ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2018
ÎNSCRIS: 31.07.12
JUL-2018

O vacanta minunată la Premier Fort

Am mers anul acesta pentru prima oara in Bulgaria, la mare. Asadar pentru noi totul era nou – tara, drumul pana acolo, litoralul bulgaresc. Am ales Premier Fort in Sveti Vlas la recomandarea unor prieteni.

Drumul a fost chiar ok, am ajuns la hotel in jurul orei 14.00. Tipic pentru toata zona Sveti Vlas am vazut ca sunt aparthotelurile, si nici al nostru nu facea exceptie. Este situat intr-o zona linistita, cu spatii mari, unde inca se mai construieste.

Este un complex compus din mai multe cladiri, fiecare cu cate 4 sau 5 etaje si mai multe intrari. Este situat pe plaja – o faleza mai inalta - intr-o zona superba de unde se vede marea cat privesti cu ochii. Tot in complex mai sunt doua restaurante, unul pentru turistii care au luat pe langa cazare si una sau mai multe mese (Le Chef), iar celalalt unde se putea comanda a la carte (numit The Taste).

Complexul mai are trei piscine, una dintre ele situata frontal, una de copii langa ea, iar a treia este situata intr-o zona mai linistita, langa restaurantul Le Chef. Mai exista aici un mic supermarket, cabinet medical si un club al copiilor.

Receptia este ampla, cu posibilitatea ca patru familii sa fie cazate in acelasi timp. Mi-a placut ca odata ajunsi acolo am fost invitati sa luam loc cat durau formalitatile de cazare. Procedura lor implica blocarea pe card a unei sume de 50 EUR, in cazul in care sunt aduse prejudicii hotelului. Probabil sunt patiti de fac asta, oricum pentru noi nu a fost o problema si la plecare au deblocat suma imediat. Am primit bratarile pentru restaurant (de culori diferite in functie de masa) si am plecat. Ce mi-a mai placut a fost faptul ca fiecare familie este insotita de un bell boy catre camera, iar pe drumul pana acolo ti se dau toate informatiile necesare: unde este restaurantul si care este programul, unde este supermarketul, care este programul restaurantelor, etc.

Camera

Noi am avut un family room, care avea adica la unul dintre capete o chicineta cu vesela si tacamuri, burete si detergent de vase, cesti, cuptor cu microunde, cafetiera electrica. (Inteleg ca apartamentele cu unul sau mai multe dormitoare au o bucatarie utilata cu de toate, plus masina de spalat rufe). In camera un pat dublu matrimonial si inca un pat extensibil. Mai erau desigur televizorul, telefon, seif, fier de calcat si masa de calcat, prosoape de piscina personalizate cu numele hotelului.

Camera care ne-a fost repartizata nu avea vedere spre mare, insa dezamagirea initiala a fost recompensata de faptul ca zona din spate, unde privea camera noastra, era foarte linistita. Puteam sta cu usa de la balcon deschisa tot timpul, fara sa auzim vuietul de la piscina sau zgomot de vesela de la restaurant. A fost asadar foarte bine. Baia este spatioasa, cu cabina de dus, cosmetice si multe prosoape impecabile. Ne-a placut camera, cocheta, confortabila, luminoasa si linistita.

Curatenia este desavarsita, lenjeria se schimba la trei zile si prosoapele zilnic. Am remarcat ca atunci cand se face curatenie nu vine camerista, ci cameristele, veneau vreo patru si terminau de aranjat o camera cam in 15 – 20 minute. Dealtfel tot complexul nu duce lispa de personal, peste tot erau multi angajati care se ocupau de diverse lucruri, asa incat toti turistii sa se simta cat mai bine. Cameriste erau inclusiv noaptea, in caz ca probabil ar fi fost nevoie.

Restaurantul

Noi am avut un pachet cu toate mesele, full board. Restaurantul unde mancam era Le Chef si ne-a oferit doar experiente pozitive. Ca o remarca generala, toate mesele erau bogate, variate, proaspete si cu de toate. Toti isi puteau gasi ceva bun si pe plac.

Micul dejun era cea mai aglomerata masa a zilei, desi nici celelalte nu erau neaparat mai libere. Gaseai de toate: paine de multe feluri (chifle, felii, de cereale sau cu malai, cu legume chiar), mezeluri, branzeturi, oua in diferite feluri (chiar omleta doar din albusuri), bacon, carnaciori de multe feluri, cereale langa boluri separate cu miez de nuca, stafide, prune si caise uscate, legume proaspete si multe, fructe cat cuprinde – intr-un loc erau boluri pline cu fructe intregi (cirese, banane, mere, piersici, nectarine, prune etc) iar in altul tavi cu fructe taiate si curatate (pepene rosu, pepene galben, ananas etc). Statie de clatite langa boluri mari cu ciocolata delicioasa (inclusiv alba), gemuri si dulceata. Sa nu uit de lapte, fie rece, fie cald, de asemenea iaurt. Pe fiecare masa era un termos cu cafea, tacamuri, servetele. Zona centrala era cea mai aglomerata si nu de putine ori dupa ora 9 dimineata nu prea gaseai o masa libera, in special pe terasa. Asa am ajunsa sa descoperim o zona linistita a aceluiasi restaurant, si cumva mai “cu clasa”. Aici erau fotolii tapitate, aer conditionat, muzica in surdina si in general o atmosfera ce parea cu mai multe stele decat pe terasa. Ne-a parut bine ca am descoperit aceste saloane (sunt doua) si multe din mese le-am servit aici.

Pranzul si cina erau foarte bogate in preparate, atat cele obisnuite (de exemplu doua feluri de supa zilnic), cat si cele mai speciale. Aveau peste zilnic (am facut cura de peste, as putea spune), tartina cu mousse de avocado, friptura de iepure sau miel, porc cu masline, budinci de spanac si brocoli, placinte de legume foarte gustoase. In fiecare seara era un chef (imbracat ca la carte), care te servea – daca doreai – cu o friptura speciala (de curcan, vita etc), iti aranja farfuria si te invita sa iti alegi sosul preferat. Dealtfel, daca doreai puteai servi cina ca intr-o seara in oras, ospatarii iti aduceau frapiera pentru vinuri si atmosfera era foarte placuta. La pranz si seara bauturile sunt contra cost. Pentru ca am mancat atat de bine la restaurantul Le Chef, la celalalt (The Taste) nu am fost deloc, insa erau in permanenta clienti si acolo, desi nu toate mesele erau ocupate.

Piscina

Era atractia centrala a complexului in materie de distractie. Cea centrala este ovala si are doua tobogane. Cel albastru este mai molcom, se unduieste cu multe curbe pana jos. Cel rosu in schimb – construit anul acesta - este palpitant de-a dreptul si are o cadere directa in apa de la un nivel comparabil cu etajul 3! Eu am indraznit sa ma dau doar de doua ori pe el, recunosc, insa pentru multi era distractia maxima. Cealalta piscina era mult mai linistita, cu o zona pentru copii separata, unde apa avea doar 60 cm. Toate piscinele au salvamar si toate sunt foarte curate si ingrijite.

Animatorii au grija de dimineata pana seara sa ne simtim cat mai bine. Fie ca vorbim de aqua gym, sau un joc de volei sau darts, fie ca vorbim de activitati cu copiii, ei erau tot timpul disponibili si cu zambetul pe buze. Activitatile distractive sunt afisate cu doua zile inainte si includ pictura pe tricouri sau matase (contra cost), spectacole cu si pentru copii. In unele seri era spectacol, cu dansatori in principal, foarte buni. Tot din categoria timp liber recomand o vizita la Marina (portul turistic) si la Nessebar, oras inclus in patrimoniul Unesco.

Plaja si marea

Hotelul nu are plaja proprie, are insa grija de plaja situata la poatele hotelului. Nu este mare, cam 80 – 100 m, cu nisip fin, neamenajata cu umbrele sau sezlonguri. Este foarte curata, la fel si marea. Nu mica mi-a fost uimirea sa descopar marea de un verde smarald, limpede de iti vedeai picioarele, o placere sa stai acolo.

As dori sa remarc la final calitatea turistilor de acolo, cu totii sunt oameni civilizati si atenti cu cei din jur. Asa un loc special este acest Premier Fort, m-am intors cu impresii deosebit de bune din vacanta din Bulgaria.

Recomand locul cu tot dragul, cred ca si noi vom reveni aici, asa de mult ne-a placut.

Trimis de Storia in 04.08.18 20:56:27
Validat / Publicat: 04.08.18 21:27:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 6442 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Storia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Vedere de la et 5, spre mare

[04.08.18 21:07:01]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 31&ridAnt=88143

[05.08.18 07:49:25]

StoriaAUTOR REVIEW
    [05.08.18 15:44:42]

@webmasterX: O rugaminte as avea, sa modificati numarul de stele al complexului, care are 4****.

In plus, mentiunea ex Prestige nu este corecta. Prestige hotel este o entitate separata, desi sunt cladirile lor sunt identice si fac parte din acelasi grup, din acelasi lant hotelier.

Sunt multe diferente intre cele doua, de servicii si dotari in primul rand, iar cardurile de acces de la Premier nu functioneaza la Prestige. Au si pagini de net diferite, Premier are premierfort.com iar Prestige are fortnoks.org/prestige-fort-beach.

Va multumesc.

[05.08.18 16:10:11]

@Review: am modificat clasificarea oficială la 4 stelel, cf sesizării

- am păstrat însă ”ex Prestige” în denumirea. Această adnotare NU înseamnă că aparțin aceluiași lanț sau că au alte eventuale legături, cum probabil ai perceput tu; ”ex” semnifică doar că unitatea a avut (în trecut) această ”particulă” în denumire.

rc1346, Storia
    Alte impresii din această RUBRICĂPremier Fort Beach / Fort Club Hotel: