ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2018
DIN: Moineşti [BC]
ÎNSCRIS: 07.09.17
AUG-2018

Prima dată în Bulgaria - Laguna Garden o alegere corectă calitate / preț

Am ales Albena pentru un concediu la mare deoarece am găsit hotelul Laguna Garden, aproape de plajă, aproape de granița cu România, cu review-uri bune, cu AI la un preț convenabil pentru perioada 10-15.08, având în vedere că rezervarea am facut-o cu câteva zile înainte pe data de 5.08. Am făcut rezervarea direct la hotel, managerul a fost foarte amabil, vorbește limba engleză și ne-a oferit un discount de 5%. Pentru 5 nopți AI 2 adulți și un copil 2 ani - 685 euro aproximativ 3200 lei. Nu a fost nevoie de credit card sau garanție, am plătit direct la recepție în euro când am ajuns. Probabil în early-booking prețul scade cu 200 euro.

Pentru cei care doresc să călătorească la Albena vă recomand să intrați și să ieșiti din Bulgaria pe la Vama Veche. Pe ruta Negru Vodă-Dobrici-Albena (deși este drumul cel mai scurt pe google maps) drumul este praf în Bulgaria și plin de serpentine. Pe ruta Vama Veche-Balcic-Albena drumul este drept, bun și ca diferență parcurgi cam 20-30 km în plus. Taxa de drum în Bulgaria 15 leva - 7 zile, obligatoriu lipită pe parbriz în dreapta jos. O casă de schimb valutar cu un curs bun este în Techirghiol, chiar în centrul stațiunii, vis-a-vis de statuie.

În Albena la intrare se ia tichet de parcare. Sunt trei zone de parcare la 5 leva, 10 leva (zona Albastră) și 20 leva (zona Verde). La hotelul Laguna Garden poți parca lângă hotel în zona Verde sau la 400-500 m de hotel în zona Albastră. Noi am parcat în zona Albastră, sunt locuri de parcare fără probleme. Poți intra în zona Verde 30 min. să îți descarci bagajele direct la hotel. Dacă depășesti însă cele 30 de min. automat rămâi în zona Verde și trebuie să achiți tariful de 20 leva pe zi. La plecare se plătește la recepția hotelului și dacă depășești ora de intrare trebuie să plătești o zi în plus. (Noi am ajuns pe 10.08 la ora 14.50, am plecat pe 15.08 la ora 13.20 și am plătit 5 zile - 50 leva, dacă am fi plecat după ora 14.50 ar fi trebuit să plătim 6 zile - 60 leva).

Am fost cazați imediat. Personalul de la recepție a fost foarte amabil, vorbesc limba engleză. Cazarea se face după ora 14.00. Am primit o cameră la etajul 5 cu vedere spre piscine și mare. Camera spațioasă aproximativ 25 mp, mochetă pe jos, renovată recent, balcon cu 2 scaune și măsuță, 2 paturi mari (unite cred că a ieșit un pat de 300 x 200 cm unde am dormit toți 3 relaxați fără probleme), saltele confortabile, 1 canapea, televizor led. Baia spațioasă cu prosoape curate și produse de igienă corporală, nu au fost probleme cu scurgerea cum am citit în alte review-uri. Calitatea pieselor de mobilier era de nota 8 din 10. Curățenia în cameră de nota 9 din 10. Camerista a trecut zilnic pe la camera noastră, am primit zilnic prosoape curate și gunoiul ridicat. Se mai aude uneori noaptea zgomot de la aparatele de aer-condiționat, dar nu deranjant ca să tulbure somnul. WI-FI gratuit - mergea bine în anumite zone ale camerei. Erau probleme cu semnalul în orele de vârf. În recepția hotelului, plajă și în stațiune semnalul WI-FI era bun.

Am servit mesele în regim AI la restaurantul de la etajul 2 al hotelului. O parte din turiști ( nu doar români) serveau masa peste drum de hotel la restaurantul Green Apples. Nu am simțit nici o discriminare pentru faptul că aș fi român. Și alți români serveau masa în restaurantul din hotel. Am intrat cu cina și la plecare am ieșit cu prânzul. Mai este un bar lângă recepție și un bar la piscină cu snack-bar începând de la ora 15.00.

Micul dejun 07.30-10.30 - Nota 8 din 10. Am servit ouă gătite sub diferite forme, bacon prăjit, mezeluri de calitate medie, varietăți de pâine, lapte, cereale, fresh-uri, legume și fructe proaspete, checuri și cornuri cu ciocolată. Un mare plus: în fiecare dimineață clătite americane cu ciocolată făcute pe loc în fața ta. Deși era plin nu am stat la coadă la mâncare mai mult de maxim 1-2 minute.

Prânz 12.00-14.30 - Nota 7 din 10. În unele zilele foarte bun în unele zile mediu. Zilnic două ciorbe - 1 supă și 1 ciorbă. Ciorba de perișoare și Supa de porc cu tăieței au fost foarte bune. În ciorbe după gust îți poți adăuga cașcaval, crutoane și verdeață sau alte condimente. Diferte feluri de carne fie de pui fie de porc gătite sub diverse forme. Salate (cea de castraveți cu cremă albă și mărar, cea de crudități cu varză și cea de morcov cu stafide foarte bune). Diverse garnituri. Felurile se repetau dar aveai ce mânca. Pe terasă într-o zi se găteau într-un ceaun mare paste cu fructe de mare și într-o zi tochitură de pui. La bar se stătea la coadă pentru băuturi cam 5 minute la orele de vârf. La desert tort zilnic - Cel cu caramel și cel cu profiterol au fost super.

Cina 18.00-21.00 - Nota 9 din 10. Grătar pe terasă în fiecare seară. Au fost și coaste de porc la grătar foarte bune. În prima seară am prins seara cu specific mediteranian (scoici, fructe de mare, pește, etc) și în ultima seară cu specific bulgar (musaca, diverse feluri tradiționale bulgărești). Se făcea grătar și la interior. Seara la barul restaurantului era aglomerat. Berea la draft era foarte bună. Înghețata la discrație la toate mesele.

La snack-bar: fructe, sandvișuri, wafe cu ciocolată sau dulceață, gogoși calde făcute pe loc în fața ta, înghețată. Mi-ar fi plăcut să fie într-o zi și pizza. De la snack-bar și de la barul din lobby puteai să iei în cameră apă, sucuri și gustări. Nu a fost nici o interdicție.

Plaja este de nota 10 la aproximativ zece minute de mers pe jos față de hotel. Curată, organizată, fără manele și vânzători ambulanți. Un mare minus este că hotelul nu are beach-bar. Intrare în mare este lină, fără alge, nisipul alb, fin și curat, 2 șezlonguri și o umbreluță pentru fiecare cameră de la hotel.

Piscinele sunt de nota 8,5 din 10. Curate, cu șezlonguri, piscină și pentru copilași. Zilnic am văzut că iau probe privind starea apei.

Albena este o stațiune micuță, curată, liniștită, perfectă pentru familiști. Nu auzi manele la fiecare tarabă, iar de la ora 23.00-23.30 se închide muzica peste tot și e liniște. Dacă vreți distracție noctură nu cred că e locul potrivit. Deși stațiunea era plină ochi la data de 11 august nu am simțit acea senzație de aglomerație și îmbulzeală tipică litoralului românesc, nici la plajă și nici seara la plimbare. Există un supermarket lângă hotel - ALDO de unde puteți achiziționa diverse produse în condiții de igienă și frigorifice bune. Prețurile sunt însă ridicate în Albena. O pizza cu un suc aproximativ 18 leva = 42 lei. O cutie de floricele mică 5 leva = 11 lei. O apă plată la 1.5 l = 4 lei și una la 2.2 l = 6 lei. O tură în mașinuțele electrice 6 leva = 13 lei.

Una peste alta a fost un concediu reușit. Ca idee anul trecut am fost la Phoenicia Holiday Resort din Mamaia. Dacă e să fac o comparație pot să spun că nu au fost diferențe foarte mari ca și condiții față de Laguna Garden din Albena. La ambele mini-barul a fost gol (nici măcar o sticlă cu apă) dar trebuie să fac mențiunea că la Phoenicia mâncarea a fost puțin mai variată ( însă să stătea la coadă la felurile mai bune peste 10 minute) și apa plată / minerală la bidon. Însă la Phoenicia biletul a fost 6500 lei - 6 nopți și în Albena - 3200 lei - 5 nopți. Așa că pe viitor, pentru litoral, voi încerca tot în Bulgaria.

Trimis de Vlad Nechita in 23.08.18 12:10:42
Validat / Publicat: 23.08.18 13:50:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Vlad Nechita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Vedere spre Varna

[27.08.18 14:20:44]

Si eu am fost anul acesta, la 1 august la Laguna Garden, masa am servit-o vis-a-vis, la Green Apples. Nu mi-a placut locatia. (De ce oare?!) Nu stiu care este criteriul dupa care unii colo altii dincolo, la aceeasi bani.

[27.08.18 14:38:46]

@pcarmen08: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[27.08.18 15:55:58]

@pcarmen08: Am înțeles că rezervările prin booking.com servesc masa la Green Apples. Înainte să fac rezervarea eu am citit că sunt probleme cu masa la acest restaurant și am întrebat la recepție. Răspunsul a fost cel de mai sus și au zis că noi vom servi masa la restaurantul din cadrul hotelului . Mâncarea a fost per total de nota 8 din 10, adică bine. În concluzie sunt foarte utile review-urile înainte să faci o rezervare .

[28.08.18 07:10:29]

@Vlad Nechita: am cumparat sejurul de la agentie de turism, nu am facut rezervare prin booking!

[28.08.18 13:41:23]

@pcarmen08: Poate a cumpărat agenția prin site-ul booking.com?

[28.08.18 13:47:33]

@Vlad Nechita: Nu se poate! Agentiile lucreaza direct cu hotelurile. Asta e, mai binie zis, a fost!

In tot cazul, Green Apple era jale... cantina... fata de restaurantl din incinta Laguna Garden. La cel din incinta Laguna Garden serveau masa si turidsti cazati la Laguna vecina.

[28.08.18 13:49:34]

@pcarmen08: Da. Adevărul este că sunt numai review-uri negative cu privire la Green Apples. (și pe booking și pe alte site-uri). La Laguna Garden serveau masa și o parte din turiștii de la Laguna Mare. Laguna Beach are restaurant propriu și pare cel mai luxos Hotel dintre cele trei Lagune !

Kavarnap
    [15.05.19 09:43:31]

@Vlad Nechita: Venind acasă din nordul Bulgariei către București am testat și drumul prin Vama Veche (unde e mereu coadă mai mare la vamă și există în sezon riscul ambuteiajelor pe DN39) și drumul prin Dobrici - Silistra, care presupune trecerea Dunării cu bacul.

Drept pentru care rămân la prima variantă folosită și cea mai bună (liberă și destul de scurtă): A2 - Ciocârlia de Sus - Mereni - Topraisar - Amzacea - Negru Vodă - General Toșevo - Kremena - centură Balcic apoi fiecare unde are drum. Este drumul cel mai liber și în stare bună, vama la fel. Sunt câteva curbe la 90 de grade între Ciocârlia de Sus și Mereni dar în rest drumul e destul de rapid.

Kavarnap, pcarmen08, Vlad Nechita, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Garden Hotel: