ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2018
ÎNSCRIS: 24.06.13
AUG-2018

Pe unde am mancat in 2 Mai

Am ajuns din intamplare in 2 Mai si in cele cateva zile am facut ocolul catorva localuri, ce deja aveau macar cateva reviewuri pozitive online. Ce pot spune este ca am mancat peste tot destul de bine, nu am avut probleme digestive si nici nu am auzit sa se planga careva din jur.

Dar sa le luam pe rand.

1. Prima data am fost la "Bianca", din sudul statiunii. Au o mica terasa afara, mese si scaune de lemn masiv nu foarte comode, mult prea aproape de DN si un drum de acces, asadar se aude traficul din zona si atmosfera e departe de a fi relaxanta.

Borsul de peste e bun, cu bucati mari de peste. Salata de icre insa mediocra, fiind 3/4 lamaie cu urme de icre, dar macar vine cu paine prajita. Serviciul este bun, desi era aglomerat. E un local destul de popular, rar cand au avut mese libere de fiecare data cand am trecut peacolo, dar nici nu am revenit. Se poate plati cu cardul.

2. Mergem in partea cealalta de statiune la "Scripliuc Iurie". Dupa un gard inalt si o poarta inchisa neinscriptionata se ascund cateva umbrele brand-uite de o marca de bere si mese de lemn. Am ajuns la orele amiezii, mai era o singura masa ocupata si l-am gasit pe Iurie la curatat morcovi. Probabil ca era suparat, caci a durat cateva minute si mai multi morcovi pana si-a facut curajul sa vina la noi cu un sec "și vreț? ". Sa dai comanda fara meniu la vedere e o experienta deosebita, dar intr-un final ne-am rezumat la bors rosu, frigarui de porc si cartofi prajiti, plus o salata de varza.

Eu fiind din familie de rusi, cu peste 10 ani traiti in Basarabia la activ, cred ca pot emite o parere privind bucataria lui Iurie, asadar:

- borsul rosu este supra-condimentat cu diverse ierburi nespecifice, de parca ai manca ceva oriental; totodata lipseste carnea cu desavarsire, un dezacord cu practicile bucatariei slave;

- carnea din frigarui, desi moale si suculenta, este si ea condimentata din belsug cu arome orientale; in plus este facuta la un aparat electric, similar cu cele de saorma - un detaliu ciudat avand in vedere spatiul interior suficient pentru un gratar adevarat;

- salata de varza proaspata e buna, taiata marunt;

- cartofii prajiti au fost curatati manual, dar au lasat o balta de ulei in farfurie;

Totul a culminat cu o bere calda servita de Iurie si o nota de plata (cam maricica) nefiscalizata.

Nu as reveni si nu pot recomanda acest loc, nefiind nici o terasa placuta, nici cu o gazda primitoare si nici mancare prea buna.

3. Satui de experimente, am zis ca mergem pe ceva clasic si bun. Asadar am aterizat la "Dinamo", de pe DN, dar in multa umbra si departe de zgomotul strazii. Si nu am fost aici o data, ci de doua ori. Peste la gratar facut bine, biban si chefal; bors de peste gustos, dar din peste marunt cu oase multe; mamaliga ba mai moale, ba mai tare, cum ti-e norocul; salata de icre buna, dar fara paine prajita. Serviciul este lent si comenzile sunt onorate in mod aleator. Mesele sunt cam murdare si localul arata a unul unde mananci repede si pleci. Merita pentru mancare buna si preturile decente. A fost varianta de rezerva, in cazul in care nu am fi gasit loc in alta parte.

4. Apoi am ajuns la "Casa Dogarilor", ce este ascunsa pe o strada laterala, deloc frumoasa si deloc memorabila. Dar dupa ce faci o baie in praful lasat de masini, ajungi intr-o curte cu multa umbra si liniste. Cateva mese de lemn, cu scaune individuale, un gratar deja incins in curte, la vedere. Serviciul prompt si prietenos. Salata de icre buna, cu painea prajita in fata ta, legumele la gratar si garniturile facute perfect, dar am avut ghinionul sa nu fie prins prea mult peste in ziua aia, asadar ne-am multumit cu niste zargan marunt pe gratar, facut cat de bine se putea. Recomand cu caldura, dar mai bine sa dati un telefon inainte sa intrebati ce peste au in ziua respectiva.

5. Pe final am descoperit "Casa Margo", unde am poposit de trei ori si daca veneam aici mai devreme, lista de localuri vizitate ar fi fost mult mai scurta. Mancare buna la preturi decente, servirea foarte rapida si mese curate, ascunse prin gradina cu flori si multa verdeata. Cel mai bun bors de peste ce l-am incercat, cea mai buna salata de icre, servita cu paine prajita.

Ca si dezavantaj - meniul cam scurt si unele mancaruri vin la set cu garnitura ce nu o poti schimba. Recomand cu caldura.

6. De curiozitate am fost si la "Micul Golf", dar parerile sunt impartite. Pa de o parte, mancarea a fost buna si e singurul local incercat care avea painea coapta pe loc, foarte buna. Pe de alta parte serviciul este extrem de lent, prost organizat si poti sa mori de foame pana abia ti se ia comanda... Preturile sunt peste media statiunii, dar asta nu opreste ca localul sa fie foarte aglomerat indiferent de ora zilei - e unul din putinele localuri din 2 Mai situat pe plaja.

Copacabana s-a inchis definitiv. La Acvamarin nu am mai ajuns. Celelalte localuri rasarite pe lungimea DN-ului nu mi-au parut deloc interesante.

Am mers si pe la Vama, in cautarea pestelui facut bine, dar la "Dincolo" nu mai au pescarie si servesc doar bauturi si fast food (desi panorama ramane senzationala!), iar la "Cherhana" am gasit conditiile de igiena precare si preturile exorbitant de mari chiar si fata de Bucuresti, asadar am plecat nemancati.

Nu am facut poze, dar majoritatea le puteti gasi online.

Trimis de benea in 11.08.18 17:27:38
Validat / Publicat: 11.08.18 18:01:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA VECHE / 2 MAI.

VIZUALIZĂRI: 3153 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (benea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în 2 Mai? :