ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2010
JUN-2008
2 AD. + 1-9 ani COPII

ARTICOL ARHIVAT

O amintire placuta

Prima iesire din tara si primul soc... de bine.

Sunt un iubitor al marii asa ca de vreo 17 ani am tot mers la mare la noi. cu bune si mai putin bune! pana am ajuns la bulgari! scriu acum pentru ca am mers si in 2009 si merg si anul acesta! am o baza de comparatii, deci!

Am ramas extrem de placut, surprins, at first time, de diferenta enorma apropo de serviciile din hotelurile bulgaresti. am ajuns cu 2 ore mai devreme pentru a primi camera, dar nu a fost problema, in 15 min eram cazati si cu bratara de all inclusive montata, o dulce puscarie! si a inceput o vacanta cu mese imbelsugate, leneveli la piscina, o dulce alcoolizare zilnica, plimbari de seara, liniste noaptea... sa mai spun? !

Camera curata, intretinuta corect si fara sa simtim invazia femeilor de serviciu. atmosfera generala a fost destinsa, multi familisti tineri, oameni din romania, rusia, germania, etc. si acum as vrea sa polemizez cu o parte a userilor!!! am observat si personal acolo cum eram chiar eu privit cu oprobiu deoarece conationali oripilati de bogatia farfuriei mele! bine, el avea salate nu jangale ca mine si, apropo, omul avea ca si mine 120 de ocale... dar de untura!

Domnilor si doamnelor nu toti suntem scoliti la oxford ca voi! cat timp pastram o limita de decenta, lasati-ne sa radem, sa mancam, sa fim ceva mai putin constipati! am avut un an de concentrare si vrem sa ne destindem!

Va respect!

Trimis de vasy in 23.05.10 17:06:12

VIZUALIZĂRI: 1720 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vasy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sbacau
    [24.05.10 10:08:06]

vasy nu te supara...sa stii ca nici bulgarii nici turcii si nimeni altcineva nu se uita urat la tine sau la altii pentru ca incarci farfuria pana la refuz, ci pentru ca dupa ce se hraneste lumea cu "motzul" din farfurie lasa acolo resturi care ar putea hrani un cartier somalez pentru 2 zile...

Si vezi ca pentru polem(n)izare ai alte siteuri, nu te supara!

[24.05.10 15:49:05]

cred ca discutati putin langa subiect! NU LA STRAINI ma refer ci la unii turisti romani care culmea erau obezi dar se oripilau! da, corect cu resturile unora hraneai SOMALIA! si nu ma supar! cand ataci trebuie sa fii constient si de riposta! concedii placute!

[24.05.10 19:58:12]

Draga vasy,

Daca o sa te uiti cu bagare de seama (atentie! nu vreau sa te influentez) pe acest forum, o sa observi ca nemultumitii de comportamentul turistilor romani au, in general, o parere foarte buna despre prestatia turistica a gazdelor bulgaresti. Nu se intampla asa cand este vorba de alte destinatii, mai indepartate (e.g. Turcia, Croatia, Egipt, etc). Este adevarat ca romanii mananca mult, dar ei fac asta de cand se stiu, si-au eliminat presedintele, --au avut dreptate, parerea mea -- (mai ales din acest motiv), in conditiile in care romanii de atunci, mancau cam de trei ori mai mult ca, de ex, turcii de azi; plus ca romanii stiu sa se simta bine, sa petreaca. Eu cateodata nu inteleg acuzatia ca din mancarea lasata in farfurie s-ar putea hranii un sat din somalia, sa o faca bulgarii, ca tot e platita mancarea de turistii romani; iar turistii romani sa faca binefaceri cu cei nemancati, ca somalezii, in concediu? eu cred ca nu pot fi acuzati de nerusinare nici macar filozofic, caci platesc. Turistul din Romania va fi apreciat la adevarata valoare, caci intr-adevar nu e atat de civilizat ca popoarele vestice, de fapt doar ca unele dintre ele (nu va doresc sa fiti cazati cu suedezi in acelasi hotel), atunci cand din diferite motive (criza, etc), nu va mai putea cheltui banii prin Bulgaria, Turcia, Egipt, etc. Atunci sa vezi nostalgie dupa mitocanii cu farfuriile pline; atunci, fanii turismului bulgaresc, turcesc,si din alte tari in care s-a investit enorm, enorm, nu o sa poata sa-i ajute pe turci si bulgari sa platesca ratele la bancile de investitii. Ahh ce-ar mai vrea grecii niste neamuri proaste sa cheltuiasca bani pe la ei, caci cu toate defectele lor, romanii nu o sa-ti ia hotelul in contul datoriilor!

Scuza-ma, dar polemica la care ai invitat, eu, fara sa stii tu, nevinovat, o cloceam mai demult.

sbacau
    [25.05.10 09:13:51]

costin, cred ca ai o parere putin gresita: daca ai platit mancarea, nimeni nu-ti da dreptul sa o risipesti pentru acest motiv. Si cum spuneam, nici una din gazde nu se supara daca iti umpli farfuria pana la refuz atata vreme cat consumi tot ce ai in ea. Dar daca o umpli si numai gusti iar din restul faci terci, "de-al naibii" ca ai platit, se schimba treaba...Eu personal am mers si am avut farfuria plina pana la refuz cu ceva ce imi placea iar dupa ce am terminat am fost intrebat de gazda daca a fost in regula, daca mi-a placut; nu a fost suparata, mi-a zambit si chiar a fost incantata ca am apreciat ceea ce am avut in farfurie.

Si mi se pare normal ca romanii de bun simt sa se uite urat la tine atata vreme cat iei farfuria plina, nu mananci tot, iar ei nu mai gasesc acelasi fel de mancare. Din nefericire, multi o fac "pentru ca au platit", fara sa se gandeasca ca si ceilalti au platit si ar trebui sa beneficieze de aceleasi conditii...

[25.05.10 19:13:41]

Romanii nu fac "terci" de-ai naibii; o fac din rasfat, de fapt din diferenta de ratie alimentara, dintre ei si tari mult mai sarace alimentar decat Romania. , ca de ex. Bulgaria, Turcia, Grecia, Egipt, Tunisia, si altele, la acestea adaugandu-se metehnele educationale ale unui popor, cel roman, aflat la doar a doua generatie, in pantofi. Cu toate astea, Turistul Roman (asa am vrut eu, sa scriu cu majuscule) are cateva calitati, printre care: cheltuitor, lipsit de rautate,prietenos, care ii ridica valoarea aproape de varful topului (zic tot eu). Din cate am vazut, turcii (bravo lor! si lui Hagi), au inceput sa intrezareasca (platesc intre 800-1000 Euro pt vorbitori de limba romana in zona Antalya, declara ca astfel invata si ei romaneste).

Imi cer iertare pt ca am intins polemica, dar "amfostacolo" inseamna uneori si: am fost acolo, cu, sau fara romani.

[25.05.10 22:29:45]

asa, domnilor! polemizati! si lupta si dai, neicusorule! imi place sa combinam putin starile de spirit! citindu-va am tendinta sa va acord, separat, dreptate. surprindeti situatia. din unghiuri diferite dar cu grad ridicat de adevar. vreau sa revin de unde am aprins focul si sa spun ca laguna garden este un hotel bun care are un loc special in bagajul meu turistic.

anul acesta merg in nisipuri si sper sa am o vacanta comparabila, macar, cu cea de la albena.

va salut!

[29.05.10 19:32:33]

Draga Vasy,

Indraznesc sa-ti atrag atentia catre sudul litoralului bulgaresc. Dupa parerea mea, este mai dezvoltat decat zona Balcic-Albena-Nisipuri.

Am fost peste tot pe Litoralul bulgaresc (inclusiv destinatii putin mai exotice, precum Sozopol), si inima mi-a ramas la Nessebar-Sunny Beach.

[29.05.10 21:57:47]

of, mult laudatul sud bulgaresc pt mine afost dezamagitor prin prisma unei alegeri nefericite - chaika beach resort - iar sunny beach mi s-a parut obositor si cam... tiganie!

dar referirile la duni sunt mai mult decat tentante! daca vrea DUMNEZEU merg la anul! numai bine!

georgih123
    [22.07.11 21:01:50]