ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2018

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Vacanta la Roma

totul a fost dezamagire...

Ne au întâmpinat tomberoane de gunoi care dădeau pe afara mizerie peste tot hârtii, gunoaie, sticle. Nu mi venea sa cred ca aceasta este Roma! Descopeream un oras prăfuit, mizerabil si care colcăie de emigranți! Bucureștiul nostru este parfum la capitolul curățenie comparativ...

In fine ne am cazat si am plecat sa descoperim putin împrejurimile...

Am decis sa mergem spre fântâna Trevi, drumul PINA acolo a fost interesant pe lângă castelul D'Angelo, curtea de casație, pe pod dreapta si apoi am intrat pe acele străduțe in stil boem ale cartierului Travestere... Socata de atatea gunoaie, hârtii, sticle, am încercat sa uit de aspectul salubritate si sa admir micile terase cu măsuțe in miniatura, chelneri grăbiți care încercata...

Cand deodată din tot acest amalgam de paste înghețata pizza gunoaie turiști vânzători ambulanți apare o comoara care pe moment mi a tăiat răsuflarea... renumita fântâna Trevi... Asa cum e amplasată într-un spațiu in care nu te astepti si bucuria cu care te întâmpina da e fascinanta, lume Buluc dar nu mai conta, nerăbdarea de a face poze si s arunca un bănuț nu mai tine cont de aglomerația din jur...

In rest Vatican cozi imense chiar si cu skip the line, vizita fugitiva, Capela Sixtina nimic impresionant de fapt picturile Michelangelo sunt superbe de admirat, însă bazilica sf Petru este într-adevăr spectaculoasa. De urcat scările nu recomand nici daca iei liftul, dupa lift mai sunt destule trepte de urcat si nu exista cale de întors trebuie sa urci PINA la capăt daca ti se face rau e destul de complicat sau daca suferi de claustrofobie.

Panorama de sus nu e ceva wow eu una daca stiam nu as fi urcat niste trepte interminabile unde ti se poate face rau esti anuntat sa Iei liftul este recomandat însă nu esti informat ca de la lift mai ai mult de urcat...

In fine Roma nu m a impresionat nu m as mai întoarce in acel oras aglomerat mizerabil cu servicii care lasa de dorit... Colloseum plin de hârtii igienice, treptele spaniole drăguțe cu magazine de lux unde poti admira Colecțiile ale marilor case de moda Dolce Armani Dior Phillipe Plein Prada etc...

Per total un oras care merita vizitat cel mult 3 zile vizitat cateva obiective importante ca sa nu zici ca ai trăit si nu ai vazut Vaticanul :)))).

Trimis de Bony1 in 02.09.18 15:02:21
    Validat / Publicat: 02.09.18 20:18:51
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 3498 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bony1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Parc intrare Roma

[02.09.18 20:18:38]

@Bony1: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Roma, ROMA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: În vizită la Vatican]

mihaelavoicu
    [03.09.18 10:00:50]

@webmasterX: Credeți că un asemenea review face cinste saitului, pe frontispiciul căruia scrie mare și clar, ”Scrie românește”? Roma, orașul etern, acceptați să fie terfelit în halul ăsta, încât Trevi (fontana) a ajuns în Travestere (corect Trastevere), localizată în cu totul direcție și Capela Sixtina nimic impresionant, sau treptele spaniole drăguțe cu magazine de lux, care de fapt sunt mărginite de flori?

Bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro???

[03.09.18 11:55:37]

@mihaelavoicu: este strict impresia mea si asa cum am perceput eu Roma!

Daca pe Dvs v a dat pe spate respect impresia Dvs. Roma este un oras plin de gunoaie nu puteti sa ma contraziceți.

Poate ca am scris incorect trastevere asta nu inseamna ca face roma un oras curat asa cum ar trebui sa fie Capitala Italiei i!

Pe mine chiar nu m a impresionat deloc într-adevăr fântâna Trevi am zis ca este wow si basilica sf Petru. Si da Capela Sixtina m a lăsat rece nimic impresionant in afara de capodoperele lui Michelangelo.

Si da lângă treptele spaniole exista magazine de lux Dvs ati vazut decat florile stați linistita ca am observat si eu florile, in fata treptelor spaniole pe exclusivista Via Borgognona paralel cu Via del Condotti exista magazinele de lux ma îndoiesc ca nu le ati observat daca ati fost la treptele spaniole!

am spus Roma merita văzuta o data si atat de vazut capodoperele marilor artiști , însă exista locuri mult mai frumoase de vizitat decat aglomerata si murdara Roma !italienii nu sunt deloc drăguți cu turiștii nu respecta lb engleza chiar au ceva împotriva turiștilor străini !

Aglomerație italieni năuciți de valul străinilor străzi murdare cu saci menajeri si gunoaie aruncate pe la Colțuri , haide sa vedem si realitatea nu doar ce este la suprafața !

Daca vb deschis sa spunem adevarul cu bune si rele nu doar ce este roz si frumos !

mihaelavoicu
    [03.09.18 12:12:17]

@Bony1: Bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro!!

[03.09.18 13:49:14]

@mihaelavoicu: mersi! bine v am gasit ????

RoxanaGRS
    [03.09.18 13:52:44]

Eu am fost la sfârșitul lui iunie și nu mi s-a părut murdar. E drept că e șantier pe Via dei Fori Imperiali, bulevardul care merge de la Colosseum la Piața Veneția, pentru că mai construiesc o magistrală de metrou. Dar saci de gunoaie pe străzi n-am văzut. Poate în Trastevere (care nu e la Fontana di Trevi, ci dincolo de Tibru), unde noi n-am ajuns, deci nu mă pot pronunța. Eventual spune mai exact unde sunt gunoaiele și e urât tare, eventual să evite lumea zona.

În rest e drept că e cam aglomerat și haotic orașul și sunt destui imigranți. Aglomerația aia într-adevăr te obosește și te cam termină, dar e un oraș superb. Toate piețele (Piața Navona, Piața Cavour, Piața del Popolo etc.), catedralele (Santa Maria Maggiore, San Giovani in Laterano, ca să nu mai spunem de San Pietro), toate palatele, fântânile... La fiecare pas calci efectiv pe secole de istorie... e un sentiment unic.

Pozele puse de tine înțeleg că sunt de la intrarea în Roma, deci undeva la o perierie, dar în centrul istoric nu e murdar. Păi depinde în ce cartier nimerești. În București, dacă nimerești prin Ferentari nu o iei la fugă în secunda 2?

[03.09.18 15:28:45]

@RoxanaGRS: da pozele sunt la intrarea in roma. Am stat chiar lângă Vatican pe via vitteleschi si saci menajeri plini cu gunoaie erau aruncați la colțul străzii, tomberoane pline dădeau pe afara, hârtii zburau pe străduțe! . in fața Vaticanului seara daca te plimbai dormeau aurolaci pe cartoane chiar lângă magazinele cu suveniruri înconjurați de urina iar Carabinierii treceau pe lângă. De reținut in fata Vaticanului era aceasta mizerie de oameni ai străzii!!! Nu am negat ca Roma e plină de istorie dar insalubră mizerabila! Păcat!! Chiar la intrarea Romei nu mi se pare normal sa arate devastată nu am vazut nici la noi asa ceva la intrare in Bucuresti!! Efectiv erau parcuri pline de pământ fara iarba arătau sinistru cu sticle aruncate semne de circulație smulse aruncate pe jos... De exemplu Sudul Franței este impecabil ,dar probabil asa sunt marile capitale ale zilelor noastre , Roma pt mine ca si atmosfera inseamna țigănie , repet e încărcată cu istorie De aceea merita vizitată doar daca te faci ca nu vezi uratenia din jur oameni nepoliticoși nu va așteptați ca italienii sa fie drăguți cu turiștii sunt foarte agasați de turiști ! Cine merge si vede cu ochelari de cal doar monumente si muzee normal ca nu isi va da seama Si de aceste aspecte mai putin frumoase...

DOINITA
    [04.09.18 12:04:08]

E pacat sa mergi la Roma si sa ramai doar cu amintirea unor hartii aruncate, poate de turisti grabiti sa vada mai mult sau de localnici certati cu bunul simt. Nu cred ca ai vazut suficient din Roma ca sa poti sa-ti faci o impresie. Roma e un oras muzeu, daca vrei sa faci un asemenea fel de turism, daca vrei magazine, da zona Treptele Spaniole iti poate oferi asa ceva.

Cred ca e bine sa mai citesti 2-3-4 review-ri despre Roma si apoi sa mergi din nou si poate vei vedea altfel orasul.

Este impresia ta despre Roma, dar...

Am fost de doua ori in Roma, am stat cate 5 sau 4 zile, dar pot spune ca am vazut doar o farama din ce se poate vedea. Nu mi s-a parut ca italienii ar fi nepoliticosi sau neprimitori, iar orasul nu este totusi o "cloaca", asta a fost pe vremea romanilor. Era bine daca ajungeai si in alte piete, Piata del Popollo, Piata Navona, Piata dei Fiori. Sunt zone mai insalubre peste tot, daca ajungi intr-un cartier marginas al Bucurestiului, unde nu au canalizare, asfalt, apa, nu cred ca e mai bine, dar nu putem generaliza. Un oras nu este doar un cartier!

Cu siguranta daca vei mai merge la Roma si te vei documenta mai bine vei vedea o alta fata a orasului.

Vacante frumoase!

[04.09.18 12:48:39]

@DOINITA: orașul Roma m a încântat străduțele boeme pe care m as fi plimbat toată noaptea dar totodata este obositor nu mergi la Roma pt relaxare! Mulțimea de turiști nu este un oras pt relaxare si de evitat in lunile de vara mai ales Iulie August cand ziua totul este prăfuit si haotic. In schimb normal ca l am gasit impunător însă pentru capitala modei si asa o bijuterie încărcată de opere de arta este inadmisibil atata mizerie si gloata de emigranți. Se stie ca italienii stau prost la partea cu salubritatea cred ca e ceva de genul cum este la noi cu străzile pline de gropi care nu se rezolva in veci!

Yersinia Pestis
    [08.09.18 15:17:54]

Oameni buni, acest sait este pentru toți cei care vor să-și expună părerile, legat de turism!

“Părerile” sunt urmare a trăirilor proprii, nu trebuiesc cenzurate, cu excepția vulgarităților crase , a injuriilor sau amenințărilor!

Nu mă erijez în avocatul nimănui, pentru userul @“Bony1” Roma a fost o dezamăgire și a exprimat asta în mod civilizat. Părerile nu pot fi apreciate sau judecate, este ceea ce a simțit fiecare. Aprecierile sunt și extrem de subiective, voturile acordate, la fel!

Dacă mie nu-mi place “Castelul Peleș” și spun asta, care-i problema?!

Înțeleg acest sait ca loc de întâlnire a diferitor oameni, cu diferite trăiri, loc în care suntem încurajați să ne spunem părerea!

Da, să nu-ți placă Roma e, cumva, curios dar, este trăirea omului.

Eu abia am venit din Balcik și, surpriză, nu mi-a plăcut, o să spun de ce! Ce faceți acuma, mă supuneți oprobiului?

Cât despre scrisul corect gramatical, hai să vedem informația, în profunzimea ei, nu forma!

Am votat conform celor spuse mai sus. Cu respect!

Poppeye
    [09.10.18 12:21:31]

Vineri 26 octombrie voi merge impreuna cu sotia pentru prima data la Roma. Incerc sa-mi organizez un program pe zile, dar in capul meu e un haos. Vom sta aproape 7 zile. Cred ca ar fi bine sa incepem cu un tur hop on-hop off ca sa ne conectam cat de cat la oras. Soer ca in timpul care mi-a ramas sa ma linistesc si sa nu transform sejurul intr-un tur de forta istovitor. Imbratisari tuturor!!!

cristina47*
    [20.02.19 15:25:06]

@Bony1: Sa stii ca ai un vot din partea mea, pentru sinceritate.

Nu este obligatoriu sa ne placa tuturor Roma. Nici pe mine nu m-a lasat cu gura cascata. Insa, la mine au fost si niste imprejurari, probleme personale, care cred ca mi-au stricat bucuria sejurului la Roma, si m-au influentat.

Cand am incercat sa scriu niste review-uri, am fost descurajata prin voturile negative pe care mi le-au acordat unii useri mai mult, sau mai putin carcotasi.

Eu zic, ca poate Roma mai merita o sansa. Sa mai mergem inca o data!!!

[20.02.19 16:29:29]

@cristina47: Nu prea ma încânta sa mai merg la Roma . Este un oraș mult prea murdar atâtea gunoaie amestecate cu arta! Sinistru...

gregorio
    [15.04.19 13:00:52]

Buna ziua tuturor,

nu am mai scris de ceva timp (varsta, lenea...) dar intru destul de des pe site pentru a mai "vedea" lumea prin ochii vostri. Cum avem planificata o saptamana la Roma, in septembrie, am zis sa vad ce spun colegii.

Impresiile sunt bune indiferent de ce exprima, bucurie, exaltare, frustrare, indiferenta, dezamagire, etc, important este sa poti cerne din noianul informatiilor doar pe acelea care iti trebuiesc sau eventual (si nu doar) noutatile.

Pentru mine, recunosc, a fost un mini soc citind randurile tale insa ma abtin in a critica sau a lua atitudine in vreun fel. Dupa cum spuneam fiecare vede cu ochii lui. E bine ca ai aratat cumva fata Romei fara mascara si sunt sigur ca orice mare metropola a lumii are aspectele ei urate. Depinde de cultura fiecarui popor la care bineinteles se adauga volens nolens bucati de cultura aduse de imigranti din tarile de origine (traiesc in Dublin si simt asta in fiecare moment, am fost la Paris anul trecut si pot confirma).

Multumesc pentru impresii, bine ai venit in mijlocul nostru si iti doresc vacante mult mai placute in viitor.

Bony1, cristina47*, DOINITA, gregorio, mihaelavoicu, Poppeye, RoxanaGRS
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: