ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2010
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
APR-2009

Schitul Piatra Scrisa

Stiu ca nu va prea omorati, majoritatea sa cititi reviews-uri despre biserici si manastiri, dar... daca totusi ati dat clic pe subiectul meu de azi, va implor sa cititi mai departe!!!

Schitul Piatra Scrisa - merita atentia vostra, pentru cateva clipe, macar!

De obicei, cei care au construit manastirile, au cautat intotdeauna locuri retrase, sa fie cat mai indepartate de cele lumesti, sa poata avea linistea si pacea necesara pentru rugaciune! De aici e si, probabil, expresia ca '' s-a retras'' la manastire!

Cate manastiri stiti voi exact la sosea?? Prea putine! De obicei vedem un indicator, care ne informeaza ca la... x km la stanga e o manastire! Si de cele mai multe ori nu apasam pe frana, din cauza ca ne grabim sau... din diverse motive, cu toate ca... poate am vrea!

Ei, Schitul Piatra Scrisa, e chiar la sosea si inca la una mare si importanta!

Cand vii dinspre Caransebes, catre Baile Herculane, cam la 25 de km, in apropiere de localitaea Armenis, altitudinea incepe sa creasca, soseaua serpuieste, iar raul Timis a sapat vai adanci! Aici el curge paralel cu soseaua si este intotdeauana un aer curat, care te invioreaza.

Este pentru mine si familia mea un loc de popas placut si obligatoriu, in calatoriile noastre. Exista aici o parcare generoasa si in apropiere e un restaurant, in care poti sa-ti astamperi foamea cu ceva bun la gratar. Si setea, bineinteles.

Si, daca cauti si-o oaza de lumina si credinta-ei uite ca si aici esti norocos! Vei fi surprins, bineinteles, ca mine intaia oara, in primul rand de locul unde este construit Schitul: Chiar intr-o stanca, pe partea stanga a soselei, la doar 5 metri de podul de cale ferata peste raul Timis!

E o biserica mica si modesta, de aproximativ 10 metri patrati, in care daca incap vreo 20-30 de oameni. Dar... e posibil sa va simtiti mai bine decat intr-o biserica aglomerata, plina de icoane, picturi si ornamente de aur! Aici nu este mormantul nici unui mare domnitor ingropat, cum intalnim la alte manastiri! De multe ori, doar lucrurile simple si credinta ne apropie mai mult de Dumnezeu, nu doar greutatile si necazurile!

Deci, ca sa ajungi sus, la ea, va trebui sa urci o multime de scari sapate in piatra, ce ne amintesc de truda credinciosului in urcusul lui spre desavarsire! Mai intai e clopotnita, apoi o cruce mare si alba, tot din piatra si apoi, in dreapta e numai stanca! Cu vopsea alba e scris chiar pe stanca''Manastirea Piatra Scrisa'', apoi, pe la mijlocul scarilor, pe dreapta este pictata acea icoana miraculoasa cu Sfanta Treime, care a fost descoperita si din cauza careia acest loc a devenit un loc sfant! Vara e umbra pe scari, ca e vita de vie.

La cativa metri mai sus ''dai cu capul '' de podul de cale ferata peste raul Timis! Tot timpul sunt oameni acolo, urca sau coboara, ori aprind lumanari pentru cei dragi sau cumpara de la magazinul cu obiecte religioase cate ceva! Hramul manastirii se sarbatoreste in prima duminica dupa Rusalii, in Duminica tuturor Sfintilor! Deci manastirea este sub un pod de cale ferata, sapata intr-o stanca imensa!

Despre istoricul manastirii nu stiu prea multe detalii, decat ca ar fi aparut, pentru prima oara numele de ''Piatra Sfintei Treimi'', la sfarsitul secolului 18, scris pe o harta militara, din timpul Raboiului Austro-Ungar! Si apoi, in 1938, in jurul icoanei miraculoase o familie din zona au construit bisericuta, dupa ce fata lor ar fi murit la o varsta destul de frageda. Dupa aceea s-a construit si clopotnita si casa unde locuiesc calugarii si se vand obiectele de cult.

Si... cum, fiecare manastire ale legenda ei, eu nu o sa scriu, ca majoritatea''click aici'', pentru ca sunt sigura ca nimeni nu mai da clic, ci v-o spun pe scut:

Se spune ca in urma prelungiirii caii ferate peste raul Timis, s-a dinamitat o stanca, pentru a face un tunel prin care sa mearga trenurile! Muncitorii au fost uimiti ca exact in locul acela unde ar fi urmat sa fie tunelul, a aparut pe stanca o icoana, care nu arata a fi zugravita de mana omeneasca! Asadar, iesirea tunelului a fost deviat cu 5 metri spre Armenis. Din tren, puteti observa cum la iesire din Armenis, in tunel, calea ferata face o mica cotitura la dreapta.

Locul acela a fost numit''Piatra Scrisa''! Tot aici a fiost descoperita si... o comoara-harul lui Dumnezeu!

Mai sunt si alte traditii care vorbesc despre recunostinta oamenilor care au scapat de primejdii si au avut nevoie sa faca ceva concret, in semn de multumire divina! Pentru ca aici, chiar s-au si petrecut adevarate minuni.

Am vizitat de foarte multe ori acest loc binecuvantat al tainelor si minunilor, dar cel mai mult mi-a placut cand am nimerit intr-o iarna, de Boboteaza! Slujba era oficiata afara, de preotii imbracati in vesminte frumose, de sarbatoare, la poalele stancii, langa raul Timis. A fost ceva ce cu siguranta n-as putea uita! In primul rand numarul credinciosilor veniti in procesiune din alte zone din Banat, cat si felul cum se proceda acolo, foarte diferit de zona mea!

In anul 2008, s-a construit in apropiere, pe deal, o biserica mare si frumoasa, unde sa incapa cat mai multi credinciosi.

Dar, eu tot la cea veche ma intorc mereu... si va sfatuiesc si pe voi s-o faceti, daca pasii va vor purta pe meleaguri banatene!

Trimis de georgiana in 15.05.10 10:52:03

VIZUALIZĂRI: 4718 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Locul unde este schitul-sub un pod de cale ferata!

biancuta
[15.05.10 11:34:03]

Asa e, georgiana, multi nu citesc aceste rws, dar din pacate multe din ele de dezvaluie amanunte foarte interesante, de care nu stiam si ramanem in continuare in nestiinta daca nu le citim.

400 pma pentru prezentare. (credeam ca voi sparge eu gheata, dar sunt a doua)

[15.05.10 11:43:00]

@Biancuta,

Multumesc frumos!

Am sa pun si pozele, dar sunt la lucru si merge greu netul pe modem, dar dupa ora 14, ajung acasa si le puteti vedea.

ancamariagadea*
[15.05.10 11:54:46]

Un despre care chiar nu am auzit

Asteptam pozele!

ms65
[15.05.10 12:30:26]

foarte frumoasa si interesanta descriere...din toata inima votul meu

any*
[15.05.10 14:34:59]

Un vot mare pentru o banatanca atit ge faina, si ptr toate review-urile scrise, trec aproape lunar pe la Piatra Scrisa [Armenis] nu tot timpul oprim, de multe ori nu urcam in minastire, aprindem doar luminari si pornim mai departe la drum.

Sanziana
[15.05.10 14:38:25]

Doar coincidenta face ca am putut sa-ti returnez superbonusul, nu de alta dar te pomenesti ca raman datoare

S-a nimerit sa fiu a saptea, numarul meu norocos, si daca tot s-a nimerit sa intru pe postul tau ti-am urmat sfatul si l-am citit pana la capat, nu mi-a parut rau sa stii.

Felicitari, pare un locusor deosebit

zangela69
[15.05.10 15:00:41]

in concediul din 2008, am fost aici, in treacat, in drumul spre herculane. este intr-adevar ceva deosebit.

alinutzza140*
[15.05.10 15:06:31]

Georgiana am citit cu placere review-ul tau . Stii sa atingi omul la suflet.Un vot de la mine.

[15.05.10 19:41:07]

Sunt ceva probleme cu incarcarea pozelor?

Ca le-am pus de vreo 5 ore si nu se vad!

biancuta
[15.05.10 19:49:04]

Da, si eu mi-am pus aceeasi intrebare, eu le-am incarcat pe ale mele aseara si tot nu se vad.

webmasterXY*
[15.05.10 19:58:43]

Aveti un pic rabdare se vor valida in curand!

[15.05.10 20:18:37]

Ce ne-am face daca in goana noastra zilnica pentru asigurarea traiului, nu ne-am opri macar cateva minute sa ne linistim mintea si sufletul , int-un astfel de loc? Este bine cand cineva ne aminteste de ele.

magdalena
[16.05.10 08:24:48]

Interesant obiectiv si foarte frumos scris!!!

[16.05.10 08:43:31]

Acum, cand vad fotografiile, ma intreb cum a rezistat sub acel pod, cum rezistra si azi vibratiilor si mai ales cum de nu a fost demolata biserica, odata cu constructia podului? . Cu siguranta ca acolo sus cineva are grija de acest lacas sfant.

[16.05.10 08:59:33]

@Diaura,

Cred ca nu ai inteles bine, ori eu nu m-am exprimat corespunzator!

Chiar in timp ce construiau calea ferata, dinamitand stanca au gasit acea icoana pictata pe stanca de o mana care nu parea a fi de om!

Si abia dupa aceea in jurul icoanei Sfintei Treimi s-a construit biserica, deci nu era nimic acolo, pana muncitorii de la constructii poduri nu au descoperit pictura-icoana!

Vad ca rezista si biserica, precum si muntele!

Mie intotdeauna mi-au placut bisericile vechi,mici si simple ,nu cele in care se face risipa!Dar,m-au impresionat mult picturile din ele!

[16.05.10 10:15:04]

Imi cer scuze daca am confundat ceva pe acolo, prin text si prin informatie. Oricum legendele nu se potrivesc mereu cu datele istorice si din acest motiv se pot face si confuzii.

magdalena
[16.05.10 14:52:58]

Acum, vazand pozele, ti-as mai da un vot georgiana, dar nu mai pot! Asa ceva nu am mai vazut!

[16.05.10 17:25:51]

sper sa placa melodia atasata, putem schimba!

[16.05.10 19:22:53]

webmaster13,

Ori tu esti ghicitor, ori cineva ''m-a turnat''... pentru ca tu intoddeauna asa imi alegi melodiile, de parca as face-o eu!

Deci Ducu Bertzi este unul dintre preferatii mei!

Multumesc mult!

TORA INGRID
[16.05.10 19:30:40]

E duminica seara si doar acum am citit review-ul. M-a miscat, tocmai pentru ca azi am trecut pe langa o bisericuta veche pe care o vad mereu in drumurile mele. N-am intrat dar e ultima oara cand mai gresesc astfel... Cum nimic nu e intamplator si toate le aranjeaza Cel de Sus, in urma cu doua zile mi-am luat o camera foto gandindu-ma ca trec mai mereu pe langa atatea locuri si lucruri frumoase, ca imaginea captata e mai fidela ca memoria mea chiar daca nu poate sa redea si emotia.

Fain review, l-am votat cu tot dragul.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.05.10 23:39:39]

Si tu, draga Georgiana, ai un har aparte. Acela de a ne incanta cu o usurinta si o cursivitate a randurilor povestite in fiecare review al tau, de ne impresionezi de fiecare data!

Si acum ai reusit din nou sa ma uimesti, cu al tau talent, cat de frumos ne povestesti!

Iar schitul Piatra Scrisa e-o minunatie

Cu-acea icoana a Sfanta Treime

M-a fermecat si ochii de la ea nu mi-i pot lua

Caci pare acum pictata... aievea!

Bravo pentru sensibilitatea scrierii si felicitari pentru prezentarea acestei minunatii!

Un vot din suflet primeste acum si de la mine!

[17.05.10 10:33:28]

am trecut de zeci de ori pe acolo, ca un ignorant, dar promit ca data viitoare ma opresc.

un vot si de la mine.

[17.05.10 10:47:55]

@Cosminp, Multumesc!

De obicei, uitandu-ma peste alte ecouri de-ale mele, am observat ca sunt in mare parte scrise de barbati!

M-am mirat de data asta ca am ecouri NUMAI de la femei, fiind un ecou despre un loc sfant!

Tu esti primul care scrie, dintre barbati!

De ce oare?? De ce voi, barbatii fugiti de biserici ??

piti
[17.05.10 10:58:42]

Poate pentru ca suntem mai pacatosi ?!

[17.05.10 11:02:05]

@Piti,

)))))))))Tie chiar nimic nu-ti scapa???!!!Tot citesti??Cum ai rezolvat cu seful pentru Ranca??

pepsi70ro
[17.05.10 11:27:50]

Abia acum am resusit sa citesc frumosul tau review-ul, cred ca este superb acolo, m-ai convins ca data viitoare sa nu-l mai ratez. Vot+felicitari!

[17.05.10 11:35:09]

@georgiana, nu cred ca barbatii fug de biserici, cred ca este o simpla coincidenta.

sau poate noi suntem mai infipti in realitate si femeile sunt mai visatoare.

oricum, nu conteaza. vezi ca au inceput si barbatii sa scrie.

david
[17.05.10 11:46:16]

Recunosc, am poposit de multe ori pe langa Schitul Piatra Scrisa dar am preferat sa opresc la restaurantul din apropiere datorita preparatelor gustoase din meniu.

Cu siguranta la urmatoare vizita voi intra si aici.

[17.05.10 11:57:05]

Multumesc frumos tuturor!!!

Vad ca v-am provocat acum, baieti iar ecourile voastre au ''desenat '' un zambet de fata mea!

Poate citesc si calugarii de la Piatra Scrisa si se minuneaza! Ca... avansand tehnologia, isi mai scot si ei nasul din carti si trec pe internet!

Sunt convinsa ca nici unul dintre cei care au citit review-ul acesta, cand vor trece pe soseaua aceea, nu vor fi indiferenti, ci vor opri macar o singura data, din curiozitate sa se convinga de ceea ce am scris, cu mult drag, aici!

[17.05.10 12:01:56]

sigur vom opri, dar ei voi "vizita" si restaurantul de care povesteste @david.

presario
[17.05.10 13:15:45]

Vine si votu 24, de la barbat de data asta.

Incercam sa "egalizam" situatia ecourilor.

mirelutza
[18.05.10 22:37:48]

Un loc interesant .....

Imaginea aceea cu schitul "infipt" in stanca este extraordinara ; asta imi aduce aminte de manastirea namaiesti de arges cu stanca pe ea si de manastirea corbi tot din arges care este sapata in stanca .

Frumos review si ..... 400 de "aplauze" de la mine ......rasuna pana la tine !

Marian Preda
[23.11.11 17:33:13]

@georgiana:

M-am riscat si am citit!

Calugarii de la Piatra Scrisa. oricum se minuneaza!

Crede-ma, in fiecare zi fac matanii asupra RW -ului tau!

Cat despre tehnologie, hai sa fim seriosi, s-au blocat serverele, pe un anumit site!

[23.11.11 17:44:14]

Sa stii ca acesta este unul dintre reviews-urile pe care l-am scris cu mare placere, afara in curte, sub tei. Ma bucur ca l-ai citit si tu si ca ti-a placut. Iar acest mic schit, care nu iese cu nimic in relief, fata de alte biserici marete, este un loc in care intotdeauna am simtit ca exista CEVA!

N-am idee daca au citit sau nu calugarii de Piatra Scrisa review-ul meu, dar daca au facut-o... m-ar bucura. Eu am scris pentru voi, in primul rand!

Acum,in apropiere am observat ca s-a deschis un restaurant cu autoservire,care pentru soferii grabiti este o varianta excelenta.Noi am oprit de cateva ori si mancarea este foarte buna,iar pretul excelent!Si este si parcare in apropiere.

creivean
[23.11.11 17:47:35]

@Marian Preda

Crede- ma, in fiecare zi fac matanii asupra RW-ului tau!

Crede-ma, vad ca esti perseverent in ecouri penibile. Dar, nu asta deranjeaza.

Deranjant este de fapt ca, tu nici nu realizezi ca, cu remarci precum cea de mai sus, ii faci mai mult rau decat bine autoarei.

Ca sa nu mai zic ca suntem in post, iar inchinarea la idoli este un mare, mare pacat in crestinism.

Na, da tu faci cum crezi...

Marian Preda
[23.11.11 19:16:20]

@creivean:

Se pare ca ai anumite afinitati spre un anumit... organ, de trista amintire.

Mai, intr-adevar este o sarcina de siguranta fundamentala impotriva agresiunilor!

Din pacate, nu intelegi scopul de ''mentinere a pacii'', ironia sau gluma. Dar in socialismul in care ne-a indoctrinat, putini au inteles nuanta asta!

Natiunea asta are nevoie de spirit, de haz, sau cum bine ai spus, de duh binecuvantat.

In toata aceasta trinitate divina, se gaseste loc si de umor ,,negru''... ingaduitor.

Cred ca am fost in considerente normale, daca nu...

IMI cer scuze!

gheisa
[23.11.11 19:37:26]

Mi-as dori sa existe cu adevarat in dictionar cuvantul "jenibil" si sa fie si ilustrat.

valimi
[23.11.11 19:39:01]

Daca-i off-topic, pai sa fie:

Mai oameni buni, pe langa faptul ca ma faceti sa palesc de invidie pentru off-topic-ul perfect pe care-l practicati, va invartiti in jurul cozii de prea multa vreme.

@Marian Preda, creivean, ca multi alti cititori cotidieni de pe AFA, nu a putut sa nu observe o anumita pozitie pe care o adopti ori-de-cate-ori ti se iveste ocazia sa dai un vot cui vrei tu mai mult. Poti vota linistit si fara sa justifici cu atata... vehementa, sa zicem.

@creivean, cand iesi de pe forum devii foarte concentrat numai asupra unui user sau unui grup de useri, iar acest lucru este usor de remarcat, cu toate ca Marian Preda e un caz demn de luat in considerare. Dar de ce coincid reactiile exagerate de repulsie doar cand se apropie taierea porcului? Are "subiectu" dreptate, aminteste un pic de practicile lui secu', am mai auzit asta undeva.

Rog un web avizat sa mute tomberonul la rubrica aia misto, nou-infiintata, ca daca mai iau un avertisment imi crapa obrazul de rusine...

santana*
[23.11.11 21:02:17]

Hai mă, oameni buni, la ce vă certaţi? Spuneţi-i omului verde-n faţă cum stă treaba. Vreţi s-o fac eu? Bine. Amice Marin Preda, userul Creivean este soţul Georgianei şi, pînă la un punct, sunt normale reacţiile lui. Vezi dacă nu vii la întîlnirile afa? Aşa păţeşti.

[23.11.11 21:07:45]

@Santana,

Daca citesc ecoul si calugarii... va trebui sa te spovedesti poate merge si online!

18 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
alinutzza140*, any*, biancuta, cosminp, dananecula, david, Diaura*, georgiana, gheisa, magdalena, Marian Preda, mirelutza, piti, presario, santana*, TORA INGRID, valimi, zangela69
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Caransebeș și împrejurimile: