ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2018
ÎNSCRIS: 08.10.12
AUG-2018

Restaurantul Hotelului Valea cu Pesti**** nu e de evitat

Am preferat sa scriu un review separat pentru restaurant, pentru ca mie conditiile de servit masa mi s-au parut a fi peste cele de cazare si n-am vrut "sa stric media" :)

Asadar, restaurantul este situat la parterul hotelului, intrarea facandu-se pe doua parti - si dinspre lobby-ul cu receptie, lift si bar de zi si pe o intrare secundara, care duce direct la scari si restaurant.

Restaurantul dispune de 2 randuri de mese, un rand pe mjloc si unul la fereastra - cel mai cautat, fireste, datorita vederii splendide asupra Lacului Vidraru. Oricum cand intri, ti se pare a fi mai mult gol decat plin, si de mese (pe partea stanga nu sunt dispuse mese deloc) dar si de turisti, asta si poate pentru ca restaurantul dispune si de o terasa acoperita si, mai departe, de o zona de gratar. Noi am servit masa exclusiv inauntru, incercand sa gasim o masa de 4 persoane la geam, asta pentru a nu ocupa 2 persoane o masa de 6. Am incercat sa stam si la terasa, dar mirosul haznalei si baraiala unui nene care tundea iarba ne-a trimis tot inauntru. Zona de gratar nu stiu daca este self-service sau nu, dar este dotata cu 2 gratare de caramida, mese si scaune de lemn, insa mirosul de fum s-a impregnat peste tot, fiind cam greu de trecut cu vederea, asta daca nu esti anesteziat cu vreo cateva beri.

Revin la restaurant, privelistea face toti banii, mai ales daca geamurile ar fi fost sterse mai des. De asemenea, mai aterizeaza cate o musca pe tacamuri iar fetele de masa nu sunt schimbate neaparat la nevoie ci... candva.

Meniul nu este foarte variat, dar asta nu e neaparat ceva rau: 4 feluri de ciorbe din care veti gasi maxim 2 pregatite si minim 0; da, ni s-a intamplat ca la orele 15.00 sa nu fie nicio ciorba disponibila: am zis merci, ne-am ridicat si am mers la alt restaurant. Mai departe, cateva salate de antreu, ceva pui, ceva porc, ceva vita dar la preturi maricele bine, fructe de mare (???) si cateva feluri de peste, 5-6 garnituri, 5-6 salate de companie si cateva feluri de desert (mai mult clatite cu diverse umpluturi dar mai erau si alte chestii, insa nu stiu daca erau disponibile).

Bauturile sunt la fel de restranse, dar cred ca fiecare va gasi ce sa comande; o nota negativa ar fi pentru sortimentele de bere exclusiv la 0,33l.

Serviciul este ok, nici prea-prea nici foarte-foarte, noi am avut noroc de acelasi ospatar de 3 ori si a fost serviabil si zambitor. Doar cand nu au avut ciorbe pe stoc ne-a preluat altcineva si mi s-a parut mai antipatic (aici poate interveni si subiectivismul, ca dupa o zi de haladuiala pe Transfagarasan, a trebuit sa ne urcam iar in masina si sa mai mergem 8km pana la un alt restaurant, ca sa putem servi si ciorba).

Mancarea a venit repede, pentru ca nu sunt asa de multi clienti: bauturile si ciorbele imediat, felul doi cam la 7-10 minute dupa ciorbe, desertul la 4-5 minute de la comanda. Notele de plata le-am trecut pe camera, fara probleme, la ospatar lasand doar atentia cuvenita. In ceea ce priveste preparatale, acestea au fost gustoase, iar portiile au fost cat de cat corecte. Din punctul meu de vedere, se putea si mai bine, avand in vedere pretul nu tocmai mic cerut: carnurile sa fi fost mai mult de casa, cel putin la preparatele traditionale romanesti iar gramajele mai generoase.

Oricum, ca si preturi, restaurantul se incadreaza in categoria celor peste medie, dar asta este, si peisajul ala trebuie platit cumva.

Mi-a placut privelistea, clar, gustul mancarii si operativitatea serviciului.

Curatenia (geamuri nesterse, fete de masa pline de firimituri si pete, muste deranjante peste tot) cam lasa de dorit (offf, aceeasi problema ca la cazare), nu intotodeauna gasesti ciorbe disponibile (la masa de pranz, sa ne intelegem) iar pretul e cam ridicat fata de cum consider eu ca ar fi noarmal sa fie. In plus, degeaba ai o terasa cu o vedere mirifica daca iti pute haznaua de te rupe in 2....

Oricum, daca as veni dinspre Transfagarasan, ar fi pana in 15.00 si m-ar rupe foamea, as mai trece. Altfel, as servi masa ori pana la Vidraru ori as mai rabda un pic.

Pofta buna va doreste black_mamba!

Trimis de black_mamba in 27.08.18 20:12:39
Validat / Publicat: 27.08.18 21:06:38

VIZUALIZĂRI: 4508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm pe Transfăgărașan? :