ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
MAY-2010

Hoteluri in Baile 1 Mai

Mica statiune din apropiere de Oradea a reprezentat una dintre destinatiile de top de la noi din tara alaturi de litoral, Valea Prahovei si Baile Felix. Cine a fost aici inainte de 1990 nu va uita poate "marea" de oameni si de masini, care le gaseai vara aici si nu numai, furnicar de oameni de prin toate colturile tarii. Cand eram mic aici am invatat semnificatia celor doua litere de pe tablitele de inmatriculare de la masini, nu de alta dar era locul perfect pentru asa ceva. Si in primul rand era locul ideal pentru celebrele bai termale din strandul Venus sau de la bazinul cu valuri.

Spatiile de cazare erau atunci destul de restranse, aproape inexistente as zice tinand cont ca exista doar Hotelul Ceres, prins in totalitate in reteaua vechiului sindicat si spatiul de campare Venus cu cabanutele mici si asa cum le stim noi cei care am trecut pe acolo... O alta optiune era reprezentata de turismul cu cortul, celebru in acea vreme, si iarasi nu pot uita multitudinea de piramide colorate care impanzeau toate peticele de pamant.

Dar anii au trecut, investitiile au sosit... , si iata ca desi nu se ridica la nivelul atins de vecin (Baile Felix), iar hotelurile nu au aparut chiar ca ciupercile dupa ploaie, s-au ivit in schimb pensiunile. Si sunt multe, chiar am numarat la ultima vizita peste 45 de spatii de cazare si sunt convins ca nu le-am vazut pe toate nici eu.

In aceste conditii mi-e greu sa le surprind pe toate, dar voi incerca mai jos sa le insir pe cele pe care le-am considerat mai reprezentative si cu care am luat contact mai mult sau mai putin: vizite la cunostinte cazate aici, chefuri, iesiri la piscine, etc.

Hotel Ceres **

Cel mai vechi hotel din statiune si care ajunsese destul de rau dupa revolutie, a suferit in ultima vreme mici lucrari de modernizare care l-au adus intr-o stare decenta. Hotelul este celebru pentru baza de tratament, din cate am inteles modernizata in ultimii ani.

Hotelul dispune de 235 de camere cu 2 paturi sau pat matrimonial si de cateva garsoniere. Din pacate restaurantul hotelului nu este unul din cele mai stralucite, semanand mult cu cele din vechile hoteluri din Baile Felix.

Piscina hotelului este amenajata, curata si foarte bine intretinuta, eu unul o preferam strandului Venus, atunci cand doream sa scap de agitatie, aceasta fiind mai linistita putin, desi in lunile de vara, mai exact iulie-august poate fi extrem de aglomerata.

Hotel Perla ***

Este un hotel mai nou, aparut in 2007 si care si-a amenajat in cursul anului trecut un centru de Spa & Wellness. Dispune de 48 de camere duble sau single si apartamente.

Hotelul are mai multe piscine cu apa termala sau normala, din care un bazin cu "tenta" olimpica cu apa termala, precum si teren de minifotbal si alte activitati distractive: biliard, tenis de masa, etc.

Restaurantul hotelului are peste 200 de locuri si pot sa spun ca am mancat de cateva ori aici la preturi decente, iar mancarea a fost buna. Hotelul dispune de o parcare proprie, cu destule locuri.

Hotel Aqua ***

Este un hotel nou, inaugurat in urma du doi ani si care dispune de 20 de camere si 4 apartamente. Camerele sunt destul de mari, frumos amenajate, TV LCD, internet, cu bai bine puse la punct (am fost intr-una din camere in cursul anului trecut).

Hotelul are un mic centru spa si un restaurant unde puteti servi diverse specialitati la preturi medii.

Pentru detalii click aici

Pensiunea 1 Mai

Este o pensiune mai noua, ridicata chiar in fata strandului Venus si dispune de 9 camere duble, cu internet, precum si o mica piscina.

Pensiunea Casa Porojan ***

Situata la intrarea in statiune, dispune de camere duble sau triple cu sau fara baie proprie, internet, TV cablu, parcare proprie, piscina.

Pensiunea Cristian ***

Situata in centrul statiunii, ofera 17 camere in regim duble sau triple, baie proprie, terase sau balcoane, TV cablu, acces internet si parcare proprie.

Pensiunea Chrisland ***

Pensiunea ofera 10 camere dotate cu baie proprie, TV cablu, internet gratuit, aer conditionat si parcare proprie. Este situata in centrul statiunii.

Alte pensiuni:

Pensiunea Selina

Pensiunea Tirol

Pensiunea Ionut

Pensiunea Sorelo

precum si multe altele care va asteapta pentru un sejur cat mai placut in statiune. Nu am cum sa le surprind pe toate aici, dar sunt convins ca atat cei pretentiosi, cat si cei mai putin exigenti vor gasi in permanenta o camera care sa corespunda cerintelor.

Asa ca, mai ramane sa ne facem bagajele si sa ne bucuram de binefacerile apei termale, fie la strandul Venus, fie in centrele de recuperare sau spa de aici.

Trimis de danoradea in 22.05.10 01:16:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 5793 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baile 1 Mai - Hotel Ceres

danoradea [22.05.10 01:20:39] »

Se pare ca ceva nu am setat cum trebuie si a iesit boldit si altceva decat titlul hotelurilor, am sa-l rog pe web sa remedieze "defectiunea mea" daca se poate.

Sanziana [24.05.10 11:44:20] »

un review foarte util, un vot si de la mine

pepsi70ro [24.05.10 11:46:30] »

Pe cat de interesant pe atat de util. Felicitari cu pma de la mine.

Kyandra [24.05.10 13:08:47] »

Este un lucru bun ca ni se aduce aminte ce lucruri bune si frumoase avem si la noi in tara...desi multe au fost lasate in paragina (ma gandesc la statiuni precum Borsec...) Vot fara campanie electorala

danoradea, domidoc, Kyandra
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Băile '1 Mai':