ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2018
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 10.06.15
    AUG-2018

Hotel Hora, un hotel de două stele şi jumătate

Cu toate ca nu am primit prea multe incurajari sa merg la acest hotel, eu am riscat, mizand pe pozitia hotelului, foarte aproape de malul marii.

Anul acesta, am primit vouchere de vacanta. Nu credeam ca vom primi asa ceva, deci, nu mi-am facut rezervare din timp. Le-am primit la sfarsitul lunii iunie, voucherele fiind valabile pana la sfarsitul lunii mai, anul viitor.

Ca sa nu am surprize, am contactat o agentie ca sa finalizez rezervarea la Hotel Hora. Agenta respectiva, dandu-si ochii peste cap, mi-a explicat ca era "o nebunie" cu voucherele astea, si ca "ce noroc am avut eu", ca m-a ajutat tocmai ea! Altfel, cine stie... as fi ramas pe drumuri!

Am facut rezervare pentru perioada 25-1 septembrie (7 nopti), cost 1918 ron. Pretul includea mic dejun, pe care ti-l bagau pe gat, la pachet, fiindca "asa era pachetul" de la agentie. Am zis sa ma duc spre sfarsitul lunii august, fiindca va fi mai putina lume si preturile vor fi mai prietenoase. Dar.... de unde! Comerciantul romana a profitat de voucheriada, de vreme buna, de disperarea romanului de-a merge in vacanta, la mare.

Am ajuns in Mangalia pe la orele 14.30, cu autocarul, venind de la Bucuresti. Am zis sa mai stam un pic pe-acolo, sa mancam la Nordiana, sa vedem daca functioneaza aplicatia Clevertaxi, si sa mai treaca timpul. Citisem ca pana in orele 18.00 nu avem ce cauta acolo.

Pe la 16.30, deja ne-am plictisit, si-am zis sa chemam un taxi, fiindca suntem obositi.

Ajunsi la hotel, m-am prezentat cu voucherul eliberat de agentie, la receptie, am completat fisele de inregistrare, si am fost intrebata ce camera as prefera. I-am spus ca as dori sa fie cat mai aproape de mare. Am adaugat ca, am citit pe AFA, ca cele care au 7,8, sau 9, la sfarsit, ar fi cele mai grozave. Doamna mi-a spus ca asa cum doresc eu, are doar la etajul 1. Sau, daca vreau cu vedere spre mare (rasaritul, perspectiva spre Portul Mangalia, far), poate sa-mi dea 913. Am optat pentru etajul 9. Si am plecat spre camera. Cazarea se face incepand cu orele 14!!! Deci, nu asteptati, mergeti cu incredere, fiindca veti fi cazati. Exista chiar si un anunt la receptie: "Cazarea se face dupa orele 14.00!"

Lifturile: In numar de 3, destul de moderne, nu ne-au creat niciun fel de probleme pana luni, cand, dimineata, era o nebunie. Asteptai si cate 25 de minute. Lifturile veneau incarcate, daca veneau. Pur si simplu, nu aveai loc! Eu am renuntat la micul dejun. O singura data am fost. In general, erau aglomerate, la orele de masa. Dupa parerea mea, ar trebui sa mai suplimenteze cu cel putin 3 lifturi, si neaparat, ar trebui sa existe un lift special pentru persoanele cu handicap. Exista baze de tratament la etajele 13 si 14. Eu as fi luat-o pe scari, insa, nu mai vreau sa merg schioapa.

Camera: Usa este de lemn, cu clanta clasica. Usa danseaza usor, din cauza curentului, atunci cand este deschis geamul de la balcon. De pe hol, unde exista un cuier cu oglinda, se intra in baie, la dreapta, si in camera, drept inainte.

Baia: Ca sa intri in baie, trebuie sa urci un prag de vreo 20 de centimentri. Nu este cine stie ce, insa i-am spus sotului: mare lucru sa scapam de aici cu gleznele nerasucite, acasa, neavand niciun prag. Te duci somnoros la baie, obisnuit fiind fara prag, ce faci? Calci in gol si-ti rasucesti glezna. Eu tocmai terminasem fizioterapia, in iulie. Am mers schioapa jumate de an.

In baie, instalatiile vechi. Gresia arata ca vai de ea, veceul se clatina, cada de la dus situata si ea destul de sus: vreo 30 - 40 de cm. Scurgerea de la cadita se infunda. Ieseai dintr-un lac, si mare grija sa nu aluneci! Jegul ala de covoras de baie, de cauciuc, vazut pe la mai multe hoteluri, nici nu stiu de ce nu-l dau pe foc! Mai bine, fara! In baie, ne asteptau 6 prosoape, doua sapunele si doua plicuri cu gel de dus care putea fi folosit si pe post de sampon. Hartia igienica era fina, alba. Pe parcursul sederii am primit hartie dintr-aceea super ieftina, nu s-a mai reinnoit rezerva de pliculete de gel/ sampon. In zona de dus, era un recipient pentru sapun lichid, insa gol, golut. Exista si sapuniera, un lucru bun: nu trebuia sa-ti mai tii sapunul legat de gat, sau sa te apleci dupa el in lacul format in cadita.

Camera destul de spatioasa, curata: un dulap cu zona pentru umerase, alta cu rafturi, doua noptiere cu veioze, sertaras. In sertaras, am gasit indicatii privind folosirea telefonului fix, numere de urgenta, etc, precum si un pliant cu oferte de excursii in Delta Dunarii si in Bulgaria. Veioza de la patul meu functiona, cea de la patul sotului, nu. Unde sa o bagi in priza??? Asa ca am facut schimb de paturi.

Paturile unite, ceea ce pe mine m-a deranjat. Erau grele, ca am incercat eu sa mut patul meu. Daca voiam pat matrimonial, ceream! Saltelele vechi, incomode. Nu m-am putut odihni bine, deloc. In fata paturilor doua fotolii, o masuta rotunda, mobila. Un fel de toaleta cu oglinda, in prelungirea careia, era un dulapior care adapostea un minibar, care nu prea racea, si in care nu incapea mare lucru. Tot in zona aceasta, era televizorul. Te puteai uita din pat, prindea posturi pentru toate gusturile. Eu m-am uitat pe Nature..., un post cu emisiuni despre pisici.

Instalatia de aer conditionat functiona foarte bine, cu toate ca uneori, mai pornea asa de nebuna, de la sine...

Balconul era normal: exista o masuta de plastic si doua scaune, tot de plastic. Mie mi s-a parut ca scaunul meu era crapat, si ca sa nu am surprize, l-am impins intr-un colt, si am tras din camera un taburet. Din balcon aveam o vedere superba, vedeam rasaritul soarelui, al lunii. Valurile le ascultam si din pat. Balconul avea si o franghie pentru uscat prosoape, costume de baie, etc. Noi am contribuit cu carligele de rufe, si le-am lasat acolo.

Dimineata, batea soarele in balcon si in camera, dara tragand perdelele, si cu aerul conditionat pornit, puteai sta linistit.

Curatenia se facea zilnic. S-a aspirat in camera (apropos, mocheta aia din camera nu are ce cauta, ar face bine s-o scoata. si sa puna gresie). S-au schimbat prosoapele, chiar daca nu le-am lasat pe jos, sau in cada. S-a schimbat si lenjeria. Asta, in ziua cand nu eram in camera dimineata, m-am dus si eu la plaja... Camerista venea in fiecare zi, pe la orele 11.00.

Etajul 14: folositi liftul si ajungeti la baza de tratament si la terasa hotelului, de unde aveti perspectiva larga, panaaaa in Olimp, Bulgaria, Balta Mangaliei, orasul Mangalia. Daca nu aveti rau de inaltime, va veti bucura de niste vederi excelente.

Piscina: Eu nu am calcat pe-acolo, cu toate ca ni s-a dat o legitimatie alba, completata cu numele nostru si cu agentia care ne-a facut rezervarea, pentru acces gratuit. De la etajul nostru, langa lifturi, era un balcon de unde puteai sa vezi ce se intampla acolo: barul din incinta, nu functiona; Sezlongurile cu umbrele se ocupau de dimineata, de tot. Erau multi copii. Si cum mai tipau! Etajul 9 parea la doi pasi, asa de clar se auzeau! :)

Restaurantul: o singura data, am coborat la Micul dejun, si gata! Personalul era amabil, insa lifturile imi taiau pofta de mancare. Micul dejun era cu autoservire. Aveau branza telemea, oua ochiuri, omleta, castraveti, salata orientala, cremvusti fierti, dovlecei pane, iaurt, ceai, cafea, unt la calup (am crezut ca e branza feta). In alta zi, mi-a adus sotul salata de vinete, foarte buna, si salata de icre.

Barul de zi: l-am descoperit in ziua plecarii. Credeam ca-i inchis. Au o curte interioara foarte draguta, unde se poate si fuma. O cafea excelenta. Se intra in curticica, din bar, sau din holul receptiei. Curticica are vegetatie, pitici, muscate...

Holul receptiei: este vast, primitor, are fotolii, canapele, chiar si doua fotolii de masaj. Am vazut o zona cu niste cutii care aratau a fi prevazute cu seif, langa receptie. Si am mai vazut o camera, care parea sa fie rezervata bagajelor.

Plaja: se ajunge direct, din hotel, trecand pe langa terasa icteroasa. Toata plaja este amenajata, pana la Venus, cu sezlonguri. Credeam ca a scapat, dar de unde....Toata plaja este foarte aglomerata, intrarea in apa se face lin, nisipul este foarte bun. Era arborat steguletul rosu, sub cel rosu cu galben, dar toata lumea, inclusiv copiii, se baga in apa. Am incercat si eu, dar era sa ma inec, un pic mai departe de mal.

Recomand acest hotel, caruia eu nu pot sa-i dau chiar 3 stele, din cauza mochetei, a lifturilor, a baii...Insa, nu voi afirma ca m-a dezamagit, sau ca este un dezastru. Nu am simtit mirosuri ciudate, sau miros de mucegai. Comparativ cu Meteor, din Jupiter, de exemplu, prefer Hora.

Trimis de cristina47* in 02.09.18 20:35:09
    Validat / Publicat: 02.09.18 21:13:19
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATURN.

VIZUALIZĂRI: 2335 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P14 Pregatire pentru rasarit
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

ioan marinescu
    [03.09.18 10:39:22]

Am notat, îl ocolim!

cristina47*AUTOR REVIEW
    [03.09.18 13:35:10]

@ioan marinescu: Domnule Marinescu, nu este un hotel de ocolit. Intentia mea nu a fost sa fac reclama negativa hotelului.

Paty
    [06.09.18 23:46:10]

Mulțumesc frumos pentru review-ul detaliat! Bazându-mă pe gusturile noastre similare, cred că voi testa și eu acest hotel la anul.

Noi am ales, după o analiză îndelungată, Hotelul Opal din Cap Aurora. Încă suntem aici, până luni. Este mult mai bine decât ne așteptam în urma review-urilor (sincer, nu avem absolut nimic de reproșat hotelului sau personalului). Singura problemă este plaja. Știam că aici nu este plajă bună și ne-am asumat plimbarea până în Jupiter sau Venus. Însă Jupiter este mai aglomerat și mai zgomotos decât ni-l aminteam dintr-o perioadă similară din anii trecuți, iar în Venus singura plajă bună găsită la o distanță rezonabilă de hotelul nostru este într-o zonă cu bolovani în apă.

Am fost într-o vizită de explorare în Venus, dar nu am găsit nimic pe gustul nostru aproape de plajă. Încă nu am reușit să-mi mai conving soțul să mergem până în Saturn, așa că acest review a picat cum nu se poate mai bine. Înțeleg că în zona din apropierea hotelului nu sunt pietre în apă?

cristina47*AUTOR REVIEW
    [07.09.18 00:09:59]

@Paty: Nu, nu sunt deloc pietre. Este nisip fin, intrarea este lina, apa era ca ceaiul, de calda.

Cunosc foarte bine plajele din zona Olimp, Neptun, Jupiter, Cap Aurora, Mangalia, 2 Mai, Vama Veche...

Plaja din Saturn este foarte buna. Cea extinsa, spre Venus. Fiindca, asa, mai sunt mici plaje, golfulete, pe care le-am botezat: Golful puturos, Golful patratos... , Golful cu prosti (sau, cu snobi)...

Hotelurile acelea cu nume de pietre: Opal, Cristal, Diamant, Topaz, etc, erau hoteluri grozave. M-ar fi tentat si pe mine, insa, plaja este o nenorocire. E frumoasa, de la distanta. Noroc ca au piscina. Insa... nu te duci la mare, ca sa stai la piscina.

Cat priveste plaja din Venus, o evit cu desavarsire. Nu mi-a placut nici inainte, acum, nici atat. Nu e locul meu acolo.

Anul acesta, la sfarsit de sezon, se pare ca este foarte aglomerat, din cauza voucherelor de vacanta, si ca hotelierii, comerciantii, nu se grabesc sa reduca preturile. Fac si ei un ban cinstit.

Mergeti in Saturn la plaja, fiindca este bine.

cristina47*, ioan marinescu, Paty
    Alte impresii din această RUBRICĂHora Hotel: