ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
AUG-2018
colegi

O experienta placuta la restaurant Old School

Acum doua saptamani, unul dintre fostii mei colegi de scoala generala s-a apucat si a postat pe grupul nostru de Facebook o invitatie de revedere a promotiei 1982 din care am facut parte si eu. Nu puteam sa raspund altfel decat prezent, insa eram aproape convins ca nu va fi mai mai nimeni prezent avand in vedere perioada aceasta cu vacante si concedii.

Primisem si locatia marcata pe google maps, in imediata apropiere a casei studentilor Preoteasa. Cand am ajuns acolo, am gasit fooderia-club Silver Church, doar ca in interior nu era nimeni iar afara pe terasa erau la cateva mese cativa tineri, care nu aveau nici macar varsta anilor trecuti de la promotie, despre anii nostri nemaivorbind. :)

Un pic confuz, gandindu-ma la cine sa apelez, ma trezesc ca imi suna telefonul. Era unul din fostii colegi care ma intreba daca mai vin. I-am raspuns ca sunt in fata fostei case a studentilor, iar acesta mi-a spus sa intru imediat in dreapta, dupa bariera si voi vedea restaurantul. Cand am ajuns in locul indicat, am vazut o mica gradina, cu mese asezate la vreo 15 m de intrare, pentru mai multa intimitate, si intrarea in interiorul restaurantului.

Pentru cine nu a auzit de restaurantul acesta, Old School (nume predestinat intalnirii noastre) este imposibil sa-l localizeze altfel decat cu gps-ul, nefiind nicio alta tablita cu denumirea sa in strada. (sau poate nu am vazut-o eu).

Mi-a placut din prima cum se spune cadrul si intimitatea localului, si dupa pupaturile traditionale, m-am asezat la masa. Un tanar, ospatarul, a venit imediat si m-a intrebat ce doresc sa imi aduca. Pentru inceput, ca acomodare am cerut o cafea si o apa, urmand ca apoi sa consult si meniul. Toata lumea prezenta era inca in perioada de acomodare, si mai asteptau eventualii intarziati pentru a incepe sa comande mancare.

Dupa ce am consultat meniul si am ramas placut surprins de varietatea sa avand in vedere, repet, localizarea sa atat de izolata, am ramas in asteptarea comenzilor celorlalti, ca sa imi fac o idee despre ce se poate cere si ce se poate oferi.

Preturile nu erau mici, dar nici mari, cam ca peste tot in Bucuresti asa ca fetele prezente au preluat initiativa si au comandat pentru inceput trei platouri de 4/5 persoane cu mici, ceafa, frigarui, ficatei, bulete de cascaval cartofi nemtesti si muraturi, urmand sa ne mai gandim daca mai vrem ceva dupa aceea. A mai fost o comanda de muschiulet cu cartofi natur, si o portie de ficatei cu ciuperci la gratar si o pastrama de berbecut, pentru cei care au avut alte preferinte.

Comanda a iesit repede iar gustul celor aduse a fost foarte, foarte bun. Tanarul ospatar secondat de o colega, s-au 'miscat' magistral, servirea s-a facut 'ca la carte' respectandu-se intrutotul cutumele, fiind vizibila pregatirea lor, pe toata durata sederii noaste acolo fiind prezenti, discret si indeplinind toate cererile celor prezenti, foarte prompt.

Restaurantul este destul de incapator, pozele pe care le voi publica dovedind acest lucru. Doar asezarea meselor nu am putut-o fotografia, interiorul fiind amenajat deja petru un eveniment ce avea sa aiba loc maine, sambata.

Muzica nu a fost, dar la cateaveam de povestit, chiar nu era necesara. Am inteles totusi ca acest lucru (lipsa acesteia) s-a facut la solicitarea expresa a colegilor veniti inainte, mai ales ca mesele de la terasa, fusesera unite aproape in intregime (mai erau 4 care au ramas oricum neocupate) asa ca atmosfera a fost mai mult decat placuta, terasa ramanand la dispozitia noastra pe toata durata sederii acolo.

Daca ma intrebati, pentru evenimente de acest gen locatia este mai mult decat recomandabila, amplasarea departe de galagia traficului de pe calea Plevnei este ideala purtarii unor discutii relaxante, iar faptul ca este ascunsa privirilor celor care ranziteaza pietonal zona o face de doua ori mai recomandabila.

Eu unul recomand acest restaurant bucurestean din Calea Plevnei nr 61.

Trimis de iulian68 in 01.09.18 12:54:35
Validat / Publicat: 01.09.18 15:36:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1001 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

mishu [01.09.18 21:56:53] »

@iulian68: Cred ca incep lista cu sadicii anului, pana acum ii am nominalizati pe @Robert (inca e pe locul 1), dar si pe @nicole33 si de azi esti si tu pe lista. Este seara iar eu citesc astfel de articole. Daca visez urat la noapte sa stii ca este vina ta, acel platou s-a dus glont la suflet.

Frumos locul sa va fie de bine pentru intalnire, un SB acordat cu mare drag.

Zoazore [01.09.18 23:22:19] »

@iulian68: Ooo, ce frumos! Intalnire cu colegii din scoala generala...

Bine, noi facem intalniri cu colegii din liceu si cum Braila e mica, parte din colegi mi-au fost colegi si-n generala!

Dar cine s-a gandit la localul asta, buna idee a avut! Pacat ca n-ai pozat si terasa.

Platoul ala... nuuuu, nu l-am vazut Deloc! E 11 noaptea!

iulian68 [02.09.18 00:53:53] »

@Zoazore: Ma gandesc sa ma duc sa mai fac niste poze. Am cu terasa, dar si cu colegii, si nu indraznesc sa pun poze cu ei. Iar astea, pozele adica, sunt facute mai pe graba, ca nu ma dusesem acolo pe post de fotograf... ????

iulian68 [02.09.18 00:57:39] »

@mishu: multumesc pentru vizita si vot! ???? Eu am postat articolul mai devreme, dar uite ca a aparut tocmai bine, cu dedicatie! ????

elviramvio [03.09.18 01:27:57] »

@iulian68:

Bună şi la timp recomandare. Cum multe locuri bune altă dată au devenit... nebune, îmi place locul descris plus că îmi e exact unde trebuie.

Platoul nu m-a impresionat, ficăţeii da

O fi cu rezervare în timpul săptămânii?

iulian68 [03.09.18 07:25:24] »

@elviramvio: Sarut mana, multumesc pentru aprecieri. Nu cred ca e cazul sa faci rezervare inainte, insa un telefon poti da, "just in case'...

elviramvio, iulian68, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: