ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2018
AUG-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 12, 15

la PMM* = 33 USD

Desert Rose 5* Hotel - Hurghada, Egipt

Atasez review-ului de calatorie "Minunea lumii, Egipt" cateva date de cazare.

Noi am stat la Desert Rose 5* Hotel - Hurghada, Egipt, in regim all inclusive.

Hotelul are 8 corpuri totalizand peste 800 de camere, iar gradul de ocupare la inceputul lui august era de 90 %.

Rezervarea a fost pentru doi adulti si 2 copii (12 si 16 ani), pentru care am primit o camera tripla. Al patrulea pat a fost adus imediat de catre baiatul care aproviziona mini-barul din camera, care a primit pentru serviciul prompt o bancnota de 5 dolari si care a avut grija pe parcursul sejurului ca mini-barul sa fie in permanenta plin.

Nu are sens sa dati bacsis la receptie la cazare, totul se rezolva cu cameristul...

Camerele sunt spatioase si curate, zilnic se face curatenie, balconul e foarte util pentru uscat costume de baie, prosoape, slapi etc.

Punctul forte al hotelului e gradina imensa, luxurianta. Curmali, palmieri, alei marginite de oleandri, gazon tuns regulamentar zilnic.

O piscina olimpica si una cu pool-bar, cu scaune de piatra iesind din apa, zona pentru copii.

Aqua-park cu 5 tobogane cu apa din care unul cu colaci simpli si dubli.

Wi-fi de calitate in zona receptiei si a barurilor.

Prosoapele de plaja se pot schimba zilnic.

Pentru cei interesati hotelul mai cuprinde un centru spa, terenuri de tenis, magazine, amfiteatru.

Golful Marii Rosii din dreptul hotelului permite turistilor cazati la Desert Rose sa faca snorkeling "acasa", corali si pesti multicolori fiind prezenti intr-o zona cu apa nu mai adanca de 1 metru.

Baruri fara numar: Rose Bar (7.00-0.00), Tropicana Bar (08.00-00.00), Club Soda, Sunset Bar (12.00-17.00), Blue Lagoon (08.00-sunset), Sand Bar (08.00-sunset), Sea Breeze (08.00-sunset), Bella Vista (09.00 - 21.00) etc.

Masa se serveste la The Palm Restaurant, cu 10 sali cu aer conditionat si o terasa, dupa programul:

Breakfast Buffet 07.00-10.00

Lunch Buffet 13.00 -15.00

Dinner Buffet 19.00 - 22.00

Late Dinner 23.00 - 00.30

Light Dinner 01.00 - 03.00

Early Breakfast 03.30 - 06.30

Programul e special conceput pentru a putea beneficia de cina si de micul dejun si cei care au plecat in cursul zilei in excursii optionale.

In plus seara se poate comanda la receptie pentru dimineata urmatoare "breakfast box", care se preia de la receptie dimineata urmatoare la ora prestabilita.

O nota foarte buna pentru mancare, diversitatea ei si mai ales pentru zona de grill (rata, curcan, miel, diferite specii de pesti la grill).

O nota mai putin buna pentru bacteriile care provoaca deranjamente stomacale sau indigestie de care mai nimeni nu scapa dar care se repara rapid cu saprosanul nostru sau cu antinal sau intetrix din orice farmacie din statiune.

De asemenea o nota buna pentru angajatul hotelului care de dimineata pana seara insoteste turistii pe trecerea de pietoni de la poarta hotelului la zona comerciala cu magazine, farmacii etc oprind masinile cu semnul de circulatie hexagonal "stop".

In magazinele cu pret fix (cum ar fi lantul de magazine cu nume de regina-faraon) se plateste in lire egiptene.

Un bancomat se afla chiar la poarta hotelului, portarii te pot ajuta daca ai nevoie.

E bine sa vii cu dolari si nu cu euro in Egipt, de multe ori un serviciu sau un suvenir are acelasi pret in dolari sau euro.

Sfaturi posibil utile :

Nu consumati apa de la robinet, ci doar imbuteliata.

Salariul angajatilor care lucreaza in hotel e minuscul, nu ezitati sa dati bacsis 10 lire egiptene (echivalentul a 50 eurocenti) cameristului si veti avea o camera "boboc", hamalului etc.

Nu achizitionati excursii optionale de la agentiile cu care ati zburat, pretul e dublu in mod absolut nejustificat. Vi se va spune ca agentiile locale nu sunt sigure, dar cu o minima informare veti gasi agentii care ofera servicii similare la preturi mult mai avantajoase. Detalii in mesaj privat.

Noi am achizitionat pe timpul sejurului nu mai putin de cinci excursii :

Cairo cu autocarul (1 day-trip)

Luxor cu autocarul (1 day-trip)

Diving

Paradise Island

Sahara Park

Detalii despre acestea sunt disponibile in review-ul de calatorie "Minunea lumii, Egipt"

Coralii sunt protejati prin lege, ruperea sau culegerea acestora din mare sau de pe plaja si incercarea de a-i scoate din tara se pedepseste cu inchisoare si amenda.

Vacante minunate !

Trimis de raducondurache in 15.08.18 18:45:03
Validat / Publicat: 15.08.18 19:58:53

VIZUALIZĂRI: 9190 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondurache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 excursie optionala Paradise Island
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.30 USD pe cameră

[15.08.18 19:21:00]

@raducondurache: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

[15.08.18 20:03:47]

@raducondurache: Start vot! Totul arata minunat, felicitari, votat cu mare drag.

fra
    [15.08.18 22:21:38]

Super! Cel mai convingător/liniștitor review pentru mine. Noi mergem acolo în prima săptămână din octombrie. De obicei aveam de pus întrebări după review, dar acum nu. Totul clar. Mulțumesc!

Mihai 81
    [17.09.18 21:44:29]

@raducondurache: Bună ziua as dori sa știu și eu cu ce agenție locală ați fost în insula paradisului. Eu am plecarea în noiembrie. Mulțumesc

Claudia Ang
    [06.10.18 10:57:29]

Vreau sa iti multumesc pentru acest foarte bun review. Obiectiv si foarte clar. Ca un reportaj.

Noi intentionam sa achizitionam o vacanta la acest hotel pentru sfarsitul lunii mai, anul viitor.

Inainte de a achizitiona prin agentie, am scanat hotelurile pe booking, iar acesta are un raport calitate pret destul de bun, in conditiile in care este evaluat de turistii din toata lumea cu o medie de 8,4 ceea ce inseamna foarte bine.

In felul acesta, o cazare pe all inclusive buna, la un pret bun, iti ofera posibilitatea de a folosi fondurile bugetului mult mai eficient, adica sa vezi mult mai multe din minunile Egiptului.

As dori sa te intreb cat se face cu atocarul pana la Cairo, pentru ca agentia (...) ne-a oferit varianta Hurghada - Cairo cu avionul, a spus ca intra Cairo cu muzeul de egiptologie si piramidele intr-o singura zi.

Plata, evident se va face acolo, la momentul achizitionarii excursiei, (aproximativ 220 usd de persoana, suma fiind influentata de costul avionului si al ghidului in limba romana).

Excursia la Luxor, este doar cu atocarul, chiar si pe harta se vede ca nu este foarte departe.

Din pacate templul de la Abu Simbel, ridicat de Ramses al II-lea, ca monument funerar pentru sotia lui, este departe, in sud, la granita cu Sudan si nu se fac excursii.

Daca ai disponibilitatea ca timp, m-ai ajuta foarte mult, cu niste informatii privind excursiile catre obiectivele istorice ale Egiptului antic.

Inca o data, multumesc.

[06.10.18 11:04:10]

@Claudia Ang: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

fra
    [06.10.18 11:05:20]

@Claudia Ang: vin eu cu o încurajare. Noi am avut rezervare la acest hotel și până la urmă ni s-a anulat zborul și nu au avut disponibilă cameră pentru altă dată. Deci hotelul era full. Așa că am luat un last-minute în altă parte. În schimb la fața locului am întrebat ghidul și pe cine am mai avut ocazia de acest hotel. Nu a fost niciun reproș adus. Din contra, aveau peste 100 români cazați constant la resort. Deci, puteți să-l alegeți cu toată încrederea. De fapt, notele ar fi mult mai mari, dacă lumea ar scrie mai mult despre experiența avută sau dacă ar avea un criteriu de comparație tot din Hurghada!

raduconduracheAUTOR REVIEW
    [06.10.18 11:40:03]

@Claudia Ang: Buna Claudia, la acest review de cazare ai si link-ul review-ului de calatorie "Minunea lumii, Egipt" in care gasesti detalii cu privire la excursiile optionale.

Distanta Hurghada-Cairo este de 465 km si se parcurge cu autocarul in cca 6 ore in functie de traffic.

Plecarea e la 1.30 dimineata, sosirea la Hurghada in jurul orei 23.00.

Autocarele sunt moderne, cu aer conditionat si minibar.

Noi am platit 39 Euro/adult si 19.5 Euro/copil.

Evident ca daca bugetul e generos, se poate merge si cu avionul, presupun ca timpul de deplasare incluzand check-in-ul scade considerabil dar programul de vizitare e tot 8.00-17.00, doar ca plecati cu cateva ore mai tarziu din Hurghada si reveniti mai devreme, adica a doua zi veti fi mai fresh !

Obiectivele probabil ca sunt aceleasi: Muzeul Egiptean din Cairo, Sfinxul si Piramidele, atelier de parfumuri, pranz langa Nil, etc, oricum numai pentru vizitarea muzeului o singura zi e insuficienta asa ca sentimentul de "pe fuga" va ramane in ambele variante...

Vacanta faina!

klarika
    [03.02.19 18:07:35]

@raducondurache: Buna! Iti citesc articolele cu mare interes si am primit multe sfaturi de la tine de aceea vreau sa te intreb una-alta despre Egipt.

Avand in vedere ca nu am fost niciodata in sistem all inclusiv nu prea stim cum se procedeaza.

Si mini barul din camera e inclus? Bauturile alcoolice?

In Hurghada se poate merge fara probleme la cumparaturi singuri? Noi suntem obisnuiti cu Grecia unde hoinarim fara probleme si nu stiu daca si aici se poate.

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Claudia Ang
    [03.02.19 19:03:20]

@fra: Mulțumesc mult

ionut1986p
    [11.08.21 16:12:37]

Buna ziua,

Ne puteti ajuta va rog cu cateva lamuriri?

Banuiesc ca la sfarsifitul lunii august, resort-ul va fi full.

In perioada dvs, resort-ul a fost supra aglomerat? Inghesuiala mare la mese, terase, piscina, plaja?

Noi vrem in perioada 21-28 august dar am vazut multe clip-uri pe net unde turistii nu poarta masca deloc si sunt ingheuiti la masa.

Si in ultimul rand, cum a fost pe aeroport, in avion, purtau toti masca corespunzator?

Multumesc

klarikaPHONE
    [12.08.21 06:58:30]

@ionut1986p: Bună, dacă vă uitați mai atent acest review a fost scris înainte de pandemie. Lămuriri puteți cere celor care au fost recent în Egipt sau la Desert Rose. Uitați-vă la data la care este postat.

Claudia Ang, fra, ionut1986p, klarika, Mihai 81, mishu, raducondurache
    Alte impresii din această RUBRICĂDesert Rose Hotel: