ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2018
DIN: Focșani
ÎNSCRIS: 11.05.12
JUL-2018

Hotel Philoxenia Eforie Nord 2018 - concediu la superlativ

Incep prin a spune ca intr-adevar anul acesta am facut cea mai buna alegere in materie de cazare pentru concediu.

Hotelul ales, il stiam de anul trecut, treceam in fiecare zi pe langa el in drumul nostru spre plaja si atunci mi-am spus, ce pozitie buna are acest hotel, atat de aproapoe de plaja...

Gandul mi-a ramas in minte si venind vremea sa caut cazare pentru anul acesta, m-am dus direct catre Hotel Philoxenia, avand noroc ca din prima sa gasesc loc liber in perioada dorita.

Hotelul este situat foarte aproape de plaja Debarcader, practic la 5 minute de mers pe jos pana acolo.

Am avut o camera la ultimul etaj, la etajul 3, un balcon imens in care am petrecut destul de mult timp mai ales seara, o camera mare spatioasa si primitoare, exact ceea ce nu am avut in alti ani cand am fost la mare.

Sunt foarte incantata de cazare pentru ca m-am simtit foarte bine aici, aproape ca acasa.

Camera avea doua paturi mari apropiate unul de altul, langa fiecare pat se afla un mic dulapior cu sertar si cu o veioza la fiecare parte, un dulap de haine mare cu doua corpuri spatioase, cu destule rafturi pentru haine si cu destule umerase pentru agatat hainele, doua fotolii comode si cu o mica masuta pe care o puteai muta unde doreai caci avea rotile, tv led cu cablu cu multe canale, un frigider micut de genul celor pe care le intalnesti in Grecia, care si-a facut foarte bine treaba, la intrare un cuier elegant si o baie imensa fata de alte bai pe unde am mai fost cazati, cu cada, cu uscator de par, cu sapun lichid la dus si la chiuveta, impecabil totul.

Hotelul are 3 etaje si la fiecare etaj sunt 2 apartamente si 2 camere.

Ce mi-a placut in mod deosebit a fost curatenia, nimic de reprosat in aceasta privinta, in fiecare zi se facea curat in camera, se strangea gunoiul si lenjeria a fost schimbata la 3 zile dupa ce am ajuns acolo, prosoape de un alb imaculat, se schimbau daca le foloseai si le lasai pe jos in baie, camera mirosea frumos a curat si efectiv acel loc te facea sa te simti ca acasa.

Am fost atat de fericita ca am nimerit o astfel de cazare, pentru ca nu aveam mult de mers pana la plaja, pentru ca am nimerit o camera exact asa cum imi doream, pentru ca personalul hotelului a fost foarte amabil si fara de repros, pentru ca seara stateam pe balcon in voie fara sa ma inghesuiesc, pentru ca era curat in fiecare zi, lucru foarte important mai ales ca eram cu copilul.

Apa calda era non stop, dusul mergea impecabil, feonul de par iti usca parul intr-un minut cred, exista rola mare de hartie igienica si sapun lichid la discretie, in baie exista un geam pe care noi l-am tinut mereu deschis ca sa se faca aerisirea cum trebuie, plus ca sub chiuveta era un dulapior destul de spatios, de asemenea in dreptul oglinzii alt dulapior, loc din plin de a depozita lucrurile.

Daca e sa fi fost ceva care sa nu fi mers asa suta la suta, acel lucru era internetul WI FI, care din cand in cand mai facea figuri, dar routerul fiind situat pe hol, undeva sus, ne urcam si il resetam si se rezolva situatia.

Noi am avut doar cazare la acest hotel, insa el dispune si de un mic restaurant unde am mancat si noi deseori cu preturi accesibile, cu mancare buna, cea mai buna ciorba de vacuta acolo am mancat-o, dar despre asta o sa scriu separta.

Doamna care administreaza hotelul este deosebita, o doamna sobra la prima vedere, dar cu o inima de aur si cu un suflet nobil, mereu acolo gata sa te ajute cu orice ai avea nevoie si sa faca totul pentru ca turistul sa se simta bine.

Hotelul are si o mica curte in spate, acolo se pot parca vreo 3 masini poate chiar 4 si exista acolo un frumos foisor, cu televizor, unde se poate servi masa de pranz cina sau micul dejun, in functie de preferinte, din pacate am uitat sa pozez locul respectiv.

Nu sunt probleme cu locurile de parcare, noi cel putin am gasit loc de cum am sosit, se parcheaza masina si pe trotuarul din fata hotelului, se poate parca si in curtea din spate cum am spus mai sus, hotelul nu are parcarea lui proprie, dar toti turistii cazati acolo aveam masimile in fata lui sau in spate.

Nu este un hotel mare, dar arhitectura lui este deosebita, mie mi-a placut mult.

Poate parea obositor sa urci si sa cobori in fiecare zi de vreo cateva ori scarile, dar la un moment dat te obisnuiesti.

Aerul conditionat isi facea treaba fara probleme, fiind situat deasupra dulapului de haine, noi nu prea l-am folosit ca ne era frica sa nu raceasca baietelul, ii mai dadeam drumul eu doar cand se iesea pe balcon sau cand nu era copilul in camera.

