ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2018
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUL-2018

Manastirea Icoana

Buna!

Nu vreau sa ma justific pentru ca din cand in cand mai scriu despre cate un lacas de cult religios, recunosc cred in Dumnezeu si o vizita scurta la aici ma face sa ma simt mai confortabil sufleteste si nu numai.

Coltul meu de rai se afla in Oltenia de sub munte si clar este locul unde revin cu mare placere.

Cineva scria despre aceasta manastire ca ar putea sa umbreasca prin prezenta ei pe DJ665 Novaci-Bumbesti-Jiu / Carpinis (9 km de Novaci, 25 km de Bumbesti), cele doua manastiri istorice aflate in Oltenia de sub munte respectiv; Polovraci si Crasna. Eu cred ca de fapt prin aerul ei modernist aduce un suflu nou in ceea ce stim noi despre manastiri in general.

Manastirea Icoana a fost infiintata in anul 1996, iar terenul pe care s-a construit a venit ca donatie a familiei preotului loan Popescu de la Biserica Icoanei din Bucuresti. Hramul bisericii este Sfantul loan Botezatorul. Familia preotului din cate stiu locuieste chiar in apropierea manastiri.

Ultima vizita aici am avut insotitor de seama, adica chiar pe @Roth a noastra si sincer ne-am delectat cu o scurta si placuta plimbare prin gradinile acestei manastiri, astfel ca turul nostru a inceput cu admirarea portilor deosebit de frumoase confectionate din lemn si care ne aduc aminte de celebrele porti maramuresene.

In curtea generoasa a manstirii primul lucru care iti atrage atentia este "vechea" biserica din lemn de altfel acesasta reprezinta locul de inceput monahal pe acest teren. Intre timpul scurs de la ultima mea vizita aici am bagat de seama ca biserica mare este gata si confortul credinciosilor este maxim.

Sa revenim la curtea manstirii care arata ca un adevarat Herastrau al Bucurestiului. Spun asta pentru ca locul este generos si frumos impartit astfel ca poti admira o gradina de trandafiri, alta de hortensii, o cismea din piatra, alei pietruite iar in planul lateral stanga puteam vizita paunii gazduiti intr-o confortabila cusca.

Langa cusca paunilor se afla o arteziana superba confectionata din piatra iar la umbra copacilor poti sta linistit sa te reculegi pe cate o banca.

Asa ca daca se intampla sa fiti in zona incercati sa alocati cateva minute pentru a vizita acesta gradina frumoasa si de ce nu sa te rogi in biserica manstirii.

Rog Web sa ataseze aceasta frumoasa prezentare https://youtu.be/R_s_g6CBQ6I. Multumesc anticipat!

Trimis de adrianbogdan in 11.08.18 13:59:39
Validat / Publicat: 11.08.18 17:20:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CRASNA [GJ].

VIZUALIZĂRI: 997 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 dupa poarta

[11.08.18 17:19:39]

Mutat în rubrica "Mănăstirea Icoana [Cărpiniș], RÂNCA / NOVACI" (nou-creată pe sait)

adrianbogdanAUTOR REVIEW
[11.08.18 19:26:27]

@webmaster26:buna seara!

da, pozitionarea este corecta.

[11.08.18 19:51:18]

ioan marinescu