ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2018
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 15.04.10
AUG-2018

Recomand cu incredere

Nissiana este un hotel pe care il recomand cu incredere.

As mentiona ca am mai fost cu o familie de prieteni cu un copil de 11ani.

Iar ce voi scrie mai jos este si parerea prietenilor.

Hotelul are o multime de parti pozitive:

1. Situat in apropiere de Nissi Beach, una dintre cele mai frumoase plaje din Cipru, daca nu cea mai frumoasa. Mergeam pe jos cam 800m pana la plaja aceasta. Exista plaja si in fata hotelului, dar e pacat sa nu mergi pe jos ~10min ca sa ajungi la o plaja superba. Plaja are nisip fin si intrare lina in apa, ideala pentru familii cu copii.

2. Este la 40min distanta de aeroportul Larnaca.

3. Am avut camera superioara cu vedere la mare si la piscina. Camerele sunt curate, baia de asemenea. In balcon exista suport pentru intins rufe, foarte util, de altfel. Fiind o camera superioara am avut frigiderul inclus in pretul camerei. Altfel ar fi trebui t sa platim 2Eu/zi. Era mai degraba un racitor decat un frigider dar OK pentru tinut o apa. Nu stiu exact ce alte avantaje sunt fata de camerele standard. Camera are si uscator de par. Am luat contra cost un seif, 14Euro pentru o spatamana. Am achitat in plus o garantie de 15Euro dar care ne-a fost returnata la eliberarea camerei.

4. Mancarea este foarte buna. Micul dejun obisnuit de la un hotel de 3-4 stele: mezeluri, branzeturi, iaurt, fructe, lapte, cereale, oua (fierte, omleta, ochiuri), legume, unt, gem, miere, ceai, cafea si placinte, foietaje. Cina avea trei tipuri de preparate din carne (gratar si/sau cu sos si/sau cu legume), un tip de peste, paste si alte garniture (legume, cartofi). A fost si o seara italiana cu preparate specifice. Nu lipseau salatele, fructele si 2-3 tipuri de dulciuri/prajituri. La cina bautura era contra cost, chiar si apa plata. Putea fi platita pe loc sau trecuta pe camera si platit la plecare (noi am optat pt a doua varianta).

5. Hotelul are o piscina frumoasa, nu f mare, nu f adanca (max 1.5m adancime) si o piscinuta mica pentru copii micuti. Am folosit-o in ziua plecarii. Am plecat catre aeroport la 19:30 si a trebuit sa eliberam camera la ora 12:00. Ne-am folosit de camera de bagaje de la receptive, de piscina, de prosoapele puse la dispozitie de la receptie, de dusuri si camerele de schimbat. Daca programul de cazari permitea, se putea pastra camera pana la ora 18:00 achitand o taxa de 35Euro. Am vrut sa optam pentru aceasta varianta dar nu s-a putut sa pastram camera. Dar ne-am descurcat foarte bine cu facilitatile de dus, piscina, camera bagaje pana la ora plecarii catre aeroport.

6. Desi este muzica la picina, ea nu este tare si te poti odihni la pranz.

7. Internet WiFi era in tot hotelul gratuit, cu semnal mai bun sau mai putin bun. La mine a functionat de fiecare data, cu o singura intrerupere.

8. Exista program la terasa hotelului in fiecare seara, diferit de la o seara la alta: pentru copii, program de muzica disco anii 80, etc dar acesta se incheie la ora 23:00 cel tarziu. Nu e problema sa nu te poti odihni.

9. Zona este animata: sunt hoteluri de 3-4-5 stele in zona, precum si vile sau apart-hotels. Sunt terase pe plaja (unde noi am mancat pranzul), magazinase cu suveniruri dar si gen supermarket cu diverse produse alimentare (lactate, fructe, bauturi, etc), articole de plaja, s. a.

10. Se poate ajunge pe jos in centrul statiunii Ayia Napa (~3km). Pe tot parcursul drumului sunt terase, restaurant, hoteluri si magazine ca cele descries mai sus. Sau se poate ajunge cu un taxi (2Eu/pers) pana in centrul statiunii.

As puncta la aspecte negative:

1. Caldura excesiva din timpul zilei. Fiind august, la pranz am prins si 41C iar umiditatea este destul de mare. Desi ne retrageam de la plaja la 12:30, mai intarziam cu pranzul la o tersasa de pe plaja pana la 13:30, deplasarea catre hotel era destul de grea in arsita cea mare. Cei 800m ii percepeam ca o distanta mult mai mare si cu doi copii dupa noi (8 respectiv, 11 ani).

2. Chiar pe plaja Nissi este un bar unde multi tineri petrec si este muzica de la 10:00 dimineata pana noaptea tarziu (probabil). Daca iti doresti o plaja lisitita, din pacate Nissi Beach nu ofera decat dimineata devreme, pana in ora 10:00.

3. Camera de hotel nu este foarte mare. Am avut 2 paturi de o pers generoase, plus un pat suplimentar pentru copil (aproape cat un pat normal). Cu 3 paturi, 2 fotolii, o masuta, plus trolere, nu prea mai era mult spatiu in camera. Dar ne-am descurcat (recunosc ca am scos un fotoliu in balcon ca sa mai fac putin loc).

Inca un aspect pe care as vrea sa il mentionez, statiunea este plina de rusi, si cupluri foarte tinere dar si familii de toate varstele.

In concluzie este un hotel pe care l-am ales pentru a fi aproape de plaja Nissi, care este intradevar foarte frumoasa.

Iar hotelul este super OK: pozitionat bine, curat, liniste si cu mancare buna.

Il recomand.

Trimis de MadaColt in 31.08.18 18:41:53
Validat / Publicat: 31.08.18 20:03:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 4870 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MadaColt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Plaja Nissi
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 63.00 EUR pe cameră

[31.08.18 20:06:00]

[01.09.18 04:51:21]

MadaColtAUTOR REVIEW
    [04.09.18 12:35:58]

@webmasterX: Da. Pozitionarea pe harta este OK.

MadaColt
    Alte impresii din această RUBRICĂNissiana Hotel: