ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2018
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 12.05.15
AUG-2018

2018 – Neptun – Hotel Callatis – Impecabil

Am plecat spre mare cu trenul, dar cele 15 ore au parut mai putine datorita vagonului de dormit. Trenul a ajuns in Neptun fara intarziere.

La ora 10:15, am ajuns la hotelul Callatis, pentru al treilea an consecutiv. La receptie am aflat ca trebuie sa asteptam pana se face curatenie in camerele eliberate. Am primit cheia de la camera la ora 12:15. Camera era curata, aerisita, racoroasa. N-a fost nevoie sa folosim clima vreodata.

La ora 13, nerabdatori, am avut primul contact cu marea. Superba, ca de obicei! Plaja “La Steaguri” era plina (era duminica). Am observat ca umbrelele si plasticurile ocupau mai mult loc pe latime, dar au lasat o portiune libera langa mare, pentru turistii care vor sa simta nisipul, nu sa stea ca la piscina, pe plasticuri.

Am avut 5 zile pline de soare, fara nori, marea calda (26-27 grade), doar in ultima zi au fost valuri.

Neptunul a fost animat, ca de obicei. Seara, strada principala era plina de turisti si de vanzatori. Parcul de distractii e un loc agreabil. Pacat ca cinematograful este in continuare in paragina, nefunctional!

Sunt locuri destule unde se poate manca, si pe plaja, si in statiune. Recomand un loc pe drumul de la plaja la hotel. Aici, la orice ora, fumega gratarul, se faceau frigarui, mici, cefe, o fasole foarte buna, la ceaun, si multe alte preparate gustoase facute in fata clientilor.

Din pacate, 5 zile trec foarte repede, sunt prea putine pentru un concediu la Marea Neagra! La intoarcere am ales avionul si a fost o experienta folositoare. Am pierdut ultima zi de plaja, dar am evitat orele petrecute in tren. Zborul Constanta-Timisoara a durat 55 minute, fara incidente. Nu ne-a venit sa credem, dupa ce am ajuns acasa, ca in dimineata aceleiasi zi faceam poze cu marea noastra favorita, iar, dupa-masa, eram acasa.

In concluzie, un concediu superb!

Trimis de H0r4c3 in 26.08.18 12:04:01
Validat / Publicat: 26.08.18 15:15:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 853 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (H0r4c3); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Plaja "La Steaguri"

[26.08.18 14:59:37]

Ar fi utile câteva precizări referitoare la schimbările produse la hotel, fie că vorbim de camere, fie de restaurant sau masă. Diferențe față de anii trecuți?

H0r4c3AUTOR REVIEW
[26.08.18 16:15:45]

@webmaster10: Diferente mari fata de anul trecut nu au fost.

Hotelul e complet renovat, are geamuri termopan, sita la usa balconului, aer conditionat. Televizorul si frigiderul au fost functionale. Personalul de la receptie e amabil. Asternuturile au fost curate.

Cat despre mancare: Springtime (aceleasi feluri de mancare ca anul trecut, ai de unde alege, mancare bine facuta), terasele de pe plaja sunt numeroase, nu e nevoie sa stai la cozi pentru un pranz, mancarea e proaspata, serviciile bune. Fructe sunt peste tot, mai putin citrice.

In statiune sunt si mai multe magazine comparativ cu anii precedenti, poti gasi tot ce ai nevoie intr-un concediu la mare.

Andreea 28
[26.08.18 21:19:59]

@H0r4c3: Nu vreau sa par rautacioasa, dar lumea pe aici cauta poze referitoare la conditiile de cazare ale unitatii la care se face referire, nu poze personale ale turistilor ☺ As fi vrut sa vad cum arata camerele, hotelul, etc...

Zoazore
[27.08.18 10:52:34]

@H0r4c3: Sunteti tare frumusei amandoi, dar aici vorbim despre cazare. Macar O poza din camera puteai pune! E sait turistic, vreau sa vad, daca aleg sa ma cazez aici, unde voi sta!

In plus, ne-ai recomandat un loc de luat masa, dar ai omis sa ne spui cum se numeste!

H0r4c3AUTOR REVIEW
[27.08.18 19:27:56]

@Zoazore: Imi pare rau ca nu am facut poze cu camera! Era suficient de mare, cu un pat dublu, televizor, masa, dulap, scaune, strictul necesar, nimic in plus, nu era de lux. Sita de la usa balconului reprezenta un castig deoarece se putea dormi cu usa deschisa, nu intrau tantarii. In camera era loc suficient sa te poti misca in voie, sa umbli in bagaj etc. Frigiderul era mic, dar suficient pentru fructe si sucuri. Cat despre locul de luat masa: era pe drumul de la "Steaguri" spre statiune, sare in ochi deoarece tot timpul erau oameni la coada (semn ca mancarea de acolo era apreciata), angajatii se miscau repede si erau amabili. Nu am observat vreo firma deoarece era o terasa deschisa, cu gratarul la drum. Probabil ca era deasupra locului unde se statea la coada, si nu se vedea. Marele avantaj era ca se putea vedea mancare cum se face pe gratar si se putea alege bucata preferata.

Zoazore
[27.08.18 21:21:30]

@H0r4c3: Mulțumesc pentru completări!

Andreea 28, H0r4c3, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCallatis Hotel [Neptun]: