ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2018
ÎNSCRIS: 31.08.18
AUG-2018

încărcat de pe telefon!

O zi in Sinaia

Nu mai fusesem demult la Sinaia si mi se facuse dor. Mi-am luat fetita, ne-am suit dis-de-dimineata in tren, directia Sinaia.

Drumul placut, vagon cu calatori pe jumatate adormiti, racoare de la aerul conditionat, calm si liniste, numai glasul rotilor de tren se auzea... si cate o voce din cand in cand.

In gara Sinaia am facut ochii mari, ne-a trezit aerul de munte de-a binelea si ne-am apucat de fotografiat cu admiratie, caci gara din Sinaia este una dintre putinele gari din Romania cu adevarat frumoase.

Turisti straini cati vrei, zumzaiala, forfota. Am urcat treptele catre statiune, placut impresionate de peisaj. Dar, ca sa nu uitam prea repede ca suntem in Romania, deja in poze apareau gunoaiele aruncate aiurea. Am sters pozele, am facut altele, perfecte, cu cadruri in care sa nu fie decat natura necontaminata de mana romanului.

Ne era foame, am cautat Ramayana Cafe, prima in drumul nostru, nu departe de Parcul Ghica, pe care l-am lasat in dreapta, si unde fetita mea ochise deja tiroliana. Deh, eu tanjeam dupa o cafea, ea dupa distractie ???? Fiecare cu ce-l doare, vorba romanului. La Ramayana ne-am comandat omlete (am scris deja un review despre locatie - vezi impresii), am baut un Go-Go delicios si o cafea buna, si ne-am indreptat spre parc.

Ziua era ploioasa, dar calda, multa umezeala in aer, dar suportabila. Fetita mea s-a dat pe tiroliana de cateva ori (10 ron tura, cam scump, ce-i drept), in timp ce eu cautam cu Google Maps obiectivele: Manastirea Sinaia si Castelul Peles. Le-am gasit cu usurinta, drumul fiind relativ scurt si usor pana la ele. Dar in urcare fiind, ne-a obosit un pic.

Manastirea, fara prea multi turisti la acea ora. Am vizitat-o, am facut cateva poze, am mers mai departe. Aleea catre Peles e plina de ambulanti. Unii cu produse artizanale de calitate, altii cu kitsch-uri care nu au ce cauta acolo. Asa cum nu ar trebui sa fie nici acea categorie de "concetateni" care vand bombonele, fructe de padure, seminte si alte nimicuri, si care isi pun odraslele sa cante aiurea la un fluier ca sa castige 5 lei. Pacat. Pacat pentru ca la Sinaia era plin de turisti straini. Si era o imagine de care se puteau lipsi si ei, si noi.

La Castel, puhoi de lume. Organizare cam proasta, daca ma intrebati. Din nou, mi-a parut rau pentru straini, ca nu intelegeau nimic din ce bombaneau ghizii intr-o engleza vorbita automat, ca din manual, invatata bine de acasa. Grupurile se amestecau, se suprapuneau si romana, si italiana, si engleza, si rusa. Penibil. Nu intelegeai nimic din ce era in jur. Si lumea mai bombanea, frustrata, din cand in cand.

Dupa plimbarea prin castel, am admirat peisajul. Intre timp, ne uitam cu jind la varful muntilor, unde urcau si coborau telegondolele catre Cota 1400 si mai apoi Cota 2000. Am zis s-o lasam pe altadata, caci nori fiorosi au inceput sa cearna iarasi peste Sinaia. Ne-am adapostit la o terasa in apropiere, nu i-am retinut numele. Am luat o apa (scumpa!!) si o Cola, cate o bucata de pizza (12 ron!), ca era trecut de ora 14 deja. La ora 18,30 aveam trenul inapoi spre casa.

Am decis sa coboram in parc. Am vizitat Muzeul Rezervatiei Bucegi. Cateva animale impaiate in muzeu la subsol si un miros greu inauntru au facut-o pe fetita mea sa-si doreasca sa nu fi intrat acolo. A zis ca se simte trista sa stie ca animalele si pasarile acelea au fost candva vii... I-a trecut starea cumparandu-si cateva pietre semipretioase din magazinul muzeului. M-a facut sa-mi iau si eu un inel cu piatra-soarelui, ca "merit si eu ceva" ????. Am strabatut tot parcul Ghica facand poze.

La Cazino nu am intrat, era vanzoleala, ca tocmai ajungeau niste muzicieni straini la Festivalul Enescu ce era in desfasurare. Am ascultat intr-un foisor cateva acorduri ale Filarmonicii din Anglia care facea repetitii de zor. Am luat clatite cu Nutella la iesirea din parc, satioase si cam scumpe (12 ron). Si apoi, "Uraaa si la gara!", ca s-a dus toata ziua si aveam bilete de intors cumparate online si nu voiam sa pierdem trenul. Desi am mai fi stat.

A fost o zi frumoasa si vom reveni, cu siguranta, sa vedem statiunea si mai de sus! Intr-un concediu si o vacanta viitoare! Aaaa, si inainte sa ne suim in tren, ne-am adus aminte ca nu vazusem Muzeul Trenuletelor, dar era deja inchis. Am apucat doar sa o rugam pe doamna de acolo sa ne vanda doua sticle cu apa plata si sa intram la toaleta din gara, destul de bine intretinuta de o doamna simpatica tare ce ne-a zis ca abia asteapta sa plece in concediu pe litoral, ca s-a saturat de lume multa la Sinaia, vrea lume multa la mare! ????

Multumesc pentru rabdarea de a fi citit impresiile noastre de calatorie!

Trimis de AncaGO in 31.08.18 23:33:11
Validat / Publicat: 01.09.18 06:38:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2452 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AncaGO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Castelul intr-o zi ploioasa de vara.

[01.09.18 06:38:35]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Sinaia și împrejurimile, SINAIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

mihaelavoicu
[01.09.18 08:52:06]

Frumoasă plimbare ai făcut și instructivă pentru fetița ta. La un alt drum prin Sinaia du-o să vadă Vila Luminiș, casa lui George Enescu. Te va încânta!

Toate cele bine!

[01.09.18 10:49:24]

@mihaelavoicu: Multumesc, asa voi face! Timpul a fost scurt sa mai caut si alte obiective, dar data viitoare o sa stim sa mergem direct la ele.

[01.09.18 22:05:27]

@AncaGO: Foarte frumos articolul, minunata plimbarea, superbe poze. Ultima data am fost la Sinaia si ne-am bucurat de ceea ce am vizitat si am fost cam pe unde ai fost si tu. In plus sustin si comentariul Mihaelei, casa lui George Enescu merita din plin sa fie vizitata, si mai ales in timpul saptamanii sa fie mai multa liniste. Si tot in acea incursiune in istorie am vizitat si Palatul Cantacuzino in Busteni, un loc ce merita de asemenea sa fie vizitat.

Felicitari, votat cu mare drag.

[02.09.18 12:25:14]

@mishu: Multumesc frumos!

M-am abonat si la pagina ta, in alta ordine de idei. Abia astept sa am timp sa citesc impresii din calatorii si sa vad poze. Acest site da dependenta, observ ????

[02.09.18 12:49:55]

@AncaGO: ???? Mulțumesc frumos și ai mare dreptate cu dependenta, e primul lucr pe care îl fac dimineața și ultimul lucru din zi, chiar dacă doar răsfoiesc pagina AFA, dar măcar mai văd ce este nou, și când am ceva msi mult timp, uneori in we chiar toată ziua mi-o petrec cu AFA și ma plimb peste tot, și ce frumos e. O zi frumoasa sa ai

Zoazore
[02.09.18 20:27:45]

@AncaGO: Bună idee ai avut să-ți duci fetița la Sinaia. Păcat că a plouat, dar vor mai fi zile frumoase, în care să urcați la 1400 și 2000 m, să vizitați Casa Memorială George Enescu...

Sinaia a fost, este și va fi o perlă

Să-ți poarte noroc inelul!

tata123 🔱
[02.09.18 21:43:50]

@AncaGO: De multă vreme doresc să fac o incursiune cu trenul la Sinaia, vreau să testez o experiență de o zi cu acest mijloc de transport pe Valea Prahovei. Unele din obiectivele pe care le-ați vizitat voi în stațiunea numită „Perla Carpaților” au mare valoare istorică și culturală.

În Sinaia descoperi mereu colțuri frumoase, vile de mare interes arhitectural, monumente istorice etc. În ultima călătorie la Sinaia am vizitat Muzeul orașului Sinaia (vezi impresii), un loc interesant.

Mulțumim pentru relatarea impresiilor și multitudinea de fotografii.

[03.09.18 15:50:29]

@Zoazore: Multumesc! ????

[03.09.18 15:58:51]

@tata123: Foarte frumos articolul despre Muzeul orasului Sinaia, multumesc pentru link!

Voi pune tot ce mai e de vizitat pe o lista pentru calatoria viitoare, dar trebuie sa spun si ca e greu sa vizitezi totul cand mergi cu o preadolescenta care nu are rabdare cu prea multe muzee, istorie si cultura ????. Ori merg fara ea, ori astept sa mai creasca. Am vrut lucruri diferite de la aceasta mini-excursie de o zi, sa fiu fericita ca a avut rabdare la Peles ???? Copiii tot copii...

Zoazore
[03.09.18 21:16:47]

@AncaGO: Poți face mai multe excursii. Odată mergeți la Muzeul Orașului, altă dată la Casa George Enescu, la Muzeul CFR, și tot așa, să n-o plictisești!

Încet-încet, va prinde gustul și va vrea ea să meargă! N-o forța, c-o pierzi de clientă!

[03.09.18 21:43:06]

@Zoazore: Asta e si strategia mea ???? Multumesc pentru ecou!

AncaGO, mihaelavoicu, mishu, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sinaia și împrejurimile: