ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
AUG-2018

Inima si traditie - Hotel Sailer, Innsbruck

Sunt eu sadica, dar uneori mai spun si Stop joc! Ca si eu contez ????. Un drum cu trenul chiar si de 75 de minute, dar dus intors conteaza mai ales dupa o zi de alergatura, asa ca am decis (baietii au aflat doar cand au ajuns la mine) sa iau o noapte de cazare in Innsbruck.

Am intrat pe booking, am cautat o oferta buna (pret bun, nota acceptabila si apoape de gara/centru) asa ca “lucky winner” a fost Altpradl, un hotel de 3* la pretul de numai 137 euro camera tripla =)).

Bun, dar am spus in titlu ca am stat la Sailer, cum de vine de se leaga? Pai stati ca n-am terminat, cam cu o luna inainte de a veni baietii am intrat din nou pe sait si am gasit o reducere la acest hotel (Sailer), astfel incat pentru 30 de euro in plus am preferat sa ridic nota (peste 8), sa mai pun o stea si sa am o pozitie mai buna.

Am facut azi o simulare pentru 1 septembrie iar Altpradl e la 116 euro iar Sailer la 205, asa ca faceti o rezervare din timp si apoi jonglati.

Acum daca v-ati uitat la pret o sa vedeti ca nu a fost ieftin (166.5 euro + 3 euro taxa de oras), dar tot ce exista centru este scump, am tot cautat dar nimic. Sa nu credeti ca am ceva impotriva hotelurilor/ motelurilor/ pensiunilor de la periferie, si chiar ar fi fost o alegere perfecta daca as fi avut masina la dispozitie. Deci, daca aveti de gand sa va cazati in Innsbruck asiguti-va ca faceti o rezervare din timp ca sa aveti timp sa tot cautati, sau daca aveti masina, zau ca pe la periferie sunt moteluri super.

Dar sa revenim la hotelul nostru, am facut rezervarea si am inceput sa-l studiez cu bune si cu rele, aveam o mica retinere si o sa vedeti la momentul potrivit despre ce era vorba.

Dar sa va ofer si datele “tehnice”. Hotelul Sailer se afla la adresa Adamgasse, nr 8, pagina oficiala sailer-innsbruck.at/en/start.html si asa cu se lauda ei, la 2 minute de gara. Ei bine, n-or fi 2 minute, poate ca sunt 3, ca 2 iti trebuie ca sa iesi din gara, dar am sa pun niste poze ca sa vedeti cat de aproape sunt de gara, dar la fel de usor (5 minute) Acoperisul de aur, 10 minute strada Maria Tereza.

Din pagina oficiala a hotelului aveam sa aflu cateva informatii chiar placute dar cel mai mult mi-au placut aceste cuvinte privind hotelul “Hotel Sailer, un suflet tirolez cu inima si traditie” si sunt mandri cu cei peste 100 de ani de existenta ai acestui hotel de familie a carui piatra de temelie a fost pusa in 1896.

Odata cu extinderea si renovarea din 1974 a fost promovat ca hotel business, si dupa cum isi promoveaza afacerea (pe pagina hotelului) in continuare “managementul pe viitor este asigurat de cea de-a sasea generatie prin Josef si Maria Sailer nascuti la 21 iulie 2015). Este atat de frumos cand un hotel te primeste ca pe un prieten care ii viziteaza casa.

Cea mai recenta renovare a avut loc in 2017 cand camerele au fost modernizate in marea majoritate dar inca exista camera care pastreaza stilul tirolez. Noi am avut o camera moderna, insa zona de la nivelul receptiei si mai ales zona restaurantului aveai impresia ca te poarta inapoi in timp. Hotelul dispune de 4 tipuri de camere:

- Suita junior, 36-40 m2, maxim 4 persoane

- Camera superioara, 19-26 m2, maxim 2 persoane

- Camera business, 22-30 m2, maxim 3 persoane

- Camere confort, 18-24 m2, maxim 3 persoane

In ceea ce ne priveste nu am incercat sa ne cazam mai devreme, nu avea rost nu aveam cine stie ce dupa noi si cum fiecare avea rucsacelul lui in spinare a fost ok, asadar am venit la hotel pe la ora 16.00, si am intrat in acest hotel unde am fost intampinati la receptie de o domnisoara draguta, imbracata traditional, am completat ceva formulare, am platit cu cardul am primit cartela de la camera si hai la lift catre etajul 3. Liftul este cu vedere la strada, asa ca daca aveti camera la etajul 6 vederea este din ce in ce mai frumoasa.

Am intrat in camera, de fapt intri intr-un mic holisor si din care se ajunge in camera (as fi spus: “Cum dai coltul ai intrat in camera”, dar nu cred ca era potrivit… dar uite ca am spus-o si pe asta ca nu ma puteam abtine =)).

In acest holisor avem dulapul de haine (mi s-a parut destul de incapator, dar nu ma interesa), un minibar (racitor) la care iarasi nu am fost prea atenta din cauza e preturi care erau ca de hotel ????, dar am retinut ca aveai bere, apa, suc, ceva dulce (napolitane Manner) si ceva alune. Tot in dulapul de haine aveai un buretel cu silicon pentru pantofi (nu pentru altceva), o mica trusa cu ac, ata, etc, punga pentru haine si 3 pahare puse pe racitor.

Baia, punctul de atractie principal =)), si motivul meu de usoara nemultumire. Este prea moderna…... Adica este toata sticla, iar noi eram mama si copiii =)). Exista o perdea, dar de forma, pentru ca prin ea se vedeau toate formele, iar daca mergeai la toaleta ti se vedeau partea de sus a corpului si picioarele de la genunchi in jos.

Ne-am amuzat ca doar nu era sa ne uitam unii la altii ce facem la baie. In rest nu am alte comentarii privind baia, prosoape de baie, de maini, si pentru pus pe jos, apa de la baie nu se scurgea in exterior (urasc lucrul asta cand faci baie si toata apa e in afara), gel de dus la baie si gel de maini la chiuveta, si inca cate ceva din cele utile, si uscator de par, ca de el uitasem. Nu stiu daca in dulap existau halate de baie, nu m-am uitat dupa ele.

Hai si in camera, patul matrimonial este in paralel cu baia dar si cu ferestrele. La capul patului sunt noptierele prevazute cu veioze. Cel de-al treilea pat se afla pe peretele aflat in fata patului matrimonial iar in continuarea acestui pat se afla un mic birou si un scaun. Deasupra biroului se afla fixat in perete un televizor, nu am avut curiozitatea sa il deschidem nici macar din curiozitate, eram prea obositi. Insa am incercat internetul si functioneaza perfect. Intre cele doua paturi se afla o masuta si cu doua fotolii. Si cam asta ar fi camera. Nu pot aprecia marimea ei, insa pentru noi a fost perfect. Si am gasit pe youtube un filmulet de prezentare a camerei, camera noastra apare la secunda 53 si ma bucur ca pot spune ca asa a fost si in realitate: youtube.

A trecut si noapea, paturile au fost excelente (a fost si parerea baietilor) iar dimineata am inceput-o minunat cu un mic dejun perfect. Ca sa ajungem la restaurant pot spune ca am incercat cateva camere (intr-una chiar avea loc o filmare), prilej cu care am facut ceva poze minunate. In locul in care insa se servea micul dejun nu prea am facut pentru a respecta intimitatea oaspetilor.

La intrare esti intrebat numarul camerei apoi poti sa-ti alegi masa la care sa stai, mesele sunt de 2 sau 4 persoane. Partea de bufet nu este foarte mare, nu sunt multe platouri cu produse insa cel putin 4-5 persoane supravegheau totul astfel incat tot timpul platourile sa fie pline.

Astfel incat aveai clasicele produse calde, bacon prajit, omleta (am inceput cu astea pentru ca de obicei imi plac si asta e), carnaciori prajiti (celui mic i-au placut tare mult asa ca a avut grija sa se sature), cateva feluri de branzeturi, sunca si salam, rosii, ardei gras, castravete, gemuri, miere, finetti, compot de fructe sau fructe proaspete, iaurturi simple sau cu fructe, cereale, unt sau margarina, cateva tipuri de paine si croissante care mai mereu erau calde (scoteau cate o farfurie si cum se golea aduceau alta), puteai sa-ti prajesti painea daca voiai, sucuri de fructe (un fel de dozator si puteai sa-ti faci chiar combinatie), ceai, lapte, cafea la aparat (am baut un latte macchiato excelent) si un chec grozav.

Acum va spun un secret, dar sa ramana intre noi, micul dejun la astfel de hoteluri (nu cand merg la mare la AI) il ador, imi place sa stau o ora, si fara gluma, daca pot sa o fac, o fac, prefer sa ma scol mai devreme, sa savurez fiecare clipa, iar finalul apoteoric, o cafea in liniste. Cred ca sunt singurele mele momente in care nu sunt pe repede ‘nainte.

Dar pentru ca tot ce este frumos dureaza putin, am urcat la camera, ne-am luat rucsaceii si am pornit la drum. Daca va recomand hotelul? Da, mai ales pentru cei care vor sa ajunga usor in centru dar sunt aproape si de gara sau alte mijloace de transport. V-am spus ca de la gara aveti si autobuzul turistic precum si shuttle bus spre lumea Swarovski, o multime de linii de autobuz dar si tramvai si foarte important iarna de aici se ia autobuzul gratis ce va duce la partiile de schi.

Acum va las in compania pozelor si o sa va mai explic cate ceva si pe masura ce le voi atasa.

Trimis de mishu in 25.08.18 00:04:53
Validat / Publicat: 25.08.18 00:54:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 722 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Hotel Sailer - Camera vazuta de pe holisor si sper ca nu v-a scapat baia
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 79.00 EUR pe cameră

[25.08.18 00:52:54]

Bună și această recomandare

Mutat în rubrica "Sailer Hotel, INNSBRUCK" (nou-creată pe sait)

[25.08.18 00:56:31]

@webmasterX: Mulțumesc frumos, localizare corecta.

ANILU
    [25.08.18 06:08:32]

@mishu: Mishu la hotel? Ce-i veni? Dar, m-am gândit înainte de a citi, câștigă timp alături de băieți decât să stea prea mult pe drum (pentru că am văzut cum te-ai distrat cu băieții)

Arată bine hotelul, foarte tare baia, bună pentru îndrăgostiți, excitant ????

Din punctul meu de vedere, lipsa balconului ar fi o problemă (știi tu, siesta fumătorilor), dar pentru o noapte, merge.

Felicitări pentru alegerea făcută.

Toate cele bune.

krisstinna
    [25.08.18 08:38:27]

@mishu: Nu mă miră prețul, vobim despre o normalitate în Austria unde totul e foarte scump, așa am perceput eu acestă țară superbă.

Foarte bine ai făcut, era tare obositor dacă nu luai o noapte de cazare.

Felicitări!

Michaell
    [25.08.18 08:46:36]

@krisstinna: Nu m-i se pare exagerat de scump. Este vorba de un hotel de cat. 4 * si de 3 persoane adulte. Esti de parere ca in Romania scapai mai ieftin? Nu cred!

robert
    [25.08.18 08:48:34]

@mishu: probleme cu băile astea mult prea moderne, din ziua de azi!

Felicitări pentru alegere, dar si pentru articol!

krisstinna
    [25.08.18 09:17:07]

@Michaell: Normalitate am spus

Austria e superbă, salarii uriașe, prețul e justificat, părerea mea.

In România nu știu, excluzând cele două urâtanii: Poiana Brașov și Mamaia care au prețuri nesi, restul nu cunosc să aibă prețuri de 800 lei/ noapte. Or fi, eu sunt o femeie umilă, mă cazez unde e mai ieftin

Nu te contrazic, tu poate știi mai bine.

Zoazore
    [25.08.18 09:20:06]

@mishu: Tu ești sadică doar când pui poze cu haleală!

Bine-ai făcut c-ai mai ”redus turația motoarelor”, prea erați în galop și n-ați mai fi savurat plimbările!

Sunt de acord cu excursiile în care să am timp să văd, să simt, să respir, calitative, nu cantitative. Văd mult și nu rețin nimic în afară de oboseală.

Prețul nu e mare dacă te gândești că-i stațiune de munte.

Felicitări!

[25.08.18 09:22:47]

@ANILU: , normal, am castigat timp si ne-am mai odihnit putin, fusese o zi obositoare, cu aproape 20000 de pasi facuti, cu o multime de locuri vazute, astfel incat a fost cea mai buna alegere.

Cat despre balcon, cum nu suntem fumatori nu a contat, si de fapt am ajuns acolo seara si am plecat dimineata, asa ca a fost perfect. Si am vrut un hotel neaparat cu mic dejun ca sa pornim la drum in forta.

Multumesc de vizita si aprecieri, te imbratisez cu drag.

[25.08.18 09:28:25]

@krisstinna: Cred ca trebuie sa avem in vedere faptul ca Innsbruck este mai degraba un oras turistic, chiar daca am spus ca este un important cenru universitar, ca tot ce inseamna hotel cu pozitie centrala este destul de scump, dar exista la periferia orasului o multme de locuri de cazare minunate, la preturi ceva mai mici. Noi am vrut sa stam ca mai aproape de centru pentru a profita din plin de cat mai multe.

Iar ca si oboseala, intradevar am fi avut in plus 75 minute cu trenul (asta deoarece acum se lucreaza la calea ferata si trenurile de mare viteza cu care am fi facut doar vreo 40 de minute nu opresc in Innsbruck) si inca vreo 15 pana acasa si asta ca bonus peste oboseala deja acumulata conteaza.

Multumesc de vizita si aprecieri.

[25.08.18 09:32:34]

@Michaell; @Krisstinna: Este dificil de comentat, asta deoarece daca ai timp sa cauti poti gasi cazari bune si convenabile la pret la 4* sau scumpe si proaste la 3*. Cred ca depinde si de orasul pentru care cauti cazare si de oferta acestuia si de asemenea cred ca fiecare are dreptate in felul lui. Va multumesc amandurora pentru vizita si aprecieri dar si pentru comentarii.

Michaell
    [25.08.18 09:54:59]

@krisstinna: Nu doar in Poiana B sau in Mamaia ci si in orasele mai mari sau in statiunile de pe Valea Prahovei pretul poate trece lejer de ce-a platit colega in Austria si pe deasupra nici confortul si micul dejun nu va fi comparativ cu cel din hotelul descris in acest articol.

Nu e vorba ca le stiu eu mai bine - vorba ta, ci incercam sa aducem la cunosctinta realitatea (deseori, din pacate, trista)

[25.08.18 10:01:10]

[25.08.18 10:01:43]

@robert: Ai mare dreptate si multumesc pentru vizita si aprecieri.

[25.08.18 10:06:00]

@Zoazore: Ok, deci cand am sa pun poze cu haleala am sa ma gandesc la tine, ca si tu faci la fel .

Cat despre turatie, lasa ca o sa avemt timp destul si pentru mers la pas, acum trebuie profitat de tot si cred ca daca as fi fost in ritmul baietilor vedeam inca o data pe aici, ca ei zici ca au scanner, au rotit capul de doua ori si au vazut tot .

Si nu stiu daca e vorba de cantitate sau calitate, important este sa te bucuri de ceea ce vezi si sa o faci in ritmul tau.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

[25.08.18 10:08:19]

@webmaster: Multumesc frumos, o zi linistita.

ungureanica
    [26.08.18 14:27:56]

Frumos hotel. Nu prea ieftin e adevărat. Ciudată chestia cu pereții aceia la baie. Ținând cont că e o cameră triplă, nu prea înțeleg ce e cu pereții ăia. La o cameră dublă hai fie dar la una triplă nu știu cum au gândit-o. Toate cele bune.

[26.08.18 22:00:36]

@ungureanica: Ai vazut discutiile despre preturi, normal, noi gandim transformand preturile, asta e, dar in rest a fost ok chiar si cu baia .

Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri.

ANILU, Michaell, mishu, robert, ungureanica, Zoazore