ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2018
ÎNSCRIS: 15.08.18
JUN-2018

încărcat de pe telefon!

Cazare ca la prieteni

Am ajuns prima oară în insula Thassos in iunie 2018. Recunosc că aveam foarte multe prejudecăți legate de această insulă, prejudecăți pe care în mare parte le-am depășit.

Ne-am cazat la Philoxenia hotel în urma review-urilor foarte bune pe care le-am citit pe net și pentru că voiam o cazare la un buget redus.

Am ajuns dimineața, în jur de ora 11. Hotelul are in față o parcare destul de generoasă. Încap 20 de mașini lejer. Cu toate astea, este o parcare neamenajata, adică nu este betonata ori pietruita. Hotelul este situat printre alte câteva clădiri micuțe, ceea ce îi asigură o așezare discretă și liniștită. Totusi, au fost zile in care s-au auzit discuțiile aprinse, muzica si râsetele celor de la hotelul de vis-a-vis, care stăteau dupa pranz si seara, la mesele din curtea hotelului. Distanța dintre hoteluri este de cca 150m. Însă nu este ceva care sa se fi întâmplat frecvent sau care sa ne strice șederea, mai ales că, ușile duble de lemn de la balconul nostru care dădea in față izolau foarte bine zgmotul. Deci ii auzeai numai daca stăteai pe balcon, ceea ce este un risc asumat cand alegi sa stai afară.

Noi am avut camera la etajul 2 (ultimul etaj), cum spuneam mai sus, cu vedere in fața hotelului, spre parcare. Balconul era mare, tip loggie, dotat cu o masă si doua scaune de plastic, precum și cu uscator de rufe.

Camera micuță, însă foarte curată. Lenjeria impecabilă, schimbată de 3 ori într-o săptămână. Baia relativ mică, dar nicidecum înghesuită, cu geam si duș (care funcționează foarte bine) cu perdea si fără cadita, precum și cu mici dotări de uz, care m-au surprins la un hotel de două stele: șampon, gel de dus, lotiune de corp.

În cameră, un mini frigider care funcționa foarte bine, uscator de păr, mobilier vechi care consta în: două comode la capătul paturilor, o toaletă micuță (oglindă și scaun), o banchetă pentru așezat lucrurile, un dulap destul de mare, dotat cu foarte multe umerașe (vreo 15) si 2 sertare mari la baza, însă fără rafturi.

Noi am avut un troller mare pe care nu am avut unde să-l punem, asa ca l-am ținut în picioare în fața dulapului de haine. Pe scurt, camera micuță, dar foarte odihnitoare și curată.

Pe fiecare etaj cca 4 camere sau 6. Nu-mi amintesc exact.

La parter, este receptia, o bucatarioara si vreo 3 mese pentru cine vrea sa ia masa înăuntru. Însă este putin probabil sa-ti doresti să manânci in interior, având in vedere ca afară, pe o veranda cu vreo 5 mese, se poate lua micul dejun la aer si lângă florile minunate din jardinierele de pe margini si mini grădina din fața hotelului. În plus, pe lângă această veranda, pe latura din dreapta a hotelului cum l-ai privi din fața, se află un alt loc foarte plăcut cu mese si scaune unde poti mânca ori sta la o șuetă, la umbră răcoroasă și în liniște.

Micul dejun tip bufet suedez este bun, aproximativ același în fiecare dimineață (ouă fierte si bătute, mezeluri, foietaje cu spanac si brânză, mini croissante cu nutella, brânză, măsline, roșii, castraveti, fructe proaspete, gem, unt, cereale, lapte si cafea) și costa 3.5 euro/persoană. Cafeaua nu este grozavă, iar uneori muștele apăreau în zona dulceturilor, restul fiind acoperit în recipientele de inox.

Mai presus de orice însă la acest hotel a fost gazda: Alexandru, pe numele lui de fapt Athanasios (daca am inteles corect), care este și patron, si recepționer si un fel de picolo :). Un om extraordinar, cald, amabil, foarte atent cu oaspeții lui si foarte preocupat de curățenie și de florile pe care le îngrijește tot el. Doar de anul acesta are două ajutoare la bucătărie și curățenie. Pana acum s-a ocupat mai mereu singur de toate.

El este sufletul hotelului si te face sa te simti nu la un hotel, ci la pensiunea unui prieten.

În concluzie, sejurul a fost unul frumos, în liniște și curățenie, cu excepția ultimelor două zile cand a plouat enorm de mult (acea perioadă ploioasă cu inundații cam prin toata Europa) si care ne-a determinat sa plecam. Altfel, poate am mai fi stat o zi-doua in plus. Am iesit cu greu din parcarea inundată și ea de apa care-ti ajungea pana la glezna.

Recomand hotelul familiilor fără copii (din rațiuni de spatiu restrâns) sau cuplurilor care caută liniște și-l recomand mai ales celor care tin mult la curățenie. Nu vor fi dezamăgiți.

Trimis de Uchi in 15.08.18 08:57:30
Validat / Publicat: 15.08.18 10:38:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Santorini, Corfu, Skiatos, continent

VIZUALIZĂRI: 1007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Uchi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 În fața verandei hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[15.08.18 10:29:47]

@Uchi: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

---------

[15.08.18 10:45:43]

@Uchi: Start vot! Bun venit si succes! O alegere inspirata din cate se vede, felicitari, votat cu mare drag.

[15.08.18 12:32:58]

UchiAUTOR REVIEW