ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2018
DIN: Cătămăreşti-Deal [BT]
ÎNSCRIS: 26.09.13
AUG-2018

The White Palace El Greco Grecotel Rethymno, Creta – OMUL SFINTESTE LOCUL

Daca vreme de aproape 10 ani am considerat DoubleTree By Hilton Helona Kos drept locatia in care am petrecut cel mai reusit concediu, a venit momentul unei schimbari de top: THE WHYTE PALACE EL GRECO GRECOTEL trece in frunte, fara dubii si fara regrete.

Nu ne-a cucerit din prima, dar nici mult nu i-a luat sa ne convinga de faptul ca oameni minunati, cu munca, determinarea, consecventa si amabilitatea lor pot face din (aproape) orice locatie o locatie de vis!

De la Chania si pina la hotelul nostru am tot " imprastiat" turisti pe traseu, la diverse hoteluri; cu fiecare oprire (mai putin una, la un resort nou, Anemos), ne tot dezumflam; plaja peste sosea, o mizerie infioratoare pe marginea drumurilor, hoteluri inghesuite; cireasa de pe tort au constituit-o hotelurile din Rethymno, care erau efectiv pe trotuar, pe colturi de strazi, statea lumea la piscina in drum; plaja lata, peste sosea, nu ne dadea suficiente sperante. Eram negri, de suparare, iar eu, in calitate de organizator (si) al acestui concediu ma mai agatam doar de speranta ca agentul de turism care ne consiliaza si ne cunoaste extrem de bine nu ne-ar fi trimis in astfel de locatii.

Am ajuns la hotel, unde ne-a intimpinat, chiar de pe treptele autocarului, o armata de oameni; ne-au luat pe sus, cu tot cu bagaje, ne-au instalat pe niste fotolii imbracate in tesatura de cordele (stiti toalele traditionale, asa se spune la noi in Moldova, tesute din petice) in alb si bleu, cu o masuta batuta in mozaic de diverse nuante de albastru; ne-au potopit cu sampanie, sucuri, fruce, prajiturele; am apucat doar sa dam voucherul de cazare si atit, nu ne-am ridicat de pe fotolii o secunda; ne-au adus si prosopele umede, reci, sa ne improspatam, ne-au intors pe toate partile. Dupa vreo 15 min a venit Gallini, sefa de la receptie (blonda, 50 de ani, uscatica, eleganta, perle la git), care nea- acondus spre camera.

Ei, de-aici a cam inceput sa nu ne placa: coridoarele pe care am fost condusi aveau gresie bleu, veche, ca pe vremea lui Ceausescu, balustradele scarilor si scarile parca erau din caminele studentesti de dinainte de Revolutie; camera: mare, spatioasa, stralucitor de alba si de curata-am avut camera dubla superior cu vedere la mare (in fapt, totul este ca in pozele de pe site, cred ca este cel mai onest site din cite am intilnit, caci, deobicei, pozele cam mint); dar: cheie antica si de demult, ca sa conectezi totul la curent puneai o bucatica de magnet intr-un intrerupator ingalbenit de vreme, cada si chiuveta erau din vremea copilariei mele, desi, in afara de baie, am avut o camera de dus spatioasa si dotata ultra-modern, TV de ultima generatie, aer conditionat modern, pat si saltele de mare clasa; o mini-bucatarie: tot ce trebuie pt ceai si cafea, farfurii, tacamuri. De bun venit, in camera, am gasit o sticla de vin si un platou cu fructe.

Am petrecut citeva zile bantuind prin complex ca sa inteleg cum Dumnezeu l-au renovat, caci erau spatii (holurile centrale, restaurantul principal si toate cele a-la-carte, toaletele centrale, holurile care duceau la camerele cu piscina privata si multe altele) care aratau intr-un mare fel, de o frumusete, eleganta si lux extraordinar, iar altele lasau de dorit. N-am inteles nici acum si nici nu mai conteaza, cita vreme SERVICIILE SUNT FABULOASE, EFECTIV IMPECABILE SI SPECTACULOASE, si-am avut o sedere memorabila.

Hotelul are un portal impecabil, la care te loghezi si esti informat asupra a tot ce se petrece in resort; pe holul ce duce la restaurantul central- Ventanas Il Mar sunt ecrane pe care sunt afisate activitatile pe fiecare zi si pe grupe de virsta. Programul de seara (spectacole, concerte) nu ne-a interesat, deoarece am servit masa in fiecare seara a-la-carte, la cite un restaurant cu specific (libanez, asiatic, grecesc, italian si FANTASTICUL THE WHITE- un spectacol gastronomic de mare clasa, pe terasa de la ultimul nive, cu un apus de vis in fata ochilor); nu costa nimic in plus, doar trebuie programare.

Curat in camera se facea de doua ori pe zi; camera stralucea de curatenie (varuita proaspat); mini-barul era umplut zilnic; o plaja superba, curatata in permanenta, cu suficiente sezlonguri, vegheata de doi salvamari; au fost zile de steag rosu si umblau salvamarii pe malul marii dupa turisti mai ceva decit mama, Dumnezeu s-o odihneasca, cind eram copii si mergeam la mare.

Restaurantul principal: o minunatie! erau spatii inchise si cu aer conditionat, separat pt: bauturi (iti alegeai din crama ce vin doresti), salate si preparate din carne, fructe si dulciuri); spatii separate pt mincarea gatita- se gatea in fata ta, pentru piine si pizza; spatiu aparte- Petite Gastronomie, pt copii. Mincare extrem de diversa si de gustoasa, cele mai bune dulciuri gustate vreodata! Statea sampania in frapiere la discretie, toata ziua.

Liniste in tot complexul, plaje salbatice, in stinga hotelului, cu golfulete albastre, ne-am plimbat in fiecare zi de-a lungul plajei si-am ascultat cu bucurie zbuciumul marii.

In ziua plecarii ne-au lasat trei ore in plus in camera, fara plata, si, pina la parasirea resortului, am beneficiat in continuare de serviciile UAI; ne-au indopat cu de toate pina am urcat in autocar (si ne-au dus si bagajele, tot ei).

Nu pot cuprinde in totalitate splendoarea serviciilor din acest resort si ar mai fi de spus un milion de lucruri, insa cred ca cel mai bine este sa " traiti " acest concept LUX ME WHITE, si, mai ales, sa petreceti macar una dintre seri la restaurantul The White, va fi o experienta de neuitat!

Trimis de SIMONA PLESCA in 13.08.18 12:38:18
Validat / Publicat: 13.08.18 14:39:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1956 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SIMONA PLESCA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19500 PMA (din 15 voturi)

[13.08.18 14:38:25]

@SIMONA PLESCA: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 79&ridAnt=88476

Mutat în rubrica "Grecotel White Palace Resort, RETHYMNON" (nou-creată pe sait)

roxi-nico
    [13.08.18 15:07:24]

Frumoasă vacantă! Pretul mă sperie putin... Si culmea, are scor mic pe b....

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [13.08.18 15:23:13]

Am stat si eu in iunie cateva zile la acest resort. In afara de camere care nu sunt grozave, confirm si eu serviciile la superlativ. Amintesc doar de locul unde puteai comanda ce vin vrei, sau puteai cere recomandari in functie de ce mananci. Si erau, cred, peste 100 de feluri de vin!! Sau de restaurantele a la carte The White sau Taverna. Fabuloase!

[13.08.18 17:36:46]

[13.08.18 19:11:32]

@SIMONA PLESCA: Felicitări pentru vacanță!

Mi-ar fi plăcut sa văd și niște poze, la cei 4000 de euro pentru 7 zile cred ca a fost totul de vis.

Aș menționa faptul că hotelul se afla la 10 km de oraș, este intr-o zonă pustie, liniștită. Poate mă înșel, te rog sa mă corectezi.

Prin oraș ați fost? Dar excursii ați făcut?

Vacanțe frumoase îți doresc!

[13.08.18 20:13:39]

@krisstinna: Draga mea, buna seara! Urma sa-ti trimit un PM, sa-ti spun ca aceasta recenzie iti este dedicata si ca, astfel, iti intorc cei un milion de pupici. Am foto dar nu stiu sa le postez, voi ruga maine pe cineva priceput sa ma invete, astazi nu am avut timp.

Tot maine sper sa scriu si impresiile despre Creta si cele doua excursii in care am fost. Creta ne-a cucerit cu rabdare dar drept este ca a fost alegerea noastra sa fotografiem floarea superba, un crin, crescuta din piatra, desi alaturi era un sac de plastic aruncat fara jena de-un tembel.

[13.08.18 20:27:12]

@SIMONA PLESCA:

Am foto dar nu stiu sa le postez

Sunt câțiva pași simpli, poți citi/exersa urmărind acest link: amfostacolo.ro/pic_addnew ... 79&ridAnt=88476

[13.08.18 20:28:04]

@SIMONA PLESCA: Ups, am dedicații

Ce-mi place!

Mulțumesc frumos, chiar vorbeam cu soțul meu despre sejurul tău și îi povesteam că a fost mai scump decât al nostru , din Creta.

Dacă voi v-ati simțit bine, mă bucur. Și mie mi-a plăcut Creta dar mi s-a părut scumpă la cei 2600 euro cheltuiți intr-o săptămâna

E drept că Sentido a fost cel mai bun hotel din Grecia la care am stat vreodată , nu îl pot compara cu nimic din Grecia.

Dacă și soțul meu a zis: “super cazare, super servicii, mi-a amintit de Turcia”

Sunt curioasă cum ai văzut Balos, Gramvousa, cred că pe acolo ați fost.

Aștept să scrii!

Îți mulțumesc, sunt atât de bucuroasă ca mi-ai dedicat ceva

Un dar minunat!

[13.08.18 20:28:08]

@roxi-nico: Buna seara! Am cumparat voucherul pentru The White abia la sfirsit de mai, dupa ce ne-am mincat nervii cu Lujo Bodrum, unde cumparasem inca de la inceput de martie. Drept urmare, am cam ratat toate reducerile, aceasta fiind cel putin una dintre explicatii.

Am vazut si noi scorul microscopic de pe b..., dar am preferat sa creditam scorul de pe TA, care reflecta mai corect realitatea.

Cert este ca fara UAI, la ce scoruri sunt la meniuri, bauturi, etc este cam greu...

Precizez ca tipul acesta de cazare era cel mai sus, cu exceptia camerelor cu acces la piscina (shared sau private), dar noi nu suntem oameni de piscina, ci de apa marii, asa ca ne-am oprit la acest tip de camera. Sa stiti ca holurile care duceau la camerele cu piscina aratau superb, pina si usile camerelor erau diferite fata de cele de pe etajul nostru.

Sunt multe, multe de spus, este o locatie extrem de linistita, la 23.30 se da stigerea; este situata direct pe malul marii, la km de alte asezari. Am facut plimbari foarte lungi pe plaja, care este superba, mai ales spre dreapta, spre Iraklion, cum ar veni; plaja nu prea este pentru copii, se intra in mare cam abrupt, valuri mari cam in fiecare zi, dar toata copilaraia era masata in doua locuri: la piscina si la coada la pizza, in restaurant si erau toti foaarte happy.

[13.08.18 20:34:49]

@krisstinna: 1. Ce ne-am face fara comentariile sotilor nostri, zau asa! Eu personal sunt de cca 30 de ani in asteptarea concediului organizat de sotul meu, ca sa pot face si eu comentarii; norocul meu ca sunt un Capricorn tenace si longeviv, asa ca inca astept.

2. Nu, nu acolo am fost, vei vedea maine.

3. Eu am ramas in gand si cu Royal Blue Sensimar, dar agentul nostru ne-a sfatuit sa optam pt The White; anul trecut era adults-only, anul acesta am vazut ca primesc si familii, dar au zone separate.

4. Primeste dedicatii cine merita.

[13.08.18 20:40:05]

@webmaster26: Da, este corect, multumesc!

[13.08.18 20:48:49]

@webmasterX: Multumesc tare mult, promit sa invat si sa postez foto maine!

[13.08.18 20:51:29]

@SIMONA PLESCA: Mare dreptate ai! Și eu aștept un sejur organizat de soțul meu

Poate intr-o altă viață

Sunt săgetător, el la fel și suntem total diferiți in ceea ce privește gustul pentru o vacanță.

Sa vezi, anul acesta am fost in Croatia, la vamă la Potile de Fier îl întreabă vameșul: unde mergeți? Soțul meu se uită la mine și mă întreabă: unde mergem?

Dacă vreodată te interesează Croatia sa îmi scrii și îți recomand atât cât mă pricep, ceva bun, luxos și scump. Vorbesc despre hotel la malul mării, nu despre muzee și alte chestii de vizitat.

Tu vrei ceva luxos, fără turism de masă, vrei retras și romantic.

Te pup!

[13.08.18 21:18:20]

@krisstinna: Multumesc mult, sa stii ca Croatia este in sfera noastra de interes si voi apela la sfaturile tale. Am avut acum citiva ani un circuit foarte frumos, facut de agentul nostru, dar eram intr-un grup de familii comode, carora li sa parut neinteresant total altceva in afara de shopping, asa ca am lasat totul balta.

Da, sa fie liniste, retras, in natura, nu nebuneala, galagie, viata de noapte.

Cred ca sotii nostri sunt clonati, ca doar n-or fi bigami. I-am spus de un milion de ori unde mergem dar abia acum, dupa intoarcere, a retinut si el unde a fost.

Te imbratisez cu drag!

[14.08.18 20:47:08]

@SIMONA PLESCA: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[14.08.18 20:54:06]

@SIMONA PLESCA: Super!

Ai văzut că se poate, e chiar ușor de încărcat poze, poți scrie și un text explicativ data viitoare.

Foarte frumoase pozele, frumos hotelul ales.

Bravo Simona, ai nume de campioană

PS: la fel arată și hotelul acela din Croatia, totul e alb, e pe plajă, lux și bun gust, la marginea unui orășel foarte frumos. E cam scump, e drept, dar luxul se plătește

[14.08.18 21:00:20]

@krisstinna: Multumesc pentru sustinere! Sa stii ca nu sunt fotografii astea, mi-era si jena sa fotografiez, dar m-a scos sotul meu din pepeni ca se tot jelea la fiica-sa ca nu-i place, ca nu-i de 5 stele hotelul si am facut si eu vreo suta de "clickuri" intr-o dimineata, sa vada si copchila un'se chinuieste taica-sau!

[14.08.18 21:03:12]

@webmasterX: Cu mare drag, eu multumesc pentru indrumare!

[14.08.18 22:06:16]

@SIMONA PLESCA:

Măi dar ce asemănare

Câți ani are fata voastră?

Băiatul meu are 28 de ani

[15.08.18 20:24:01]

Cristina, cu "K", dublu "s" si dublu "n", CONSTAT CA NU POT SA-TI RASPUND, asa ca incerc astfel.

Fiica noastra implineste 26 de ani in ianuarie.

Sa va traiasca baiatul, sa fie sanatos, sa va faca mandri de el! Daca nu esti deja, iti doresc sa fii o soacra-mare iubitoare si iubita, sa ai o nora "infipta", ca tine, si mare iubitoare de calatorii!

DOINITA
    [16.08.18 22:18:02]

În seara asta vot, mâine poate si ecou!

DOINITA, roxi-nico, SIMONA PLESCA