ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2018
3 AD. + 1 COPII -- v: 8

Expoziția de trenulețe din Gara Sinaia

'Si eu cred in tine! '

TIPĂREȘTE URM de aici

Macar o data in viata si tot a mers cu trenul fiecare dintre noi, fie pentru un drum mai scurt, fie chiar la vagon de dormit in calatorii mai lungi, fie pentru drumuri zilnice pentru serviciu. Am vazut acum cativa ani intr-un tren un afis care zicea ca “o calatorie este o lectie de viata”. Foarte adevarat, in opinia mea. Orice calatorie te invata, te creste, te deschide. Daca ar fi dupa mine, m-as face calator si atat:o)

S-au scris povesti despre trenuri, s-au facut filme celebre si muzee ii sunt dedicate in intreaga lume. Au starnit adevarate pasiuni, exista in intreaga lume colectionari care isi dedica timpul si banii acestui minunat hobby, trenuletele. Un asemenea colectionar si-a donat trenuletele si astfel a aparut celebra expozitie situata chiar in gara din Sinaia.

Nu este prima oara cand o vizitez si totusi ce placere imi face de fiecare data cand ii trec pragul. Asa cum ne-a spus si domnul de la intrare, detaliile sunt cele asupra carora trebuie sa te opresti. Fiecare diorama in parte este o mica lume, in toate locurile se intampla cate ceva. Trebuie doar sa ai privirea buna si multa rabdare sa descoperi detaliile miniaturale, multe din ele aflate in miscare. Peste tot se intampla ceva, fie ca este animatia de pe peronul unei gari, fie o nunta la biserica, fie un incendiu pe care pompierii se straduiesc sa il stinga, in vreme ce un locatar se salveaza pe geamul din spate. In celalalt capat este reprezentat un peisaj de iarna unde telescaunul urca schiorii spre partie, in vreme ce patinatori sunt la poatele muntelui. Nu putea sa lipseasca nici Mos Craciun in persoana. Recunosc ca m-a topit de tot un mesaj al Mosului, scris pe camionul Coca-Cola, dintr-o campanie reala de acum cativa ani: “Si eu cred in tine! ”.

Va las sa le descoperiti voi insiva, adulti si copii deopotriva, si va invit sa le vizitati atunci cand va prisosesc cateva minute dintr-o plimbare sau atunci cand vremea nu este prietenoasa cu cei ajunsi in Sinaia.

Trimis de Storia in 25.08.18 20:54:20
Validat / Publicat: 26.08.18 03:55:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Storia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P15 Mos Craciun se pregateste sa coboare prin horn sa aduca darurile.

mihaelavoicu [26.08.18 08:02:56] »

Am reușit un Start vot! Foarte inspirat ai fost cu acest rev.

Este extraordinar un asemenea muzeu, nu numai al trenulețelor, ci al vieții ce se desfășoară în jurul unei gări.

Nu am știut de el și chiar trebuie văzut.

Mulțumesc și la mai multe! Am votat cu mare drag!

Zoazore [26.08.18 09:44:31] »

@Review: Superb!

mishu [26.08.18 12:30:01] »

@Review: Foarte frumos articol, felicitari, votat cu mare drag.

Storia [26.08.18 15:08:51] »

@mishu:

Va multumesc mult tuturor. L-am scris cu mare drag.

4 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
mihaelavoicu, mishu, Storia, Zoazore