ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2018
JUN-2018

Circuit cu masina prin Europa (6) — Cazare Elvetia

Circuit cu masina prin Europa (6) - Cazare Elvetia

Casa VIKTOR

Dupa ce am vizitat oraselul St. Gallen ne-am indreptat spre locul nostru de cazare. O sa va spun ca daca vizitezi Elvetia si mai si vrei sa-ti iei cazari la hoteluri de 2 si 3 stele trebuie sa stii ca te va costa foarte mult. Din acest considerent, noi am luat cazarea de pe Airbnb.com, pentru cei care nu stiu, de regula, pe acest site sunt persoane care isi inchiriaza locuinta pentru turisti, in anumite perioade ale anului. Pentru aceasta cazare, (pentru doua camere) am platit 107 euro. In perioada cautata de noi, o camera, cu paturi suprapuse costa in jur de 80 de euro.

Dar sa revenim la locatia noastra “Casa Viktor”, se afla la capatul unei stradute pietruite, aici am ajuns destul de usor dupa coordonatele fixate de dinainte pe GPS. In fata si spatele casei se desfasurau lanuri inverzite de porumb iar graui care incepea sa-si schimbe culoarea in galben.

Am parcat masina am coborat si ne-am uitat jur imprejur sa vedem ceva cetateni, nimic nici tipenie de om. OK, ne-am zis dar hai sa sunam la o sonerie, dar unde este soneria, nu tu gard, nu tu sonerie, pai hai la usa casei poate ne lumineaza cineva. Am sunat si ne-a intampinat un batranel cu doua degete bandajate (suferise un accident casnic, ceva legat de o drujba), care, foarte amabil si intr-o engleza impecabila ne-a spus ca am nimerit foarte bine si ne-a facut turul casei.

Casa de altfel destul de maricica dar destul de multa ingramadeala in ea. Noi am avut camera la etaj iar prietenii nostrii la parter.

Camerele potrivite ca marime, lenjeria curata, dar multe obiecte in camera, si noptiere si scaune si un mic balansoar si un birou si vaze pe jos deci intr-un cuvant foarte aglomerata, abia te strecurai printre ele.

Afara avea chiar si o mica gradina de zarzavat, cu cateva legume (trei fire de rosii, 10 fire de ceapa, cateva fire de ardei, fragute, castraveti), o mini sera in care avea si legume dar si flori, avea chiar si un mic lac, asa cat o cada de baie, dar si aici toate ereau aglomerate, Avea si o terasa cu flori ornamentale, dar toate astea putin cam aglomerate. Nu este asa ca am folosit de prea multe ori aglomerat, pe semn ca gazda noastra nu voia sa renunte la nimic. Na o casa de oameni, bucataria utilata, dormitoarele noastre pana la urma au fost ok, baia spatioasa si curata.

Gazda, dupa ce ne-a facut prezentarea casei si un mic instructaj cum sa sortam deseurile menajere, ne-a urat sedere placuta si a plecat. Imi pare rau ca nu am facut poze, de aceea am incercat sa expun cat mai multe.

Am avut conexiune foarte buna la net, am avut parcarea gratuita, ba chiar gazda ne-a invitat sa ne servim cu dulceturile de pe masa (nu am facut-o pentru ca nu aratau ca si dulceturile noastre, ereau foarte fluide), am mancat fragute “elvetiene”, intr-un cuvant, daca nu esti prea pretentios, a fost OK.

Trimis de lenti in 05.08.18 21:47:46
Validat / Publicat: 06.08.18 08:22:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 2354 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lenti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.08.18 08:22:13]

@lenti: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Casa Viktor [St. Gallen], ST. GALLEN / ARBON / RORSCHACH" (nou-creată pe sait)

• SOCIALs