ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2018
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL
AUG-2018

O mare de verde, răcoare și liniște — Casa Condor

Vara asta a făcut schimb de tură cu toamna! Pe ”timpul de lucru” al verii a ”lucrat” toamna. Acum, vara a venit din vacanța ei din Nordul Europei și trimite toamna în vacanță! Voi ați înțeles ceva din toate astea? Că eu nu!

Promisesem demult unor prieteni dragi că ne vom vedea. Și cum a fost a doua după-amiază fără ploaia care să mă ude puternic, fapt ce m-a uluit (mă-nvățasem s-ajung acasă leorcă, am pus mâna pe ”patifonul” meu, am sunat Și-am zis: de ce nu? ”Hai să ne vedem! Vii la noi acasă? ” ”Nu, că acasă am și eu! Și tot la bloc! Hai pe-afară! ”

Așa că vineri, pe la 14:45 coboram ca o floricică din autocarul cu care merg zilnic în excursie la Bolintin-Vale și mă-ntâlneam cu oamenii frumoși și dragi!

”Unde mă duceți? ” ”Hai la un local frumos, drag sufletului nostru! Are o grădină superbă! ” ”Ok, hai! ”

Și uite-așa am ajuns eu cu ei la Casa Condor, din Strada Dealul Țugulea 20, București 060866, Telefon: 0766 376 385, casacondor.ro

Este undeva în spatele Pieții Veteranilor,

Cum cobori din R. A. T. B. si privesti in fata la Piata Veteranilor, mergi la stanga 20 metri si prima strada este strada Dealul Tugulea. Mergi spre dreapta 150 metri, treci de bodegi si la nr. 20A, langa un cabinet veterinar, gard comun este restaurantul

, cum explica prin 2015, colegul @dorinakiss aici: vezi impresii

Ei bine, da, acolo este!

Am intrat într-o, impropriu spus, curte. Era o mare de verde, răcoare și liniște. Bine. Nici multă lume nu era pe-acolo, dar atât de bine m-am simțit de cum am intrat pe poarta Casei, că parcă eram în altă lume, în altă dimensiune! Aer curat, bun gust, liniște... Mici alei duc spre mese, formând niște mici ”săli de mese” de-o parte și de alta a aleii centrale. Noi am stat la stânga, la ”fără tavan”. Pe dreapta, de-asupra meselor era o pânză din aceea de au baldachinele pe plajă. Dar era cald, bine, frumos, eram cu oameni dragi și ”nu stăm mult! ” Îhîm, da-da! Localul are și-o sală interioară, cu vreo 80 de locuri, aerisită și plăcută privirii. Toaleta este pe un hol exterior sălii, cu câte două cabine, destul de spațioase și foarte curate.

Ne-am așezat la masă, a venit un băiețel simpăticuț și ne-a adus meniurile. Am luat două beri cu și una fără alcool (nu eu, prietena mea!) Berile au ajuns repede, brumate, pahare curate... Bună berea = 6,5 lei/ 500 ml!

Ne-am hotărât care ce să comandăm. Am întrebat cam cât durează să ne aducă bucatele. Ne-a spus că 30 de minute! Ok, că aveam de bârfit la greu. Nu ne văzusem de ceva vreme și-aveam multe informații de actualizat.

Sincer, nici nu m-am uitat la ceas ca să monitorizez timpul de așteptare. Ne-am văzut de vorbe, povești, multe povești de viață (am multe de învățat de la oamenii ăștia!), când a apărut puștiul cu cele comandate: păstrăv cu mujdei și mămăliguță-prietena mea, tigaie picanta de porc, soțul ei și șnițel de pui cu cartofi prăjiți și mujdei-eu. Aveam chef de mujdei, na! Bune bucatele, proaspete, corecte. Atât! Simple și bune, dar nu de neuitat. Prețuri corecte și decente, porții suficiente.

Am mâncat încet, pe-ndelete, mai mult povestind decât mâncând, am mai luat câte o bere, apoi, drăcușorul din mine zice: ”Ei, n-ar merge un papanaș? ” ”Ei ba nu! Meeerge! ” Cu smântână și dulceață de vișine. Doi la porție. Mărișori! I-am făcut în două cu prietena mea și-a fost suficient.

Per total, nota a fost 112,5 lei. Am lăsat 120 lei. Se poate plăti și cu cardul.

Am ajuns acolo pe la 15:30 și-am plecat pe la 18:30. Foarte scurt a fost timpul, am fi avut încă multe de spus, dar... Ne-am promis că va urma, că vom mai repeta, și tot aici. M-am despărțit de ei la metrou la Lujerului, ieșirea spre Veteranilor, cu zâmbetul pe buze, cu inima veselă și cu gând de revenire

Mi-a plăcut! Din tot sufletul meu mi-a plăcut! Și vă recomand Casa Condor din tot sufletul! Păcat că nu-i mai ”la stradă”. Sau poate mai bine că nu-i așa! Când am plecat noi, începea lumea să vină și să umple mesele.

Nu, n-a zburat nici un condor pe-acolo, doar pescărușii se-nvârteau pe cer! Dar, web, te rog mult, fă Condorul să treacă. Mulțumesc!

youtube

Trimis de Zoazore in 04.08.18 19:55:22
Validat / Publicat: 04.08.18 21:23:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1266 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Aleea principală. La stânga am stat noi.

[04.08.18 21:22:30]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București?, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Nunți, botezuri, revelioane, alte evenimente temporare în București și împrejurimi]

[04.08.18 21:30:42]

@Zoazore: Esti o nesuferita, ai pus niste poze ca as fi inghitit laptopul, ai fost chiar diabolica.

Dar mi-a placut, si recunosc cinstit ca as manca niste papanasi. Si nu pot spune ca nu m-a tentat si pestele cu mujdei, belea de belea.

Si o oaza de verdeata intr-o lume de betoane nu poate fi decat o bucurie mai ales cand esti alaturi de prieteni.

Felicitari, votat cu mare drag.

[04.08.18 21:32:04]

Să vă fie de bine!

Mâncarea arată foarte bine şi bănuiesc că şi gustul a fost pe măsură.

Mare poftă mi-ai făcut de nişte papanaşi, precum cei din pozele 17 şi 18, dar eu nu i-aş fi împărţit cu nimeni

O ciorbă de burtă de ce nu aţi încercat?

Și vă recomand Casa Condor din tot sufletul! Păcat că nu-i mai ”la stradă”.

O recomandare foarte bună.

Păcat că nu-i mai aproape, aş zice eu

[04.08.18 21:39:08]

@mishu: Eh, din când în când mai sunt și eu nesuferită! Răzbunare la caise, cârnați, înghețată și alte bunăciuni puse de unii, nu dau nume, p-aci, pe unde mai citesc și oameni sensibili!

Le-adun și, când le dau drumul în lume, fac prăpăd!

Dar decorul? Ce zici despre decor?

[04.08.18 21:41:09]

@webmasterX: Mulțumesc, WebX. Wisky n-am băut, dar fac cinste! Dau, că nu-s rea de pagubă!

C-am văzut că n-are decât un articol de prin 2014, și ăla de la Revelion, m-am gândit c-ar fi util!

[04.08.18 21:44:18]

@nicole33:

Păcat că nu-i mai aproape, aş zice eu

dar nici departe nu-i! E mai aproape decât Cocoșul Roșu.

25 de minute cu metroul, plus încă vreo 10 prin piață și gata!

Papanașii merită, iar verdele ăla curat și liniștea face toți banii!

Pușcașu Marin
[04.08.18 21:46:08]

@Zoazore: Acu'... ce sa zic? Mi-a placut articolul, ca-i scris in stilul tau inconfundabil. Iar recomandarea este excelenta, doar ca mie mi-e peste mana.

Offff, nu pot sa ma abtin. Asta cu ce-am in gusa, o sa-mi vina de hac pana la urma. Da'o zic, ce sa fac.

Cel mai mult mi-a placut videoclipul atasat . Mi-aduce aminte ca mai e putin si se face anul de cand chiar am vazut condorii.

Imbatranesc, e clar. Traiesc din amintiri .

Sa va fie de bine.

[04.08.18 21:51:25]

@Zoazore:

dar nici departe nu-i! E mai aproape decât Cocoșul Roșu.

25 de minute cu metroul, plus încă vreo 10 prin piață și gata!

M-ai păcălit tu atunci, dar crezi că mai reuşeşti şi a doua oară? Cum ziceai: mergem cu metroul şi puţin pe jos, nu merge cu maşina că nu găseşti loc de parcare. Da? Bine că Iulian a găsit să parcheze fix în faţa restaurantului.

Îţi dau temă pentru acasă. Ai mai puţin de o săptămână să descoperi ceva asemănător cu verdeaţă multă, dar în sectorul 3.

Wisky n-am băut, dar fac cinste! Dau, că nu-s rea de pagubă!

Iar te lauzi, chiar dacă ştiu că nu eşti rea de pagubă

Cui i-ai făcut tu cinste la Alba, că nu am auzit nimic în sensul ăsta şi aveai şi atunci ceva datorii?

Pușcașu Marin
[04.08.18 21:57:04]

@nicole33: Am citit ecoul si m-am dus repede si-am pus visinata intr-o sticla de juma' de litru. Io dac-am zis... am zis. Daca-i prea putin, ma duc sa mai pun o sticla. A iesit beton. Cu visine bio din pomul plantat de sotia mea .

Are o culoareeee... zici c-am stors rubine-n ea

[04.08.18 22:04:14]

@nicole33: Îți zic la ureche, nu pot divulga, că e cu patru 0-uri!

= este una pe Postăvaru! Pe lângă Xanadu și L”Incontro! Verific cu Gogu și zic!

L.E. Uite-aici: google.ro/search?tbm=lcl& ... 1i74!2i9!4f13.1 cu 4,1 din 5 pe Google.

doinafil
[04.08.18 22:18:41]

@Zoazore: Să vă fie de bine, Zozo!

@nicole33 ți-a dat o temă! Dacă găsești ceva pe-acolo, dă-ne și nouă un semn, te rog! Poate reușim să venim și noi!

Până atunci te pupăm și te felicit pentru articol!

[04.08.18 22:21:15]

@ghisor: Mda, cam este! Doar dacă n-ai chef să vii pe centură. Sau lași mașina pe undeva și vii cu metroul!

Nu, măi colegule, nu ești bătrân (că ești mai jun ca mine!), ești născut mai devreme, na!

Videoclipul îmi place și mie, că d-aia l-am pus!

[04.08.18 22:23:54]

@doinafil: Ha-ha-ha! Am scris amândouă odată! Am găsit! Am pus și link. Să vedem dacă Tizei i-o place acolo.

Dăm de veste, că nici pe voi nu v-am mai văzut de la Cocoș!

Pupăm!

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.08.18 22:37:33]

Ca un adevărat chef ce sunt şi ca unul care mai postează poze cu păpică pe sait, am să fac o analiză privind preparatele pe care le-aţi comandat: şniţelul, mda, arăta bine, păstrăvul cam ,,subţire'', ori era el prea mic, ori era farfuria prea mare dar m-a spart frate tigaia picantă, arată belea! A, uitasem, dacă-ţi comandai bere fără alcool, te ştergeam din lista mea de prieteni! Pătai blazonul, ce dracu'...

Mă bucur pentru tine Zozo, sunt sigur că ai petrecut clipe minunate alături de prietenii tăi. Să mai faci d-astea!

[04.08.18 23:38:19]

@Safta Radu: Păi ai dreptate! Păstrăvul a fost cam... somalez! Fotomodel, deh! Adevărul e că tigaia aia a fost belea de belea! Mă tentase și pe mine, dar voiam musai usturoi! Mi se pusese pata! D-aia am luat șnițel! A fost mărișor, totuși!

Bueyy! Cum să beau, EU, bere fără alcool? Mai bine beau limonadă!

Mai fac! Am promis! Și știi că eu când zic, zic! M-aș bucura să fiți și voi, dar știu că nu se poate

[05.08.18 11:58:59]

@ghisor:

Unde dai şi unde crapă

Vişinata este deja adjudecată . Şi NRS-ul îmi este martor că ai promis. Abia aştept.

Dar nu mai lăuda atâta vişinata bio, eu sunt convinsă că este perfectă, că mai apar doritori, iar eu sunt egoistă şi nu o împart pe a mea cu nimeni

Cu visine bio din pomul plantat de sotia mea

Asta da satisfacţie. După cât timp de la plantare intră un vişin pe rod?

[05.08.18 12:05:51]

@Zoazore:

Ce-mi plac mie temele făcute rapid şi cu simţ de răspundere

Suntem telepatice, pentru că la zona aia mă gândeam şi eu, având mai multe variante superapropiate, dar şi loc de parcare, important pentru mine, pentru că tu oricum mergi pe scurtătură şi ajungi repede .

Studiat şi meniul, sună bine, impresii ok, urmează să mă hotărăsc, chiar şi la faţa locului.

Mulţam frumos de pontul oferit. Ne mai auzim la un telefon.

O dumincă aşa cum îţi doreşti!

Carmen Ion
[05.08.18 12:30:12]

@Zoazore: Frumos! Verdeață, răcoare, prețuri decente (deși meniul e cam ”subțire”), dar total peste mână pentru mine. Ce să-i faci dacă n-ai noroc în viață

Să-ți fie de bine!

[05.08.18 12:58:41]

@nicole33: Este că-i fain? Și pe scurtătură, distanța de la mine pân-acolo e cam aceeași ca cea de la tine pân-acolo!

@Carmen Ion: Nici mie, în alte condiții, nu mi-ar fi aproape, dar, dacă mi-e în drumul la și de la muncă, două stații de metrou nu-s un capăt de țară!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[05.08.18 16:13:42]

@Zoazore:

P18 - Detaliu pe unul. Ca să vă enervez!

Ca să ne enervezi? Ei bine, pe mine n-ai reușit să mă enervezi! Și asta pentru că și eu tocmai am îngurgitat doi faimoși papanași cu vișine - la o singură farfurie. Am avut și noi ieri o ieșire, iar ca să pot consuma papanașii (soțul meu și-a comandat clătite cu miere și nucă, deci nu prea am putut face juma-juma cu el porția de papanași) - am renunțat la felul de bază. Nu e prima dată când fac asta și nu-mi pare rău. Abia am putut lupta cu papanașii.

[05.08.18 17:20:05]

@iulianic: Woow! Dar tu ești un fan adevărat al papanașilor dac-ai făcut asta! Mă bucur că nu te-am enervat și sper că ne vei delecta și nouă măcar privirile cu monstruleții cei pufoși!

Să vă fie de bine!

krisstinna
[06.08.18 09:58:06]

@Zoazore: Să va fie de bine!

Mult verde, foarte frumos, cimentul și bolta sunt identice cu cele din curtea mea

O să fac și eu papanași, cât de curând

diana2015
[06.08.18 11:15:54]

@Zoazore: Frumos finuț aer curat

M-am delectat cu bucatele arătate dar la poza P19 tare sadică ai mai fostnu-ți este milă de mine că am făcut baltă de ce poftă mi-ai făcut unde mai pui că încerc din răsputeri să mă las de dulciuri

Pup si votat cu drag

[06.08.18 12:33:50]

@krisstinna: Da-mi adresa! Sau faci livrari la domiciliu?

Da e frumos si relaxant acolo! Si, cel mai important, nu sunt tantari!

[06.08.18 12:37:03]

@diana2015: Iote ca face @krisstinna papanasi! S-o napadim, cum spune @Yersinia pestis! Ca daca suntem multi, ne-o da si noua cate unul!

E tare frumos si tare bine mi-a fost acolo!

Yersinia Pestis
[14.08.18 02:18:12]

Buei, ești norocoasă, ai cu cin’ să ieși! La mine-i mai grru, în Mărășești n-ai unde că e prea pe proletar, așa, la Focșani e problem cu abecedarul, te pun băieții să sufli și-ți “umflă” permisul.

Ar fi bine să am metro Mărășești-Focșani! Hm, mi-ai dat o idee!!! ????

[14.08.18 05:35:38]

@Yersinia pestis: Păi bagă ideea pe flux!

diana2015, doinafil, iulianic, mishu, Pușcașu Marin, Safta Radu, Yersinia Pestis, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: