ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2018
ÎNSCRIS: 03.08.18
JUN-2018

Un hotel OK dar inca in lucru (dezvoltare)

Am stat aici 6 zile (18-24 Iunie 2018) cu servicii all inclusive.

La sosire, primul lucru pe care il observi (sau nu, pentru ca nu este marcat) este parcarea, mica si prost amenajata.

Receptia este renovata si curata (la fel ca si restul hotelului), spatioasa iar angajatii sunt amabili.

Camera (double standard) curata, destul de spatioasa si cu un balcon generos (am stat la et. 1 in corpul principal), noi am avut noroc si nu am avut tantari.

Baia cu cada si spatioasa, prosoape curate (au fost schimbate in fiecare zi, dar am avut grija sa lasam cate 2 EUR pe pat pt. doamnele de la curatenie).

Masa a fost OK: la micul dejun in fiecare zi a fost exact acelasi meniu (variat de altfel) cu oua fierte, ochiuri sau omleta (una cu sunca si una cu legume), multe tipuri de paine (chifle din faina alba si integrala, toast, sticksuri, grisine, mai multe tipuri de chec, etc), salate si branzeturi, 2-3 tipuri de mezel, carnati prajiti, wurst, bacon prajit, iaurt (simplu, fructe) si multe feluri de dulceata + miere, cafeaua este apa chioara (trebuie sa ceri espresso ca sa primesti un ness putin mai bun). La pranz si la cina, meniul a fost de fiecare diferit, 4 tipuri de garnitura cu 4 tipuri de fel principal, mancarea in general buna, insa cu multe semipreparate de ex. fructele de mare (chestii congelate gatite). Ciorbele au fost de obicei supe crema de fapt (nu foarte gustoase). Desertul insa genial cu multe chestii turcesti (baclava, sarailie, kataif) tot felul de prajituri si fructe (nectarine, struguri, kivi, caise, pepene, etc).

In general meniul acopera cam toate gusturile si nu prea ai cum sa mori de foame.

Un aspect important si deranjant in acelsi timp a fost spatiul insuficient al salii de mese (in fiecare zi s-au format cozi la intrare in sala de mese si multi au fost nevoiti sa astepte la usa pentru a prinde un loc), probabil se va rezolva acest aspect pentru ca am vazut ca se amenaja inca o sala de mese mult mai spatioasa (deasupra acesteia). Un alt minus, la pranz si la cina bautura se comanda la ospatari, care nu prea au facut fata cand sala de mese era plina si timpul de asteptare a fost mai lung.

Piscina hotelului este curata, sezlonguri am gasit in fiecare zi libere, iar curtea interioara si barul exterior sunt un loc placut unde te poti relaxa seara inainte de culcare.

Plaja unde te lasa transportul asigurat de hotel (microbuz sau trenulet) este una neamenajata, fara niciun fel de servicii (doar niste sezlonguri pe care le poti inchiria de la un compatriot de-al nostru). Apa este limpede si pana ajungi la nisipul fin din apa esti nevoit sa traversezi o zona de vreo 2-3 metri latime cu pietre in care iti cam rupi picioarele.

Cam asa sunt toate plajele pe partea asta a bratului, am gasit o singura plaja "ca la noi" Koursáros sau Paliouri beach, undeva inspre capatul peninsulei, aici zona cu pietre lipseste intrarea in apa se face direct cu nisip fin iar apa este cristal (minunata plaja mai ales pentru familiile cu copii).

Langa receptia hotelului este amenajat un magazin cu preturi mari (0.85 EUR o sticla de apa plata 1.5L, 4-5 EUR o bere, 7 EUR o punga de caju) insa ca varianta poti merge aprox 200-300m pana la zona comerciala din sat :)

Una peste alta, experienta avuta la hotelul Kriopigi a fost placuta, am reusit sa ne relaxam si nu au fost multe chestii deranjante sau de reprosat, concluzia fiinda ca ne-am mai intoarce si cu alte ocazii.

Trimis de aditeo in 03.08.18 12:32:07
Validat / Publicat: 03.08.18 16:35:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2773 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aditeo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Piscina cu zona de sezlong si barul exterior

[03.08.18 16:35:14]

@aditeo: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂKriopigi Beach Hotel: