ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2018
ÎNSCRIS: 18.05.15
AUG-2018

City Hotel Kaiserhof Offenbach am Main

Uraaa, am hotărât pe repede-înainte să plecăm și noi totuși în concediu anul acesta asta după ce am renunțat la concediul din Grecia din cauza incendiilor. Și unde? În Germania că tot am vrut să vizitez această țară sau mă rog, o regiune din ea că toată ar fi cam greu in câteva zile;)

Deci cu 3 zile înainte de plecare pune-te și caută cazare în Frankfurt. Frankfurtul este compus din orașul propriu-zis și orășelele satelit de lângă care s-au alipit și acum fac parte tot din Frankfurt :D. Am ales City Hotel Kaiserhof din Offenbach am Main. Hotel catalogat la 4*, prețul/noapte este de 50€ camera fără mic dejun. Dacă doream mic dejun este contra cost la 8€/persoana :)

Hotelul este situat pe Kaiserstraße 8A 63065. De cum ai intrat în hotel parcă timpul s-a dat înapoi cu 70 de ani, exact perioada în care eu aș fi vrut să trăiesc, anii '50 - '60. Recepția este imediat cum intri în dreapta iar in partea stângă se află restaurantul cu capacitate destul de mare. Apoi treci printr-o încăpere cu o canapea, doua fotolii, o măsuță și o mini bibliotecă unde poti sta cu o carte în mana și savura o cafea ; pe pereți sunt tablouri care spre surprinderea mea erau goblenuri și nu picturi :) după care urci 5 trepte și dai în altă încăpere la fel de frumoasa si parcă desprinsă din altă lume, pozele poate vor fi concludente dacă eu nu am reusit sa descriu exact. Apoi în dreapta altă camera de servit ceaiul sau cafeaua; în stânga gata s-a rupt filmul și intrăm în secolul XXI adică ajungem la lift :)) unde urcăm la etajul 3 camera 304. Aici tare aș fi vrut sa păstrez ambianta anilor '60 dar... asta e... Am revenit la realitate adică în zilele noastre ;) . Camera frumos mobilată, imediat in stânga un cuier și un suport de bagaje, în continuare un birou cu două scaune din piele, un fierbator, o caferiera, o cutie cu plicuri de ceai, două porții de cafea , zahar, lapte condensat si miere , un dulap in care este mascat mini frigiderul, o lampa de birou , TV LCD, o veioza cu picior (inalta), un ventilator dar sincer nu știu ce rost are deoarece avem sistem de climatizare în cameră care chiar funcționa și altceva care sincer nu stiu ce este (poate știți voi ;) )

Patul este încadrat de noptiere fiecare cu veioza, telefoane și întrerupătoare lumină, două ferestre cu vedere pe spate (așa am cerut, să nu fie la stradă, să fie liniște) dar la cât de bine este izolat fonic hotelul chiar nu contează. In apropiere este aeroportul și am făcut probă. Am lăsat geamurile deschise și atunci când a trecut avionul s-a auzit foarte tare dar când le-am închis... liniște deplină :D

Sifonierul spațios, în interior se află seiful, suport pentru călcat rufe, consumabile pentru întreținerea pantofilor (burete luciu, perie) perie haine, chit croitorie, serverele parfumate, punga pt. rufe dacă vrei să le dai la spălătorie, plus încă două perne pentru confort;)

Am ajuns si la baie care se află imediat in partea dreapta cum intri în cameră. Frumos amenajată cu absolut tot ce ai nevoie deci nu mai intru în detalii cu descrierea, or să fie suficiente pozele cine v-a avea răbdare să le parcurgă =))

Hotelul are și o grădină interioară unde seara am văzut că se adună bărbații și beau bere, sau așa a fost atunci cand am coborât să stăm și noi dar am făcut cale întoarsă deoarece eram singura femeie și mă simțeam cam stingheră =))

La 3 minute de mers pe jos este gara Offenbach care te poate duce in Frankfurt în ~13 minute, sunt 2 stații de tren.

Recomand cu căldură acest hotel:*

Trimis de diana2015 in 28.08.18 21:16:39
Validat / Publicat: 28.08.18 23:24:36

VIZUALIZĂRI: 1189 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana2015); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Patul foarte confortabil
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[28.08.18 23:23:39]

Mutat în rubrica "City Hotel Kaiserhof [Offenbach], FRANKFURT" (nou-creată pe sait)

[29.08.18 00:32:54]

@webmaster45: da, poziționarea este exactă

elviramvio
    [29.08.18 05:40:35]

@diana2015:

Păi bună alegere pe căldurile astea de la noi!

Aşteptam impresii, v-am admirat de câteva ori pe fb!

[29.08.18 06:24:08]

[29.08.18 09:53:33]

@elviramvio: mulțumesc frumos ieri totuși am avut 29° am mers prin soare toată ziua. Pupici

robert
    [29.08.18 10:41:24]

să înțeleg ca ai scris un articol live, chiar de la fața locului? Felicitări pentru alegere!

[29.08.18 12:51:33]

@diana2015: Felicitari pt review, ma bucur ca ti-a placut. Mai ales pretul cred ca este unul excelent, fiind vorba aici de un hotel de 4 *. De curind am platit in Romania pe o noapte la unul de 3 * 74 €uro.

Ai facut deci o alegere buna.

Zoazore
    [29.08.18 13:04:46]

@diana2015:

sa fiu... albastra de ma-ntorceam! Eram insotita de sotul meu, nu eram singura...

Hotelul este superb! Atat de mult bun-gust in decorare, asa de simplu, dar elegant...

Mai astept povesti de-acolo

[29.08.18 13:40:54]

@diana2015: In ceea ce priveste izolatia fonica de care ai vorbit in articol, imi permit sa adaug aici faptul ca, incepind cu anul 2007, aici exista o lege in acest sens care se numeste ,,Fluglärmschutzgesetz,, si care obliga aeroportul, resp.companiile care opereaza aici impreuna cu bineinteles Fraport, sa finanteze masuri care sa ajute la deminuarea poluarii fonice. Aeropoartele germane au investit in ultimii ani ca 800 mil € pt acest scop.

Sa locuiesti in apropierea unui aeroport doar in Romania e un lux. In occident e mai degraba un mare ghinion (vorba lui Johannis) si nu-si doreste nimenea asaceva.

[29.08.18 15:17:57]

Mi-a plăcut reviewul, l-am citit cu interes, pentru că am fost și eu acolo și m-am cazat tot la Ramada Hotel, altul de cât cel ales de tine.

Te apreciez că ști să cauți pe internet și faci alegeri bune de cazare. Din fotografiile postate, camera este spațioasă și frumoasă, apoi am făcut comparație cu camera celuilalt hotel unde m-am cazat. Ai făcut o alegere bună și mai ales, avantajoasă ca preț.

Aștept cu interes un review despre Frankfurt am Main să constat cum privesc și alții un oraș pe care l-am vizitat și care mi-a plăcut. Sunteți inclusă în rubrica „urmăriți” de mai mult timp și vă găsesc ușor reviewurile.

Cu bine.

[29.08.18 23:32:30]

@robert: mulțumesc frumos chiar a fost nesperat de frumos

[29.08.18 23:41:31]

@Michaell: mulțumesc frumos de lectură sincer aveam ceva dubii cu toate ca am văzut ceva poze pe net dar atunci când am ajuns si am văzut cât de frumos este amenajat inclusiv restaurantul sincer m-am îndrăgostit de hotel raportul calitate preț este excepțional , de aceea eu îl recomand cu toată încrederea

Vacanțe frumoase îți doresc

[29.08.18 23:45:12]

@Zoazore: daaaa tu care cunoști limba germana cred că intrai în vorbă cu ei dar eu bere nu beau , limba germană n-o știu deci? Doar stăteam și vorbeam cu Gabi Pentru a-i lasa să stea în largul lor am preferat să plecăm. Acolo era un fel de grădină a bărbaților ca pe vremuri "camera lorzilor" la englezi

Mulțumesc frumos pentru lectură pupici

[29.08.18 23:55:52]

@Mihai18: mulțumesc frumos pentru lectură și pentru aprecieri chiar mă simt flatată A fost superb orașul Frankfurt, am mers atâta pe jos in prima zi, dacă cunoasteti orașul știți ca-i destul de mare și noi aproape că l-am străbătut pe tot pe jos. Am făcut bataturi în talpa și a doua zi abia mai puteam merge

Vacanțe frumoase vă doresc

[30.08.18 08:38:42]

@diana2015: Mulțumesc că ați dat atenție ecoului meu. Am scris mai multe dar cred că nu au ajuns la dv. Să nu fiu off-topic, scriu numai despre hotel, să știe viitorii turiști Și noi tot la Ramada ne-am cazat, alt hotel, la cca. 400 m. de Willy Brandt Platz. Este greu când pleci în necunosct. Camera era foarte bună, dar nu pentru turiști, era pentru oameni veniți în scop de afaceri și scria clar pe internet Financial District (City Centrer & Financial). Camera nu avea o masă, ci un birou pe care erau o imprimată și alte aparate Nu le-am mutat de teamă să nu sune vreo alarmă. Am mâncat pe un colț de birou.

Pe Booking com scria. Parcare la proprietate. Nu a fost adevărat și este bine ca turiștii să știe. Strada se numea Weserstrasse nr. 17, cu mașini parcate pe ambele părți. În față hotelul nu avea o alveolă să staționezi. Am staționat blocând 2-3 mașini dar am rămas la volan. Soția a făcut chek-inn și cerând parcare i s-a dat o cheie Yalle și i s-a spus că parcarea este pe aceiași stradă, mai în urmă, la nr. 35, dar strada era cu sens unic. Am setat GPS-ul cu noua adresă și am făcut un ocol mare (până la rîul Main-dreapta pînă la Hauptbahnhof-din nou dreapta pe Taunusstrase și apoi alte străzi (știe bine @Michael) Cu cheia am deschis poarta și am parcat. Clădiri foarte înalte jur-împrejur, deasupra era numai un petec de cer si la plecare nu am primi semnal de sataelit la GPS pentru a-l seta cu destinația Brussels.

Camera a fost foarte bună dar a 2-a oară nu aș mai alge acel hotel deoarece de la parcare până la hotel erau cca. 300 metri și am făct 2 drumuri să aducem bagajele în cameră. Orasul este foarte frumos.

Cu bine.

[30.08.18 09:21:10]

@diana2015: Am omis să scriu prețurile, importante pentru turiști.

98 euro camera + 18 euro parcarea/ 1 noapte.

Tot ce am scris denotă că ați ales mai bine ca mine.

[30.08.18 10:51:58]

@Mihai18: oooo multișor, parcarea aici era fără plată daaaar am avut totuși o micuță nemulțumirewi-fi-ul este de toată jena, dar mi-au spus niște prieteni care stau în Liederbach am Taunus (orășel satelit al Frankfurtului) că în general în Germania internetul este praf

Noi căutăm să fie mai liniștit și nu neapărat în centru , suntem pățiți în Viena cu cazarea în centru și parcarea pe unde apuci deoarece cea de la hotel era 24€/zi

[30.08.18 11:59:50]

@diana2015: Ai perfecta dreptate in privinta net-ului. Din pacate un punct la care Germania nu exceleaza.

diana2015, elviramvio, Michaell, Mihai18, robert, Zoazore