ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2018
ÎNSCRIS: 08.10.12
AUG-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 0 / 7

La Udup Tomis din Albota, totul e rapid: comanzi - mananci - platesti si pleci satul si multumit

Va spuneam anterior ca sunt "bastinas" din Arges si, de curand, drumurile ne-au adus pe DN 65, spre Slatina. Si cum se apropia miezul zilei si aveam ceva ore de cand conduceam, era musai sa facem un popas si sa ne dezmortim dar si sa luam masa de pranz.

DN 65 ofera multiple posibilitati de a lua masa, pentru ca de-alungul lui veti gasi hanuri si popasuri peste tot. Din tineretile mele, cunoasteam foarte bine Restaurantul Udup, Popasul Cerbu si Hanul Stejarul, toate in Albota, jud. Arges, insirate cam pe vreo 10 km, in ordine dinspre Pitesti spre Slatina.

Si cum primul a fost Udup si stiam ca e mai mereu plin, s-a votat si am oprit la Udup. E putin probabil sa ratati restaurantul: daca veniti dinspre Pitesti, dupa ce treceti de OMV-ul de pe partea stanga veti vedea o parcare mereu plina pe partea dreapta iar pe stanga 2 sali de evenimente (Luxor si Perla Sorinei) apartinand de aceeasi afacere.

Daca veniti dinspre Slatina, dupa ce treceti de primaria Albota, urcati 100m si pe dreapta veti avea cele 2 saloane (si parcare) iar pe stanga restaurantul.

Revenind, am intrat pe terasa, am gasit o masa de 6 persoane libera (noi fiind 3 titulari consumatori + 1 cu Milupa) si ne-am asezat; dupa vreo 2-3 minute ne-a luat in primire o doamna draguta, care ne-a adus imediat meniurile si s-a hlizit un pic cu bebe, pana ce ne-am hotarat si am comandat.

Prima data au sosit cafelele, racoritoarele si apa minerala; la vreo 5 minute ciorba mea de porc + 1 ardei iute (ciorba foarte buna si groasa, cu orez si multe legume, dupa gustul meu) si dupa inca vreo 10 minute felurile 2 (2 portii de ciolan de porc cu fasole, 2 salate de castraveciori acri si un snitel din piept de pui cu cartofi prajiti). La final, m-am riscat impreuna cu serpisorul la o portie de clatite cu ciocolata, desi eram ghiftuiti. La clatite am asteptat ceva mai mult - vreo 15 minute, in rest toate celelalte au fost aduse rapid. Dupa vreo alte 5 minute am achitat si nota.

La sfarsit, toata distractia a durat cam 1 ora si 20 min. si a costat exact 103 lei + 17 lei bacsis.

Oricum, va spun sincer ca, dupa ce am mancat, in aceeasi saptamana, la restaurantele unor hoteluri de 4**** de pe Transfagarasan, aici am avut cele mai mici emotii ca mancarea nu ar fi proaspata sau gustoasa, cu atat mai mult cu cat eram si cu serpisorul. Si nu m-am inselat.

In mod cert vom reveni sa servim masa aici.

Pofta buna va doreste black_mamba!

Trimis de black_mamba in 27.08.18 23:10:22
Validat / Publicat: 28.08.18 10:06:00

VIZUALIZĂRI: 1701 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mprofeanu
[28.08.18 10:35:04]

@black_mamba: Nu am servit masa acolo dar la Perla Sorinei despre care ai scris în review am fost la o nuntă și a fost totul OK!

mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Pitești și împrejurimi: