ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2018
ÎNSCRIS: 22.04.12
AUG-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 13; 7

Recomand Bonaccia

In apropierea locului unde faceam de obicei plaja in zona “La Butoaie”, langa Vega, "la cearceafuri", de fapt chiar in capatul limbii de nisip pentru cearceafuri, se gaseste un mic market estival si o terasa. Cum noi treceam zilnic pe langa acest locsor si arata bine, nu se putea sa nu il testam. Asa din cand in cand ne mai rasfatam si noi la o terasa, ca deh! :) Oameni suntem.

Pizzeria se afla mai exact in zona hotelurilor Dorna si Apollo, dar la limita plajei, nu la bulevard. Despre Apollo v-am explicat aici vezi impresii de ce a devenit de acum hotelul nostru.

Va vorbesc / scriu acum despre Terasa Bonaccia.

O veti gasi deschisa intre orele 8 – 24. Terasa este semnalizata ca “Bonaccia Pizza & Bar". Suna bine, arata bine, asa ca am incercat. Daca nu ma insel chiar in prima zi de plaja.

Bonaccia are o suprafata pavata cu piatra, nu foarte mare, in aer liber, delimitata elegant cu un paravan prietenos si niste stuf. Ofera locuri la mese de 4 – 6 persoane. Vreo 10 mese sa tot fie. Si umbra sub umbrelele acestora. Ceea ce e foarte de dorit in miezul zilei.

Mie imi plac o data in plus pizzeriiile care pregatesc pizza la vedere. Asa este si Bonaccia. Pizza se prepara pe vatra si poti urmari “procesul de fabricatie”. Preturile la pizza sunt foarte ok. Pentru o pizza cu diametru de 30 cm platesti in jurul a 25 lei. Berile incep de la 6 lei la 500 ml, ceea ce este iarasi bine primit. :))

Barul ofera multe alte bauturi pe care le veti vedea intr-o poza atasata.

Pizzele noastre au venit repede, au fost asa cum ne plac, adica nu uscate. Margerita cu sunca una, Diavola altele (preferata partii masculine) sau Vegetariana, mozolite de noi cu sosuri iuti sau dulci dupa gust s-au mancat pana la ultima inghititura, iar berea sau limonadele si inghetatele (ultimele de la marketul tot al lor de care va scriam) au alunecat si ele pe gatlej in jos. Fetele au apreciat limonadele de capsuni si cu menta.

Am lasat 132 lei + 10% domnisoarei dragute care ne-a servit.

Recomand Bonaccia, la Mamaia. :D

Pofta buna!

Trimis de Dan&Ema in 19.08.18 18:57:07
Validat / Publicat: 20.08.18 12:22:30

VIZUALIZĂRI: 2204 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Terasa pizzeriei Bonaccia

doinafil
[20.08.18 12:34:52]

@Dan&Ema: Să vă fie de bine! . Am fost în Mamaia, dar n-am ajuns în zona „La butoaie” decât pentru ceva mărunțișuri de cumpărat.

Dacă am să mai ajung pe-acolo, am să comand și eu o pizza la terasa „Bonaccia”!

Am votat cu drag!

[20.08.18 16:55:51]

@doinafil:

adrianbogdan
[20.08.18 20:53:33]

Buna!

Dane foarte ok preturile, bravo!

Sa va fie de bine!

[20.08.18 20:58:34]

@adrianbogdan:

Si foarte bune pizzele, berile si limonadele

Zoazore
[21.08.18 12:40:07]

@Dan&Ema: Deci schema clasica: se ia iaurtul din frigider, se deschide, se deschide si articolul lui Dan cu despre pizze.

Si... mmm... ce pizze bune!

Preturi bune, pizza buna, berea... si mai buna!

Sa va fie de bine!

[21.08.18 17:03:01]

@Zoazore:

Buna reteta! ????

Zoazore
[21.08.18 19:37:26]

@Dan&Ema: Verificată și garantată!

rowger
[13.08.19 08:46:14]

Am fost si eu ieri seara (13 aug 2019) si a fost foarte bine! In ciuda aglomeratiei, servirea a fost foarte rapida iar pizza foarte buna.

Singurul dezavantaj ar fi amplasarea cam inghesuita, cu vederea spre mare blocata de un gard de trestie care separa ingusta alee pietonala de plaja privata din fata marii.

[13.08.19 17:41:14]

@rowger: ????☀️