ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2018
ÎNSCRIS: 21.08.11
JUL-2018
colegi

PUB18 – in regie ca studentii

Am tinut aici intalnirea cu colegii mei de serviciu (actuali si fosti), la o pizza si o bere in regie, sa ne aducem aminte de anii tineretii !

Am ales sa mergem la PUB18 (pub18.ro), un pub atestat documentar ca primul de gen din Romania, infiintat in urma cu 27 de ani (in 1991) de un student din Regie.

Un pub unde preturile de seara nu sunt chiar ca pentru studenti. Exista si un interval cu preturi mai mici, numit happy hour, intre orele 14.00 – 18.00, perioada in care preturile sunt mai mici cu 25%.

Ca si locatie, este in Regie, fix peste garla de restaurantul Vanity (vezi impresii), intre caminele P18 si P19.

Este o terasa in aer liber, inconjurata si umbrita de plopi uriasi, acoperita cu o plasa sa nu-ti cada frunzele in pizza (dar asta nu a oprit tantarii sa ne ciuruie ) ! Mesele si bancile sunt lungi si incapatoare, ca la nuntile de la tara !

Berea rece, la sticla, 8.5 lei iar la halba 7.5 lei.

Am comandat pizza, care era mare si ok, coaste de porc si grill de porc cu cartofi prajiti. Mancarea buna, dar portiile cam mici!!! La pizza, de la 28 cm (490g) pana la 38 cm (980g), erau 14-15 feluri, deci cu siguranta gaseai ceva care sa se muleze pe gustul tau.

Portia de grill de porc, servita simpla, fara cartofi prajiti, este total insuficienta. Sosul, cu care se recomanda in meniu sa fie imprietenit acest grill, in schimb a fost super gustos. Daca luai si o focaccia calda… nu-ti mai trebuia altceva!

Oferta este foarte bogata daca alegi doar sa bei ceva, plecand de la bere, care “este cea mai buna alegere atunci cand vrei sa vorbesti de politica sau fotbal… adica mult si bine… fara concluzie”, la racoritoare sau ceai “pentru ca exista o sansa din sase sa fii chinez”, cafele, vinuri, tarii, cocktail-uri, pe care le poti trimite catre “tipa de la alta masa, doar dupa ce te asiguri ca nu este cu prietenul”, ca sa ramana cu mobilierul intreg .

Deserturile nu sunt foarte numeroase, dar tot poti sa gasesti aici tort cu ciocolata sau cu mere, tiramisu sau pie (o placinta din clatite cu branza dulce si dulceata). Pentru mine nu conteaza partea asta, dar daca ajungeti acolo si ramaneti fara tigari, puteti gasi si asa ceva!

Meniul (pub18.ro/meniu) este foarte haios construit, de o persoana cu mult simt al umorului, avand mesaje ca: “Se enerveaza pana le sare mustarul. Pot fi calmati de o blonda aspra si rece. ”, asta pentru carnatii picanti; sau pentru pizza: “Acest sortiment poate fi indecent de satios. Se recomanda consumul doar pe stomacul gol” si “Acest sortiment contine scene de seminuditate implicand piept de pui obscen de bine dezvoltat”; “Acest sortiment contine fragmente irezistibile de ton si ceapa. Nerecomandat inainte de intalniri amoroase”.

La sfarsit nota de plata cu 6 pizza mari, o coasta, 2 grill-uri de porc, 5 deserturi si mai multa bere a scos din buzunare noastre 625 de lei. Am primit si un cupon de reducere de 20% pentru urmatoarea iesire la ei, pe care cred ca o sa-l folosim vara asta.

Plus ca daca esti client fidel, in baza unui card special, fiecare leu cheltuit acolo se transforma in puncte, care iti aduc in timp, reduceri si beneficii.

Trimis de vulpe mihaela in 20.08.18 17:58:13
Validat / Publicat: 20.08.18 20:09:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Limonade si beri... la egalitate de puncte...

[20.08.18 20:09:19]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București?, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

adrianbogdan
[20.08.18 20:49:04]

Buna draga Vulpita!

Bag seama ca in P08 erati toti cazuti pe spate... de la bere?

Sau cum?

Sa va fie de bine!

Zoazore
[21.08.18 13:58:53]

@vulpe mihaela: Ce le-ai povestit de i-ai dat pe toti pe spate in P08?

Si, culmea, in P15 anm descoperit o pizza intreaga!

Gaska mare, fratie! Sa va fie de bine!

vulpe mihaelaAUTOR REVIEW
[21.08.18 14:05:27]

@Zoazore: Pai pizza aia a ramas intreaga fix 2 secunde... cat sa prind o poza... pentru ca I-am amenintat cu moartea !

adrianbogdan, vulpe mihaela, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: