ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2018
ÎNSCRIS: 21.03.12
JUL-2018

încărcat de pe telefon!

O alegere excelentă

Plănuind o excursie la Disneyland am ajuns inevitabil și la capitolul cazare. Știind dintr-o vizită anterioară la Paris că hotelurile pot fi extrem de diferite și de scumpe și cum întotdeauna caut cea mai bună ofertă calitate-pret am ajuns la 2 chestiuni. Un hotel mai modest ca facilități dar acceptabil ca preț și care să acopere nevoile de bază (masă mic dejun-cazare- igienă excelentă) din lanțul Disneyland și cu transport gratuit spre parc sau un hotel in Marne la Valee dar cu transport cu trenul o statie și un preț mai scăzut plus acces la supermarket cu prețuri decente. Prețul a fost primul criteriu în condițiile în care următorul hotel Disney era cu 300 de euro mai scump.

Am cerut și sfaturi într-o sesiune de întrebări CMR și am primit multe răspunsuri ce mi-au fost de mare ajutor. Am gândit că e mai ok să avem transport gratuit și acces rapid la camera de hotel în condițiile în care eram cu copilul și cu toții știm ce imprevizibili sunt cei mici chit că am plătit cca 100 euro în plus (pe care i-am recuperat parțial prin consumul apei de la cișmele la care se adaugă și prețul biletelor de tren de la parc la Marne la Valee). Oricum, în cele trei zile nu am fost deloc în cameră la amiază. Preferam să dormim până la 8-9 și să ajungem in parc la 10.30-11si apoi mai venem seara la 11. Înapoi. Timpul trece oricum extrem de repede.

Hotelul este absolut ok. Camerele sunt simple dar ai tot confortul: aer condiționat, așternuturi curate, saltele confortabile, baia foarte curată, prosoape mari și curate.

Camera avea trei paturi din care unul matrimonial, șifonier, baie foarte curată cu cadă. Exista de asemenea și seif.

Micul dejun mai mult decât satisfăcător: ou fiert, șuncă, brânză, lapte, cereale, croissante, apă, cafea, miere, dulceață, pâine de 3 feluri, unt. In incinta hotelului sunt automate de sucuri și dulciuri (scumpe, ce-i drept - o apă plată la jumătate e 3 euro).

Dimineața și seara sunt autobuzele Disneyland ce vin tot la 15 minute atât la hotel cât și la parc, facilitând accesul în și dinspre parc iar în perioada amiezii tot la 20 minute.

Nouă ne-a plăcut foarte mult acest hotel, nu pentru pretențioși dar comparabil cu hotelurile de trei stele de pe la noi și în contradicție cu celebrele camere minuscule ale hotelurilor pariziene. Camera avea dimensiuni mai mult decât ok.

Dacă am fi să revenim la Disneyland cu siguranță tot aici ne vom caza.

Din păcate pozele pe care le-am făcut le-am șters din greșeală

Trimis de calincheita in 11.08.18 21:01:53
Validat / Publicat: 11.08.18 21:38:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1758 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calincheita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Programul autobuzelor către și dinspre parc

• Alte impresii din această RUBRICĂB&B Hotel Disneyland Paris [Magny le Hongre]: