ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2018
ÎNSCRIS: 04.09.11
JUL-2018

Taj Mahal un hotel bun

Salut,

Voi fii scurt cu acest review confirmand cam ceea ce au spus si ceilalti inaintea mea. Hotelul este destul de bun, camerele foaarte mari si cochete (5*), amplasarea si plaja superbe.

In ceea ce priveste restaurantul, barurile, etc ar fii de semnalat urmatoarele:

aproape totul este de calitate cu specificatia ca nu au o diversitate la felurile de mancare.

La acest capitol sunt cam zgarciti, fara chestii mai finute gen cotlete de berbecut, somon si alte chestii mai de 5*, insa aceasta a fost destul de suficienta.

La baruri erau si bauturi din import, jonny walker, jb, vat69 si votca Smirnoff, dar trebuia sa ceri ca sa primesti. in general acestea erau depozitate in dulap.

La entertainment hotelul sta foarte bine cu petreceri in fiecare seara pe plaja unde au un loc special amenajat.

Personal eu recomand acest hotel celor care nu sunt foarte pretentiosi.

Acum vreau sa relatez si cateva aspecte foarte negative: Anul acesta in zona Side, la mai multe hoteluri printre care si taj mahal a fost epidemie de enterocolita probabil in apa de la piscina. Am patit-o si eu si alte familii care au fost acolo mai ales la copii. Eu am tras doua zile si am fost nevoit sa mai cumpar si in probiotic destul de scump. Doctorul hotelului nici nu se deranjeaza fara taxa de aproape 100 euro consultatia. De aceea recomand tuturor sa plece de acasa pregatiti cu furazolidon, probiotic si alte medicamente pentru asa ceva si pentru febra. In ceea ce priveste copii o vizita anticipata plecarii la doctorul pediatru pentru in eventual tratament este binevenita.

Ca si asigurare va recomand ferm sa o faceti. In turcia sunt acceptate doar asigurarile [***]. O familie cu o fetita de un an jumate a fost nevoita sa stea in spital 3 zile si factura a costat aproape 8000 de euro. Totul se face la turci pe baza de commission si sunt multe manevre cu aceste chestii. Preturile sunt speciale pentru turisti si foarte ridicate.

In alt aspect negativ in turcia este Acela de a te oprii pe parcursul trensferului de la aeroport la hotel si invers in niste parcari cu magazine (30-40min) doar pentru a se cumpara cate ceva. Sa stiti ca preturile acolo sunt foarte scumpe si nu va recomand sa cumparati.

Toate cumparaturile sa le faceti la bazarele din statiuni unde preturile sunt negociabile si sunt mai mici.

CAM ACESTEA FIIND ZISE DORESC TUTUROR VACANTA PLACUTA.

Trimis de cornelstan in 01.09.18 10:44:19
Validat / Publicat: 01.09.18 11:16:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: alania, side

VIZUALIZĂRI: 2193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cornelstan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 116.45 EUR pe cameră

Yoda
    [02.09.18 10:05:42]

@cornelstan:

Te rog, imi trimiti si mie pe PM ce asigurari sunt acceptate? Multumesc.

nrs †
    [02.09.18 16:26:55]

sunt acceptate toate asigurarile care au specificat pe ele ca acopera Turcia!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [02.09.18 16:37:05]

@nrs:

sunt acceptate toate asigurarile care au specificat pe ele ca acopera Turcia!

Corect, dar asta în cazul poliţelor RCA - Carte Verde pentru autovehicule.

Aici era vorba de recunoaşterea de către clinicile medicale private din Turcia a asigurărilor medicale de călătorie, în scopul decontării directe a eventualelor consultaţii medicale şi/sau tratamente la nevoie.

@Yoda:

Orice asigurare medicală este valabilă, însă doar cele mai scumpe sunt recunoscute de turci şi asta după multe insistenţe, în primă fază ei solicitând plata pe loc.

Cele mai ieftine, pe care eu nu le recomand, sunt la fel de utile, cu diferenţa, uneori foarte importantă, că plăteşti tu pe loc toate cele necesare, păstrezi documentele medicale, facturi, chitanţe pentru consultaţie, reţete la farmacie etc., iar la întoarcere în ţară îţi recuperezi banii, teoretic în termen de 30 zile, de la societatea la care ai făcut asigurarea.

Eu prefer decontarea directă între clinică şi asiguratorul din România.

Nasshu
    [02.09.18 16:48:00]

@nicole33: având în vedere că sunt ''Stan pățitul ''

însă doar cele mai scumpe sunt recunoscute de turci şi asta după multe insistenţe, în primă fază ei olicitând plata pe loc.

Pot să-ți spun că nu există ieftin și scump (în acest caz diferențele de preț sunt mici 2-3 lei)...

Există societate de asigurare serioasă pe care nici turcii nu o refuză, chair se freacă pe mâini cand vad polița și neserioasă (adică plătește când vrea ea)

Ca să nu scoți bani din buzunar afară - chit că îî primești acasă, dar după ce traduci una alta) e de recomandat o societate de asigurare recunoscută în toată Europa, chiar și în Turcia.

Acu' daca facem asigurări medicale la societăți unde facem rca să platim mai puțin noi și mai mult păgubitul e posibil să le facem cam degeaba există și acest risc.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [02.09.18 17:00:58]

@Nasshu:

Mie nu mi s-a părut că diferenţele ar fi chiar atât de mici, nici vorbă, dar eu am ales pentru Turcia pachete complexe, adeseori cu clauză storno, utilă când cumpăr în ianuarie pentru sejur în septembrie , iar diferenţa era de la simplu la dublu, sumele nu erau tocmai de neglijat pentru doi adulţi şi perioade de 23-24 zile de asigurare.

Când am făcut asigurarea de capul meu, adică nu prin agenţie, sau pentru sejururi mai scurte şi fără rezervare cu multe luni înainte, am ales aceeaşi societate la care am şi CASCO şi RCA-ul la maşină şi care nu este deloc una ieftină. Despre seriozitate... pe partea non-viaţă eu am propriile nemulţumiri, dar măcar nu risc să mănânc şi bătaie pe stradă dacă-l buşesc pe unul mai nervos. Pozitiv este faptul că firma respectivă este recunoscută în Turcia, aşa am auzit, deoarece, din fericire, eu nu a trebuit să apelez la asigurare.

Nasshu
    [02.09.18 17:07:31]

@nicole33:

despre asta era vorba, strict asigurări medicale... aici diferențele sunt mici...

restul... intra la cazuri particulare

nrs †
    [02.09.18 18:46:13]

@nicole33:

nu vorbeam despre RCA, pe polita mea medicala scrie clar destinatie finala Turcia si ce zone nu acopera, e o firma mare nemteasca

diferenta de pret la medicale oricum nu e mare cum spunea si nasshul, de fapt e vorba de societati care platesc si societati care iti platesc peste 30 de zile, pe ultimele normal ca nu le agreaza turcii cum bine a punctat tot el

Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Taj Mahal [Evrenseki]: