ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2018
DIN: Oneşti [BC]
ÎNSCRIS: 25.11.10
JUN-2018

O locație minunată cu oameni deosebiți

Ultima dată când am fost în Delta Dunării a fost acum 5 ani, la Mahmudia, la pensiunea Dan și Elena și pentru că mi-a fost dor să revăd Delta, am început să caut cazare pe net și ulterior să mă hotărăsc în privința locației. Așa am găsit pensiunea Bianca pe un site de turism românesc, având recenzii foarte bune, iar pe Booking avea note mari, peste 9, iar cei care i-au trecut pragul au lăudat serviciile și condițiile de cazare.

Am rezervat telefonic pentru 3 nopți la mijlocul lunii aprilie, trei camere duble, una pentru noi și două pentru prietenii noștri de familie. Mi-a plăcut prima discuție cu domnul Nicu, proprietarul pensiunii, foarte politicos mi-a răspuns la toate nelămuririle, cu răbdare, despre cazare, mâncare, excursii în Deltă, apoi am trimis un avans prin bancă pentru prima noapte de cazare și am așteptat data de 14 iunie când vom pleca spre Deltă.

Am plecat din Onești la ora 5 dimineața două mașini, pe traseul Onești - Tecuci - Brăila, unde am trecut și cu bacul - Măcin - Isaccea - Tulcea - Murighiol, aproximativ 300 de km, pe drumuri județene destul de bune, iar în jurul orei 12 am ajuns la Murighiol. Nu ne-am grăbit, am făcut pauze pentru cafea, țigări, un sandviș, iar la Nufărul am oprit lângă un câmp cu lavandă pentru a cumpăra produse specifice acestei plante.

Pensiunea Bianca este foarte bine poziționată chiar în centrul comunei, lângă primărie, magazine, baruri, fără a fi nevoie să parcurgeți o distanță mai mare de 200 m și la 100 m de lacul Murighiol.

Prima impresie: Excelentă!

Ne-am cazat foarte repede, am primit cheile de la cele trei camere, iar despre pensiune aveam confirmarea că am făcut cea mai bună alegere. Se observa că pensiunea este foarte îngrijită, curățenie peste tot, atât în interiorul pensiunii, cât și afară, raportul calitate-preț este echitabil.

Curtea pensiunii este destul de mare, frumos amenajată, cu iarbă, flori, sălcii, brăduți, dar și cu foișoare, leagăn, un loc de joacă pentru copii, grătar, fântână arteziană, dar și o piscină exterioară cu apă foarte curată, caldă, cu șezlonguri și umbreluțe de jur împrejur. Seara piscina era curățată și acoperită cu o prelată. Vremea a ținut cu noi, fără ploaie și temperatura aerului în jur de 30 de grade.

Pensiunea este formată din două corpuri. Corpul A are 11 camere duble și triple cu balcon, dar și fără balcon și are două etaje. La fiecare etaj există câte o bucătărie utilată cu toate cele necesare și o terasă spațioasă. Corpul B are 8 camere duble și o garsonieră și o terasă la fiecare etaj cu vedere la lacul Murighiol. Între cele două corpuri se află restaurantul și piscina. Noi în corpul B am primit cele trei camere, două camere la etajul 1 și o cameră la etajul 2, cea a noastră. Camera noastră a fost suficient de mare și foarte curată, cu balcon cu vedere spre restaurant și piscină. Are în dotare un pat matrimonial, cu saltele moi și comode și așternuturi de calitate, două noptiere, mini-bar, un cuier cu oglindă la intrare în cameră, un fotoliu, o masă pentru bagaje, un dulap cu două uși, un TV LCD mic atașat pe peretele opus patului și aer condiționat care a funcționat foarte bine.

De asemenea și baia este spațioasă și curată, cu gresie și faianță, dotată cu WC, chiuvetă, cabină de duș, articole de toaletă (săpunele, plicuri de șampon și hârtie igienică), 4 prosoape albe și curate, de calitate și uscător de păr, iar apă caldă a fost la discreție.

În corpul B, la parter, este un living foarte mare, frumos amenajat. Aici era și recepția cu canapele, TV, aer condiționat, mese și o baie comună. Bucătăria este foarte bine dotată și la dispoziția turiștilor, are două frigidere, aragaz, chiuvetă, foarte multă veselă și ustensile, nu ne lipsea nimic. Foarte bine organizată și gândită toată această zonă.

Pensiunea are în dotare la parter în Corpul A și o sală multifuncțională unde doritorii pot juca biliard sau tenis de masă (2 mese), iar copiii pot juca diverse jocuri puse la dispoziție de către pensiune. Parcarea este gratuită și se află lângă pensiune, dar limitată la 10-12 locuri, dar cu posibilitatea găzduirii lor și în fața pensiunii. Semalul Wi-fi a fost foarte bun, atât în cameră, cât și afară.

Restaurantul este foarte frumos și curat, cu mobilier de lemn masiv, nu plastic, foarte încăpător, cu TV LCD, unde puteai urmări meciurile de la Campionatul mondial de fotbal, cu o bere rece la masă, iar fetele care ne-au servit au fost foarte drăguțe și dornice să ne facă pe plac.

Punctul forte al pensiunii alături de excursiile în Deltă, este mâncarea extraordinar de delicioasă și porții foarte mari, gătită la restaurantul pensiunii. Și acuma îmi lasă gura apă... Prețurile sunt decente, ele pornesc de la 12 lei o ciorbă de pește până la 25-30 de lei o porție de storceag din somn, scordolea, plachie, saramură, pește prăjit cu mujdei și mămăligă. Doar vineri seara nu am mâncat la restaurant pentru că am fost invitați la o familie din sat, prieteni de ai noștri, la o scrumbie la grătar cu mujdei. Nu ne-am văzut demult, ei muncesc în Italia și am stat la un pahar de vorbă până la ora 1 noaptea. Noi am avut cheia de la poarta pensiunii și am intrat tiptil fără să deranjăm și ne-am dus fiecare în camerele noastre la somn. Sâmbătă dimineața la ora 9 plecam la o plimbare minunată și șalupa pensiunii până la Sfântul Gheorghe. Patru zile am mâncat numai pește, excepție au fost numai mesele de la micul dejun. Chiar am făcut o cură de pește...

La pensiune găsiți tot ce vă trebuie, nu trebuie să cărați mai nimic de acasă, având la bar vin, bere (Ciuc la halbă rece și bună 5 lei) sau găsiți ce aveți nevoie la magazinele din sat.

Cu țânțarii nu am avut probleme, camera avea plasă la ușa de la balcon și la baie, iar când ieșeam pe seară ne dădeam cu spray Autan, cam o oră-2 dura atacul țânțarilor. Dar este bine să aveți o bluză cu mână lungă sau trening pentru a nu le da ocazia să vă ciupească.

Pensiunea deține și trei șalupe, iar pentru a simți că suntem în Delta Dunării, domnul Nicu ne-a propus și organizat o excursie cu șalupa pe lacurile și canelele Dunării, până la Sfântul Gheorghe, locul unde Dunărea se întâlnește cu Marea Neagră. Am plătit 100 de lei de persoană și cu noi a mai mers o familie din Constanța cu doi copilași. Aproape 4 ore am navigat de Dunăre, pe canalul Uzlina, lacul Uzlina, lacul Isac, canalul Litcov, lacul Puiu, lacul Erenciuc, localitatea Sfântul Gheorghe. Am admirat lișițe, egrete, pelicani, lebede, stârci și alte păsări cărora nu le știu numele, dar și nuferii albi și galbeni. A fost de poveste! Am plecat la 9 dimineața și ne-am întors la ora 4, cu 2 ore și ceva pauză la Sfântul Gheorghe pentru a face baie în Marea Neagră (ohoo după 12 ani am revăzut Marea Neagră). Am mers cu trocariciul până la plajă, cam 2 km jumătate, iar biletul a costat 6 lei de persoană dus-întors.

M-am gândit de ce anume aș putea să mă plâng, dar nu îmi imi vine nimic în minte... Pensiunea este liniștită, zona este foarte frumoasă, oameni amabili, începând cu personalul pensiunii, proprietarii pensiunii, dar și localnicii.

Recomand cu toată încrederea această pensiune și lăsăm pozele să spună mai mult!

Drumuri bune și vacanțe frumoase vă doresc!

Trimis de c-kosty in 13.08.18 16:47:42
Validat / Publicat: 13.08.18 18:09:51

VIZUALIZĂRI: 2097 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (c-kosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 PENSIUNEA BIANCA - CORPUL B
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

webmaster26 [13.08.18 18:09:32] »

@c-kosty: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Pensiunea Bianca, MURIGHIOL" (nou-creată pe sait)

c-kosty [13.08.18 18:15:43] »

@webmaster26:

Coordonatele GPS sunt corecte, mulțumesc.

webmaster [13.08.18 19:21:40] »

mprofeanu [13.08.18 21:40:29] »

@c-kosty: Foarte bună cazare, am reținut-o, sper să ajung și eu acolo. Trecut la favorite!

c-kosty [14.08.18 18:19:31] »

@webmaster: Mulțumesc!

c-kosty [14.08.18 19:17:24] »

@mprofeanu: Într-adevăr este un loc frumos, condițiile de cazare sunt foarte bune, mâncarea la fel excursiile în deltă de asemenea merită să stați aici.

Mulțumesc pentru vizită și vot.

Zoazore [15.08.18 19:08:32] »

@c-kosty: Ce frumos și curat! Și prețuri decente! Super locație!

c-kosty [16.08.18 16:31:53] »

@Zoazore: Ai dreptate, pensiunea arată foarte bine, proprietarii de treabă, dotările de calitate, mâncarea simplă dar gustoasă nouă ne place foarte mult peștele am mâncat pește ca un pelican, excursia în deltă un vis per total am fost mulțumiți de ceea ce ni s-a oferit.

Toate cele bune.

Yolanda [10.09.18 13:59:26] »

@c-kosty: frumoasa locatia, preturi decente. De retinut pentru viitor.

Vacante frumoase în viitor!

c-kosty [10.09.18 16:34:41] »

@Yolanda: Mulțumesc la fel și numai bine!

c-kosty, mprofeanu, Yolanda, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Bianca: