ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2018
ÎNSCRIS: 08.10.12
JUL-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 0 / 7

Foarte nemulțumit

Avem Voineasa, cum (nu) o promovam?

Pentru mine, zona Voineasa (de la Brezoi pana la Obarsia Lotrului) e o zona de suflet, pentru ca imi place linistea si bunul simt al oamenilor de aici. Asa ca prima idee de a petrece un mic sejur in tara, la munte, intr-o zona neaglomerata, a fost, normal, Voineasa.

De la Bucuresti traseul este facil, chiar si pentru un incepator: se urmeaza A1 pana la iesirea de la Bascov, se intra in pasaj spre Rm. Valcea, urmeaza Dealul Negru si cozile interminabile de la micii de la Dedulesti (care, fie vorba intre noi, nu mai sunt demult ceea ce ar fi trebuit sa fie si ceea ce i-a consacrat), apoi centura mun. Rm. Valcea, mergem inainte pe Valea Oltului, trecem de Calimanesti si Caciulata si facem stanga spre Brezoi, urmeaza Malaia si cele 2 lacuri de acumulare si ajungem in Voineasa.

Desi altitudinea nu e foarte ridicata (undeva la 600m), Voineasa are farmecul aparte al satucului uitat de lume, cu cateva pensiuni si magazinase, un market mic, oameni zambitori si primitori si muuuuuuuulta liniste.

Pentru mine, vizita din acest an la Voineasa a insemnat un melanj intre linistea sufleteasca si furia oarba, si o sa ma explic imediat.

Liniste, pentru ca am avut o cazare ok (vezi impresii aici) si dimineata la 8 eram cu micuta black_mamba (7 luni) la plimbare pe soseaua principala, in carucior. Invariabil, toti satenii ma salutau si eu am fost foarte surprins. Era atata liniste si atat de frumos dimineata, incat, pe buna dreptate, as fi dat in 3 secunde viata tumultoasa din Bucuresti, cu toate beneficiile ei materiale.

Ce inseamna cumparaturile in Voineasa? Vreo 2-3 magazinase si un asa zis supermarket: ce-ti trebuie mai mult? Plus ca am batut mare parte din ulitele asfaltate sau nu, si am admirat ba unele casute facute cu gust, ba o pensiune mai rasarita, ba o pajiste cu faneata, etc. Si nu sunt subiectiv, pentru ca nu am fost singur.

De ce furie oarba? Pai daca "statiunea Voineasa" sta in acelasi hotel batut de vreme, nerenovat, cu restaurant inchis, cu parc neingrijit, etc.

Ce poti face in Voineasa? Nimic, cu N mare, sau:

1. Te urci in masina, urci si faci dreapta spre Vidra (alta dezamagire, drum foarte prost si hoteluri lasate in paragina). Nimeni cu capul pe umeri nu poate intelege de ce nu se reabiliteaza macar drumul spre Vidra si baraj, daca nu si statiunea? Cine are curiozitatea sa caute pe google, o sa vada ce a insemnat barajul Vidra si hidrocentrala Ciungetu in anii in care au fost construite... Masterpiece!

2. Te urci in masina, urci, faci stanga pe langa lacul Vidra, spre Obarsia Lotrului si apoi spre Ranca: la fel de dezolant. Zona este prea putin promovata si dezvoltata iar in zona Ranca s-a construit haotic, de-a dreptul. De la mine, pass!

3. Te urci in masina si o iei inapoi, pana la ramificatia spre Ciungetu: drumul este cat de cat ok, dar dupa Ciungetu, pe Valea Latoritei, este groaznic. Eu am mers 5 km si am preferat sa las masina intr-un luminis; temerarii cu masini de oras si-au blestemat zilele, pana au ajuns la Cascada Apa Spanzurata si, mai departe, la Barajul Petrimanu. La baraj, este de vis, nu am mai fi plecat de acolo. Drumul foarte prost ne-a desumflat sa mergem mai departe, catre Barajul Galbenu, pe acelasi fir de apa. Si e drum judetean (DJ 701D)...

4. Pleci la plimbare, pe jos, faci dreapta spre "statiunea Voineasa" si te intampina un colos de beton (Hotel Lotru**) si apoi numai caini vagabonzi, ruine si balarii... Eu chiar nu inteleg cum cineva se poate caza aici, ca erau vreo 5-6 masini in fata.

Pe scurt, eu nu stiu de ce ar veni cineva in Voineasa: poate ca este nostalgic sau poate ca vrea sa-si consume cateva zile de vacanta linistite. Aaaa, si aici trebuie facuta o remarca: ori iti iei de mancare la portbagaj, ori te deplasezi 7-8km, ori faci foamea, pentru ca nu sunt restaurante.

Dar despre cum se poate manca in zona Voineasa, vorba Teleenciclopediei, intr-o emisiune viitoare.

Daca as reveni la Voineasa? Da, pentru frumusetea zonei si a oamenilor.

Sejururi frumosa va ureaza black_mamba!

Trimis de black_mamba in 24.08.18 23:06:27
Validat / Publicat: 25.08.18 00:08:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VOINEASA / VALEA LOTRULUI.

VIZUALIZĂRI: 1603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Transalpina

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Voineasa: