receptie (langa cantina saracilor, nu pot sa ii spun altfel – aka pls. see the pictures) care a ramas fara sapun intr-o zi. Am incercat sa iau din baia FMI-lor, nu era nici acolo. Am spus la receptie, din 5 neghioabe, 3 spic inglis, una sprehe doici, ca nu-i/keine sop to bathrum, pana la urma dupa doo ore au pus... 6. Am mutat eu unul in baia de langa si unul pe geam sus in caz de avarie. Culmea ca erau si cateva incepute cu cateva ore in urma, o fi venit vreun destept si le-a aruncat. Problema e alta» acolo fac pe urdinis baietii ce aduc papa la masa. Cu ce se spala pe maini? Unii cu apa. Altii de loc. Este unul mic, negru si gras, nu am putut sa il imortalizez, jigodia lucra chiar in bucatarie. Asta am dedus, deoarece a intrat acolo si nu a mai iesit. Ala a iesit din baie, plecat direct la kuhina si a “uitat” sa se spele pe maini. Sau astia se spala cu sos/ciorba, curata mai bine. Am mai vazut unul, asta cara doar tavile si debarasa, dar macar a dat cu apa pe maini.

Au plecat rusii, baia a avut 2 sapunuri toata ziua, 1 folosit, unul nedesfacut.

Sau mi se pare ca-s mai rai, posibil. Cu totii gresim.

Dar aceste lucruri se intampla peste tot, doar nu le observam. Cred ca dupa 9 ani renunt la Bulgaria. Motivele ar fi:

1. cresc preturile la hoteluri in fiecare an

sunt mai pusi pe jaf ca oricand – preturi mari de ex. la tricouri, am plecat pe 2 septembrie si nu au redus cam nimic. Din ce ma interesa chiar nimic. Probabil reducerile se fac intre Craciun si rev, fac troc intre ei.

2. Cele 2 platforme de ridicat masini erau in miscare aproape continua, cam la jumatate de ora le vedeam cum duc prada in parcarea de langa Lotus.

3. Le-a crescut exponential nesimtirea, zici ca esti la noi in mamaia sau mangalia la fan cur- ier

Trimis de dune in 03.09.18 12:31:53
Validat / Publicat: 03.09.18 13:15:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Obzor, Nisipuri, Alnena, Kamchia, Biala

VIZUALIZĂRI: 459 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dune); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Sasha, barmanul mandru ca are bere

[03.09.18 13:10:24]

[04.09.18 12:37:30]

@webmasterX:

Da, e corect

Zoazore
[04.09.18 13:48:30]

@dune: Tare ti-am simtit lipsa, "spumosule"!

Bine-ai revenit!

Si noi tot Bulgaria anul asta, si tot asa, ne gandim sa cautam altceva! Pe an ce trece, scade calitatea serviciilor si creste pretul cazarilor.

Rusii au fost sunt si vor fi nesimtiti mereu! Mereu am avut "meciuri" cu ei.

Berea aia proasta este, ca si la noi, "Noroc".

Am citit la birou si ma busea rasul. Mai scrie, ca zici bine! Sper ca stii ca esti urmarit, da?

[05.09.18 14:58:37]

@Zoazore:

Buna ziua,

Datorita dvs. am scos un ecou de la naftalina, deoarece nu gaseam fotografiile si tot amanam sa il public. Si cele 2 capturi cu testele de net o sa le gasec io candva si le public.

Sa nu va suparati pe mine, mai spun si prostii; imi trece instant insa, sper ca si dvs.

Nu aveam nici cea mai vaga idee de urmariri. Ma umflu deja ca un peste balon. Sa nu ma pape vreunul mai kastok.

Multa bafta

Zoazore
[05.09.18 21:36:01]

@dune: Măi! Eu sun Zoazore. Una, mai mult lată decât mare, dar una! Nu mă mai dumneavostri atât!

Ce-ți veni cu supăratul? M-ai distrat la greu, așa că m-am abonat la scrierile tale! Tare mă bucur când mai apari cu câte ceva și mă bucur că te-am mobilizat!

[15.09.18 11:22:20]

Ce am mai uitat sa spun: Liderul din autocarul moldovenilor era un tip exceptional, dar modest si simtit. Intr-o zi, pe la amiaza asa, eu beam o bere cu un alt concetatean de al lui din Chisinau. Vine si imi zice ceva in moldoveneasca (limba oficiala), eu raspund in romana. Si imi explica el ca azi 30 august iesti ziua limbii. OOOOOO, zi eu, da nu-i cumva si imnul vostru national, ala de Eminescu?

Se uita el asa la mine, cred ca nu-i venea sa creada ca un roman stie ce e Basarabia. Am stat putin la taclale cu el, a fost chemat de colegi sa rezolve ceva. Daca vedeti ecoul, slabe sanse insa, dati un PM sau ceva, mi-a facut placere sa vorbesc cu dvs. Eu sunt individul care va completa versurile la marsilieza.

youtube

dune, Zoazore