Usa de la balcon era prevazuta cu plasa de tantari, desi nu am vazut picior de tantar cat am stat acolo, mi se pare un lucru foarte util pentru a te proteja de orice fel de insecta.

Lenjeria a fost impecabila, aveam si doua pernute mici care ne-au prins foarte bine ca din ele am facut o perna pentru baietel acoperindu-le cu unul din cearsafuri.

Saltelele de la pat mi s-au parut foarte comode, pernele la fel, am dormit foarte bine acolo si chiar ne-am odihnit cum trebuie in tot sejurul.

Ar mai merge un prelungitor pentru ca mai ai telefoane de incarcat, etc, dar ne-am descurcat si fara el, folosind prizele de sub comodele de langa pat.

Ceea ce am simtit eu lipsa a fost un uscator de rufe din acela pliabil cred ca ar fi o achizitie buna pentru a usca toate rufele cand te intorci de la plaja, insa in lipsa lui am gasit alte solutii si a fost totul in regula.

Pe balcon sunt doua scaune din acelea albe de plastic si cu o masuta pe care se afla o scrumiera pentru fumatori, locul meu preferat pentru cafeluta de dimineata si pentru discutiile de seara.

Per total pot sa spun ca as recomanda acest hotel prietenilor mei, te simti bine, esti langa plaja, ai parte de un personal amabil, daca vrei o ciorba buna o mananci la restaurantul de la parter, ai toate conditiile necesare unui sejur relaxant, un loc unde chiar pot sa spun ca iti incarci bateriile.

Ne este deja dor de Philoxenia, oricum avem de gand sa revenim acolo, ne este dor de doamna Ruxandra, de catelusa ei foarte blanda si simpatica Maia, de motanul mereu somnoros si bland si per total suntem fericiti ca am avut 7 zile superbe in acest loc.

Sper ca impresiile mele sa fie folositoare celor care se uita la acest hotel, eu nu am prea gasit impresii despre el si abia asteptam sa scriu aici.

Dupa Philoxenia in drum spre plaja, mai sunt 2 hoteluri, respectiv Atlantis si Royal parca, nu mai retin, apoi treci strada si in 5 minute ai ajuns pe imensa plaja de la Debarcader, despre care voi scrie in alt articol.

Trimis de flaviana77 in 02.08.18 14:04:51
Validat / Publicat: 02.08.18 14:36:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2099 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flaviana77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 rasare soarele

[02.08.18 14:27:45]

@flaviana77: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[02.08.18 14:32:27]

@webmaster26:

este in regula, pozitionarea este corecta.

[02.08.18 14:53:04]

[02.08.18 15:02:41]

@webmaster:

multumesc frumos

ar ruga daca se poate sa se ataseze articolului urmatoarea melodie

[02.08.18 16:03:32]

[02.08.18 16:05:20]

@webmasterX:

multumesc frumos webmaster

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[02.08.18 16:58:52]

@flaviana77: În primul rând, vreau să te felicit pentru concediul reușit, dar și pentru acest articol! Mie îmi va folosi în viitor, cu siguranță!

Pentru că în ultimii ani am ajuns în fiecare vară prin Eforie Nord, cunosc foarte bine din exterior acest hotel. Iar impresiile tale confirmă părerea noastră cu privire la această locație, ceea ce nu poate decât să ne bucure și să ne dorim și noi un sejur acolo. Repet, hotelul Philoxenia mi s-a părut și mie a fi bun, atât prin faptul că este amplasat în apropierea plajei Debarcader, dar și pentru faptul că este un hotel cu un număr relativ mic de camere (ceea ce înseamnă, de obicei, șanse mari pentru sejururi mai liniștite).

În această zonă, pot recomanda și eu două locații bune unde noi ne-am cazat: este vorba despre vila Florian (unde am ajuns la începutul verii), dar și hotelul Regal (cel amplasat mai aproape de faleză, cel pe lângă care ați trecut în drumul vostru către plajă).

Nu în ultimul rând, vreau să te întreb ceva: Cum ați procedat cu rezervarea? Direct la hotel sau prin agenție? Cu mult timp înainte, cu avans sau doar telefonic?

Mulțumesc anticipat! Vară frumoasă în continuare!

[02.08.18 19:45:50]

@Crazy_Mouse: mulțumesc pentru rândurile tale și pentru hotelul Regal pe care eu l-am botezat Royal. Eu am sunat direct la telefon am cautat pe net și am vorbit cu doamna Ruxandra am trimis avans o noapte de cazare și am plătit cu vouchere de vacanta. Este bine ca mi-ai spus de aceste locații, o sa ma uit și eu la ele. Noi alegem Eforie pentru ca ne place stațiunea, avem deja locurile noastre unde facem cumpărături, unde mâncăm, unde facem shopoing, plus ca mergând cu copilașul când este cald e greu sa mergi mult pana la plaja. Vacanta plăcută în continuare.

[02.08.18 19:48:52]

@Crazy_Mouse: sa știi ca am sunat cu ceva timp înainte de sejur, cam aproape o luna sa zic, imediat ce am întrat în posesia voucherelor am și sunat. Este foarte liniște, este intimitate, chiar te simți relaxat acolo. Recomand din toată inima.

flaviana77, Zoazore