ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2010
  • --- F ---
    DIN: Mannheim Germania
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    AUG-1998

O insula intr-o mare de flori

Asa se intampla daca agentia de turism de unde doresti sa iei biletele de concediu nu are nici o idee despre destinatia care ti-o ofera si trimite doua fete aflate in floarea varstei, dornice de aventura / a se citi chef de distractie si relaxare la malul marii– pe insula Madeira. Probabil persoana care ne-a oferit aceasta excursie a crezut ca insula denumita si insula florilor va fi exact ceea ce ne dorim! Dar mare ne-a fost mirarea cand deja in avion am observat ca noi suntem aproape singurele sub 60 de ani si mai ales cand din avion am vazut coasta abrupta a insulei... si pista de aterizare care se tremina abrupt in oceanul atlantic.

Situata in mijlocul oceanului Atlantic, insula Madeira este o insula vulcanica si apartine de Portugalia. Turistii care viziteaza aceasta insula sunt iubitorii de drumetii si de natura. Pe langa canale de apa ce coboara din munti, numite aici “levadas” se poate vizita toata insula “per pedes”.

Insula este cunoscuta si sub denumirea “insula primaverii vesnice” deoarece temperaturile pe aceasta insula sunt aproape tot anul constante intre 20 si 25 si foarte rar urca peste 25 grade in luna august.

Era august cand am ajuns noi – dornice sa umblam desculte prin nisipul fin al plajei… un vis ramas neimplinit. Ne-am cazat la Hotelul Raga click aici situat sus pe deal fara acces direct la mare cu o mica piscina direct la strada principala. Nici vorba de plimbari pe malul marii – pentru a ajunge cu picioarele in apa trebuia sa platim intrarea la plaja publica (circa 1,50 EUR / zi) care de fapt consta din cateva piscine si o intrare pe scari in apa rece a oceanului Atlantic. Dar chair si in august apa era atat de rece incat mai mult de cateva minute nu rezistai sa inoti. In rest nu exista acces la mare! Fiecare golf unde stancile nu coboara abrupt in apa este ocupat de unul dintre hotelurile de lux care se insira de-a lungul coastei.

Am pornit dupa cateva zile cu autobusul in cautarea plajelor exotice din partea de nord-vest a insulei. Traseul ce ducea de-a lungul coastei ne prezenta mereu aceleasi motive: sate rasfirate pe langa terase cultivate cu banane, ici colo cate o casuta cocotata pe varf de munte si stanci abrupte ce duceau direct intr-o mare agitata si spumoasa. Dupa cateva ore pe aceste serpentine am ajuns la Porto Moniz. Dar si aici bazinele naturale construite din lava neagra de care valurile se spargeau cu un zgomot asurzitor nu ne-au imbiat prea mult sa intram in apa. Teama de violenta valurilor fusese mai mare decat fascinaţia de a inota printre stanci.

In gradina botanica, aflata deasupra orasului Funchal am descoperit in sfarstit marea.

Doar ca nu era o mare de apa ci o mare de flori: de strelitzie, cala, azalee şi orhidee in toate culorile si toate formele…

Trimis de Pami* in 19.05.10 12:48:19

VIZUALIZĂRI: 7774 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Piscine naturale din lava neagra

TORA INGRID
    [19.05.10 14:49:55]

Bine de stiut, informatii mai mult decat utile si inca o data se adevereste ca trebuie sa stii bine unde pleci, altfel ai surprize. In cele din urma, pare ca a fost multumitor, n-ai pomenit nimic de masa si bucatarie si nici de vinul de Madeira...

Votat-punctat, Bravo!

[19.05.10 15:22:35]

ai dreptate...

O specialitate a insulei este pestele espada (a nu se confunda cu pestele spada). Un peste care arata mai mult ca un sarpe negru de apa si se serveste cu banane fierte.

Cu vin de Madeira - noua ne-a placut cel dulceag, aproape ca un lichior, pentru ca imi aducea aminte de Lacrima lui Ovidiu (apropo... mai exista acest vin in Romania? ) ne-am indulcit sederea noastra pe aceasta insula.

TORA INGRID
    [19.05.10 16:19:54]

exista pami, il gasesti peste tot, dar e prea licoros, eu beau sec si demisec

ancamariagadea*
    [19.05.10 17:46:01]

Pami, foarte interesante randurile tale. Din ceea ce povestesti insula are un farmec aparte. Mi-ar placea foarte mult sa merg si eu acolo si sa vad valurile oceanului lovindu-se zgomotos de stanci. Imi plac mult si pozele!

P.S.: "In afara de Lacrima lui Ovidiu clasic, cel rose, a mai aparut si o varianta rosu, foarte bun dar, cum spune Ingrid, prea "licoros". Merge baut doar un paharel "

[19.05.10 21:21:59]

Si pentru mine aceasta insula are un loc fruntas pe lista NuAmFostAcolo, dar cine stie! Va invit sa ascultati melodia atasata pe care insa o putem schimba la cerere!

Emma M
    [10.11.10 14:15:59]

am cateva intrebari!!!

plecarea a fost pe cont propriu sau prin intermediul unei agentii? ma intereseaza asta pentru zborul cu avionul, cum ati procedat, l-ati cumpartat personal sau printr-o agentie!

si inca ceva! hotelul a fost ok?

multumesc anticipat pentru raspunsuri!

[11.11.10 14:34:06]

@Emma

de data aceasta am luat biletele de la agentie - a fost o calatorie spontana, nici noi nu stiam pe vremea aceea absolut nimic despre aceasta insula. Hotelul nu l-asi recomanda deoarece nu are acces direct la mare. Sunt altele cu strand privat unde nu trebuie sa platesti de fiecare data intrare pentru a putea ajunge la mare. Madeira este o insula aparte - am citit ca tu ai fost in Teneriffe si ti-a placut f. mult - aceste 2 insule se pot compara doar ca Madeira NU ARE nici un fel de PLAJA si nu este atat de turistica! Daca doresti mai multe detalii scrie-mi pe adresa privata Pami@dordeduca.com

gheisa
    [31.10.11 20:57:20]

@Pami: inainte de a citi review-ul tau am citit un altul, tot referitor la Madeira si din ceea ce povestea doamna mi-a captat interesul, mai ales datorita faptului ca dintotdeauna mi-am dorit sa ajung in Portugalia - Madeira.

Insa, dupa ce am citit cele spuse de tine mi-am dat seama ca ma regasesc in tot ceea ce ai redat tu (varsta, gusturi si asteptari referitoare la o viitoare vacanta) si cred ca m-as gandi de mai multe ori acum daca as alege aceasta destinatie pentru o vacanta in care sa am parte de mult soare, plaja cu nisip si putina distractie. Poate cand voi ajunge si eu la varsta doamnei ma voi gandi sa aleg aceasta destinatie.

Mi-au folosit mult cele scrise de tine, foarte util review-ul tau, mai ales ca nu sunt multe pt Portugalia. Multumim!

mariarosa
    [14.02.12 14:29:54]

Din nou eu... nici mie nu mi-a prea placut Madeira. Eu am fost in 2007 dar nu s-a schimbat nimic de cand ai fost tu. Plin de pensionari, fara viata de noapte, fara plaja cu nisip, apa super rece (chiar si in piscina). Nici macar soare nu era, tot timpul erau nori (era sfarsitul lui iunie).

Doar florile erau frumoase...

[15.02.12 08:55:24]

@mariarosa: da, da se pare ca avem nu doar aceleasi destinatii ci si aceleasi preferinte: -) acum sunt in Cambogia - prima impresie -totul este f. ieftin! am cumparat un rom in aeroport la duty free aproape dublu decat l-am gasit aici in supermarket.

Emma M, gheisa, mariarosa, Pami*, TORA INGRID
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Madeira: