ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2010
ÎNSCRIS: 10.05.10
MAY-2010
10 AD. + 2 COPII

O vacanta MINUNATA

O experienta minunata, doar asa pot incepe sa scriu impresiile despre unul din cele mai frumoase sejururi ale mele. Sa o luam cu inceputul, cred ca cel mai mult conteaza sa pleci in concediu cu o anumita stare de spirit, respectiv sa fii deschis la tot ce este bun si frumos, sa incerci sa te destinzi, sa te relaxezi, sa faci tot ce te face fericit, sa faci lucruri pe care acasa nici nu indraznesti sa te gandesti la ele, cred ca, daca ai putina gandire pozitiva, viata, nu ti se va schimba decat in bine.

Este pentru a doua oara cand ajung in Grecia, si prima data a fost o experienta placuta, dar aceasta din urma a intrecut cu mult asteptarile.

Sa o luam cu inceputul.

Hotelul

Doresc sa vorbesc in primul rand de oameni care lucreaza in acest hotel, sunt niste gazde excelente in adevaratul sens al cuvantului, chiar fac tot posibilul ca fiecare dintre oaspeti sa se simta bine (inclusiv pt cei care cauta "nod in papura"), printre acesti oameni minunati exista si un romanas de al nostru, se numeste Daniel. (orice problema aveti, el va poate ajuta). Referitor la camere, arata exact ca si in poza, sunt curate si spatioase cu muscate la balcon, aer conditionat, (plita nefunctionala), baia este de asemeni curata dotata cu uscator de par. Eu am stat la una cu vedere spre piscina, privelistea fiind minunata

Gradina din spate este mica dar superba cu portocali, maslini si multe, multe flori. Piscina este destul de mare, suficient sa obosesti innotand, exista si una mica pt copii, si pe langa palmieri exista destule sezlonguri sa te poti relaxa la soare si rasfata cu bauturi racoritoare sau alcolice de la bar (aprox 2 eur costau sucurile, ceaiurile, cafelele... alcool nu am consumat la piscina).

Masa cam lasa de dorit, mie personal nu prea mi-a placut, mi se pare prea sanatoasa, :) cel putin pt mine, pt cei care vor sa tina un regim sau mananca sanatos cred ca este perfecta, salata la greu, si cam toate mancarurile nu prea aveau gust, mai putin supa... in fiecare seara ne dadeau diverse supe... astea chiar erau gustoase exceptand cea de peste... beeah, si spaghetele carbonara au fost bune... , la micul dejun aceleasi chestii in fiecare zi, dar era ok... aveai de unde alege (cascaval, salam, iaurt, branza, lapte, oua, cereale, compot, nelipsitele salate, sucuri, cafea, ceai), dar tinand cont de pretul pe care l-am dat pe sejur respectiv 100 eur, sa fim seriosi la noi nu gasesti la bani astia nici macar pt weekend, dar se poate manca pe la terase cu aceeasi bani ca pe la noi.

Va recomand din tot sufletul sa incercati cocktailurile preparate de Sakis... chiar face o sarbatoare din fiecare bautura si pe langa asta sunt delicioase... yammyyy

Referitor la distractie, noi am fost un grup de 12 persoane (10 adulti si 2 copii), fiind mai multi, fiecare cu pasaricile lui... am optat toti pt o excursie la Salonic de shoping (chiar aveti pe ce cheltui bani), si vizitat orasul (Statuia lui Aristotel din centru), Am mai facut o excursie pe bratul Sithonia, practic am mers cu masina pe toata coasta (vreo 250km), sunt niste peisaje sanzationale, o excursie ca aceasta are un farmec aparte, unic... am mai fost si la un Club Spays parca asa se numea, la vreo 15 km distanta, unde am jucat bowling (4, 5 eur de persoana/joc), iar restul timpului l-am petrecut la Hanioti: la piscina hotelului, pe plaja, pe la tavernele din centru... ne relaxam pe timpul zilei fiecare cum stia mai bine pt ca urma seara si ne adunam cu toti in receptia hotelului unde incepeam diverse jocuri de societate:) table, rummy, carti de toate soiurile si ne rasfata Sakis (managerul hotelului) cu diverse cocktailuri, de ajungeam sa ne ducem la culcare tare devreme respectiv ora 3 sau 4 dimineata (cred ca statea mai mult pt shoturile din partea casei) :)

Recomand de asemenea sa faceti o plimbare noaptea pe faleza, marea este luminata de cateva reflectoare... un tablou superb... pe mine ma impresionat si doar traiesc pe malul marii, de asemenea puteti face baie in mare... este ok, dar aveti grija sunt pietricele, iar nisipul nu este atat de fin ca la noi.

Pt mine a fost o vacanta minunata, relaxanta, m-am incarcat cu energie pozitiva, cu siguranta o sa revin.

Trimis de doina13 in 17.05.10 19:26:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Sonia Vilage, Sithonia

VIZUALIZĂRI: 2098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doina13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dupa un pranz copios ne delectam cu un ceai la o taverna din centru

webmasterXY*
    [17.05.10 19:54:56]

@doina nu ai notat cazarea .

Poti sa ne spui gradul de satisfactie intr-un ecou si vom modifica noi ca sa fie notarea completa.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [17.05.10 19:57:33]

Se pare ca gasca din CT s-a distrat pe cinste la hotel Tropical.

Felicitari pt review. Pui si poze?

[17.05.10 20:21:28]

doina 13 sper sa placa melodia atasata!

doina13AUTOR REVIEW
    [17.05.10 21:39:13]

Referitor la camere merita un calificativ foarte bun, si multumesc pt melodie, este foarte frumoasa.

webmasterXY*
    [17.05.10 22:51:44]

Adaugat gradul de satisfactie la cazare .

luci_matache*
    [18.05.10 13:57:17]

Si votul 7 cu superbonusul vine de la mine. Mi-a placut cum ai scris.

[18.05.10 15:42:20]

Deci e clar... in august cand mergem iar acolo o sa stim sa nu mancam ciorba de "fiss" servita de doamna "Pitbull".

Foarte tare melodia ta. Cel care le pune le potriveste cu personalitatea fiecaruia. Mie mi-a pus una gen turceasca de dat din buric... tie ti-a pus sa spargi farfurii: P

[20.05.10 15:20:12]

P. S sterge poza cu delfinul...ca daca o sa cada maine poimaine o sa se prina grecii ca din cauza noastra a cazut

lottee7
    [20.05.10 19:28:55]

Te rog sa-mi spui ceva preturi la teverne. Urmeaza sa plec in Grecia si sunt curioasa daca sunt scumpiri semnificative. Multumesc

[20.05.10 19:39:54]

Mie una mi se par mai scumpe decat la noi. Eu am scris in prezentarea mea ca am dat pe o portie de cyros sau gyros 4 euro... si arata bine sincer... chiar si eu care nu mananc porc mi s-a parut apetisanta portia, o fanta la cutie 1, 5 euro... si am mai mancat undeva souvlaki dar nu e ca al nostru sunt doar 2 portii de frigarui si niste cartofi prajiti... cu 6 euro. Nu e rentabil.

doina13AUTOR REVIEW
    [20.05.10 20:43:09]

Preturile mi se par ca la noi, eu pap in general la restaurante (din cauza jobului), o masa ajunge in jur de max 10 eur (un fel de mancare si o bautura racoritoare sau o cafea)... Dilek... portia de cartofi cu 2 frigarui era 5 eur; apa 0,5l - 0,5 eur; apa 1 l - 1 eur; sucul - 1,5eur;

Dilek*, doina13, lottee7, luci_matache*
    Alte impresii din această RUBRICĂTropical Hotel: