ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2018
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 21.02.16
FEB-2018
single

Mâncarea și dragostea de mamă

Stilul pasional al lui Ahmen, atunci când vorbește despre tradițiile și istoria propriului popor, devine reconfortant și tonic, prin notele de patriotism local folosit drept stavilă împotriva influențelor străine.

-In a nutshell (pe scurt), noi am moștenit, pe lângă influențele indiene, și pe cele arabe, fiindcă arabii sunt pasionați de întreținerea culturilor mari... Ei au preluat repede idea pe plantații largi, cu arborele de usturoi, adus din Indochina, dar au introdus și piperul, gingerul, chimenul, scorțișoara și lămâița. Fără ei nu știam că acestea pot fi folosite pentru tratarea multor boli digestive, dureri de dinți sau pentru fertilitate. Portughezilor le datorăm peștele marinat, cassava, acaju, guava, jojoba (nuca corbului, arbore ce produce unt, parfum, creme și ulei aromat), toate aduse din America Latină, chiar dacă nu-i iubim. Mai mult, ei ne-au lăsat faimosul sarpotel, o rețetă ce include în Zanzibar ficățel, inimă și limbă, peste care se adaugă mashala, un amestec de ingrediente locale.

Dacă mai pui și încărcătura mistică a fiecărei mâncări folosită la ritualuri și și la ceremonii, avem un buchet plin de parfumuri rare ce se răsfrâng asupra noastră, fiindcă noi suntem convinși că mâncarea bună și fericirea omului merg mână-n mână. Este bine de știut că sarea, care provine din Ghana se cumpăra mulți ani pe aur și pe sclavi, la noi nu se consumă și nu se vinde după ora șapte seara.

-Foarte interesant!

- Fiindcă religia noastră dominantă este islamismul, bazat pe puterea, compasiunea și ordinea Atotputernicului Dumnezeu, comunitățile noastre țin la purificarea trupului și a spiritului prin ritualuri de sacrificii, când bărbații, femeile și copiii se țin de mână formând un lanț în jurul orașului, după care vine ospățul din carnea sacră a animalelor sacrificate; la fel, avem un ritual cu sacrificarea unei capre, la ieșirea primului dinte al copilului, când carnea animalului iar se împarte drept pomană. Iar femeile, de îndată ce își dau seama că sunt însărcinate, se izolează de bărbat, în urma unui ritual de apărare împotriva spiritelor rele, pe nume kutia hijabuni. Atunci, ele îi au alături de cei apropiați, care sunt serviți cu o mâncare din orez și nucă de cocos iar resturile se împrăștie în câmp, pentru păsări...

- Înainte de a reveni la o rețetă pentru un desert mai vechi, te rog să-mi spui câte ceva despre manierele de la masă.

- Păi, clar că și manierele au venit la pachet cu mâncărurile dar gesturile mai influente au rămas cele indiene și arabe. Trebuie să sosești la masă, cam cu 15-30 de minute după ora fixată, nu este bine să-ți arăți călcâiele picioarelor sau să-ți folosești mâna stângă, să nu-ți atingi fața, urechile, nasul sau gura în timpul mesei, să nu vorbești cu gura plină, să faci foarte discret aprecieri pentru gazdă... Înainte de orice masă, lumea se așază pe covor de jur împrejurul unei măsuțe joase, când o cană cu apă și un prosop se înmânează, de la un oaspete la altul, tot cu mâna dreaptă, pentru spălare. Apoi, se servește fiecare cu ugali, dintr-un castronel, după care se distribuie porții de carne de capră, vită sau pui, urmat de castronele cu mazăre, orez, nuci de cocos, curmale, unt de arahide, fructe, miere, prăjituri de cartofi și ceai...

Mesele se prepară de mame și de fiicele lor, într-o bucătărie din curtea casei iar lăsatul mâncării în farfurie este un mesaj clar pentru gazde, cum că mâncarea a ajuns pe îndestulate tuturor...

Aceste preparate fac parte din tezaurul nostru național. Dar parcă lumea care vine să ne viziteze caută acum homar, kingfish, caracatiță, creveți, raci sau calamari.

- Excelent! Acum, hai să trecem în încheiere la desertul promis...

- De acord. Nimic nu se compară cu prăjitura de banane cu arahide, cea făcută la bunicii și părinții mei, în care se simțea dragostea de mamă... se puneau câteva cești de făină normală într-un vas, apoi o jumătate de ceașcă de făină de prăjituri, două cești de zahăr, patru lingurițe de praf de gătit, trei sute de grame de unt, un amestec de opt banane și o jumătate de ceașcă de arahide tăiate în bucăți mici. Se presară ingredientele, apoi se introduc patru ouă proaspăt bătute, după care se amestecă ușor tot conținutul în timp ce se fierbe preț de douăzeci de minute...

-Yummy! Este momentul să comandăm și noi ceva.

Fraților, oferta de la Restaurantul Karibu este fabuloasă!

Trimis de glcitizen in 24.08.18 16:42:09
Validat / Publicat: 24.08.18 18:36:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AFRICA [alte locuri].

VIZUALIZĂRI: 1131 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Oră de lectură pe o stradă din Stone Town.

[24.08.18 18:35:51]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Zanzibar, ZANZIBAR [insula]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[24.08.18 18:38:49]

@webmasterX:

Multumesc.

ungureanica
[24.08.18 18:50:16]

Felicitări. Foarte interesant totul. Numai bine vă doresc!

[24.08.18 20:56:03]

@ungureanica:

Multumesc. Si eu va doresc multe calatorii placute!

DOINITA
[29.08.18 11:53:16]

Doamne, ce excursii frumoase faceti! Multumesc ca ne luati partasi prin locurile si culturile pe care le vizitati!

O zi minunata!

[29.08.18 15:42:42]

@DOINITA:

Multumesc si sper sa va inspir, in continuare.

DOINITA, glcitizen, ungureanica
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Zanzibar: