ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2010
MAY-2010
DURATA: nopți

la PMM* = 86 USD

Un hotel de calitate

Sa incep cu Makady Bay - o statiune noua amplasat mai la sud de Hurghada (cca 35 Km fata de aeroport) cu hoteluri noi construite de unde si conditii mai deosebite fata de majoritatea celor din Hurghada (in hurghada am fost de 3 ori).

Dezavantaje: transferul dureza mai mult, cca. 40 -45 min, dar la plecare preluarea de la hotel se face cam la aceiasi ora ca si din Hurghada, doar ca nu mai stai asa de mult in aeroport; lipsa zonei comerciale specifice Hurghadei si un taxi pana in Hurghada este mai scump (50 $ ptr. 4 persoane dus intors - taxi te preia unde spui tu si la ce ora vrei, dupa 2, 3-6 ore. ).

Hotelul situat pe malul marii si este format din vile cu 2-3 nivele raspandite intr-o gradina cu multa verdeta cu rauri si cascade. Camere spatioase cu camere de baie frumoase, mari. Se asigura zilnic gel de dus, sampon, crema de corp- lipsesc doar halatele si papucii de casa pentru a indeplini conditiile de 5* europene.

Multe piscine raspandite in mai multe zone ale resortului, frumos amenajate cu stanci, cascade, baruri, inclusiv o piscina pe malul marii unde este interzis accesul copiilor pentru a se putea sta in liniste, cu bar propriu.

Mancare buna si diversificata (zilnic: pui, vita, curcan, peste, calamari gatite in diverse moduri, uneori mai apar si crabi, rate etc.) se serveste in doua restaurante tip bufet si mai sunt 3 restaurante a la carte, unde trebuie facute rezervari in prealabil (ptr. cina) cu o zi inainte sau si in aceasi zi si la care merita de mers macar o data pe sejur.

Se servesc coctailuri exotice cu si fara alcool, sucuri naturale (la cutie) si bineinteles tarie, vin, bere sucuri apa _ cat vrei si cand vrei.

In barul de la receptie se poate manca (mancare gatita, calda - cam 4 feluri, dulciuri, ceai, cafea, sucuri, si bauturi alcoolice toata noaptea.

Deci mancarea si bautura se seveste 24 de ore din 24.

Plaja frumoasa-cu nisip, apa placuta cu intrare lina si cu cateva formatiuni de corali in larg (langa geamanduri) unde apa este mai adanca. Deci acolo inoti printre pesti deasupra coralilor care se vad si cu ochiul liber. Intr-o zi in timp ce inotam pe sub mine se plimba un scafandru.

Hotelul asigura gratuit o data pe sejur cursuri de 1/2 ore de scuba diving, windsurf si snokerling. Snokerling se organizeaza de mai multe ori pe sejur la un banc de corali mare aflat pe laja hotelului alaturat, unde se merge in grup dar poti sa mergi si singur de cate ori vrei (distanta - 5 minute de plimbare).

Seara se organizeaza spectacole in amfiteatru, se asigura in fiecare seara muzica live - se si danseaza, pe platoul de langa piscina unde este si un bar de la care se poate comanda tot ce doresti, iar noaptea de la ora 11 incepe discoteca, care este frumos amenajata.

Puncte mai slabe: barul de pe laja nu are ospatari care sa-ti aduca bautura la sezlonguri, trebuie sa mergi tu dupa ele. Nu este restaurant pe plaja pentru a putea servi masa la amiaza, deci trebuie sa mergi pana la zona de piscine unde se servesc paste, piza, hamburgher, cartofi prajiti, si griluri in general, sau la restaurantele tip bufet unde ai tot ce-ti doresti. Distanta nu este foarte mare de la mare la aceste restaurante dar tot trebuie sa-ti iei un tricou si un sort pe tine (exceptie zona de piza si griluri de la piscine unde poti sa manaci in costum de baie). In timpul zilei si la cina se servesc dulciuri, foietaje si inghetata.

Dulciurile mi-ai parut mai slabute decat la celelalte hoteluri la care am fost dar sunt bune si destule (ma refer la prajituri nu la foietaje care sunt foarte multe si variate).

Personalul este deosebit de serviabil si prietenosi. In incinta este si o zona cu magazine pentru suvenir-uri si lucruri stric necesare pentru concediu.

Ce mi-a placut si nu am intalnit in alte locuri a fost faptul ca in momentul in care iti iei prosopul pentru sezlong (la mare sau la piscina) poti solicita un stegulet rosu pe care sa-l afisezi la vedere, ceea ce insemna ca nu e voie sa fi deranjat la plaja de vanzatorii de: excursii, masaj, etc, etc. si acestia respecta aceasta dorita a turistului.

Hotelul asigura o serie de activitati care in general sunt mai ieftine decat cele oferite de tur operatorul cu care mergem noi: safari in deser cu jeep, masinute boggy, ATV, croaziere de tot felul, scuba diving etc. etc. Eu personal am fost doar in desert cu ATV-ul o excursie de 3 ore, cca 30 km pana la malul marii. A fost superba cu apus de soare in desert, viteza si adrenalina la lumina farurilor, escaladari si coborari de munti de nisip, etc.

Hotelul este partener al agentiilor Neckermann si Thomas Kook ceea ce spune multe. Implict majoritatea turistilor sunt germani, dar si rusi (inevitabil) francezi, polonezi, cativa maghiari, iar noi am fost singurii romani.

In concluzie este un hotel de recomandat. Regret ca nu am facut fotografii, dar fiind a 4 oara in Egipt... dar sper ca descrierea care am facut-o sa fie convingatoare.

Trimis de dandun in 20.05.10 12:31:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurghada: Steigenberger al Dau Beach, Dana beach, Alladin

VIZUALIZĂRI: 9208 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandun); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 86.70 USD pe cameră

ancamariagadea*
    [20.05.10 12:49:15]

Foarte utile randurile tale! Daca ai si poze le asteptam cu interes!

laur&co
    [20.05.10 12:58:51]

Interesant...ciudat insa ca nu ai facut poze....ar fi ajutat oricum.

pepsi70ro
    [20.05.10 12:59:46]

Felicitari pentru review, foarte bine structurat dar mai ales foarte util. Felicitari!

danoradea
    [20.05.10 15:04:02]

Foarte buna descrierea, mai ales ca ma documentez intens pentru o excursie in Egipt, in viitorul mai apropiat, pacat ca nu ai poze, dar am reusit totusi sa-mi fac o imagine de ansamblu.

marcy74
    [20.05.10 22:26:05]

felicitari pentru expunere, este intr-adevar un review "ca la carte'', cu informatii complete.

Am citit si reviewul de la Steigenberger si deoarece in proportie de 99% sunt hotarata sa mergem in toamna acolo, as vrea sa va intreb daca exista grade de comparatie intre cele 2 resorturi (plusuri si minusuri pentru ambele). V-am adresat o intrebare si la review-ul de la Steigenberger.

Va multumesc si astept cu interes maxim ecourile dvs!

Diaura*
    [21.05.10 13:03:07]

Pentru mine , cea mai interesanta informatie este pretul.

Si de acolo se poate pleca in celebrele excursii optionale?

dandunAUTOR REVIEW
    [08.06.10 22:38:04]

Multumesc pentru aprecieri si in primul rand scuze pentru intarzierea cu care va raspund. Sa o iau cronologic: poze nu am facut deoarece eram pentru a patra oara in Egipt si am o sumedenie deja inclusiv subacvatice facute in timpul scufundarilor la corali, dar stiu cine are facute in perioada cand am fost eu si am sa postez cateva.

Apropo's vreau sa va spun ca Egiptul are doua minuni ale lumii: primele sunt piramidele de la Ghizeh de langa Cairo cu Sfinxul si a doua minune se afla pe fundul marii si sunt bancurile de corali cu sumedenia de vietuitoare marine. Ambele trebuie vazute; primele o data in viata si cea de-a doua minune, coralii, de fiecare data cand mergeti deoarece de fiecare data este altceva. Deci va recomand sa faceti scufundari, binenteles cei mai curajosi si carora le place adrenalina. Nu este foarte usor, dar nici ff greu. Nu este recomandat celor care se panicheaza foarte usor. Pregatirea ptr. scufundari se face prin snokerling. Eu pentru scufundari am fost de 4 ori.

DA si din Makady bay se fac renumitele escursii si au aceleasi preturi ca si din Hurghada.

Dupa Steigenberger Al dau Beach, urmeaza acest hotel ca si recomandare, mai ales pentru cei carora le place snokerlingul sau celor care vor sa inceapa acest lucru; bancul de coral din apropierea plajei (cel de la hotelul de alaturi) te scuteste de excursiile de 30 EUR pe mare unde vezi acelasi lucru si este o splendoare sa inoti deasupra pestilor si acoralilor de toate formele si toate culorile. Cand veti incerca aceasta experienta luati cu voi o chifla de paine de la masa si rupeti-o in bucati in apa deasupra coralilor. In cateva secunde veti fi inconjurati de mii de pesti de toate culorile si marimile. Este o experienta unica ce o puteti imortaliza cumparand un aparat de fotografiat subacvatic (ptr adancimea de 5 m), daca mergeti la scufundari cumparati unul ptr. adncimea de 10 m.

Pretul difera de sezon. Acum am fost la un pret mai mare 670 Eur / persoana cu Ual, dar deja a fost cam prea cald (am avut trei zile cu temp. de 36 -38 grade C). Trebuie cautate oferte speciale cum am prins la Steigenberger anul trecut in martie sau anul acesta in ianuarie - februarie la Dana Beach (370 EUr / persoana) temperaturi de 25 -28 grade C (marea un pic cam rece 22 grade) dar toate conditiile resortului comparabile la un pret cu 300 Eur mai putin.

Egiptul trebuie vizitat cel putin o data in viata.

judas
    [03.01.11 09:55:08]

Salutare

Vreau sa plec in acest an intr-un mic concediu de o saptamana la Hurghada.

Am citit cam toate impresiile postate.

Am ales chiar si hotelul (Steigenberger Al Dau Beach) insa nu ma pot hotari

in privinta perioadei. Initial m-am gandit sa plec in perioada Pastelui (18-25 aprilie)

dar am inteles ca in aceasta perioada bate un vant destul de puternic si ca sunt

sanse ca apa din mare/piscine sa fie rece. O alta varianta ar fi a 3-a saptamana

a lunii iunie dar ma tem de temperaturile ridicate.

Ce sfat poti sa-mi dai???

Multumiri

dandun, danoradea, Diaura*, judas, laur&co, marcy74