ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2018
ÎNSCRIS: 19.12.17
JUL-2018

Excursie in Suedia cu agentie

Ca si pana acum, in alte articole scrise pe acest site, voi incerca sa scriu despre tot ce am trait in aceasta excursie, inclusiv cazare, obiective, preturi...

Plecare 26 iulie, ora 7 a. m, revenire 31 iulie, ora 2 a. m, datorita unei intarzieri de o ora, cu agentie de turism din Bucuresti.

Pretul excursiei, 1400 euro, 2 pers, avion, cazare si excursie cu fertyboat, pana la Helsinki. Pret convenabil, numai ca nu am stiut sau nu am banuit ca Suedia poate fi atat de scumpa, restul meselor, excursiilor optionale ne-au mai costat inca 1200 euro. Incredibil, nu-i asa! Si ce ne-am cumparat de acolo cred ca au fost in jur de 200 euro.

Excursia asta a avut bile albe si bile negre. Cele albe ar fi, orele petrecute pe puntea vasului in drum spre Helsinki, muzeul Vassa si primaria din Stockholm, plimbarile cu vaporasul in Stockholm. Cele negre ar fi organizarea excursiei, preturile f mari, caldura si umiditatea din atmosfera care ne-a taiat din bucuria plimbarii in oras.

Dupa ce am aterizat la Stockholm, ne-am urcat in autocar care ne-a facut un mic tur de oras, si ne-am dus sa vizitam primaria. Orasul este superb, cladirile seamana mult cu ce am vazut la Amsterdam, numai ca mai mari si parca mai frumoase. Din pacate, vegetatia a avut de suferit, iarba arsa, pomi uscati... Primaria, superba, am vazut sala unde se decerneaza permiile Nobel, 13 euro intrarea, noi am platit 15... nu stiu de ce, dar asta e alta poveste. Am facut cateva pauze pe unde s-a putut, am inteles ca in centru e mai greu cu parcarea... asa ca am mancat pe la mici cafenele, care aveau sau nu wc. La ora 15 ne-am dus in port, unde ghidul s-a dus sa rezolve cu imbarcarea noastra si la ora 17 am fost pe vas. Cabina noastra interioara, care era la nivelul 2, vasul avand 13 etaje, un monstru ce mai... deci abia acolo ne-am dat seama ca noi eram cazati sub puntea pe care erau incarcate masinile... si langa motoarele care faceau monstrul sa se miste... deci in prima noapte nu am dormit! A fost horror! Vorba unuia din grup, puscarie!! Dar asta e, mareata agentie ar fi putut sa informeze, nici noi nu am facut-o din pacate. Seara am aflat ca in schimbul a 40 euro/pers, puteam sa luam cina pe vapor... am platit separat si ne-am putut alatura grupului. Asta a fost tot o bila alba, pt ca de banii platiti mancai cat puteai si oferta era fff generoasa... chiftele de crab, icre, peste in toate variantele... bauturi... asa ca am mancat prea mult. Inca un motiv ca sa nu putem dormi linistiti. Am avut noroc insa ca pe la 12 noaptea, dupa ce ne-a, rasucit pe toate partile, in capsula aia de cabina, far ageamuri, cu baia care mirosea a canalizare... ne-am dus la receptie si am declarat ca noi acolo mnu ne mai intoarcem. Am cerut contra cost daca ne poate da alta cabina... si ce sa vezi, ne-a dat... si stiti ceva, fara bani!!! La etajul 10! Uau! Ce liniste... am dormit si noi 5 ore... ca la ora 9 tb sa fim gata de plecat la plimbare prin Helsinki. Alta bila neagra! Un oras, curat, linistit, cuminte, cu cladiri normale... nimic neobisnuit. Parcuri mari frumoase, mai verzi si mai putin arse decat la Stockholm... s-au facut niste opriri pt nush ce palat dar eram atat de daramati, si era asa cald incat am zis, mai bine tragem un pui de somn in autocar unde era AC. De aici am mai oprit intr-o piata, cu magazine si terase, am mancat am cascat gura pe la niste magazine cu preturi uriase si inapoi la puscaria noastra. Nu am mai gasit cabina asa ca am dormit, si cred ca numai datorita oboselii, am reusit sa adormim, pana la urma.

La revenirea in Stockholm, ne-am urcat in autocar care ne-a dus la Upsalla. Alta bila neagra, o zi pierduta dupa parerea mea. Obiectivele erau, o biserica crestina cu influente rusesti, diferita fata de ce stiam noi in sensul ca erau doar tablouri cu icoane pe pereti, nu picturi... f mare, f frumos construita, in 15 min am terminat cu poze cu tot. Dupa care niste biserici luterane sau protestante, o gradina botanica, parjolita si banala, cea de la noi e 10 ori mai frumoasa, oprirea pt pranz si cam atat.

Ziua urmatoare am vizitat muzeul unde este expusa corabia de lemn, veche de 400 ani, construita pe timpul regelui Gustav Vassa, si care s-a scufundat la putin timp dupa ce s-a lansat. F interesant si deosebit cum au reusit sa restaureze asa ceva. Tot acolo se poate viziona si un film documentar despre aceasta corabie. La ora 12 am fost la palatul regelui, unde am asistat timp de o ora la schimbarea garzii, care ne-a placut mult.

Ultimile doua zile, era programata o excursie la palatul Drottningholm, fostul palat regal. Aici am avut o surpriza de proportii, oferita de agentie sau de ghid, nu stiu si nici nu mai vreau sa stiu, legata de pretul cerut. Ghidul ne-a cerut 60 euro de persoana, dar dupa ce ne-am uitat pe net am descoperit ca era de fapt la jumate, asa ca am cerut banii inapoi, pe care ni i-a si dat. Nu am vrut insa sa il mai vizitam, ne-am plimbat prin oras si in schimb ne-am luat o plimbare cu vaporasul, de 2 ore cu pranz pe vas. Deci ultimile zile, ne-am facut program de capul nostru. Cam asta a fost excursia in Suedia, cu bune si cu rele.

Trimis de Milka1000 in 03.08.18 14:51:50
Validat / Publicat: 03.08.18 16:45:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 1516 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Milka1000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.08.18 16:38:17]

@Milka1000: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 00&ridAnt=88101

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Suedia, #CALATORII - SUEDIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Stockholm și împrejurimile]

mihaelavoicu
[03.08.18 18:56:01]

Cu bune, cu rele, ați fost în Suedia și Finlanda.

Cu ceva ani în urmă, am avut o organizare excepțională. Excursia a fost mai amplă, a durat 2 săptămâni, dar am văzut multe.

Întrebare:La Upsalla nu v-a dus la vechea Universitate să vedeți termometrul lui Celsius? Și nu numai.

Numai bine!

Adriana1983
[03.08.18 20:39:50]

Dar nu cunoșteați dinainte programul pe zile? Nu știați ca veți vizita muzeul X, biserica Y, care e prețul pentru fiecare obiectiv? Și da, Suedia e o țară scumpă

Milka1000AUTOR REVIEW
[03.08.18 21:13:01]

Da, am stiut. Dar de unde sa stiu ca Upsalla asta e asa de plictisitoare, ca ne duce sa vedem biserici fara nici o importanta, ca gradina botanica arata atat de banal, credeam ca o sa vad o sera cu multe flori deosebite.

Decat Upsalla mai bine ofereau o croaziera cu vaporul si cu cina inclusa. Mai multi din grup am vrut sa luam asa ceva dar nu am mai gasit locuri, era 380 de coroane/pers. ca sa nu mai spun ca la excursia de la fostulpalat regal, era inclus transportul cu autocarul, pana la palat si care de fapt nu s-a mai intamplat.

De fapt autocar nu am mai avut de cand ne-am intors din Helsinki.

Ghidul ne-a sfatuit sa ne luam abonament pe 72 ore, pe toate mijloacele de transport, 250 de coroane/pers. acum realizez ca am uitat sa scriu asta in articol... si am uitat sa mai spun ca nu am stat in Stockholm, ci in Solna! Alta teapa, asta nu scrie in oferta!

Daca aceasta excursie o organizam noi singuri, era mai mult mai bine.

Oricum in Suedia nu ma mai duc, prefer sa imi cheltui banii in alte tari, la fel de frumoase si chiar mai interesante. Scumpa, scumpa, dar asa a fost intodeauna, o bere in aeroport, 10 euro?

Adriana1983
[03.08.18 21:21:03]

Nu știu cât de scumpa era Suedia în trecut, dar acum vreo 3 anișori tot asa de scumpa era.

Probabil exista și excursii/circuite interesante, care merita banii, organizate prin agenții.

Noi ne-a organizat singuri fiecare ieșire, din simplul fapt ca nu ne place sa depindem de alții, sa ne facă alții programul. Analizam înainte obiectivele, vedem dacă ne-ar atrage, dacă merita efortul și îl punem pe lista de "trebuie văzut".

As merge în excursii organizate de agenții doar dacă as câștiga una la vreo tombola/concurs. Altfel nu.

Acum depinde și de felul fiecăruia de-a fi, de ce așteptări are, de cum vede fiecare o vacanta.

Îmi pare rău că nu ați avut o experienta prea fericita, dar poate învățați din asta sa studiați mai bine înainte ce e de văzut și dacă merita sa va cheltuiți banii și timpul cu astea

Yolanda
[21.08.18 10:35:22]

@Milka1000: suparare, suparare dar totusi niste fotografii? articolul câstiga mai multa atentie daca sunt si fotografii atasate! Pentru la anul planific si eu o excursie de vreo 18 zile la fiordurile scandinave, prima lectie învatata e ca trebuie sa am multi bani de buzunar...

Milka1000AUTOR REVIEW
[21.08.18 11:20:16]

@Yolanda: imi pare rau de poze, nu prea am timp... si oricum, pozele sunt frumoase, nu se poate altfel, ce a facut Dumnezeu nu are egal. Da, trebuie sa ai bani. Suedia e scumpa, iar dupa ce spui cred ca o sa valorifici acesti bani mai bine ca mine, si eu daca ma duceam individual sunt sigura ca as fi fost mai multumita... ce ne-a stricat vacanta a fost organizarea. Daca te documentezi si te informezi din timp, trebuie sa iasa bine. Vacanta reusita si sa te intorci cu amintiri frumoase!

Adriana1983, mihaelavoicu, Milka1000, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Suedia: